Τι δεν σας αρέσει στο Linux;
Υπάρχουν θέματα στα οποία αναφέρουμε ένα σωρό θετικά σχόλια για το Linux. Σκοπός αυτού του θέματος εδώ δεν είναι να θάψουμε το Linux, αλλά να αναφέρουμε όλα όσα δεν μας αρέσουν και θα θέλαμε να αλλάξουν προς το καλύτερο. Είναι σημαντικό να αναφέρουμε την παραμικρή λεπτομέρεια.

Θα δούμε κιόλας μαζί τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε έτσι ώστε να βελτιωθεί το αγαπημένο μας λειτουργικό σύστημα.
Πιο δυνατό από το χρήμα είναι μόνο οι γνώσεις.
  Απάντηση
ωραίο thread!
1. ασυμβατότητα με εφαρμογές κλειστού κώδικα που όπως και να το κάνουμε ιδίως σε επαγγελματικό επίπεδο είναι αναντικατάστατες.
Γνωρίζω ότι το παραπάνω δεν είναι μειονέκτημα του λινουξ άλλα του στάτους κβο. Η επιχειρηματική σκοπιά είναι άτιμη μερικές φορές ;)

2.διαφορετικά πακέτα ανα διανομή. Ενώ μιλάμε για ελευθερία μπούμ πέφτει ο αντίστοιχος πύργος της βαβέλ και δυσκολευόμαστε να συνεννοηθούμε..

3. η μπέτα αίσθηση που δίνουν 6μηνες διανομές ιδίως τον πρώτο καιρό της κυκλοφορίας τους. ξέρω κι εδώ ότι πρόκειται για το καλό της προόδου και της ανάπτυξης αλλά για ένα χρήστη που πρωτοέρχεται σε επαφή με το λινουξ αυτό τον ξενίζει. θυμάμαι τον εαυτό μου δηλαδή.

4. ο X server ανυπομονώ να αντικατασταθεί :P
  Απάντηση
Τὸ μόνο ποὺ δὲν μοῦ ἀρέσει μέχρι στιγμῆς εἶναι τὸ ἐλιτίστικο πνεῦμα ἀρκετῶν (κυρίως ἐγχωρίων) χρηστῶν, ποὺ νομίζουν ὅτι ἡ χρήση τοῦ Linux τοὺς ἔχει προβιβάσει αὐτομάτως σὲ hackers, guru τῆς πληροφορικῆς, ἢ τέλος πάντων ἰκανοὺς νὰ κριτικάρουν καὶ νὰ «θάβουν» ὅ,τι δὲν ταιριάζει στὰ δικά τους γοῦστα καὶ στὶς δικές τους ἀπόψεις.
Ἐσχάτως (σηκώνει πολὺ νερὸ αὐτὸ τὸ «ἐσχάτως») βρῆκα νὰ μὴν μοῦ ἀρέσει καὶ ἡ προσπάθεια κάποιων ἑταιρειῶν τοῦ χώρου νὰ ἐπιβάλουν (κατὰ τὰ χούγια τῆς M$) τὴ δική τους γνώμη γιὰ τὸ πῶς πρέπει νὰ εἶναι τὸ desktop περιβάλλον μου, ζητώντας παράλληλα νὰ ἀρχίσω κι ἐδῶ τὴν κούρσα τῆς «ἀνανέωσης» τοῦ hardware, προκειμένου νὰ τρέξει τὸ περιβάλλον ποὺ δὲν τοὺς ζήτησε κανείς...
Ἀλλὰ καὶ τὰ δύο αὐτὰ προσκρούουν - εὐτυχῶς - στὸ μεγάλο ἀτοὺ τοῦ Linux, ποὺ λέγεται ἐλευθερία ἐπιλογῶν καὶ κοινοτικὸ πνεῦμα.
Οἱ ἄνθρωποι γεννιοῦνται ἀμόρφωτοι, ὄχι ἠλίθιοι. Γίνονται ἠλίθιοι μὲ τὴν ἐκπαίδευση.[SIZE=3] (B. Russell)
  Απάντηση
1) Το προβλημα με τους drivers.
Φυσικα δεν υπαρχει συγκριση με την κατασταση καποια χρονια πριν...αλλα μην ευαγγελιζομαστε οτι ολα πανε καλα. φυσικα και για αυτο δεν φταιει τοσο το ιδιο το λειτουργικο οσο το status οπως λεει και ο απο πανω φιλος.

2) ελλειπη υποστηριξη εφαρμογων σε συναρτηση με διαφορετικες εκδοσεις διανομων. Βγαινουν εφαρμογες ομορφες και χρησιμες.
Π.χ. Βλεπεις οτι τρεχει σε ubuntu 10.04. Βαζεις μετα απο καποιο καιρο ubuntu 11.10 και βλεπεις οτι η εφαρμογη δεν μπορει να τρεξει πλεον σε αυτη την εκδοση λογω διαφορετικων εξαρτησεων. Και δυστυχως δεν υπαρχει κοσμος που να θελει να συνεχισει να υποστηριζει την εφαρμογη αυτη. Ο αρχικος προγραμματιστης συνηθως εγκαταλειπει λογω ελλειψης χρονου καποια στιγμη.
μου εχει τυχει πολλες φορες δυστυχως...
Σε αυτο φταιει κατα τη γνωμη μου η ελλειπης αυτο-οργανωση της κοινοτητας. Κατακερματισμος της προσπαθειας της κοινοτητας σε διασπαρτα προσωπικα (η εστω μικρες ομαδες) project με αποτελεσμα να μην προχωραει με τη δυναμικη που θα μπορουσε το Linux.
  Απάντηση
Βασικά η έλλειψη επαγγελματικών εφαρμογών,.
  Απάντηση
Δεν έχω κανένα παράπονο από το Linux. Με κάποιες εταιρίες hardware έχω πρόβλημα που πάνε και βγαζουν ένα προιόν και δίνουν υποστηριξη σε drivers μόνο για windows.
  Απάντηση
Το κολλημα ορισμενων εταιριων να μην βγαζουν drivers ή software για αυτό και να το αποκλειουν εντελώς απο το αγοραστικο τους κοινό...
  Απάντηση
dstilio, post: 5945, member: 122 είπε κι ελάλησε:1) Το προβλημα με τους drivers.
Φυσικα δεν υπαρχει συγκριση με την κατασταση καποια χρονια πριν...αλλα μην ευαγγελιζομαστε οτι ολα πανε καλα. φυσικα και για αυτο δεν φταιει τοσο το ιδιο το λειτουργικο οσο το status οπως λεει και ο απο πανω φιλος.

2) ελλειπη υποστηριξη εφαρμογων σε συναρτηση με διαφορετικες εκδοσεις διανομων. Βγαινουν εφαρμογες ομορφες και χρησιμες.
Π.χ. Βλεπεις οτι τρεχει σε ubuntu 10.04. Βαζεις μετα απο καποιο καιρο ubuntu 11.10 και βλεπεις οτι η εφαρμογη δεν μπορει να τρεξει πλεον σε αυτη την εκδοση λογω διαφορετικων εξαρτησεων. Και δυστυχως δεν υπαρχει κοσμος που να θελει να συνεχισει να υποστηριζει την εφαρμογη αυτη. Ο αρχικος προγραμματιστης συνηθως εγκαταλειπει λογω ελλειψης χρονου καποια στιγμη.
μου εχει τυχει πολλες φορες δυστυχως...
Σε αυτο φταιει κατα τη γνωμη μου η ελλειπης αυτο-οργανωση της κοινοτητας. Κατακερματισμος της προσπαθειας της κοινοτητας σε διασπαρτα προσωπικα (η εστω μικρες ομαδες) project με αποτελεσμα να μην προχωραει με τη δυναμικη που θα μπορουσε το Linux.

Ολα τα παραπανω γραφωμενα ειναι οσα θα ηθελα και εγω να γραψω.Η φαινομενικα πολυδιασπαση των διανομων ειναι αρντητικο.Κανει δηλαδη ενα νεο χρηστη να μην ξερει τι να διαλεξει.Αν ηταν μια μονο εκδοση οπως ειναι τα windows η το ios τοτε σιγουρα τα πραματα θα ηταν διαφορετικα.Βαζεις την διανομη και μετα κοιτας να την μαθεις.Οχι να σπαταλαμε το χρονο μας με μαθαινοντας τις ιδεοτροπιες καθε μιας διανομης.
Οπως και η LTS υποστηριξη θα μπορουσε να ειναι για περισσοτερο χρονο απο οσο δινουν.Αν δεν κανω λαθος 2-3 χρονια.
Αποψη μου σαν νεος χρηστης και μαθητης.......
Linux newbie
  Απάντηση
POL, post: 6030, member: 705 είπε κι ελάλησε:Ολα τα παραπανω γραφωμενα ειναι οσα θα ηθελα και εγω να γραψω.Η φαινομενικα πολυδιασπαση των διανομων ειναι αρντητικο.Κανει δηλαδη ενα νεο χρηστη να μην ξερει τι να διαλεξει.Αν ηταν μια μονο εκδοση οπως ειναι τα windows η το ios τοτε σιγουρα τα πραματα θα ηταν διαφορετικα.Βαζεις την διανομη και μετα κοιτας να την μαθεις.Οχι να σπαταλαμε το χρονο μας με μαθαινοντας τις ιδεοτροπιες καθε μιας διανομης.
Οπως και η LTS υποστηριξη θα μπορουσε να ειναι για περισσοτερο χρονο απο οσο δινουν.Αν δεν κανω λαθος 2-3 χρονια.
Αποψη μου σαν νεος χρηστης και μαθητης.......

Όχι δεν είναι αρνητικό η πολυδιάσπαση ... η διαφοροποίηση αυτή είναι από τα θετικά του gnu/linux... διαφορετικοί άνθρωποι = διαφορετικές ανάγκες = διαφορετικές διανομές/γραφικά περιβάλλοντα κτλ. Ποτέ δεν θα μπορούσε να χωρέσει το linux στην περιοριστική νοοτροπία των εταιρίων του one size fits all και δεν το θέλουμε αυτό.

Τωρα όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι θα μπορούσε να υπάρχει μια πιο κοινή βάση και προς τα εκεί γίνονται προσπάθειες τα τελευταία χρόνια. Π.χ systemd για τα runtime levels, btrfs σαν ένα universal fs που θα καλύπτει όλες τις ανάγκες, κτλ.

Αν το δεις πιο προσεκτικά θα παρατηρήσεις πως η διαφοροποίηση ανάμεσα στις διανομές δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα από πλευρά εκμαθησης καθώς μπορείς να δεις ότι συνοψίζονται σε κάποιες γενικότερες κατηγορίες: Οι Red-hat based διανομές, οι Debian based, και οι Slackware based. Μέσα σε αυτές τις κτηγορίες βρίσκεται ο 99% των διανομών και υπάρχει και το 1% όπου είναι τελείως custom διανομές όπως το Arch, Gentoo, LFS κτλ. Αρα μαθαίνοντας καλά τη Fedora για παράδειγμα μπορείς να διαχειριστείς όλες σχεδόν τις RH διανομές το ίδιο και για τις άλλες 2 κατηγορίες. Συν ότι τα GNU εργαλεία (με εξαίρεση τους package managers) είναι κοινά ανάμεσα σε όλες τις διανομές. Άρα όχι δεν συμφωνω πως πρεπει να υπάρχει μόνο μία διανομή.

Το LTS στο ubuntu είναι 5 χρόνια και στην Rhel είναι 7 ;)
  Απάντηση
kami84gr, post: 6031, member: 724 είπε κι ελάλησε:Αρα μαθαίνοντας καλά τη Fedora για παράδειγμα

Ποσο καιρο παιρνει σε εναν χρηστη να μαθει απο το 0 να χειριζεται μια διανομη?Κατα προσεγγιση παντα, και για διαθεσιμο χρονο
απο μια ωρα και κατι καθημερινα.Παντα εχοντας κατα νου εναν αρχαριο που μεχρι τωρα τα καταφερνε σχετικα καλα με τα windows.

Η απαντηση που μου ερχετε να δωσω ειναι.... οσο καιρο θα του επαιρνε αν ξεκινουσε τωρα τα windows..
Linux newbie
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)