προβλημα με grub2 update μετα απο win installation
καλησπερα παιδια,

ειχα στο laptop μου fedora 17 και προσφατα εβαλα και win 8.οπως ηταν φυσικο,χαθηκε ο bootloader,οποτε μπηκα απο livecd,ανοιξα κονσολα και εκανα mount το boot partition και το home + root.
οταν προσπαθω τωρα να κανω install τον grub2 στο /dev/sda3 (το boot partition μου)
μου πεταει αυτο το error:
Κώδικας:
[root@localhost liveuser]# sudo grub2-install /dev/sda3
/usr/share/grub/grub-mkconfig_lib: line 53:  6742 Segmentation fault      (core dumped) "${grub_probe}" -t fs "$path" > /dev/null 2>&1
Path `/boot/grub2' is not readable by GRUB on boot. Installation is impossible. Aborting.

μπορειτε να με βοηθησετε με αυτο γιατι εγω προσωπικα δεν βγαζω ακρη..

ευχαριστω εκ των προτερων!
  Απάντηση
δοκιμασε το Boot-Repair.
[Εικόνα: archlinux_banner.png]
  Απάντηση
Δεν νομίζω ότι θα δουλέψει αν το βάλεις το sda3 ,αλλά να το βάλεις στην αρχή του δίσκου (mbr), δηλαδή στο sda.
ΑΝ κατάλαβα καλά τι θες να κάνεις!

Το παρακάτω κάνε το από Live περιβάλλον του Fedora.

Αφού έχεις κάνει mount το boot δοκίμασε την εντολή σου έτσι:
Κώδικας:
sudo grub2-install /dev/sda --boot-directory=/path/to/boot

Το /path/to/boot/ είναι εκεί που έχει προσαρτηθεί το boot του Fedora. Αν δεν κάνω λάθος είναι στο /run/media/<username>/κάτι ;;

Η εντολή αυτή σίγουρα «πιάνει» σε πολλές διανομές, αλλά δεν έχω δοκιμάσει στο Fedora!
Αν δεν είσαι σίγουρος τι κάνει η εντολή, καλύτερα πες τι θες να κάνεις.

υγ: καλώς ήρθες
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  [Solved] πρόβλημα με τα update, fedora 18 Επισκέπτης 3 1.991 09.07.2013 20:10
Τελευταία Ανάρτηση: Επισκέπτης

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)