Εγκατασταση σε sd card.
Γεια και παλι.Εχω κανει εγκατασταση σε sd καρτα στο λαπτοπ μου την διανομη PClinuxOS.
Ειχα κατεβασει και το mint ,ubuntu και το luninux το οποιο πρεπει να πω οτι πολυ μου αρεσε.Αλλα μονο στο pclinux δουλευε η καρτα δυκτιου του λαπτοπ.Οποτε εμεινα με αυτη.
Θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραματα.
Εχω κατεβασει τα Ελληνικα γινονται ολα Ελληνικα αλλα μετα την επανεκινηση ξαναγινονται αγγλικα.
Μπορουν να αποθηκευονται οι ρυθμισεις ετσι που να μην κανω καθε φορα τα ιδια.
Επισης δεν μου δυλευει το touchpad.Δηλαδη δεν δουλευει το διπλο κλικ.Διπλο κλικ μονο με το κουμπι κανει.
Ευχαριστω\.

Επισης να εκφρασω και τις ευχαριστιες μου σχετικα με το αρθρο για το unetbootin.Μεχρι τωρα εγραφα συνεχεια cd/dvd.Χαμος.
Ενω με το unetbootin πανευκολα,ΑΝΕΞΟΔΑ,και παρα μα παρα πολυ πιο γρηγορα δοκιαζω οτι θελω.
Και ολα αυτα απο αυτο εδω το site.....OSarena.

Και παλι ευχαριστω.
Linux newbie
  Απάντηση
Έχεις κάνει κανονική εγκατάσταση στην SD, ή απλώς έγραψες το ISO με το Unetbootin;

Αυτό με το touchpad μου ακούγεται περίεργο! Έχεις προσπαθήσει να κάνεις γρηγορότερα το διπλο-κλικ;
Έχει το PCLinuxOS (δεν το έχω εγκατεστημένο) στα «system settings» κάτι σχετικό με mouse & touchpad για να το ρυθμίσεις από εκεί; Ποιο έχεις· με gnome ή kde;

Αν δεν έχει κάτι τέτοιο δώσε το αποτέλεσμα τις εντολής:
Κώδικας:
synclient
Ελπίζω να υπάρχει αυτή η εντολή στη διανομή...

Η κάρτα που δεν δουλεύει με άλλες διανομές, είναι ασύρματη ή ενσύρματη (ethernet);
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Ευχαριστω για την απαντηση.
Δεν εχω κανει κανονικη εγκατασταση στην sd, ειναι οπως την εγραψε το unetboot.
Οσο για το touchpad εγκατεστησα οτι ειχε σχεση με touchpad απο το αποθετηριο και δουλεψε.Και πολυ καλα μαλιστα.
Η καρτα που μιλαμε ειναι η ασυρματη.

Ολα οσα εκανα χανονται ομως μετα την επανεκινηση του λαπτοπ.Δοκιμασα να κανω εγκατασταση την διανομη αλλα οταν φτανει στο πεδιο που λεει που θελω να την εγκαταστησω δεν βρισκει την sd καρτα.Οποτε δεν προχωρησα.
Η sd καρτα που εχω ειναι 8 giga.Το πως τρεχει το λαπτοπ δεν εχει καμια σχεση με τα vista που ειναι στο σκληρο.Ασε που δεν ζεστενεται καθολου.Αν αγορασω μια καρτα 32 γιγα και μπουταρω απο cd με την διανομη που θελω και προχωρησω σε εγκατασταση οταν φτασει στο ερωτημα που θελω να την εγκαταστησω θα την βρει την καρτα?Καλα αυτην την κινηση θα την δοκιμασω αργοτερα σημερα αυριο.Μηπως θελει κανα φορμαρισμα η καρτα πριν?

Ευχαριστω και ξαναρωτω οτι δεν μου βγαινει.
Linux newbie
  Απάντηση
Γενικά όταν «γράφουμε» ένα ISO με το unetbootin σε ένα USB flash-άκι ή κάρταSD, τότε αυτό ΔΕΝ είναι εγκατάσταση αλλά κάτι σαν Live συνεδρία. Και ότι αρχεία αποθηκεύουμε ή ότι αλλαγές κάνουμε δεν μένουν στην επόμενη εκκίνηση.
(υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά δεν είναι επί του παρόντως)
Για να μείνουν οι αλλαγές μας χρειάζεται να γίνει κανονική/κλασική εγκατάσταση, αφού έχεις μπουτάρει με το LiveCD ή LiveUSB που έχει φτιάξει και εκκινήσεις το «πρόγραμμα εγκατάστασης» της εκάστοτε διανομής. Κατά τη διαδικασία αυτή, επιλέγεις που θα γίνει η εγκατάσταση.

POL, post: 5888, member: 705 είπε κι ελάλησε:Δοκιμασα να κανω εγκατασταση την διανομη αλλα οταν φτανει στο πεδιο που λεει που θελω να την εγκαταστησω δεν βρισκει την sd καρτα
Αυτό είναι περίεργο! Αν προσπαθήσεις να την προσαρτήσεις (mount) για να δεις το περιεχόμενό της γίνεται μέσα από το Live περιβάλλον το PCLinuxOS;;; Μήπως η κάρτα δεν έχει «κάτσει» στην υποδοχή και δεν την αναγνωρίζει;

Από όσο ξέρω η κανονική εγκατάσταση σε κάρτες SD υποστηρίζονται μια χαρά. Δεν έχει τύχει όμως να δοκιμάσω και τέτοιο και δεν ξέρω τι συμβαίνει με το PCLinuxOS. Αν σου αναγνωρίζει αυτή που έχεις, τότε θα σου αναγνωρίσει και αυτή που θα πάρεις! Το φορμάρισμα που λες δεν χρειάζεται. Αναλαμβάνει το προγραμμα εγκατάστασης.

Όσο για την κάρτα... αν είναι εσωτερική δώσε το αποτέλεσμα δύο των εντολών:
Κώδικας:
lspci -nnk | grep -A 2 0280
lshw -class network -numeric
και είναι εξωτερική USB δώσε αποτελέσματα από:
Κώδικας:
lsusb
lshw -class network -numeric
Για να δώσεις όμως αυτές τις εντολές, καλύτερα θα ήταν ΠΡΩΤΑ να συνδεθείς ως διαχειριστής (root) πχ ή με την εντολή su.
Οι εντολές δεν πειράζουν κάτι από το σύστημα απλά εξάγουν ορισμένες πληροφορίες!

υγ: Αν έχεις οποιαδήποτε απορία, δεν έχει παρά να ρωτήσεις...
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα νομιζω οτι ο POL εχει βαλει το PClos στην sd καρτα και μπουταρει απο αυτην. Οποτε νομιζω οτι ειναι λογικο να μην βλεπει την sd καρτα κατα την διαδικασια της εγκαταστασης και να μην τον αφηνει να κανει εκει την εγκατασταση. Οποτε πρεπει να κανεις boot απο καποιο live CD και μετα να κανεις την εγκατασταση κανονικα στην SD καρτα.
  Απάντηση
POL, παιρνουμε σαν δεδομενο το εξης:
"Εκαψες" το iso με το Unetbootin και στη συνεχεια, το εκανες εγκατασταση στην sd vard η οποια ειναι προφανως ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟN 4G.
Σωστα?
Ανοιξε το laptop και πατα το F1 η F2 η F11 Η οποιο τελος παντων σου λεει να μπες στις ρυθμισεις του BIOS.
Απο εκει απλα επελεξε να κανει πρωτο boot απο την sd καρτα (οποτε την εχεις μεσα εστω).
ASUS εχεις?
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Καλημερα σας.
Λοιπον τα παραματα εχουν ως εξης.Ειχα γραψει με το unetbootin μια sd καρτα με το pclinuxos.Την βαζω μεσα στο reader του λαπτοπ που ειναι ενα hp επιλεγω απο το bio να boot αρει απο την καρτα και ξεκιναει να τρεχει.Εμεινα καταπληκτος απο το ποσο γρηγορα τρεχει το λαπτοπ και δεν ζεστενετε.Το προβλημα ειναι οτι οποιες προσωπικες ρυθμισεις κανω χανετε διοτι οπως γραφει παραπανω ο Spiros ειναι διοτι τρεχουμε live την διανομη.Σκεφτηκα να την κανω εγκατασταση στην καρτα.Και ετσι γραφω ενα usb stick παλι με το unetbootin και μπουταρω κανονικα.Βαζω την sd καρτα στο reader την βλεπει το λαπτοπ και κανω εγκατασταση κανονικα.Με την ολοκληρωση της εγκαταστασης στην καρτα τα πραματα αλαξαν.Βαραινε πολυ το λαπτοπ και εγινε απελπιστικα αργο.Καου εκει στην εγκατασταση του synaptik και αλλων για το touchpad για να το αναγνωριζει παραδοθικα στον υπνο.Οποτε το βραδυ σημερα θα υπαρχει συνεχεια αλλα αν ειναι τοσο βαρυ με την διανομη σε πληρη εγκατασταση στην καρτα το ολο project δεν θα προχωρησει.Ισως να φταιει και η καρτα που μπορει να ειναι αργη στην αναγνωση εγγραφη.Αλλα γιατι στην Live κατασταση να τρεχει τοσο γρηγορα.

Το ολο θεμα παντως ειναι οτι μου αρεσει η ενασχοληση με το linux.
Linux newbie
  Απάντηση
Καλημερα σας.Λοιπον το εφερα στα μετρα μου το ολο συστημα.Αλλα νομιζω οτι στην sd καρτα με αποκλειστικη χρηση δεν κανει.Μετα απο αρκετη ωρα χρησης τα παιζει.Σκουραινει η οθονη και μονο με reboot επανερχεται.Οποτε καταληγω στο συμπερασμα οτι η εγκατασταση σε καρτα sd ειναι μονο για να δουμε και να δοκιμασουμε μια διανομη.Θα συνεχεισω να δοκιμαζω και αλλες διανομες.Αν δεν ειχα τοσα αρχεια στο λαπτοπ θα το ειχα κανει φορματ και θα το ειχα βαλει αποκλειστικα το pclinux os h καποια αλλη διανομη.Πραγμα που εκανα στο σταθερο pc .
Linux newbie
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)