Γιατί χρησιμοποιείτε Linux;
Έψαξα το forum και δεν βρήκα άλλο παρόμοιο θέμα. Είπα να ξεκινήσω αυτό το τόπικ επειδή διάβασα ἐνα tweet που έλεγε:
Παράθεση:
"My favorite Linux distribution is the one with which I can work without configuring the system".

Έτσι αναρωτήθηκα και εγώ, γιατί χρησιμοποιώ Linux εφόσον θέλει τόσο configuration;
Η δικιά μου απάντηση είναι επειδή θέλω να μάθω για τους υπολογιστές (ένας λόγος που διάλεξα και το Arch Linux για το λάπτοπ μου). Η δική σας απάντηση ποια είναι;

[Εικόνα: timthumb.php?src=tux.png&h=450&w=720&zc=1]
  Απάντηση
Εγώ είναι επειδή έχω βαρεθεί τα αργά (όσον αφορά την εκκίνηση και το κλείσιμο) Windows και για να μάθω καλύτερα για τους υπολογιστές. Επίσηε είναι επειδή ήθελα να είμαι "διαφορετικός" και να μην ακολουθώ την μάζα.
Microsoft is not the answer, is the question. No or Linux is the answer!
  Απάντηση
Αρχικά το χρησιμοποίησα το linux για μια εργασία για το πανεπιστήμιο.Στην πορεία όμως βγήκαν και άλλοι πιο σημαντική λόγοι όπως:

1)Βελτίωση γνώσεων για τους υπολογιστές και όχι μόνο.
2)Ελευθερία να το προσαρμόσω όπως θέλω
3)Καλύτερη λειτουργία του λειτουργικού συστήματος αλλά και του υπολογιστή γενικότερα.
4)Η γενικότερη φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού και του ανοιχτού..
  Απάντηση
redpower1989, post: 5077, member: 138 είπε κι ελάλησε:1)Βελτίωση γνώσεων για τους υπολογιστές και όχι μόνο.
3)Καλύτερη λειτουργία του λειτουργικού συστήματος αλλά και του υπολογιστή γενικότερα.

Δεν νομίζω πως έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω..
Με κάλυψε πλήρως η απάντηση του redpower1989

Μόλις τον τελευταίο χρόνο έχω καταφέρει να είναι το Linux (Ubuntu συγκεκριμένα) το μοναδικό λειτουργικό σύστημα στον υπολογιστή μου.(Laptop)
Στο Desktop έχω και windows αλλά μόνο σαν παιχνιδομηχανή τα χρησιμοποιώ .
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Και εγώ χρησιμοποιώ Λίνουξ για να μάθω κάτι παραπάνω από υπολογιστές! :)
  Απάντηση
redpower1989, post: 5077, member: 138 είπε κι ελάλησε:Αρχικά το χρησιμοποίησα το linux για μια εργασία για το πανεπιστήμιο.Στην πορεία όμως βγήκαν και άλλοι πιο σημαντική λόγοι όπως:

1)Βελτίωση γνώσεων για τους υπολογιστές και όχι μόνο.
+1 στα παραπάνω .....ποτέ δεν μ'άρεσε το "μάντρωμα" και το "μπεεεεε"
[Εικόνα: btf0.jpg]
  Απάντηση
Για αυτό: https://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el
  Απάντηση
1)Γιατι θελω να "μπω" στην νοοτροποια των υπολογιστων και του προγραμματισμου...
2)Γιατι θελω να λεω στο PC μου κλεισε και αυτο να με ακουει!!! οχι να περιμενει σαν τα "παραθυρα" :P ;)
Love Open source...Love ArchLinux...
[Εικόνα: archlinux-user.png]
  Απάντηση
Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο Linux είναι η φιλοσοφία που έχει και οι άνθρωποι γύρω από αυτό. Λόγο της Open Source φιλοσοφίας βλέπεις ανθρώπους που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους να έρχονται σε επικοινωνία, να συνεργάζονται, να βοηθάει ο ένας τον άλλον και να μοιράζονται την γνώση έτσι απλόχερα. Δεν χρειάζεται να πληρώσουμε τίποτα για όλα αυτά και το ακόμα καλύτερο είναι ότι μπορούμε και εμείς να βοηθήσουμε στην βελτίωση του λειτουργικού μας συστήματος.

Όταν χρησιμοποιούσα Windows το μόνο που ήξερα είναι να κατεβάζω σπασμένα προγράμματα από τα τορρεντάδικα. Μπορεί να ακουστεί βαριά κουβέντα αυτό που θα πω αλλά όποιος αγνοεί και κάνει πέρα την φιλοσοφία του Open Source, είναι υπνοβάτης και ως πολίτης της κοινωνίας, έστω αυτού που αποκαλούμε κοινωνία!
Πιο δυνατό από το χρήμα είναι μόνο οι γνώσεις.
  Απάντηση
Συμφωνώ με φίλιππο.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Να γιατί το Linux γίνεται αποτρεπτικό Hellena 7 2.545 10.08.2014 07:52
Τελευταία Ανάρτηση: psyxroskianapodos
  Χρησιμοποιείτε τον Adobe Reader; Κακή ιδέα! constantinos 0 1.106 20.08.2012 19:49
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)