Σχετικα με τα αρθρα
Παρακολουθω το osarena απο τις πρωτες μερες της δημιουργιας του. Εχετε γραψει παρα πολλα και καλα αρθρα. Καποιο διαστημα γραφατε αρθρα για αρκετες διανομες και σε καποια δινατε τις εντολες για δυο, τρεις και τεσσερις διαφορετικες διανομες.
Τον τελευταιο καιρο ομως ρε παιδια εχω βαρεθει να διαβαζω την εντολη "sudo apt-get ..." και για ppa. Οτι γραφετε απο τη μερα που βγηκε το 12.04, το 95% ειναι μονο για ubuntu/mint και παραγωγες. Δε λεω καλο το ubuntu, αλλα υπαρχουν και χρηστες αλλων διανομων που σας διαβαζουν. Τουλαχιστον δωστε τον ιδιο οδηγο και για αλλες διανομες να ξερουμε πως γινετε.

Φιλικα, Κωστας
  Απάντηση
Ένας λόγος που αυτό ίσως να συμβαίνει επειδή ένα μεγάλο μέρος του Ubuntu είναι νεοεισερχόμενοι χρήστες στο Linux και χρειάζονται περισσότερο «βοήθεια» γιατί μπορεί να απογοητευτούν. Επίσης κάποιοι από τους αρθρογράφους μπορεί να έχουν εγκατεστημένη μόνο αυτήν την διανομή ή κάποιο παράγωγό της.

Παρόμοιο «αίτημα» έχει γίνει εδώ -απ' ότι θυμάμαι- για το Mageia. Παρόλαυτά ανέφερε για ποια/ποιες διανομές ενδιαφέρεσαι πχ εσύ για να γνωρίζουν οι αρθρογράφοι τουλάχιστον. Επίσης και αν σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο θέμα. Που ξέρεις... μπορεί να τους δώσεις και μια νέα ιδέα και να είσαι το έναυσμα για ένα ακόμα άρθρο... ;)

Συμφωνώ μαζί σου γενικά... το Linux δεν είναι μόνο το ubuntu. Δες τι έγραψα πριν από λίγο σε αυτό το θέμα: https://old.osarena.net/forum/threads/Βο...inux.1350/
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Καλημέρα και εγώ σας παρακολουθώ κάθε μέρα, και σε αυτό βοηθάνε πολύ τα προγράμματα τύπου akregator αν και τελευταία χρησιμοποιώ το liferea. Έτσι είναι δυστυχώς δύσκολα μπορούν να ικανοποιηθούν όλες οι ανάγκες, εγώ π.χ. χρησιμοποιώ ubuntu με gnome shell και μετά extensions.gnome.org το έχω φέρει στα συγκαλά μου.

Μία δική μου παράκληση θα ήταν αν μπορούσατε στο rss του forum να εμφανίζονται περισσότεροι χαρακτήρες όπως γίνεται και στο blog να μην εμφανίζονται δηλαδή μόνο ή τίτλοι.
  Απάντηση
Για τα rss feeds, ειναι περιορισμός του software του forum, από ό,τι έχω δει! Θα το ξανακοιτάξω το θέμα.
Για την υποστηρίξη σε πολλές διανομές, είναι ένα σημαντικό θέμα.. θα βρούμε κάποια άκρη.
My name is El Administrador, and I am your God.
  Απάντηση
Οπως ειπαν και τα παιδια η διαθεση υπαρχει. Ο χρονος λειπει, καθως το osarena ειναι μια ερασιτεχνικη προσπαθεια, απο το μερακι μας και τον ελευθερο χρονο μας.
Μη νοιζεις & εγω αλλη διανομη εχω σαν κυρια (Slack), μα υποχρεωθηκα (σε εισαγωγικα) να βαλω Ubuntu, καθως σε αυτο μυησα φιλους, συναδελφους, ξαδελφια & κακα τα ψεματα ειναι η πιο δημοφιλης διανομη αυτη την στιγμη (οπως ηταν πριν 10-12 χρονια το Slack, μετα το Mandrakes/Mandriva, λιγο αργοτερα το SUSE-δεν υπηρχε open τοτε-).
Αν ομως εσυ η καποιος αλλος εχει την διαθεση να μας δωσει κατι για καποια αλλη διανομη ευχαριστως να το δημοσιευσουμε με το ονομα του κιολας.
Υπηρχε μαι σκεψη παλιοτερα να "παρακαμψουμε" διανομες & να επικεντρωθουμε σε γραφικα περιβαλλοντα, μα δεν ειναι και τοσο εφικτο τελικα, λογω του οικοσυστηματος του Linux.

Απο την αλλη τουλλαχιστον οσο αφορα Fedora, openSUSE, & εκει εχουμε σπουδαιους οδηγους οι οποιοι εχουν δημοσιευτει & στα επισημα forums των διανομων.
Τελος για να ειομαι ειλικρινης, αν καποια στιγμη γραφαμε & για αλλη διανομη ετσι αναλυτικα, αυτη θα ηταν το Mageia Linux.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Συγγνωμη για την καθηστερημενη απαντηση.
@Spiros_G
Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο αρθρο να προτεινω γιατι τα περισσοτερα συνηθως παρουσιαζονται ή εχουν παρουσιαστει πριν το σκεφτουμε. Η ενσταση μου ηταν στο οτι στα περισσοτερα απο τα αρθρα χρησιμοποιειται το ubuntu/mint κτλ και οπως γνωριζουμε τα ppa ειναι αποκλειστικο προνομιο αυτων των διανομων. Αρα οσο χρησιμα και να ειναι τα αρθρα, χρηστες αλλων διανομων απλα τα διαβαζουν για να περασει η ωρα πιο πολυ. Κατα καιρους οπως εγραψα και στο 1ο ποστ χρησιμοποιηθηκαν και αλλες διανομες, αλλα εδω και αρκετο καιρο βλεπω μονο ubuntu.

@constantinos

Το ξερω αυτο που λες σχετικα με το χρονο, γιατι δυστυχως λειπει σε ολους μας. Οσο για το οτι υπαρχει η διαθεση αυτο φαινεται και ουδεις μπορει να το αμφισβητησει.
Σε διανομες οπως Arch, gentoo, sabayon, slackware, mageia εχετε αναφερθει απο λιγο εως και καθολου. Εγω τον τελευταιο καιρο κανω μια προσπαθεια με το sabayon. Σαν διανομη ειναι πολυ φιλικη και ταχυτατη. Ισως να προσπαθησω να γραψω εναν οδηγο εγκαταστασης ή κατι σχετικα με το sabayon. Απλα οπως και εσυ ειπες υπαρχει η ελειψη χρονου.

Υ.Γ.: Καποια στιγμη πριν κανα 3μηνο ξεκινησα να γραψω εναν οδηγο για το Qemu. Δυστυχως ακομα δεν τον εχω τελειωσει για να σας τον στειλω ολοκληρωμενο. Θα προσπαθησω να τον τελειωσω και αυτον και να σας το στειλω.

Φιλικα, Κωστας
  Απάντηση
μιας και δεν βρηκα σχετικο thread για θεματα αν μπορουμε να προτεινουμε στους αρθογραφους γραφω εδω
θα ηθελα να δω καποια στιγμη ενα how to σε ελληνικα πως μπορουμε να κανουμε κρυπτογραφηση σε ολο το συστημα
πχ lvm over luks (οχι για καποια συγκεκριμενη διανομη)
οποιος εχει την ορεξη και γνωριζει ας το μοιραστει.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Οι Προτάσεις για Άρθρα ή και Οδηγούς [Linux] πάνε ΕΔΩ Opanos 18 6.602 22.05.2016 23:19
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Άρθρα samantas5855 0 871 02.10.2014 14:58
Τελευταία Ανάρτηση: samantas5855
  σχόλια στα άρθρα dstilio 5 1.299 03.06.2011 00:00
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)