Τι δεν σας αρέσει στο Linux;
εσύ είσαι που διαμορφώνεις και φέρνεις στα μέτρα σου την κάθε διανομή λίνουξ open source open mind πρέπει να καταλάβεις τη φιλοσοφία του .....απλά δεν είναι κάτι έτοιμο, είναι κάτι που το ´πλάθεις´ εσύ . Τώρα αν θες κάτι έτοιμο παραμένεις στα παράθυρα το λίνουξ δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο :) (Gentoo user)
  Απάντηση
@magicdespell Ε οχι ρε φιλε! Δεν σημαινει οτι ειναι ολοι υποχρεωμενοι να λειτουργουν με την λογικη του Gentoo. Ξερω ακομα και εμπειρους χρηστες που εχουν φτασει μεχρι και BSD και δεν κανουν κεφι να μπλεξουν με το ολο compiling του Gentoo.
Το λινουξακι εφοσον ειναι ενα λειτουργικο που μπορει να προσφερει τοση ταχυτητα και σταθεροτητα γιατι να μην εχει και κατι αναλογο του OS X?
Εκμεταλευτηκε τα καλα του unix η apple και θα τα αφησει το λινουξ?! Αυτο το διαμορφωνεις και φερνεις στα μετρα σου καθε διανομη ειναι πολυ αοριστο πλεον!
Και σε μια διανομη με gnome 3 εφοσον εχεις απο πισω το ωραιο bash αν θελεις και ξερεις κανεις παπαδες! Μια χαρα φτιαχνεις τα aliases σου απο .bashrch και τα variables σου...
Σε τι σε περιοριζει δηλαδη?! Το το οτι οποιος θελει κατι ετοιμο και γρηγορο πρεπει να παραμεινει στα παραθυρα ειναι η πιο συνηθισμενη χαζη λογικη που ακουω και διωχνει χρηστες...
ΙΣΑ ΙΣΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΤΙ ΕΤΟΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΑΠΕΙΡΑ 3hrd ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΑ ΛΙΝΟΥΞ!
Και ειναι πολυ ομορφο που η ομαδα του gnome μπορει να μας το προσφερει πλεον! Ξερεις οτι μετα την εγκατασταση εχεις ενα πληρως λειτουργικο και εργονομικο συστημα!
  Απάντηση
https://el.wikipedia.org/wiki/Linux
  Απάντηση
ναι ωραια! τι θελει να πει ο ποιητης λοιπον?!
οτι πρεπει το λινουξ να ειναι μονο για τρωγλοδυτες?!που εχουν καποια μανια ταλαιπωριας?! Ανεφερα σε προηγουμενα μου ποστς ενα σωρο θετικα του gnome3 και εχεις να μου πεταξεις μονο ενα λινκ απο το wiki?! Εγω πιστευω οτι το gnome3 τεχνολογικα ειναι πολυ μπροστα. Και ειναι επιτελους καιρος το λινουξ να ειναι ενα ωραιο λειτουργικο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
  Απάντηση
Ναι αλλά ο Άρης αδικείται και πέφτει όχι εξαιτίας των ηλίθιων επιλογών του, αλλά διότι κατακυρώθηκε ένα γκόλ -που δεν ήταν - σε έναν αγώνα.

Κάπου εκεί θα καταλήξετε -και πρέπει να δω και το κέικ που έχω στο φούρνο και αν δεν βγει καλό, έχω έναν κριτή που δεν θα μου το συγχωρήσει ποτέ- και βαριέμαι αυτές τις αντιπαραθέσεις.

Είπαμε,
έχουμε πάρα πολλές επιλογές για όλα τα γούστα.
Ας κάνει ο καθένας μας όποια του αρέσει / βολεύει και ας αφήσει και τους άλλους να κάνουν το ίδιο.
Σε κάποιον μπορεί να αρέσει να ταλαιπωρείται -κατά άλλους- με compile σε κάθε πακέτο σε κάθε αναβάθμιση στο gentoo και να έχει τουλάχιστον διπύρηνο επεξεργαστή ώστε να μην μυρίζει το πλαστικό που καίγεται.
Σε άλλον του αρέσει να γίνονται όλα σε χρόνο dt.
Και οι δύο έχουν δίκιο από την μεριά τους.

Εμένα πάλι μου αρέσει η μέση λύση. Να ξέρω το σύστημά μου, να το ορίζω ΕΓΩ να μην παίρνω τίποτα έτοιμο παρά μόνο ότι επιλέξω ΕΓΩ και να γίνονται όλα σε χρόνο dt έχοντας την τελευταία πάντα έκδοση της κάθε εφαρμογής / πακέτου.
Επιλογή μου δεν είναι?

Όλα τα άλλα, είναι ναχαμε να λέγαμε.
  Απάντηση
Συμφωνω απολυτως! Μα ποτε δεν κατηγορησα τους χρηστες του Gentoo για τις επιλογες του. Με εκνευριζει ομως αφανταστα η ελιτιστικη συμπεριφορα μερικων απο αυτων. (Να και κατι που δεν μου αρεσει τελικα στο λινουξ χεχεχε). Αλιμονο αν μεναμε για παντα στην νοοτροπια του gentoo δηλαδη. Και εγω προσωπικα συμφωνω μαζι σου στην φιλοσοφια της τελευταιας παραγραφου που ανεπτυξες! Για αυτο και διαβαζω να στησω συντομα ενα Arch σαν μονιμο linux distro στο λαπτοπ μου (κουραστηκα και με την λογικη να αλλαζω εκδοσεις ανα διαστηματα)....Η απλοτητα του και ταυτοχρονα ο ελεγχος που εχεις ειναι πολυ σημαντικος συνδυασμος! (Αλλα και γιατι σου δινει και την πιο pure gnome εμπειρια εφοσον ειναι ολα "καθαρα") χεχε
Παντως δεν μιλαμε για distro τοσο οσο για γραφικα περιβαλλοντα...το gnome3 αμα θελεις το κανεις να καθιζει παντου. Οποτε εγω ευλογω την ποιοτητα του στις εφαρμογες του και γενικοτερα σαν εργονομικοτητα...
Δεν εχει να κανει δηλαδη με μια distro απλα...
  Απάντηση
Παρ' όλα αυτά -ευτυχώς- το μέλλον ανήκει kde κατά την ταπεινή μου άποψη.
Δεν είναι τυχαίο που όλο και περισσότερες εφαρμογές γράφονται σε qt.
  Απάντηση
Ωραιο και το KDE! Ισως ακουγεται περιεργο παντως αλλα το KDE μου αρεσει πχ στον σταθερο μου υπολογιστη ο οποιος εχει μαι 27αρα οθονη. Ενω στο λαπτο προτιμω gnome3,xfce....Θα μου πεις ποια ομως η διαφορα?αφου και το xfce απο αποψη λειτουργικοτητας παρεχει ενα παραδοσιακο desktop...Ναι ομως αυτη η αισθηση minimalistic που δινει με την λεπτη λεπτη μπαρα πανω ψηλα και το ολο στυλ των μενους με κανει να νιωθω περισσοτερο οτι ειναι για λαπτοπς και οχι για 27αρες οθονες!
Τωρα για το KDE καπου ειχα διαβασει οτι εχει σοβαρο προβλημα ελλειψης developers και καθοτι ο κωδικας του ειναι σε παρα πολυς εχει ενα θεμα αναπτυξης....
Εγω παλι πιστευω οτι θα παραμεινουν σαν 2 βασιλιαδες και το gnome και το kde....Ειναι απο τα πιο παλια και δημοφιλη γραφικα περιβαλλοντα....Το καθενα θα εχει το κοινο του...
Τα υπολοιπα DE που σκασανε μυτη ειδικα μετα την ελευση του gnome 3 το 2011 θα υπαρχουν πιο κατακερματισμενα...
  Απάντηση
Δεν υπάρχει κάτι που να μην μου αρέσει, θα επισημάνω μόνο δύο σημεία. Μερικές διανομές θα μπορούσαν να φτιάξουν περισσότερο το hardware detection, πχ. στο openSUSE μερικοί μετά την εγκατάσταση βλέπουν μήνυμα προβλήματος στο δίκτυο (ενώ κατά την διάρκεια της εγκατάστασης έχει συνδεθεί και έχει πάρει updates κανονικά (!). Θα έπρεπε να διατηρηθεί το KDE 3.x (Trinity) σαν επιλογή για όσους δεν τους αρέσει το 4. Τελευταίο, αφού αποφάσισαν να προωθήσουν το touch like desktop (GNOME 3), θα έπρεπε να κοιτάξουν περισσότερο το θέμα συμβατότητα με tablets. Κατά τα άλλα όλα είναι μια χαρά. :)
  Απάντηση
Nick28_, post: 13919, member: 1016 είπε κι ελάλησε:Για αυτο και διαβαζω να στησω συντομα ενα Arch σαν μονιμο linux distro στο λαπτοπ μου (κουραστηκα και με την λογικη να αλλαζω εκδοσεις ανα διαστηματα)

Για να ψαρώσετε λίγο :p, έχει βγάλει ένας τύπος ένα video με το Fedora 20, βέβαια έχει λέει ισχυρό μηχάνημα.

Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)