Τι δεν σας αρέσει στο Linux;
Α και κατι αλλο που σιγουρα δεν μου αρεσει στο linux ειναι η πολυ περιεργη ονοματοδοσια των προγραμματων.
Ειναι δυσκολα στην συγκρατηση τους στην μνημη του χρηστη.
Linux newbie
  Απάντηση
Δεν μου αρέσει το ότι υπάρχουν προβλήματα με σχετικά νέο hardware και δεν εννοώ την τελευταία λέξη της τεχνολογίας απαραίτητα. Έχω βρει τον μπελά μου εδώ και κάμποσο διάστημα, προσπαθώ να κατασταλάξω σε κάποια διανομή και σε κάποιο DE, απ' ότι φαίνεται όμως είναι αρκετά δύσκολο αυτό για τον έναν ή τον άλλον λόγο. Έχω κάνει άπειρο distro hopping μέσα στο 2013, δοκίμασα πολλές διανομές και πολλά DE. Ομολογώ ότι θλίβομαι ιδιαίτερα με το γεγονός ότι σχεδόν σε όλες τις διανομές αντιμετωπίζω προβλήματα στο laptop μου, σαφώς δεν υπάρχει το τέλειο λογισμικό και πάντα θα υπάρχουν προβλήματα. Δεν ξέρω ρε παιδιά, είναι κάποια προβλήματα όμως που με κάνουν να τραβάω τα μαλλιά μου. Πλέον δεν μπορώ να φανταστώ χρήστη windows να αντιμετωπίζει τα προβλήματα που αντιμετωπίζω εγώ και άλλοι στο Linux, αυτή είναι η πικρή αλήθεια, προσωπικά στα Windows 7 και στα Windows 8 δεν συνάντησα ούτε το παραμικρό "αδιανόητο" πρόβλημα.

Είναι δυνατόν να προσπαθεί κάποιος να κάνει εγκατάσταση μια διανομή και να παγώνει η εγκατάσταση; Είναι δυνατόν καθώς χρησιμοποιεί το λειτουργικό σύστημα ο χρήστης όμορφα και ωραία ξαφνικά να παγώνουν τα πάντα και να αναγκάζετε να κάνει επανεκκίνηση; Είναι δυνατόν να μην λειτουργεί καθόλου το ενσωματωμένο μικρόφωνο του laptop; Είναι δυνατόν να μην εμφανίζονται οι κατηγορίες εφαρμογών στο μενού του Gnome Shell σε opensuse και ubuntu gnome; Είναι δυνατόν το wifi στα windows να δουλεύει ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις ενώ από τις ίδιες αποστάσεις να μην δουλεύει το wifi από Linux; Είναι δυνατόν να χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση του kernel σε μια νέα φρέσκια εγκατάσταση για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το λειτουργικό σύστημα; Με χαλάει και το γεγονός ότι αρκετές διανομές έχουν μικρό χρονικό διάστημα υποστήριξης, με security updates κτλ.

Υποθέτω ότι δεν θα τα έγραφα όλα αυτά αν είχα ένα άλλο laptop που εκείνο θα είχε ήδη καλή συμβατότητα με το Linux. Πάντως δεν υπάρχουν προβλήματα μόνο στην υποστήριξη νέου hardware από το Linux, υπάρχουν και "ανόητα" προβλήματα μέσα στις ίδιες τις διανομές, κάποια από αυτά ε ως και λίγο απαράδεκτα (γιατί σκεφτείτε πως θα φανούν αυτά τα προβλήματα στους νεοεισερχόμενους χρήστες). Μου αρέσει αφάνταστα ο κόσμος του Linux, η γνώμη μου όμως είναι ότι χρειάζεται να γίνουν πολλά βήματα ακόμα για να φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Αυτήν την στιγμή το επίπεδο στο οποίο βρίσκετε το Linux θα το χαρακτήριζα ως "πειραματικό". Παρόλα αυτά το χρησιμοποιώ ως το βασικό μου λειτουργικό σύστημα. Να πω και κάτι ακόμα. Κάποτε όλοι αγαπούσαμε το Ubuntu, αμέτρητοι λινουξάδες κάναμε τα πρώτα μας βήματα με αυτήν την διανομή. Τα τελευταία χρόνια όμως η Canonical ακολουθεί κάποιες τακτικές και κάνει κάποιες ενέργειες οι οποίες δεν αρέσουν σε πολλούς, ούτε εγώ μπορώ να πω ότι είμαι υποστηρικτής ορισμένων αλλαγών. Αυτό που συμπεράνω όμως είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις ίσως το Ubuntu να είναι η καλύτερη λύση από την πλευρά του Linux, δηλαδή ακόμα και να θέλουν να χρησιμοποιήσουν άλλες διανομές οι χρήστες να μην μπορούν λόγο τεχνικών προβλημάτων. Αυτό από την μια είναι θετικό για το Ubuntu, από την άλλη είναι αρνητικό για το Linux!!!
Πιο δυνατό από το χρήμα είναι μόνο οι γνώσεις.
  Απάντηση
Εδω και κανα χρονο χρεισιμοποιω arch...πολυ καλο δεν λεω....με amd καρτα γραφικων κ ολας....
Τα αρνητικα για μενα ειναι το crasarisma μερικες φορες στα καλα καθουμενα....,το mate ανεβαζει καποιες φορες τη ραμ ετσι στα ξαφνικα με αποτελεσμα το crash του συστηματος....και 3ον υποστηριξη καρτων τηλεορασης με δυνατοτιτα αλλαγης του σηματος σε composite (καμερα μεσω καρτας τηλεορασης) Το δουλευω μεσω vlc επειδη δεν υπαρχει προγραμμα αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο...

Αυτα απο εμενα στα αρνητικα...
Θετικα!? Ελευτερια....και δεν συνεχιζω γτ θα μας παρει πλ χρονο....:P ;)
Love Open source...Love ArchLinux...
[Εικόνα: archlinux-user.png]
  Απάντηση
Τελικά μετά από χρόνια χωρίς προβλήματα με το linux χτες έσπασε το σύστημα τελείως ούτε network manager δούλευε ούτε φιξαρισμα γίνοταν κλπ κλπ, ίσως κάποιο repository το έκανε να σπάσει αφού είχα βάλει ΠΑΡΑ πολλά και χωρίς δεύτερη σκέψη για να αποκτήσω κάποιες εφαρμογές που θέλω, ενημερωμένη έκδοση wine κλπ κλπ
Τώρα του έχω βάλει linux mint και δεν έχω κάποιο πρόβλημα αλλά σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά να βάλω μια rolling distribution
δοκίμασα sabayon αλλά κάποια πακέτα που θέλω δεν τα έχει δοκίμασα μέσω emerge/portage/ δεν μπόρεσα όμως να του βάλω το layer για το proaudio που είναι η εφαρμογή που ήθελα μέσα.
Τώρα λέω να στραφώ σε archlinux και για να μην σπαταλήσω πολύ χρόνο σκέφτομαι να χρησιμοποίησω μια διανομή την manjaro linux η οποία όμως έχει κάποιο πρόβλημα και δεν μπορεί να κάνει update ,για να λυθεί το πρόβλημα αυτό χρειάζεται να βάλω τον δωρεάν public dns server της google όμως δεν μπορεί να γίνει νομίζω όσο κάνω εγκατάσταση...........μπορώ να βρω κάποιον που να ξέρει από arch ?
  Απάντηση
Όταν λες να ξέρει από arch..εννοείς για arch ή για "παράγωγα"?

Αν για το πρώτο, άνοιξε ένα νέο θέμα στην ενότητα του arch, και εδώ είμαστε.

:)
  Απάντηση
Κάτι άλλο που με χαλάει εμένα είναι ότι οι δημιουργοί από κάποια projects δεν δείχνουν το ενδιαφέρον που θα έπρεπε στους χρήστες τους (βλ. Ubuntu, Gnome). Σίγουρα οι developers δεν είναι αναγκασμένοι να κάνουν ότι θέλουν οι χρήστες, άλλωστε οι developers σε κάθε project έχουν τις δικές τους βλέψεις και τους δικούς τους στόχους. Ίσως αν άκουγαν τους χρήστες και έκαναν κάποια πράγματα που ζητούσαν, μπορεί να μην πετύχαιναν τους στόχους τους. Ούτε η περίπτωση του να μην ακούνε καθόλου είναι καλή, ούτε η περίπτωση του να ακούνε όλα όσα λένε οι χρήστες είναι καλή. Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο μέτρο. Αν για παράδειγμα οι developers κάνουν μια αλλαγή στο project τους και αυτή η αλλαγή δεν αρέσει καθόλου στους χρήστες, ακόμα και μετά από καιρό δοκιμής της αλλαγής, νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να ακούνε τους χρήστες. Ίσως έχουν το σκεπτικό ότι μπορεί να χάσουν ορισμένους χρήστες, αλλά θα κερδίσουν αργότερα άλλους χρήστες. Εντάξει τι να πει κανείς, δεκτό, δικό τους project είναι άλλωστε. Δεν μπορώ να πω όμως ότι μου αρέσει αυτό το σκεπτικό, θα έπρεπε να έδειχναν μεγαλύτερο ενδιαφέρον στους χρήστες που χρησιμοποιούσαν και υποστήριζαν το project τους και όχι να το αντιμετωπίζουν απλά ως μερίδιο αγοράς ή κάτι τέτοιο.

Για το Gnome τι έχετε να πείτε; Παιδιά από την έκδοση 3.8 αφαίρεσαν την επιλογή Applications με τις κατηγορίες από τα Activities; Πάνω αριστερά στα Activities υπήρχε μια επιλογή Applications, όταν κάναμε κλικ εκεί μας εμφάνιζε όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές και στα δεξιά έδειχνε τις κατηγορίες. Δεν υπάρχει αυτό από την έκδοση 3.8 και μετά; Θα μας τρελάνουν αυτοί; Για να μην πω και για το ότι από προεπιλογή δεν υπάρχει στα παράθυρα ελαχιστοποίηση και μεγιστοποίηση!! Δεν το έψαξα, δεν ξέρω ακριβώς τις βλέψεις από τους δημιουργούς του Gnome, μπορεί να δώσει κάποιος ορισμένες πληροφορίες; Θέλουν να κάνουν το Gnome Shell για tablets γι' αυτό και αυτές οι αλλαγές; Πάντως για τα desktops και για τα laptops είναι πολύ άσχημες αυτές οι αλλαγές κατά την γνώμη μου. Μόνο αν βάλω κάποια extensions μπορώ να χρησιμοποιήσω το Gnome Shell και γι' αυτό με τα Applications και τις κατηγορίες που προανέφερα δεν βρήκα λύση. Μάλλον κάτι βρήκα που μπορεί να γίνει με το dconf editor https://is.gd/gT19DS, στο openSUSE που το κοίταξα όμως δεν την βρήκα αυτήν την επιλογή στο dconf editor.
  Απάντηση
Μεγάλη κουβέντα άνοιξες Φίλιππε που δεν βλέπω να οδηγεί και πουθενά.

Είμαι φαν kde -όπως ξέρεις-.
Παρ' όλα αυτά όταν για ένα φεγγάρι πέρασα gnome το βρήκα λειτουργικότατο και ταχύτατο.
Εντάξει, δεν έχει την παραμετροποίηση του kde.
Έχει λιγότερα πράγματα που μπορείς να "πειράξεις" ώστε να το φέρεις στα μέτρα σου.
Διέκρινα πάντως μια "καθαρότητα" στο περιβάλλον.
Άπειρες εφαρμογές με καλύτερη εμφάνιση -όλες ή τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία είναι γραμμένες σε gtk-.
Αν εξαιρέσουμε κάποιες που έχω συνηθίσει, δεν βρήκα έλλειψη.
Πέρνα μια βόλτα από το forum της fedora, να δεις τι λένε οι χρήστες και τι απαντάνε οι "σκληροπυρηνικοί".
Τώρα, πολλά μπορείς να "διορθώσεις" με το gnome-tweak-tool.
Όσον αφορά τις εφαρμογές, έχω συνηθίσει το alt+f2 [kde] & super [win] στο gnome, οπότε δεν μου λείπει η οποιαδήποτε απεικόνιση γραφικά των εφαρμογών.
Και να μην υπήρχε το activities, πραγματικά δεν θα μου έλειπε.
Κατά τα λοιπά, ουδόλως με απασχολεί που το πάνε οι Gnome Devs ή όποιοι devs.
Υπάρχουν τόσα πολλά εκεί έξω, που δεν με απασχολεί.
Μπορώ να το περάσω στο pc μου?
Είναι λειτουργικό για εμένα?
Ε, τότε το εγκαθιστώ, αν όχι ξέρεις πόσες πορτοκαλιές υπάρχουν?
Κάπως έτσι δεν επιλέγουμε και διανομή?
:)
  Απάντηση
Δεν ήθελα να οδηγηθεί κάπου συγκεκριμένα η κουβέντα Πάνο, απλά αναφέρω αυτά που δεν μου αρέσουν στο Linux και τις όποιες απορίες μου. ;)

Πράγματι εμφανισιακά είναι πολύ όμορφο το Gnome Shell και καθαρό όπως λες, για την ακρίβεια είναι τόσο όμορφο που με κάνει να θέλω να το χρησιμοποιώ. Από την άλλη όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει ατέλειες, το θέμα όμως είναι ότι έχει κάποιες παράλογες - κατά την άποψη μου - ατέλειες. Δυνατότητες που τις είχε ήδη παλιότερα, τις έχει αφαιρέσει και μόνο μέσω extensions και του gnome-tweak-tool μπορούμε να έχουμε πάλι αυτές τις δυνατότητες. Για αυτό με τις κατηγορίες των εφαρμογών στα Activities δεν βρήκα λύση. Όπως εσύ χρησιμοποιείς το Alt+F2, έτσι και εγώ χρησιμοποιώ πάντα κάποιο εργαλείο για γρήγορη αναζήτηση εφαρμογών. Έπαψα εδώ και καιρό να ανοίγω τις εφαρμογές από τις κατηγορίες στο μενού, τώρα θα μου πεις για ποιον λόγο το κάνω θέμα αυτό με τις κατηγορίες εφαρμογών στα Activities. Κοίτα δεν είναι όλοι σαν εμάς να χρησιμοποιούν γρήγορες αναζητήσεις, kupfer, synapse, krunner κτλ.. Υπάρχουν στιγμές που και εγώ ο ίδιος ξεχνάω την ονομασία κάποιας εφαρμογής και έτσι πάω στο μενού για να το βρω από τις κατηγορίες. Πως θα το κάνω αυτό όμως στο Gnome; Να αντικαταστήσω το Activities με ένα νέο μενού με κάποιο extension; Οκ μπορεί να γίνει και αυτό, πάντως μου αρέσει η εμφάνιση του όλου σκηνικού όταν πάω στα Activities, απλά από την στιγμή που αφαίρεσαν τις κατηγορίες ίσως αναγκαστώ να το αντικαταστήσω. Με αυτά και με αυτά, απορώ με τους devs του Gnome που ενώ θα μπορούσαν να είχαν ένα ακόμα καλύτερο DE, έχουν αυτό που είναι τώρα. Άντε να κάτσουν οι απλοί και εντελώς αρχάριοι χρήστες να βάζουν extensions και να πειράζουν ρυθμίσεις σε gnome-tweak-tool και dconf editor. Εκτός αν δεν τους ενδιαφέρουν καν αυτοί οι χρήστες πλέον. Και ο χρήστης που ήταν μαθημένος με Gnome ψάχνει να βρει την τύχη του με κάποιο άλλο DE.

Εσένα Πάνο η αγάπη σου είναι το KDE, τι ανησυχίες να έχεις; Όπου και να πας στο KDE θα ξανά γυρίσεις. :p
  Απάντηση
Σαν εξαμηνος χρηστης μονιμος πλεον (ειχα αγορασει το Σουσε πριν πολλα πολλα χρονια αλλα εμεινε το κουτι του) εχω να πω πως το αρνητικο των διανομων ειναι οτι εχουν διαφορετικη φιλοσοφια, εμενα μ αρεσει αυτη η πληθωρα διανομων αλλα οχι η πληθωρα φιλοσοφιας σε απλα πραγματα, οπως επι παραδειγματι στην εγκατασταση εφαρμογων, ρεπος κλπ.
Ενα ακομη αρνητικο που βιωσα ειναι η περιεργη παρουσιαση των διαφορων εφαρμογων προς εγκατασταση, ειναι αλλης φιλοσοφιας απο τα παραθυρα, στην αρχη με ξενισε αφανταστα τωρα το εχω χωνεψει αλλα και παλι νοιωθω καπως.
Να πω ομως το μονο που παρα τα διαφορα προβληματα απεκτησα, την ησυχια μου! Δεν με ενδιαφερει πλεον αν κολαει κατι, αν δεν κολαει και τι καιρο θα κανει εκει που προγραμματιζουν την διανομη. Αυτο και μονο φτανει.
  Απάντηση
georgezaf, post: 11597, member: 184 είπε κι ελάλησε:το crasarisma μερικες φορες στα καλα καθουμενα....,το mate ανεβαζει καποιες φορες τη ραμ ετσι στα ξαφνικα με αποτελεσμα το crash του συστηματος....

Μπα, εμένα δεν μου κρασάρει καθόλου, είναι βράχος. :) Πολλές φορές που βαριέμαι να το κλείνω με την σωστή διαδικασία, το κλείνω από το κουμπί του υπολογιστή, και πάλι τίποτα! Να φανταστείς ότι όταν το έκανα αυτό σε Win, πολλές φορές έκανε έλεγχο και επιδιόρθωση στο επόμενο boot. Περιέργως σε εμένα, μου κρασάριζε σε κάποιες διανομές, αν θυμάμαι το Fedora 13 και ένα openSUSE. Το Mint Mate δεν καταλαβαίνει τίποτα. :) Πάντως εξέτασε την περίπτωση να φταίει η κάρτα TV. Αυτές συνηθίζουν να κρασάρουν το σύστημα, σε εμένα κρασάριζε τα Win. Όταν την έβγαλα, λύθηκαν όλα.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)