Εγκατάσταση του Arch βήμα-βήμα [Video από το DeltaHacker]
Και να μην το ξεχάσω: Αν θέλεις στείλε μου σε παρακαλώ ένα mail στο subZraw AT deltahacker DOT gr, να κανονίσουμε ίσως για ένα καφέ...
  Απάντηση
Αν και έχω εγκαταστήσει Arch με τον «παλιό τρόπο», μόλις πρόσεξα ένα κενό partition στον δίσκο!
Καιρός να μάθουμε και τον νέο τρόπο, που ταιριάζει περισσότερο στη διανομή.

btw, το Arch γίνεται όλο και πιο δημοφιλής διανομή, παραδόξως και για χρήστες που θέλουν να φύγουν από την πρώτη διανομή που χρησιμοποίησαν. Και αυτό σημαίνει (περίπου) ότι αυξάνονται οι χρήστες που «γουστάρουν να μπουν» περισσότερο στο Linux. Ε, και με ένα τέτοιο βίντεο διευρύνεται ακόμα η γέφυρα μετάβασης.

Ευχαριστούμε
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Spiros_G, post: 6899, member: 92 είπε κι ελάλησε:Αν και έχω εγκαταστήσει Arch με τον «παλιό τρόπο», μόλις πρόσεξα ένα κενό partition στον δίσκο!
Καιρός να μάθουμε και τον νέο τρόπο, που ταιριάζει περισσότερο στη διανομή.

btw, το Arch γίνεται όλο και πιο δημοφιλής διανομή, παραδόξως και για χρήστες που θέλουν να φύγουν από την πρώτη διανομή που χρησιμοποίησαν. Και αυτό σημαίνει (περίπου) ότι αυξάνονται οι χρήστες που «γουστάρουν να μπουν» περισσότερο στο Linux. Ε, και με ένα τέτοιο βίντεο διευρύνεται ακόμα η γέφυρα μετάβασης.

Ευχαριστούμε

Μα, τι ευχαριστείτε; Εμείς ευχαριστούμε για την προσοχή! Παρεμπιπτόντως χθες βγήκε το part 2/3, ενώ το επόμενο Σάββατο θα βγει και το part 3/3.
  Απάντηση
Πολύ καλή προσπάθεια ! Θα την δοκιμάσω πάραυτα... καθώς δεν σου κρύβω ότι καθε φορά που έκανα εγκατάσταση αντιμετώπιζα και ενα διαφορετικό πρόβλημα.
Για το περιοδικό τώρα... πραγματικά τα σπάει ειδικά εκείνο το άρθρο του Ιουλίου αν δεν κανω λάθος με τα symbolic links θα μου μείνει... συνεχίστε έτσι δυνατά !!
  Απάντηση
minotavrs, post: 6966, member: 477 είπε κι ελάλησε:Πολύ καλή προσπάθεια ! Θα την δοκιμάσω πάραυτα... καθώς δεν σου κρύβω ότι καθε φορά που έκανα εγκατάσταση αντιμετώπιζα και ενα διαφορετικό πρόβλημα.
Για το περιοδικό τώρα... πραγματικά τα σπάει ειδικά εκείνο το άρθρο του Ιουλίου αν δεν κανω λάθος με τα symbolic links θα μου μείνει... συνεχίστε έτσι δυνατά !!

Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια, να 'σαι καλά :) Βασικά, κατανοώ γιατί προκύπτουν διάφορα μικροβάσανα με το Arch. Αν όμως κάποιος δείξει λίγη επιμονή και ασχοληθεί λίγο περισσότερο, είμαι βέβαιος ότι μετά θ' αναρωτιέται πώς και χρησιμοποιούσε άλλες διανομές!
  Απάντηση
subZraw, post: 6967, member: 802 είπε κι ελάλησε:Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια, να 'σαι καλά :) Βασικά, κατανοώ γιατί προκύπτουν διάφορα μικροβάσανα με το Arch. Αν όμως κάποιος δείξει λίγη επιμονή και ασχοληθεί λίγο περισσότερο, είμαι βέβαιος ότι μετά θ' αναρωτιέται πώς και χρησιμοποιούσε άλλες διανομές!
Aυτη ακριβώς την συζητηση είχαμε προχθές και με τον Constantino αν τελικά δεν βρω άκρη και τωρα με το Arch με βλέπω να πέφτω στα σκληρά τύπου Gentoo ... :)
  Απάντηση
minotavrs, post: 6968, member: 477 είπε κι ελάλησε:Aυτη ακριβώς την συζητηση είχαμε προχθές και με τον Constantino αν τελικά δεν βρω άκρη και τωρα με το Arch με βλέπω να πέφτω στα σκληρά τύπου Gentoo ... :)

Εντάξει, και το Gentoo kick-ass είναι ;) Γενικά, όμως, βλέπω πολύ ζωηρότερο ενδιαφέρον γύρω από το Arch -- κι αυτό είναι καλό *ειδικά* για τους νέους φίλους της διανομής!
  Απάντηση
subZraw, post: 6969, member: 802 είπε κι ελάλησε:Εντάξει, και το Gentoo kick-ass είναι ;) Γενικά, όμως, βλέπω πολύ ζωηρότερο ενδιαφέρον γύρω από το Arch -- κι αυτό είναι καλό *ειδικά* για τους νέους φίλους της διανομής!
Τελικά την γλύτωσε το Gentoo μόλις καταφερα επιτελους να στησω το Arch του πρωτου επεισοδιου !!
ΕΥΓΕ και πάλι ΕΥΓΕ !!! :)
  Απάντηση
minotavrs, post: 6972, member: 477 είπε κι ελάλησε:Τελικά την γλύτωσε το Gentoo μόλις καταφερα επιτελους να στησω το Arch του πρωτου επεισοδιου !!
ΕΥΓΕ και πάλι ΕΥΓΕ !!! :)

Τέλεια -- have fun! :D
  Απάντηση
Εχουν αποσταστση οι "λογικες" αναμεσα σε Arch & Gentoo.
Πιστευω πως ειναι πιο κοντα σε αυτη του Slack (αν και αρκετοι θα διαφωνουσαν σε αυτο).
Ρισκαρω να υποθεσω πως αν το Arch συνεχισει με αυτους τους ρυθμους αναπτυξης σε μια τριετια θα ειναι το desktop των "μαζων" οσο αφορα το Linux, λαμβανοντας υποψη τον διαφορετικο πλεον δρομο της Canonical.
Το Arch ειναι πραγματικα οπως μια πλαστελινη. Απο τον καθε χρηστη εξαρταται το αποτελεσμα.

@subZraw, για το τοτε τευχος, αναφερομαι φυσικα στο Squid.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Νέα εγκατάσταση Arch με plasma. Όχι Ίντερνετ Πράος 15 3.156 22.12.2016 23:20
Τελευταία Ανάρτηση: Πράος
  architect arch εγκατασταση mikeius666p 2 942 17.04.2016 14:53
Τελευταία Ανάρτηση: mikeius666p
  Εγκατάσταση MSoffice σε Arch; blackm76 5 1.196 20.10.2014 01:15
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Εγκατάσταση Amd catalyst drivers σε Arch; [Λύθηκε] stoiximan 11 2.266 16.10.2014 12:38
Τελευταία Ανάρτηση: stoiximan
  Πως γίνεται η εγκατάσταση του Packer σε Arch; [Λύθηκε] blackm76 1 1.129 12.05.2014 01:45
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)