Εγκατάσταση του Arch βήμα-βήμα [Video από το DeltaHacker]
[IMG]Arch-Linux.png[/IMG]

To DeltaHacker, είναι ένα Ελληνικό περιοδικό τεχνολογίας, τ' οποίο ωστόσο προχωράει ένα βήμα παραπέρα από τα συνηθισμένα και μας φέρνει σε άμεση επαφή με το σύστημα και τον υπολογιστή μας, ώστε να έχουμε εμείς τον έλεγχο.
Σίγουρα θα το θυμόσαστε οι περισσότεροι σαν Total Hacker και κατόπιν κάποιων περιπετειών, σχετικά με την έκδοση που πέρασε, πλέον αναπτύσσεται αυτόνομα και πέρα από εκδοτικούς οίκους.
Το Hacker στο όνομα του, δεν είναι καθόλου τυχαίο, μα πλήρως αντιπροσωπευτικό.

Τα παιδιά εγκαινίασαν και μια νέα δικτυακή παρουσία, υπό την μορφή video cast και σαν πρώτο επεισόδιο παρουσιάζουν με απλά Ελληνικά, την εγκατάσταση του Arch Linux.
Παράθεση:Το Arch Linux είναι ένα rolling distribution που αναγκάζει το χρήστη να δει τι γίνεται στο παρασκήνιο ενός σύγχρονου UNIX-like OS. Σε όσους αποφασίσουν να του αφιερώσουν τον απαιτούμενο χρόνο, θα τους επιτρέψει να δημιουργήσουν ένα ταχύτατο λειτουργικό που θα είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα αλλά και στο γούστο τους.
-Όπως αναφέρουν, συγκεκριμένα:
Παράθεση:Στο πρώτο επεισόδιο της πρώτης σεζόν του deltaCast, δείχνουμε αναλυτικά και βήμα προς βήμα πώς εγκαθιστούμε το Arch σε εικονική μηχανή του VirtualBox.
-Δείτε το επεισόδιο και τις σχετικές σημειώσεις για αυτό, στην σελίδα του DeltaHacker:

[media=vimeo]54653723[/video][/align]
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Μπράβο τους και πολύ καλή δουλειά. Ελπίζω να υπάρξει μια ενημέρωση για το επόμενο επεισόδιο.
  Απάντηση
redpower1989, post: 6753, member: 138 είπε κι ελάλησε:Μπράβο τους και πολύ καλή δουλειά. Ελπίζω να υπάρξει μια ενημέρωση για το επόμενο επεισόδιο.

Να 'σαι καλά! Το deltaCast είναι εβδομαδιαίο video podcast και το 2ο επεισόδιο της 1ης σεζόν θα είναι online το επόμενο ΣΚ :)
  Απάντηση
subZraw, post: 6761, member: 802 είπε κι ελάλησε:Να 'σαι καλά! Το deltaCast είναι εβδομαδιαίο video podcast και το 2ο επεισόδιο της 1ης σεζόν θα είναι online το επόμενο ΣΚ :)
Ευχαριστώ για την ενημέρωση θα το έχω υπόψιν μου.
  Απάντηση
πολυ καλη κινηση το βιντεακι αυτο! οντως μπραβο τους! οσες φορες πηγα να εγκαταστησω παντα ετρωγα τα μουτρα μου o_OEek !
  Απάντηση
antonio, post: 6860, member: 99 είπε κι ελάλησε:πολυ καλη κινηση το βιντεακι αυτο! οντως μπραβο τους! οσες φορες πηγα να εγκαταστησω παντα ετρωγα τα μουτρα μου o_OEek !

Πολύ χαίρομαι που βρήκες χρήσιμο το deltaCast :) Θα ακολουθήσουν άλλα δύο πάνω στο Arch: το ένα δημοσιεύεται αυτό το ΣΚ και το άλλο το επόμενο.
  Απάντηση
ωραια! ευχαριστω για την ενημερωση! οντως ειναι καλη κινηση να γινονται τετοιες κινησεις απο δικους μας και οχι μια ζωη να ψαχνουμε σε ξενα forum δεν ειναι ολοι αριστοι γνωστες αγγλικων και ευκολα γινεται το λαθος, γι αυτο τον λογο προσωπικα μιλαω και οχι καποιον αλλον, γιατι κανουν και αυτοι καλη δουλεια για αυτο που αγαπαμε!!
  Απάντηση
antonio, post: 6862, member: 99 είπε κι ελάλησε:ωραια! ευχαριστω για την ενημερωση! οντως ειναι καλη κινηση να γινονται τετοιες κινησεις απο δικους μας και οχι μια ζωη να ψαχνουμε σε ξενα forum δεν ειναι ολοι αριστοι γνωστες αγγλικων και ευκολα γινεται το λαθος, γι αυτο τον λογο προσωπικα μιλαω και οχι καποιον αλλον, γιατι κανουν και αυτοι καλη δουλεια για αυτο που αγαπαμε!!

Φυσικά και κάνουν καλή δουλειά, δεν το συζητώ! Απλά, αυτό που εμείς θέλουμε μέσα από τα deltaCast είναι να κάνουμε *τεχνολογικές διηγήσεις*, με στόχο να παρακινήσουμε τον ενδιαφερόμενο ν' ασχοληθεί περισσότερο. Το αν θα το καταφέρουμε, φαντάζομαι πως θα κριθεί στο μέλλον :)
  Απάντηση
subZraw, post: 6863, member: 802 είπε κι ελάλησε:Φυσικά και κάνουν καλή δουλειά, δεν το συζητώ! Απλά, αυτό που εμείς θέλουμε μέσα από τα deltaCast είναι να κάνουμε *τεχνολογικές διηγήσεις*, με στόχο να παρακινήσουμε τον ενδιαφερόμενο ν' ασχοληθεί περισσότερο. Το αν θα το καταφέρουμε, φαντάζομαι πως θα κριθεί στο μέλλον :)
Η άποψη μου, είναι πως έχετε όλα τα φόντα και τις δυνατότητες για κάτι τέτοιο.
Κρίμα που δεδομένων των καταστάσεων, καταλήξαμε ακόμα και ένα χρηματικά φτηνό, μα αξιόλογο έντυπο να το αγοράζουμε πλέον ανά δυο με συνδρομή.
Και να μην ξεχνάμε πως όταν πριν κάποια χρόνια (7, 8, δεν θυμάμαι) οι περισσότεροι τεχνολογικά ήμασταν γατάκια, κάποιοι ήταν πιο μπροστά σε ενημέρωση και διαμοιρασμό γνώσης.
Να τα λέμε αυτά...

Btw, έτσι επειδή το θυμήθηκα, σε κάποιο από τα τεύχη του τότε TotalHacker, είχε ένα άρθρο, για το πως μπορούμε να κάνουμε άπειρες πλακιτσες σε συνάδελφους, στο εσωτερικό δίκτυο.
Αφάνταστες στιγμές γέλιου μας είχε χαρίσει η εφαρμογή αυτών στην πράξη. Πολύ όμως! :p
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
constantinos, post: 6896, member: 6 είπε κι ελάλησε:Btw, έτσι επειδή το θυμήθηκα, σε κάποιο από τα τεύχη του τότε TotalHacker, είχε ένα άρθρο, για το πως μπορούμε να κάνουμε άπειρες πλακιτσες σε συνάδελφους, στο εσωτερικό δίκτυο.
Αφάνταστες στιγμές γέλιου μας είχε χαρίσει η εφαρμογή αυτών στην πράξη. Πολύ όμως! :P

Πωπω, τι μου θύμησες! Μιλάς για το trick με το nmap scan ή για το MiTM σε συνδυασμό με ένα "άτακτο" Squid;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Νέα εγκατάσταση Arch με plasma. Όχι Ίντερνετ Πράος 15 3.153 22.12.2016 23:20
Τελευταία Ανάρτηση: Πράος
  architect arch εγκατασταση mikeius666p 2 941 17.04.2016 14:53
Τελευταία Ανάρτηση: mikeius666p
  Εγκατάσταση MSoffice σε Arch; blackm76 5 1.196 20.10.2014 01:15
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Εγκατάσταση Amd catalyst drivers σε Arch; [Λύθηκε] stoiximan 11 2.266 16.10.2014 12:38
Τελευταία Ανάρτηση: stoiximan
  Πως γίνεται η εγκατάσταση του Packer σε Arch; [Λύθηκε] blackm76 1 1.128 12.05.2014 01:45
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)