Τι δεν σας αρέσει στο Linux;
cpfotiadis, post: 11602, member: 403 είπε κι ελάλησε:Για το Gnome τι έχετε να πείτε; Παιδιά από την έκδοση 3.8 αφαίρεσαν την επιλογή Applications με τις κατηγορίες από τα Activities; Πάνω αριστερά στα Activities υπήρχε μια επιλογή Applications, όταν κάναμε κλικ εκεί μας εμφάνιζε όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές και στα δεξιά έδειχνε τις κατηγορίες. Δεν υπάρχει αυτό από την έκδοση 3.8 και μετά; Θα μας τρελάνουν αυτοί; Για να μην πω και για το ότι από προεπιλογή δεν υπάρχει στα παράθυρα ελαχιστοποίηση και μεγιστοποίηση!!

υπαρχουν και τα δυο! το πρωτο που θες ειναι αυτο https://extensions.gnome.org/extension/6...ions-menu/ επισης μπορεις να βαλεις https://extensions.gnome.org/extension/608/gnomenu/ και επισης μπορεις και αυτο https://extensions.gnome.org/extension/584/taskbar/
Για το δευτερο με την ελαχιστοποιηση ειναι ενα κλικ στο tweak tool που ειναι προεγκατεστημενο δεν θυμαμαι που ακριβως αλλα δεν εχει και πολλα θα το βρεις γρηγορα!! τωρα γιατι τα ξυλωσαν αυτο ειναι αλλο!
και για το ερωτημα τι αλλο? κλασσικα drivers και παιχνιδια...! κατα τα αλλα ειναι μια χαρα!
  Απάντηση
Παιδια τι να πω?! ειμαι σχετικα νεος χρηστης Linux καθως ειμουν παρα πολλααα χρονια στα windows και εχω μεινει αναυδος απο την ποικιλια και κυριως την ΠΟΙΟΤΗΤΑ!
Πιστευω οτι αν μπεις στον μαγικο κοσμο του λινουξ καιγεσαι! Υπαρχει τοσο ποικιλια και αρκετα πραγματα να μαθεις που δεν βαριεσαι καθολου!
Εχω ενα ubuntu 13.10 το οποιο αν και δεν θεωρειται απο τις πιος σταθερες διανομες ειναι σκυλι!!! Μιλαμε τωρα να εχω 3-4 προγραμματα ανοιχτα και φακελους και σκαιπ και ενα μοζιλλα με 30-35 tabs ανοιχτα και να μην νιωθει! Μιλαμε για οχι κανενα μηχανημα σουπερ αλλα για ενα ταπεινο λαπτοπ i3 cpu...
Τελοςπαντων για να μην βγω και τελειως off topic μπορω να πω οτι το μονο που δεν μου αρεσει ειναι πιθανες ασυμβατοτητες με hardware (εδω δεν φταιει ομως το λινουξακι) και ισως ελειψη ποικιλιας καποιων προγραμματων που ειχα συνηθισει απο τα windows.
Και ενταξει για να ειμαι εντελως ειλικρινης αν και ειναι αντιθετη με την ολη φιλοσοφια του λινουξ απο οταν ξεκινησε θα μου την εσπαγε πολυ καθε 6 μηνες να "σπαει" η καρτα γραφικων και το υλικο μου και να πρεπει να το διορθωνω. Για αυτο ισως και δεν ψηθηκα απο τις παλιες εποχες πχ 2002-2004 να δοκιμασω λινουξ.
  Απάντηση
ένα από τα πράγματα που δεν μου αρέσει είναι το τερματικό
δεύτερο ο τρόπος που εγκαθιστάς προγράμματα θα έπρεπε να είναι κατά πολύ απλότερος
τρίτο με τόσες πολλές διανομές και περιβάλλοντα εργασίας μάλλον είναι αποτρεπτικός παράγοντας
τέταρτο ότι δεν μπορείς να τα κάνεις όλα το ίδιο εύκολα μια και από μερικές εφαρμογές θα λείπει όλο και κάποια βιβλιοθήκη
που θα πρέπει να την ορίσεις χειροκίνητα
  Απάντηση
antonio, post: 13884, member: 99 είπε κι ελάλησε:υπαρχουν και τα δυο! το πρωτο που θες ειναι αυτο https://extensions.gnome.org/extension/6...ions-menu/ επισης μπορεις να βαλεις https://extensions.gnome.org/extension/608/gnomenu/ και επισης μπορεις και αυτο https://extensions.gnome.org/extension/584/taskbar/
Για το δευτερο με την ελαχιστοποιηση ειναι ενα κλικ στο tweak tool που ειναι προεγκατεστημενο δεν θυμαμαι που ακριβως αλλα δεν εχει και πολλα θα το βρεις γρηγορα!! τωρα γιατι τα ξυλωσαν αυτο ειναι αλλο!
και για το ερωτημα τι αλλο? κλασσικα drivers και παιχνιδια...! κατα τα αλλα ειναι μια χαρα!
Βασικά, πολύ δύσκολα να χρησιμοποιήσω gnome πλέον, έτσι όπως το έκαναν. Για να το χρησιμοποιήσω, είτε πρέπει να αλλάξω τον τρόπο χρήσης που έχω συνηθίσει τόσο καιρό (δηλαδή να μάθω συντομεύσεις και γενικά πως λειτουργεί), είτε να βάλω διάφορα extensions. Προσωπικά δεν μου αρέσει ούτε η μια επιλογή ούτε η άλλη. Για να χρησιμοποιήσω εγώ το gnome 3 πρέπει να του βάλω extensions, να του κάνω και κάποιες άλλες ρυθμίσεις. Σε καμία περίπτωση δεν με βολεύει έτσι όπως είναι από προεπιλογή. Γενικά έτσι όπως είναι τώρα το απορρίπτω, δεν μου αρέσει να εξαρτιέμαι από extenions. Αν βγει κάποια νέα έκδοση του gnome, θα πρέπει να γίνουν ανανέωση και τα extensions. Εμένα δεν μου αρέσει αυτό το πράγμα, το να εξαρτιέμαι από extenions και το ότι πρέπει να του κάνω ένα σορό άλλες ρυθμίσεις. Εντάξει δεν λέω, όποιος κάτσει και μάθει πως να το χρησιμοποιεί, ίσως βολευτεί και του αρέσει κιόλας. Εμένα δεν μου αρέσει. Έχω πάει σε Zorin που ναι μεν έχει gnome, ωστόσο έχει 3 διαφορετικά στυλ εμφάνισης και γενικά είναι πιο εύκολο στην χρήση. Έχουν το windows 7 στυλ, το windows xp και το gnome 2. Έχουν και έκδοση με lxde, το οποίο έχει 2 στυλ εμφάνισης, το ένα είναι windows 2000 και το άλλο mac os x. Γενικά είναι μεγάλο θετικό το ότι έχει διάφορα έτοιμα στυλ εμφάνισης (στην επί πληρωμή έκδοση έχουν 6) για το γραφικό περιβάλλον.
Πιο δυνατό από το χρήμα είναι μόνο οι γνώσεις.
  Απάντηση
sokel, post: 13900, member: 803 είπε κι ελάλησε:ένα από τα πράγματα που δεν μου αρέσει είναι το τερματικό
δεύτερο ο τρόπος που εγκαθιστάς προγράμματα θα έπρεπε να είναι κατά πολύ απλότερος
τρίτο με τόσες πολλές διανομές και περιβάλλοντα εργασίας μάλλον είναι αποτρεπτικός παράγοντας
τέταρτο ότι δεν μπορείς να τα κάνεις όλα το ίδιο εύκολα μια και από μερικές εφαρμογές θα λείπει όλο και κάποια βιβλιοθήκη
που θα πρέπει να την ορίσεις χειροκίνητα

Ωπα κατσε λιγο! Το τερματικο καταρχην θεωρειται απο τα μεγαλυτερα ατου του λινουκ! Και στο λεει ενα newbie οπως εγω. Οχι μονο σου δινει απιστευτη ευελιξια να κανεις ευκολα πολλα πραγματα! (πχ ειναι πιο απλο στα windows να κανεις ενα προγραμμα εγκατασταση απο το να ανοιξεις το terminal με ενα ctrl + alt + T και να γραψεις ενα sudo apt-get install gedit η οποια προγραμματακι γουσταρεις?!) αλλα και μεγαλη δικλειδα ασφαλειας καθως χειριζεσαι το συστημα σου ακομα και οταν δεν παει κατι καλα στο γραφικο περιβαλλον! (που τετοιο προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει αλλα λεμε τωρα).
Επισης δες τωρα το νεο gnome software! Ποσο πιο απλα θελεις να ειναι η εγκατασταση διαφορων εφαρμογων και η διαχειριση τους?!?! μιλαμε ειμαι τοσο ενθουσιασμενος με το gnome software! Εχει υπεροχο design και ειναι πολλα υποσχομενο! Τολμω να πω πιο εργονομικο και απο το ubuntu software center!
Βιβλιοθηκη?! εννοεις καποιο ppa?! ναι αυτο με ξενισε και εμενα στην αρχη αλλα ειναι αρκετα απλο αμα το κανεις μερικες φορες!
  Απάντηση
cpfotiadis, post: 13901, member: 403 είπε κι ελάλησε:Βασικά, πολύ δύσκολα να χρησιμοποιήσω gnome πλέον, έτσι όπως το έκαναν. Για να το χρησιμοποιήσω, είτε πρέπει να αλλάξω τον τρόπο χρήσης που έχω συνηθίσει τόσο καιρό (δηλαδή να μάθω συντομεύσεις και γενικά πως λειτουργεί), είτε να βάλω διάφορα extensions. Προσωπικά δεν μου αρέσει ούτε η μια επιλογή ούτε η άλλη. Για να χρησιμοποιήσω εγώ το gnome 3 πρέπει να του βάλω extensions, να του κάνω και κάποιες άλλες ρυθμίσεις. Σε καμία περίπτωση δεν με βολεύει έτσι όπως είναι από προεπιλογή. Γενικά έτσι όπως είναι τώρα το απορρίπτω, δεν μου αρέσει να εξαρτιέμαι από extenions. Αν βγει κάποια νέα έκδοση του gnome, θα πρέπει να γίνουν ανανέωση και τα extensions. Εμένα δεν μου αρέσει αυτό το πράγμα, το να εξαρτιέμαι από extenions και το ότι πρέπει να του κάνω ένα σορό άλλες ρυθμίσεις. Εντάξει δεν λέω, όποιος κάτσει και μάθει πως να το χρησιμοποιεί, ίσως βολευτεί και του αρέσει κιόλας. Εμένα δεν μου αρέσει. Έχω πάει σε Zorin που ναι μεν έχει gnome, ωστόσο έχει 3 διαφορετικά στυλ εμφάνισης και γενικά είναι πιο εύκολο στην χρήση. Έχουν το windows 7 στυλ, το windows xp και το gnome 2. Έχουν και έκδοση με lxde, το οποίο έχει 2 στυλ εμφάνισης, το ένα είναι windows 2000 και το άλλο mac os x. Γενικά είναι μεγάλο θετικό το ότι έχει διάφορα έτοιμα στυλ εμφάνισης (στην επί πληρωμή έκδοση έχουν 6) για το γραφικό περιβάλλον.

Το ειχα δοκιμασει σε ενα live usb μια φορα το zorinOS και ομολογω οτι ηταν σχεδιαστηκα προσεγμενο και καλογυαλισμενο αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν ειναι και οτι καλυτερο σαν distro. Εχει μια λανθασμενη φιλοσοφια και μπορεις να βρεις distros και γραφικα περιβαλλοντα ανωτερα απο αυτα που προσφερει χωρις επι πληρωμη εκδοσεις κτλ....
Τωρα για το gnome εχω ακουσει πολυ παραπονο αλλα ποτε δεν καταλαβα πως ειναι δυσκολη υποθεση οχι να το μαθει κανεις αλλα και να το συνηθισει. Θελω να πω απο τα πρωτα λεπτα που το εβαλα ,παρολλο που μια ζωη ειμουν του κλασικου desktop χρηστης, οχι απλα ενιωσα οικεια αλλα και το λατρεψα!
Εχει τρομερη εργονομικοτητα! και δεν ειναι τιποτα να μαθεις 3-4 keyshorts.
Συνδυαζει απλοτητα και λειτουργηκοτητα που ισουνται με εργονομικοτητα. Και ολα αυτα μεσα στο πλαισιο ενος πολυ ομορφο και καλογυαλισμενου περιβαλλοντος!
Πολλοι χρηστες αναμεσα τους και εγω μας ηταν πολυ δυσκολο να κανουμε το βημα στον κοσμο του λινουξ γιατι μας ενοχλουσε και η ρετρο εμφανιση που υπερισχυε μια εποχη....
Δεν ειναι ντροπη να γουσταρεις ενα μοντερνο καλογυαλισμενο desktop.
Στο μονο που μπορω να του προσαψω ειναι απλα οτι δεν δινει την δυνατοτητα για μεγαλες αλλαγες στις ρυθμισεις του...αλλα ενταξει αυτος ειναι και ο σκοπος τους...να προσφερει ετοιμο ενα ομορφο και λειτουργικο περιβαλλον! Εχει τοσο πολλες εφαρμογες και λειτουργιες ετοιμες με το που το βαζεις που τι αλλο να θελεις?! Αφου σκεφτομαι οτι κοντευει να κονταροκτυπηθει σε ποιοτητα με το OS X!
Εχει ενωσωματο και screencast!δηλαδη μπορεις με ctrl +shift +alt +r να αρχισεις να κανεις record το desktop σου! Χωρις καν προσθηκη εξωτερικου προγραμματος! και οταν ξαπανατησεις απλα πατας αυτον τον συνδυασμο πληκτρων και αποθηκευεται στον φακελο videos!
Εχει τοσο πολλα και ποιοτικα πραγματα που απορω πως υπαρχουν τοσοι whiners!!!
  Απάντηση
@Nick28_ επειδή τυχαίνει να συμμετέχω και στην ελληνική κοινότητα του Zorin, να σε ενημερώσω ότι αποφασίσαμε να στέλνουμε ανά διαστήματα κάποια feedback προς τους δημιουργούς της διανομής. Ο σκοπός αυτών των feedback έχει καθαρά και μόνο ένα στόχο, το να γίνει η διανομή όσο φιλικότερη και καλύτερη γίνεται. Σαφώς και για να διορθωθούν τα όποια προβλήματα υπάρχουν. Αν θα σε ενδιέφερε έστω και λίγο να χρησιμοποιήσεις αυτό το λειτουργικό σύστημα στο μέλλον ή αν θα ήθελες να βελτιωθεί σε κάτι, θα μας χαροποιήσει πολύ αν έρθεις στην κοινότητα και γράψεις τα σχόλια σου. Για την φιλοσοφία που λες, δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς. Πάντως το ότι έχει δωρεάν έκδοση και ξεχωριστή επί πληρωμή έκδοση, αυτό δεν είναι καθόλου κακό. Δεν είναι καθόλου λάθος. Αν εννοείς ότι έχει κάτι άλλο λάθος στην φιλοσοφία, μέσα στο ίδιο λειτουργικό σύστημα, αυτό είναι κάτι άλλο και θα ήθελα να το ακούσω. Εμένα ξέρεις ποια είναι η γνώμη μου για το Zorin; Η γνώμη μου είναι ότι θέλει ένα μικρό σπρώξιμο για να φτάσει στην θέση που πιστεύω ότι άνετα μπορεί να φτάσει, η οποία θέση είναι αυτή της φιλικότερης διανομής για νεοεισερχόμενους χρήστες από windows. Σίγουρα είναι και αυτοί που δεν χρειάζεται να μοιάζει στα windows το λειτουργικό σύστημα, για να μπορέσουν να πάνε σε αυτό. Όπως είπα όμως το zorin έχει διάφορες εμφανίσεις και αυτό είναι τεράστιο θετικό.

Τώρα για το gnome.. τι να πω, πράγματι είναι όμορφο, όλες αυτές οι δυνατότητες και οι ευκολίες που του αφαίρεσαν όμως εμένα με χαλάνε. Για παράδειγμα, είναι εφικτό να επαναφέρει κάποιος την ελαχιστοποίηση, μεγιστοποίηση και κλείσιμο στον ναυτίλιο (files); Τελευταία φορά που το δοκίμασα μέσω του gnome tweak tool, ναι μεν επανέρχονται σε όλα τα παράθυρα, αλλά δεν επανέρχονται στον ναυτίλιο. Ε, τώρα τι είναι αυτό; :p Εντάξει μωρέ, δεν λέω, ίσως το χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή ξανά. Να δω πως θα είναι αργότερα, να το τεστάρω πάλι. Όσες φορές το δοκίμασα μέχρι στιγμής πάντως δεν μου άρεσε, δεν με βόλεψε. Άλλο ένα θέμα που αντιμετώπισα με το gnome shell, είναι το ότι δεν βρήκα τρόπο έτσι ώστε να κάνει καλό mirror την οθόνη του laptop στην tv μου. Όταν λέω καλό, εννοώ τη ανάλυση. Στα windows με το που βάζω το καλώδιο hdmi, το οποίο έχω συνδεδεμένο με την tv, αμέσως προσαρμόζεται η εικόνα και στο laptop σύμφωνα με την ανάλυση της tv. Σε linux σε άλλες διανομές έχω προβλήματα και σε άλλες όχι. Στο zorin 8 που πατάει σε gnome δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, λόγο του εργαλείου που έχει. Στο gnome shell όμως υπάρχει πρόβλημα, γιατί εκεί τα έχουν αλλιώς.

Συμπέρασμα για τα παραπάνω; Πάλι καλά που υπάρχουν τόσα γραφικά περιβάλλοντα! Απορώ με όσους το αναφέρουν αυτό ως κάτι αρνητικό, πραγματικά απορώ. Το πρόβλημα του linux δεν είναι σε καμία περίπτωση το ότι έχει τόσα γραφικά περιβάλλοντα, μην πάει εκεί το μυαλό ορισμένων επειδή όλα έχουν τις ατέλειες τους. Μην ξεχνάτε ότι η microsoft είναι ολόκληρη εταιρεία και κάποιοι άνθρωποι πληρώνονται για όσα κάνουν, λογικό να κάθονται πολλές ώρες και να προσπαθούν να κάνουν κάτι καλό και επαγγελματικό. Πληρώνονται γι' αυτό το πράγμα. Όσοι developers έφτιαξαν τα DE που έφτιαξαν για το linux, πρώτα απ' όλα δεν πληρώνονται γι' αυτό (αν εξαιρέσετε τα donations) και επιπλέον αφιερώνουν αμέτρητες ώρες από τον ελεύθερο χρόνο τους. Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά. Όσοι περισσότεροι χρήστες έρχονται στο linux και γίνονται εθελοντές, δηλαδή προσπαθούν να προσφέρουν σε κάτι (προγραμματισμό, μεταφράσεις, προώθηση κτλ.), τόσο τα διάφορα έργα ανοιχτού κώδικα θα γίνονται και καλύτερα.
  Απάντηση
@cpfwtiadis! Εννοειται οτι το feedback ειναι βασικο κομματι βελτιωσης των παντων ποσο μαλλον στον κοσμο του λινουξ! Σε καμια περιπτωση εννοειται δεν "θαβω" το zorinOS ή του προσαπτω κατι στα αληθεια μεμπτο. Οταν το δοκιμασα (τελη Αυγουστου 2013 -αρα νομιζω εκδοση 7?!) μου αρεσε παρα πολυ σχεδιαστηκα. Εννοω εβγαζε ενα polished look για να το πω και στην ορολογια χαχα! Εχοντας εκεινο το διαστημα σαν βασικη διανομη το xubuntu μπορω να πω οτι με εντυπωσιασαν τα ομορφα εικονιδια του και γενικα η απλοτητα του στην χρηση. Του εβαλα και ενα cairo dock που ηταν και η τελεια προσθηκη. Και ηταν ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα.
Εννοειτα οτι οι διαφορες εμφανισεις που εχει απο default ειναι πολυ θετικο και μεγαλη ευκολια.
Ομως καποια πραγματα με ξενισαν. Το θεωρω λιγο καπως να παρεχει εκδοσεις επι πληρωμη οπου πολυ απλα αυτα που προσφερει η επι πληρωμη εκδοση τα φτιαχνεις και μονος σου χωρις ιδιαιετερο κοπο.
Τουλαχιστον γιατι το OS X look να ειναι επι πληρωμη οταν στα gnome2 και windows look ειχα αμεση προσβαση?
Επισης διατηρω καποιες επιφυλαξεις. Εννοω οτι τετοιες διανομες φοβαμαι οτι καποια στιγμη μπορει να σταματησουν ξαφνικα.
Κατι το οποιο δεν θα γινει με debian,ubuntu,Fedora,openSuse κτλ...
Τελοςπαντων δυστυχως φοβαμαι οτι δεν μπορω να σου δωσω καποιο αξιοπιστο feedback γιατι τελικα παρολλο που μου αρεσε πολυ απο αποψη εμφανισης δεν εκανα το βημα να την εγκαταστησω καθως επαθε μια ζημια το λαπτοπ μου και πηρα αλλο οπου δοκιμασα παλι αλλες distro και...επεσα τυχαια και κολησα στο gnome 3 χεχε.
Μου αρεσε πολυ παντως οτι σου δειχνει το μεγεθος ενος αρχειου ακομα και κατω απο το ονομα του...κατι που δεν ισχυει στο ναυτιλιο χεχε.
Γενικα μου ειχε αφησει την εντυπωση η ολη χρηση του οτι εχει τις βασικες πληροφοριες που θελει ενας windows χρηστης ευδιακριτες!
Ευελπιστω στην εκδοση 3.12 του ναυτιλου τωρα σε ενα μηνα να εχουμε αναλογες βελτιωσεις (και πραγματι απο καποια preview που εχω δει ειναι αρκετα βελτιωμενος).
Αυτο με την tv και το hdmi που ειπες για τσεκαρε το τωρα με το gnome 3.12. Ειπαν οτι θα λυθουν τετοια θεματα.Με το DPI κτλ....
Παντως σχετικα αυτο με τα κουμπακια ελαχιστοποιησης μεγιστοποιησης κτλ δεν το προσεξα που λες...οτι με την ρυθμιση ο ναυτιλους δεν τα εχει παλι! Παντως η πλακα ειναι οτι και να τα ενεργοποιησεις με την ρυθμιση τι να τα κανεις?! αφου οπως ειναι φτιαγμενο το gnome shell δεν χρειαζεσαι παρα μονο το Χ για να κλεισεις κατι...αφου ουσιαστικα ειναι one window at a time! χαχα . Ειναι η αληθεια οτι αν πας να παιξεις με τους κανονες που ηξερες απο τα παραδοσιακα desktop εχασες! Περισσοτερο παιζεις με alt + tab οταν θελεις να γυρισεις καποιο παραθυρο γρηγορα (χωρις να σου υπερκαλυβει ενα μαξιμιζεντ παραθυρο πχ εναν μοζιλλα) ή το λατρεμενο μου overview που βλεπεις οτι εχεις ανοιχτο....
Εχουν βγαλει πολυ ωραιες εφαρμογες...Ειδικα ο σχεδιασμος του irc client που θα εχουν απο δω και περα ειναι απιστευτος! Να και το λινκ να μου πειτε γνωμες!

Σχετικα με το τελικο σου συμπερασμα παντως δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο! Αυτη η ποικιλια γραφικων περιβαλλοντων ειναι παραδεισος! Που αλλου θα βρεις τετοια ποικιλια?! στην τελικη δεν θα βαρεθεις ποτε το λινουξακι χεχε! ενω οσο να ναι τα windows καποια στιγμη καταντανε μοχνωτα!
Κατα την γνωμη μου σε θεμα ποιοτητας γραφικων περιβαλλοντων δεν εχει σε τιποτα να ζηλεψει το λινουξ απο τα windows παροτι την επαγγελματικη δουλεια και το χρημα που πεφτει εκει! Το θεμα ειναι υποστηριξης περισσοτερο....
Το μονο που με εκνευριζει σε αυτο το θεμα ειναι οτι υπαρχει μια ταση καποιων να κραζουν οταν βλεπουν ενα μοντερνο εξελιγμενο γραφικο περιβαλλον με βασικη κατηγορια οτι απλα ειναι μοντερνο και δεν παει με την νερντιλα του λινουκ! Ναι ναι το εχω δει και αυτο! Ειχα διαβασει ενα ποστ σε ενα blog οπου ενας εξαγριωμενος τυπος φωναζε "το λινουκ ειναι το λειτουργικο των νερντ! Οι νερντς σας φερνουν κοσμο στο λινουξ! Αν δεν σεβεσται αυτους τοτε δεν θα σας φερνουν κοσμο" απευνομενος τωρα προς τους gnome developers...Αυτο που ελεγε για μενα το λιγοτερο ηταν χαζο...Με την ιδια λογικη αμα δεν υπαρχει μια ποιοτητα και ενα μοντερνο gui οπως τους φερνεις ρε φιλε τους νεους χρηστες ετσι θα φευγουν κιολας!
  Απάντηση
@Nick28_ σχετικά με το zorin. Κοίτα, δεν είναι κακό να υπάρχει και επί πληρωμή έκδοση, τώρα το αν αξίζει να πληρώσει κανείς γι' αυτή ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα. Μάλλον θα πρέπει να κάνουν κάτι παραπάνω αν θέλουν οι χρήστες να αγοράζουν την επί πληρωμή έκδοση. Να σου πω την αλήθεια εμένα ούτε που με ενδιαφέρει η επί πληρωμή έκδοση, επειδή η free έκδοση είναι οκ και μου αρκεί. Είναι ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα η free έκδοση σαν όλα τα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα. Πάντως ανέφερες αρκετά πράγματα ήδη και είναι αρκετά για περαιτέρω σκέψη. Θα τα δούμε όλα σιγά σιγά στην ελληνική κοινότητα του zorin. ;)

Για το gnome shell, γι' αυτό έγραψα ότι αν το μάθει κάποιος, ίσως βολευτεί και του αρέσει. Από άποψη εμφάνισης το ανέφερα εδώ και καιρό, είναι πολύ όμορφο. Τώρα σε θέμα λειτουργίας, απλά χρειάζεται ο χρήστης να κατανοήσει τον τρόπο χρήσης του. Μάλλον εγώ δεν έχω καταλάβει πολλά πράγματα ακόμα για τον τρόπο χρήσης του και όντως προσπαθώ να επαναφέρω σε αυτό, τον παλιό τρόπο χρήσης. Κάτι το οποίο σιγά σιγά καταλαβαίνω ότι όσο κι αν προσπαθώ κάτι τέτοιο, δεν γίνεται να επαναφέρω πλήρως τον παλιό τρόπο χρήσης στο gnome shell. Χμ... οκ όταν αποφασίσω να το ξανά χρησιμοποιήσω, θα φροντίσω πρώτα να βρω κάποιους οδηγούς που να εξηγούν τον τρόπο χρήσης, ίσως κάποιο βίντεο στο youtube. Πάντως δεν έχω μάθει να χρησιμοποιώ σε τόσο μεγάλο βαθμό το πληκτρολόγιο με διάφορες συντομεύσεις και τα σχετικά (παρόλο που πληκτρολογώ πολύ γρήγορα), δεν ξέρω πως θα τα πάω σε αυτό, θα δείξει. Εσύ ποια διανομή χρησιμοποιείς τώρα με το gnome; :) Ωραίος φαίνεται και ο irc client. Μωρέ από άποψη ομορφιάς σκίζουν, αλλά έχουν ενδιαφέρον και αυτές οι διάφορες εφαρμογές που φτιάχνουν σιγά σιγά.

Γι' αυτούς που κράζουν, τα λόγια είναι περιττά. Κάποιοι άνθρωποι αρέσκονται στο να κράζουν, κάποιοι άλλοι φοβούνται τις μεγάλες αλλαγές, κάποιοι άλλοι δεν θέλουν καθόλου αλλαγές. Εντάξει, τι να πεις. Εγώ προσωπικά δεν τρελάθηκα ποτέ στο linux, επειδή υπάρχουν τόσα DE. Δεν μου αρέσει το ένα; Πάω στο άλλο, απλά τα πράγματα. Έτσι και αλλιώς και στο άλλο που θα πάω, άμα θέλω μπορώ να χρησιμοποιώ ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές με αυτές που χρησιμοποιούσα πριν. Έχει διαφορά το να φέρνουμε την καταστροφή, από το να εκδηλώνουμε απλά κάποιες απορίες ή έστω να πούμε ότι κάτι δεν μας αρέσει, αλλά με πιο φυσιολογικό τρόπο. Όχι να κράζουμε λες και μπήκαν στο σπίτι και μας έκλεψαν. Γενικά είμαι της γνώμης ότι πρέπει να δείχνουμε σεβασμό στους προγραμματιστές, που αφιερώνουν τόσες ώρες και κάθονται και φτιάχνουν όλα όσα εμείς χρησιμοποιούμε καθημερινά. Αν κάτι δεν μας αρέσει να το πούμε αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια, ο προγραμματιστής δεν είναι το σκυλάκι μας. Βέβαια από την άλλη, πρέπει και οι προγραμματιστές να δίνουν λίγη σημασία και στους χρήστες που χρησιμοποιούν το έργο τους. Άντε να δούμε. Πάντως είναι αλήθεια ότι πλέον υπάρχουν τα απλά, ελαφριά DE, υπάρχουν όμως και μοντέρνα.
  Απάντηση
@cpfotiadis χαιρομαι πραγματικα αν εδωσα εναυσμα για καποιες ιδεες/σκεψεις αν και νομιζω οτι παραηταν λιγα και ταπεινα ολα αυτα που εγραψα για το zorinOS. Χαιρομαι παντως που εστω και ετσι μπορω να συνεισφερω κατι! Ευελπισω σε καποιο καιρο να εχω και καποιες παραπανω γνωσεις για να δωσω και κατι παραπανω.
Θα σου προτεινα αν θελεις να δεις καποια βιντεκια στο youtubie περι της χρησης του αλλα ρε συ δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιετερο...
Απλα η περισσοτερη δουλεια γινεται με το overview mode οπου εχεις αριστερα σου την μπαρα με καποιες εφαρμογες που ειναι καρφιτσωμενες απο την αρχη και σου δειχνει επισης και οσες εχεις εκεινη την στιγμη ανοιχτες...(κατι σαν το taskbar των windows)...τερμα δεξια εχεις τα workspaces σου (πολυ καλη ιδεα να εχεις παντα διαθεσιμα οτι workspace ειναι ανοιχτα και κατι αναλογο υπαρχει και στο OS X!!!) και πανω ψηλα ενα πολυ ομορφο search οπου ψαχνει και σου βρισκει οτι ονομα application του βαζεις αλλα και καποια documents και contacts απο τις αναλογες εφαρμογες.
Επισης οταν πας κατω το mouse σου πεταγεται η μπαρα των notifications....ειδοποιησεις απο εφαρμογες αλλα και facebook contacts αμα εχεις παει απο τα settings στο online accounts και εχεις κανει add το φβ account σου!
Σχετικα με τις διαφορες εφαρμογες που φτιαχνουν σου λεω οσο παει γινεται και καλυτερο! Να δες και σε αυτο το youtubechanel μερικα videos οπου θα παρεις μια καλυτερη γευση απο τις εφαρμογες!
https://www.youtube.com/user/TheGNOMEtvChannel/about
οπως επισης και τις ιστοσελιδες
https://www.omgubuntu.co.uk/2014/02/ui-f...gnome-3-12
https://news.softpedia.com/news/Upcoming...6746.shtml

Δες ποσα πραγματα εχει πανετοιμα απο default!!!!!ακομα μου ειναι δυσκολο να πιστεψω ποσα ομορφα πραγματα μπορει να παρει δωρεαν κανεις με την σκληρη δουλεια μιας κοινοτητας!

Ξεκινησα να χρησιμοποιω το gnome 3.8 στο ubuntu 13.10 αλλα τωρα προτιμω openSuse με gnome 3.10.
Το κακο με το ubuntu ειναι οτι αργει λιγο να αποκτησει την τελευταια εκδοση του gnome λογω και του οτι δεν υπαρχουν ακομα αρκετοι developers για το ubuntu 13.10 gnome remix . (Και επειδη η cannonical κανει μ@#ς :D).
Στο ubuntu 14.04 LTS θα υπαρχει το gnome 3.10 επισημα και απο τα repositories αλλα εννοειται θα μεινω σε οποια διανομη υιοθετησει πρωτη το gnome 3.12.

Τελος θα σου προτεινα επισης να σταματησεις να προσπαθεις να το επαναφερεις στον παλιο τροπο χρησης του γιατι και δεν γινεται επιτυχως και αλλοιωνεις την λειτουργηκοτητα του κατα την ταπεινη μου γνωμη. Προσωπικα δεν χρησιμοποιω κανενα extention να φανταστεις! Δεν ξερω ποια ηταν η τελευταια εκδοση του gnome που χρησιμοποιησες αλλα θα σου προτεινα να πας στην 3.10 κατευθειαν αν οχι στην 3.12...
Δοκιμασε να παιξεις καμια ωριτσα χωρις κανενα extention και θα δεις οτι συνηθιζεται!
Αν οχι...δοξα το θεο εχουμε ποικιλια! χεχεχε

Οσο για αυτους που αρεσκονται να κραζουν μου αρεσει πολυ ο τροπος που το εξεθεσες! Μακαρι να ειχαν ολη την πραοτητα που διαθετεις!
Οντως ειναι πολυ ασχημο να γκρινιαζεις μονο χωρις εστω να λες καποια ουσιαστικη προταση παρα μονο ατακες του στυλ "omg you failed us " κτλ....
Οπως ειπα και πριν ειναι τολμω να πω συγκινητικο η τοσο σκληρη δουλεια που διαθετουν καποιοι για να παρουμε εμεις τοσο μεγαλη ποικιλια απο DE και εφαρμογες!Ειναι πολλες φορες ευκολο να κατηγορεις μονο απο το να προσφερεις...
Επισης η υποστηριξη που εχω βρει σε καναλια....ειδικα του #xubuntu ειναι φοβερη! τι microsoft helpdesk και βλακειες?! μπραβο στα παλικαρια και την υπομονη τους! χεχε!
Παντως θα ελεγα μεχρι τωρα οτι για εμενα ισχυει gnome 3 >xfce>KDE. (Το zoriOS ειναι ειδικη κατηγορια χεχε).
cinnamon αν και εχει ενα δυνατο κοινο δεν με ενθουσιασε ποτε....Εχει ομως ενα πολυ λειτουργικο file manager.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)