Συνδυασμός προγραμμάτων για Script παρακολούθησης της θερμοκρασία
Μιας και έφτασε καλοκαίρι το pc θα αρχίσει να ανέβαζει λίγο θερμοκρασία. Έτσι έπρεπε να βρω πως θα ενημερόνομαι για την θερμοκρασία του pc. Έβαλα το πακέτο lm-sensors. Έδειχνε τις θερμοκρασίες των πηρύνων και το fan speed αλλά έπρεπε να βρω τρόπο για την παρακολούθηση της θερμοκρασίας της GPU και των σκληρών δίσκων.Για την gpu χρησιμοποίησα το πρόγραμμα της nvidia και για τους σκληρούς το hddtemp.Τα συγκέντρωσα όλα σε ένα Script και έτσι έφτιαξα πολύ απλά εναν monitor στα μέτρα μου.
Κώδικας:
echo -n -e "\e[0;32m"
echo "Gpu info:"
nvidia-settings -q [gpu:0]/GPUCoreTemp |grep "Attribute"|awk '{print $2 $3 $4 }'
echo "Cpu info:"
sensors|grep Core|sort
sensors|grep fan1
echo "HDD temps"
~/Scripts/hdd
echo -e -n  "\e[00m"

Το ~/Scripts/hdd είναι ενα εκτελέσιμο που το έκανα σε γλώσσα C που χρησιμοποιεί το setuid οπως είχα περιγράψει σε ένα άρθρο μου για να μην μου ζητάει τον password του sudo το script κάθε φορά (σύνταξη hddtemp /dev/sda).Output:
Κώδικας:
Gpu info:
'GPUCoreTemp'(home:0[gpu:0]):39.
Cpu info:
Core 0:      +40.0°C  (high = +72.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:      +34.0°C  (high = +72.0°C, crit = +100.0°C)
Core 2:      +35.0°C  (high = +72.0°C, crit = +100.0°C)
Core 3:      +34.0°C  (high = +72.0°C, crit = +100.0°C)
fan1:      1374 RPM  (min =    0 RPM)
HDD temps
/dev/sda: WDC WD2500AAKS-00L9A0: 37°C
/dev/sdb: WDC WD10EARS-00Y5B1: 35°C
  Απάντηση
Ωραίο το σκριπτ Πάνο και θαυμάζω όσους γνωρίζουν Bash scripting και κάνουν την ζωή τους ευκολότερη. Εγώ τώρα έχω αρχίσει να μαθαίνω.

Ένα άσχετο θέμα με το σκριπτ σου .. αν ξέρεις (ή όποιος ξέρει) να μου απαντήσεις.
Θα ήθελα να σου πω σχετικά με τα permissions για το hddtemp , στην διανομή Arch Linux που έχω στο Laptop , έχω και ένα conky στην επιφάνεια εργασίας. Δείχνει και τις θερμοκρασίες.
Δεν χρειάστηκα όμως permissions (από την sudo εννοώ) για να μου δείχνει τις θερμοκρασίες.. τις δείχνει κανονικά.. Το μόνο που πρόσθεσα στο Conky ήταν hddtemp /dev/sda .
Από τερματικό ωστόσο λειτουργεί κανονικά , δηλαδή χρειάζεται sudo για να μου δείξει την θερμοκρασία..
Περίεργο δεν είναι ;
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Nikos, post: 4729, member: 120 είπε κι ελάλησε:Ωραίο το σκριπτ Πάνο και θαυμάζω όσους γνωρίζουν Bash scripting και κάνουν την ζωή τους ευκολότερη. Εγώ τώρα έχω αρχίσει να μαθαίνω.

Ένα άσχετο θέμα με το σκριπτ σου .. αν ξέρεις (ή όποιος ξέρει) να μου απαντήσεις.
Θα ήθελα να σου πω σχετικά με τα permissions για το hddtemp , στην διανομή Arch Linux που έχω στο Laptop , έχω και ένα conky στην επιφάνεια εργασίας. Δείχνει και τις θερμοκρασίες.
Δεν χρειάστηκα όμως permissions (από την sudo εννοώ) για να μου δείχνει τις θερμοκρασίες.. τις δείχνει κανονικά.. Το μόνο που πρόσθεσα στο Conky ήταν hddtemp /dev/sda .
Από τερματικό ωστόσο λειτουργεί κανονικά , δηλαδή χρειάζεται sudo για να μου δείξει την θερμοκρασία..
Περίεργο δεν είναι ;
Και γω τώρα μαθαίνω!Ο Ένας βοηθάει τον άλλο Νίκο.Όσο για αυτό που με ρώτησες ξερείς τι δεν έχω τρέξει το conky αλλά δεν ξέρω με τι δικαιώματα τρέχει.Αν τρέχει με δικαιώματα root δεν θα χρειάζεται sudo.Αμα μπεις σαν root σε ένα τερματικό θα δεις ότι δεν χρειάζεται sudo απλά δίνεις την εντολή!Αυτή είναι η μόνη λογικη απάντηση, οτι δηλαδή κληρονομεί απο κάπου δικαιώματα root και τρέχει τα πάντα!Ελπίζω να σε κάλυψα :)
  Απάντηση
Το conky είναι ένα προγραμματάκι που διαβάζει ένα αρχείο (το οποίο δημιουργείς εσύ) το conkyrc και αναλόγως τι γράφει αυτό το αρχείο στα αποτυπώνει στην οθόνη.
Το πρόγραμμα conky εγκαταστάθηκε όπως όλα τα υπόλοιπα στο /usr/bin και έχει τα permissions που έχουν όλα τα υπόλοιπα προγράμματα.
Το conkyrc τώρα , το οποίο το βρήκα έτοιμο , δεν είχε θερμοκρασίες , αυτές τις πρόσθεσα εγώ βασιζόμενος - διαβάζοντας δηλαδή - το έτοιμο αρχείο conkyrc που κατέβασα.
Πρόσθεσα την παρακάτω γραμμή
Κώδικας:
${color3}HDD  temp: ${color1}${alignr}${hddtemp /dev/sda}°C
και τέλος αυτό ήταν.
Φυσικά το conkyrc δεν έχει κανένα permission , είναι ένα απλό αρχείο που δημιουργεί ο χρήστης (όχι ο root).
Παράλληλα διάβαζα και το φόρουμ του Arch και είδα διάφορα θέματα με τα permissions για το hddtemp στο conky και διάφορα "τρικ" να τα πω έτσι , που σου επέτρεπαν να το διαβάζει κανονικά . Δεν έκανα όμως κάτι από αυτά .
Σε μια αναζήτηση μου στο google περί conky και hddtemp , με παρέπεμψε σε μια σελίδα του gentoo που απλά έγραφε..
Παράθεση:To see the temperature in Conky add ${hddtemp /dev/drive} in ~/.conkyrc.
και λέω "είναι τόσο απλό" ; έτσι το δοκίμασα και έπιασε.. Confused

Tip:
Επίσης μπορείς να δεις την θερμοκρασία του σκληρού και μέσω browser , βάζοντας την παρακάτω διεύθυνση.
https://localhost:7634
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Αυτό κάνει το script μου πολύ πιο απλό
Κώδικας:
GET https://localhost:7634 |sed -e 's/||/|\n|/'
για τους δυο μου σκληρούς!

Όσο για τα δικαιώματα δεν ξέρω τι παίζει!

Κώδικας:
echo -n -e "\e[0;32m"
echo "Gpu info:"
nvidia-settings -q [gpu:0]/GPUCoreTemp |grep "Attribute"|awk '{print $2 $3 $4 }'
echo "Cpu info:"
sensors|grep Core|sort
sensors|grep fan1
echo "HDD temps"
GET https://localhost:7634 |sed -e 's/||/|\n|/'
echo
echo -e -n  "\e[00m"
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  εντολη για exit σε looped script DarkGoth 3 1.124 02.10.2016 22:34
Τελευταία Ανάρτηση: DarkGoth
  Script για άμεσο download όλων των εικόνων από το Imgur constantinos 0 538 16.04.2013 16:34
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)