Προτάσεις για δημιουργία οδηγών
Σε αυτό το θέμα μπορούμε να προτείνουμε οδηγούς που θέλουμε να δούμε στο forum. Αναφέρετε προγράμματα και τις λεπτομέρειες που θα θέλατε να παρουσιάζουν οι οδηγοί που προτείνεται.
Πιο δυνατό από το χρήμα είναι μόνο οι γνώσεις.
  Απάντηση
Καλημέρα,ένας οδηγός ας πούμε για root σε συσκευή Nexus S,μιας κ δεν θα έχουμε άλλες πλέον αναβαθμίσεις....μένουμε δηλ. στην 4.1.2.
Απ'οτι γνωρίζω η διαδικασία στην 4.0.3 με την 4.1.2 είναι διαφορετική.
Ευχαριστώ
  Απάντηση
Εγω θα ηθελα δω το εξης,
Εναν οδηγο για δημιουργια οικιακου σερβερ για οσους δεν εχουμε τις γνωσεις. Με οδηγιες, περα απο την εγκατασταση του απαραιτητου προγραμματος, για τις ρυθμισεις που πρεπει να γινουν βημα βημα ωστε να εχουμε εναν λειτουργικο σερβερ προσβασιμο απο το διαδικτυο.
  Απάντηση
stratos, post: 6802, member: 314 είπε κι ελάλησε:Εγω θα ηθελα δω το εξης,
Εναν οδηγο για δημιουργια οικιακου σερβερ για οσους δεν εχουμε τις γνωσεις. Με οδηγιες, περα απο την εγκατασταση του απαραιτητου προγραμματος, για τις ρυθμισεις που πρεπει να γινουν βημα βημα ωστε να εχουμε εναν λειτουργικο σερβερ προσβασιμο απο το διαδικτυο.
Αυτα υπαρχουν ολα στο blog. Δυστυχως δεν ειναι σε καποια σειρα, ουτε καν με Tags (ειναι στα todo), ενα συγκεντρωτικο.
Ωτοσο με μια σχετικη αναζητηση στη σελιδα με τις καταληλες λεξεις κλειδια, θα βρεις ολα τα απαραιτητα και με το παραπανω.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Ευχαριστω Κωνσταντινε, θα ψαξω!
  Απάντηση
dimitrishr762, post: 6755, member: 745 είπε κι ελάλησε:Καλημέρα,ένας οδηγός ας πούμε για root σε συσκευή Nexus S,μιας κ δεν θα έχουμε άλλες πλέον αναβαθμίσεις....μένουμε δηλ. στην 4.1.2.
Απ'οτι γνωρίζω η διαδικασία στην 4.0.3 με την 4.1.2 είναι διαφορετική.
Ευχαριστώ
Είσαι σίγουρος ότι έχει αλλάξει η διαδικασία; Έχει κάποιο λινκ; Νομίζω ότι ο τρόπος είναι ο ίδιος, όπως στο σχετικό άρθρο-βίντεο!
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
O ίδιος είναι απλά αλλάζει το αρχείο που θα εγκαταστήσεις.
  Απάντηση
Yπάρχει κάποιος οδηγός για Gentoo Linux και για στησιμο pfSense αν όχι πολύ θα ήθελα να τους δω..
  Απάντηση
θα ήθελα ένα οδηγό πως να φτιάξουμε usb με δυνατότητα live και εγκαταστάσεις με ubuntu και τα προγράμματα/ρυθμίσεις κλπ που έχουμε εγκατεστημένα στο υπολογιστή κάτι σαν την προσωπική μας διανομή δεν ξέρω και πολλά τώρα ψάχνομε
κάτι που να μπορούμε να ξαναεπαναφέρομαι όλο μας το σύστημα ή να εγκαταστήσουμε σε 100 ίδια λαπτοπ...
ευχαριστώ εκ των προτέρων
  Απάντηση
sokel, post: 9762, member: 803 είπε κι ελάλησε:θα ήθελα ένα οδηγό πως να φτιάξουμε usb με δυνατότητα live και εγκαταστάσεις με ubuntu και τα προγράμματα/ρυθμίσεις κλπ που έχουμε εγκατεστημένα στο υπολογιστή κάτι σαν την προσωπική μας διανομή δεν ξέρω και πολλά τώρα ψάχνομε
κάτι που να μπορούμε να ξαναεπαναφέρομαι όλο μας το σύστημα ή να εγκαταστήσουμε σε 100 ίδια λαπτοπ...
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μπορείς να δεις την εφαρμογή
clonezilla για αυτόν τον σκοπό.
Φυσικά αν θέλεις να επαναφέρεις το σύστημά σου και έχεις πειράξει τα partition ΠΡΕΠΕΙ να επέμβεις στο αρχείο fstab και να διορθώσεις τα uuid τους.
Όμοια και αν θέλεις να το περάεις σε άλλο σκληρό / pc

Διάβασε:
https://drbl.org/faq/
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Εύκολη δημιουργία πακέτων με το CheckInstall planhths 0 1.544 27.03.2014 03:26
Τελευταία Ανάρτηση: planhths
  Εγκατάσταση οδηγών σε ubuntu 13.10 32bit για Intel Graphics για ένα παλιό netbook πο 0 107 Λιγότερο από 1 λεπτό πριν
Τελευταία Ανάρτηση:

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)