Τι είδους εφαρμογές θα θέλατε να δείτε στο Linux;
Χρησιμοποιούσατε ή χρησιμοποιείται στα windows κάποια εφαρμογή που αντίστοιχη σαν αυτή δεν μπορείτε να βρείτε στο Linux; Έχετε εντοπίσει ελλείψεις; Ας υποθέσουμε ότι αυτό το θέμα αύριο μεθαύριο θα το παρακολουθούν Έλληνες προγραμματιστές και μέσω αυτού μπορούμε να τους δώσουμε κάποιες ιδέες-προτάσεις. Αναφέρετε τι είδους εφαρμογές θα θέλατε να δείτε στο Linux.
Πιο δυνατό από το χρήμα είναι μόνο οι γνώσεις.
  Απάντηση
Προσωπικά Φίλιππε δεν μου λείπει κάποια εφαρμογή . Ίσως μια καλύτερη και ευκολότερη στην χρήση εφαρμογή επεξεργασίας βίντεο. Υπάρχει μια στα Windows , που λέγεται Cyberlink Power Director και η οποία είναι τόσο απλή όσο και δυνατή για να φτιάξεις τα δικά σου βίντεο.
Τώρα χρησιμοποιώ το OpenShot βέβαια (το kdenlive ή το pitivi δεν με βόλεψαν) , ελπίζω να εξελιχθεί στο μέλλον σε ακόμη καλύτερο.

Περισσότερο βάρος θα έδινα στο να γίνει το Linux πιο συμβατό με παλιές αλλά και νέες συσκευές (hardware).
Προβλήματα που υπάρχουν συνήθως είναι στις κάρτες γραφικών και τις ασύρματες κάρτες δικτύου. Αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε νέες εφαρμογές ή καλύτερη υποστήριξη hardware , φυσικά και θα επέλεγα το 2ο.
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Nikos, post: 5994, member: 120 είπε κι ελάλησε:Προσωπικά Φίλιππε δεν μου λείπει κάποια εφαρμογή . Ίσως μια καλύτερη και ευκολότερη στην χρήση εφαρμογή επεξεργασίας βίντεο. Υπάρχει μια στα Windows , που λέγεται Cyberlink Power Director και η οποία είναι τόσο απλή όσο και δυνατή για να φτιάξεις τα δικά σου βίντεο.
Τώρα χρησιμοποιώ το OpenShot βέβαια (το kdenlive ή το pitivi δεν με βόλεψαν) , ελπίζω να εξελιχθεί στο μέλλον σε ακόμη καλύτερο.

Περισσότερο βάρος θα έδινα στο να γίνει το Linux πιο συμβατό με παλιές αλλά και νέες συσκευές (hardware).
Προβλήματα που υπάρχουν συνήθως είναι στις κάρτες γραφικών και τις ασύρματες κάρτες δικτύου. Αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε νέες εφαρμογές ή καλύτερη υποστήριξη hardware , φυσικά και θα επέλεγα το 2ο.
Ανάμεσα σε νέες εφαρμογές ή καλύτερη υποστήριξη hardware, θα επέλεγα και εγώ το 2ο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το 1ο είναι αδιάφορο (διευκρίνηση), μην ξεχνάμε ότι πολλοί χρήστες χρησιμοποιούν windows μόνο και μόνο λόγο κάποιων επαγγελματικών εφαρμογών που αντίστοιχες εφαρμογές στο Linux είτε δεν βρίσκουν καθόλου είτε δεν βρίσκουν ισάξιες. Δεν είναι όμως μόνο οι επαγγελματικές εφαρμογές, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν ελείψεις ακόμα και για απλά πράγματα.

Για παράδειγμα εγώ θα ήθελα να δω στο Linux αντίστοιχη εφαρμογή με το Startup Delayer, δεν υπάρχει https://alternativeto.net/software/start...form=linux, παρά μόνο κάτι scripts και αυτά θα δουλεύουν σε συγκεκριμένο γραφικό περιβάλλον.

Επίσης αυτήν την στιγμή έχω εγκατεστημένο το Linux Mint με Mate, μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξω διανομή ωστόσο πρόσεξα ότι δεν υπάρχει εφαρμογή για Mate που να αλλάζει αυτόματα τα wallpapers στην επιφάνεια εργασίας. Μάλλον υπάρχει μια, αλλά σου κάνει εγκατάσταση ένα σορό εξαρτήσεις. Πρέπει να υπάρχει και ένα script αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει.

ΥΓ. Θα δημιουργήσουμε σχετικό θέμα και για hardware που δεν υποστηρίζεται καλά.
  Απάντηση
Πιο πολλες εξειδικευμενες εφαρμογες επαγγελματικες, για μηχανικους π.χ. οπως ειναι το AutoCad klp, me to Wine tora exo arxisei na peiramatizomai kai den ta exo dokimasei akoma ola
  Απάντηση
filippos.xf, post: 5995, member: 403 είπε κι ελάλησε:Για παράδειγμα εγώ θα ήθελα να δω στο Linux αντίστοιχη εφαρμογή με το Startup Delayer, δεν υπάρχει https://alternativeto.net/software/start...form=linux, παρά μόνο κάτι scripts και αυτά θα δουλεύουν σε συγκεκριμένο γραφικό περιβάλλον.
Αυτό δεν χρειάζεται κατά τη γνώμη μου σε Linux. Δεν υπάρχει η ίδια καθυστέρηση στο άνοιγμα του Dekstop , όπως σε Windows.
Αν όμως θέλεις να αφαιρέσεις , με προσοχή πάντα , κάποιες εφαρμογές εκκίνησης , τότε το κάνεις από το Startup Applications.
Φυσικά αν θέλεις πλήρη πρόσβαση (να δεις ΟΛΕΣ τις εφαρμογές εκκίνησης) , κοίτα εδώ : Πως να διαχειριστείτε τις κρυφές εφαρμογές εκκίνησης [Ubuntu-Mint]

filippos.xf, post: 5995, member: 403 είπε κι ελάλησε:Επίσης αυτήν την στιγμή έχω εγκατεστημένο το Linux Mint με Mate, μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξω διανομή ωστόσο πρόσεξα ότι δεν υπάρχει εφαρμογή για Mate που να αλλάζει αυτόματα τα wallpapers στην επιφάνεια εργασίας. Μάλλον υπάρχει μια, αλλά σου κάνει εγκατάσταση ένα σορό εξαρτήσεις. Πρέπει να υπάρχει και ένα script αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει.

Υπάρχει το Wallch : Wallch: Αυτόματες εναλλαγές wallpaper με υποστήριξη για το Unity launcher , αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει στο MATE. (πιθανών όχι).
Το Wallch έχει δημιουργηθεί από Έλληνες προγραμματιστές και πλέον είναι στα επίσημα αποθετήρια της 12.04 !! [url=https://old.osarena.net/wallch-aftomates-enallages-wallpaper-me-ipostirixi-gia-to-unity-launcher][/url]
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
  Απάντηση
Nikos, post: 6011, member: 120 είπε κι ελάλησε:Αυτό δεν χρειάζεται κατά τη γνώμη μου σε Linux. Δεν υπάρχει η ίδια καθυστέρηση στο άνοιγμα του Dekstop , όπως σε Windows.
Αν όμως θέλεις να αφαιρέσεις , με προσοχή πάντα , κάποιες εφαρμογές εκκίνησης , τότε το κάνεις από το Startup Applications.
Φυσικά αν θέλεις πλήρη πρόσβαση (να δεις ΟΛΕΣ τις εφαρμογές εκκίνησης) , κοίτα εδώ : Πως να διαχειριστείτε τις κρυφές εφαρμογές εκκίνησης [Ubuntu-Mint]
Γνωρίζω πως να κάνω μια εφαρμογή να μην ξεκινάει κατά την εκκίνηση, ωστόσο εγώ αναφέρομαι στη δημιουργία εφαρμογής μέσω της οποίας θα έχω την δυνατότητα να ορίσω μετά από πόση ώρα να ξεκινάει η χ ψ εφαρμογή. Πριν κάποιο διάστημα είχα Linux Mint με Cinammon, όπου εκεί είχα αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα με το Wallch και το system tray του Cinammon (την περιοχή όπου ελαχιστοποιούντε τα εικονίδια των εφαρμογών). Ενώ στο Wallch είχα ενεργοποιημένη την εφαρμογή να ξεκινάει κατά την εκκίνηση του υπολογιστή ελαχιστοποιημένο, στο Cinammon δεν έλεγε να δουλέψει. Ήρθα σε επικοινωνία με τον δημιουργό της εφαρμογής για να του κάνω διάφορες προτάσεις και να του αναφέρω τα όποια προβληματάκια αντιμετώπιζα και με βοήθησε αρκετά μπορώ να πω, μάλιστα ενσωμάτωσε στο Wallch την δυνατότητα να ορίζουμε πότε θα ξεκινάει. Δηλαδή ναι μεν να ξεκινάει με την εκκίνηση του υπολογιστή, αλλά να ξεκινάει μετά από 10 δευτερόλεπτα ή όσο ορίσουμε εμείς. Αυτή η νέα λειτουργία (την οποία θα δείτε στην επόμενη stable έκδοση) έλυσε το πρόβλημα μου και εμφανιζόταν το εικονίδιο κανονικά στο tray του Cinammon. Αυτή την λειτουργία όμως θα ήθελα να μπορώ να την κάνω για οποιαδήποτε εφαρμογή, γι' αυτό θα ήθελα να δω μια εφαρμογή αντίστοιχη με το Startup Delayer.

Nikos, post: 6011, member: 120 είπε κι ελάλησε:Υπάρχει το Wallch : Wallch: Αυτόματες εναλλαγές wallpaper με υποστήριξη για το Unity launcher , αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει στο MATE. (πιθανών όχι).
Το Wallch έχει δημιουργηθεί από Έλληνες προγραμματιστές και πλέον είναι στα επίσημα αποθετήρια της 12.04 !!
Έτσι όπως τα λες είναι! Το Wallch είναι μια από της αγαπημένες μου εφαρμογές, απλά στο Mate που έβαλα πρόσφατα δεν δουλεύει.
  Απάντηση
Σωστά , δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου κάποια τέτοια εφαρμογή (με GUI εννοώ). Ωραία ιδέα για τους προγραμματιστές. !!

Βέβαια το "απλό" εδώ είναι πως μπορείς να φτιάξεις scripts (έτσι το έχω κάνει εγώ) με sleep μέσα και να ορίσεις τον χρόνο καθυστέρησης, ενώ σε περιβάλλον Compiz μπορείς να ρυθμίσεις να ανοίγουν και σε διαφορετικές επιφάνειες εργασίας .

Π.χ ο Firefox στην πρώτη , το τερματικό στην δεύτερη κλπ..

Βέβαια μια εφαρμογή με GUI που να έκανε τα παραπάνω , θα την ψήφιζα με χίλια , για να μπει και στο κέντρο λογισμικού του Ubuntu.
  Απάντηση
Επειδή ασχολουμε με τα δορυφορικά θα ήθελα να δω περισσοτερες εφαρμογες που υποστηριζουν enigma2 δεκτες (Dreambox VU+ κ.α).

Ειναι αστειο να εχουμε linuxοειδες δεκτες που τρεχουν python και να μην εχουμε εφαρμογες που τους υποστηριζουν σε linux παρα μονο σε windows...

Bασικα ο λογος που υπαρχει ακομα dual boot σε windows ειναι αυτός + το iTunes ως iPhonakias γαρ...
  Απάντηση
Βασικα αν το Wine και το Playonlinux μπορεσουν και υποστηριξουν περισσοτερες εφαρμογες των Windows καλυτερα, δεν θα υπαρχει και λογος να χρησιμοποιουν τα Windows πλεον.
  Απάντηση
Δυστυχως ειδικά οι δορυφορικες εφαρμογες δεν παιζουν σωστά .. :(
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Δείτε μέσα από μια εικόνα πώς λειτουργούν τα QR code constantinos 0 696 26.04.2014 21:25
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Δείτε τι έγινε το Ubuntu Developer Summit (videos) constantinos 0 548 13.05.2012 14:59
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)