Γιατί χρησιμοποιείτε Linux;
Ασφάλεια
Παραμετροποιηση
Ταχύτητα
Δωρεάν
Κοινότητα
Μάθηση
  Απάντηση
Γιατί, μετά από 19 χρόνια χρήσης windows, ανακάλυψα ότι μπορούσα να κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα, με λιγότερη κατανάλωση πόρων, χωρίς ιούς, νόμιμα και δωρεάν.
  Απάντηση
apoldem, post: 8033, member: 806 είπε κι ελάλησε:Γιατί, μετά από χρόνια χρήσης windows, ανακάλυψα ότι μπορούσα να κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα, με λιγότερη κατανάλωση πόρων, χωρίς ιούς, νόμιμα και δωρεάν.
δεν έχω φτάσει ακόμη σ' αυτό το επίπεδο, αλλά για αυτόν τον λόγο "νόμιμα και δωρεάν", ακόμη και στα παράθυρα που κάνω χρήση (σαν κάτι κακό ακούγετε... ίσως και να είναι) διαλέγω δωρεάν αντί σπασμένων,
που θα πάει θα απ εξαρτηθώ κάποια στιγμή κι εγώ!
φυσικά και η όλη προσπάθεια της κοινότητας που στηρίζει το εγχείρημα αξίζει την προσοχή μας και μόνο γι αυτό ίσως!
  Απάντηση
Κάποιοι έχουν γράψει τον λόγο που το χρησιμοποιούν κι εδώ: https://old.osarena.net/?p=62772
:)
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Φίλε μου adreasomageir εύχομαι σύντομα να απεξαρτηθείς από το κλειστό λογισμικό εντελώς. Δεν είναι οι ανάγκες των χρηστών όλες ίδιες και πιθανόν κάποιοι, που χρειάζονται πολύ εξειδικευμένα λογισμικά, να είναι δύσκολο να περάσουν εντελώς στο Linux. Μπορώ όμως με βεβαιότητα να πω, ότι η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών (πάνω από 99%) καλύπτεται άνετα με ανοιχτό κώδικα, χωρίς καμία παραχώρηση σε κανένα επίπεδο.
  Απάντηση
Εγώ σαν gamer δεν αλλάζω τα windows στον σταθερό μου με τίποτα μιας και το linux δε μπορεί να ακολουθήσει στον τομέα αυτό.
Στο netbook όμως που δε παίζω τόσο παιχνίδια έβαλα linux σε δεύτερο partition και οι λόγοι είναι:
-Η όλη φιλοσοφία του open source.
-Η κοινότητα
-Μαθαίνω κάτι καινούργιο και πολύ ενδιαφέρον
-Πιστεύω είναι το μέλλον
-Δεν σκοτίζομαι για ιούς
-Τρέχει ελάχιστα πιο γρήγορα απ τα windows(στο netbook μου φυσικά)
-Βάζω προγράμματα απολύτως νόμιμα,δωρεάν εύκολα και γρήγορα αντί να ψάχνω στα torrents,να διαβάζω σχόλια μη έχει ιούς κτλ

Αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα δυστυχώς αλλά όταν κάποιο απο αυτά το λύσω έχω ένα μοναδικό αίσθημα ικανοποίησης.
  Απάντηση
1) Ασφάλεια. (θα μου πεις και το Mac είναι ασφαλές...)
2) Ελεύθερο και ανοιχτό (αυτό δεν το έχουν τα Mac...θέλω τα παιδιά μου - όταν κάνω - να μην είναι δούλοι επειδή έτυχε να μη γεννηθούν εντός μίας κλίκας που ελέγχει τη γνώση --> ελευθερη γνωση = δύναμη)
3) παραμετροποιησιμο ανάλογα με τη διάθεση μου
4) σταθερο στη διαρκεια του χρονου
5) παιχνίδια (ναι ρε! είμαι φαν των ρετρό παιχνιδιών και εδώ το Λινουξ είναι μια χαρά! αντίθετα στα MS windows είχα κολήσει ιό από site που κατέβαζες δωρεάν ρετρό παιχνίδια!)

το δωρεάν δεν το αναφέρω γιατί δεν είναι πάντα κίνητρο για εμενα προσωπικά. Έχω κάνει donation ουκ ολίγες φορές (openshot, linux mint, κτλ). Με επηρεάζει περισσότερο το γεγονός πως μπορεί κάποιος να κάνει κάποια καλή δουλειά και μετά από λίγα χρόνια κάποιος να την πάρει και να τη συνεχίσει ώστε να βγει κάτι καλύτερο.
  Απάντηση
Γιατι οταν εισαι με και καινουργιο λαπτοπ διετιας αξιας 700 ευρω (μετριων προς καλων επιδοσεων) με προσεγμενη οσο μπορω και οσα γνωριζω συντηρηση του συστηματος, και παρολα αυτα το μηαχανημα να κολαει μετα απο προσφατο φορματ ακομα και σε ταινειες και να βαραει κοφτες και να γινεται φουρνος ακομα και στο LOL.o_O
Θελετε και αλλα? ;)
+βασικα απο καιρο διαβαζα περι λινουξ και ηθελα καποια στιγμη να το δοκιμασω αλλα νομιζα οτι θα τα βρω βουνο και δεν το επιχειρουσα, αλλα μετα απο το παραπανω περιστατικο την επομενη μερα διεγραψα τελειως τα windows και περασα με την μια καθαρο λινουξ και απο τοτε ειμαι εδω απολυτα ευχαριστημενος;)
  Απάντηση
Γιατί εξάπτει τις γκόμενες.
[Εικόνα: eksaptei.jpg]
  Απάντηση
psyxroskianapodos, post: 8226, member: 129 είπε κι ελάλησε:Γιατί εξάπτει τις γκόμενες.
Αλήθεια;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Να γιατί το Linux γίνεται αποτρεπτικό Hellena 7 2.549 10.08.2014 07:52
Τελευταία Ανάρτηση: psyxroskianapodos
  Χρησιμοποιείτε τον Adobe Reader; Κακή ιδέα! constantinos 0 1.106 20.08.2012 19:49
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)