Οι 100 πλουσιότεροι θα μπορούσαν να δώσουν ένα τέλος στην παγκόσμι
Πόσο με πονάει όταν ρίχνω μια ματιά στην φτώχεια από το ίντερνετ. Που να την έβλεπα από κοντά μπροστά μου με τα ίδια μου τα μάτια, ανθρώπους μέσα στη βρωμιά να μην έχουν να φάνε! Ακόμα και τώρα που η τσέπη μου πονάει διότι δεν έχω δουλειά, νιώθω σαν βασιλιάς γιατί έχω ένα πιάτο φαγητό να τρώω κάθε μέρα, νερό, ένα ζεστό σπίτι, νερό για να κάνω μπάνιο. Πόσο με πονάει όσο σκέφτομαι πως θα μπορούσε να είναι η ζωή αν δεν υπήρχε το χρήμα.

Και εκεί που η καθημερινότητα μου κυλάει ρίχνω μια ματιά στα παρακάτω και σκέφτομαι πόσα θα ήθελα να κάνω για να βοηθήσω, όσο και όπως μπορώ. Να βοηθήσω εγώ, που δεν έχω δουλειά.
Πιο δυνατό από το χρήμα είναι μόνο οι γνώσεις.
  Απάντηση
Maria Afentouli, post: 8402, member: 765 είπε κι ελάλησε:Αυτός είναι ουσιαστικά και ο λόγος που έχω αναφερθεί επί του θέματος, σε αρκετά -τώρα που το σκέφτομαι- άρθρα. Με μια αναζήτηση στη σελίδα (βάζοντας τη λέξη κλειδί "χρήμα"), θα βρεις ενδιαφέροντα άρθρα.

Υγ: Πού να δεις και το επόμενο άρθρο μου, που βγαίνει σε πολύ λίγη ώρα.....

Ε και; Τι να τα κάνουμε τα άρθρα; Έχω διαβάσει ένα σωρό! Τι να λέει;! Μήπως είναι καιρός να σταματήσουμε να αναλωνόμαστε μόνο στο γράψιμο, να αφήσουμε τα μολύβια & τα πληκτρολόγια & να πιάσουμε τους πλάστες (που λένε & στο χωριό μου) & να πλακώσουμε στο ξύλο όλους τους τραπεζίτες που μας έχουν χρεώσει από το τίποτα & για το τίποτα;
Το έχω δηλώσει & σε άλλο φόρουμ, πρέπει να επαναστατήσουμε απέναντι στους τραπεζίτες & να τους πάρουμε ότι μας ανήκει. Την ανεξαρτησία μας από αυτούς! Το μοναδικό πράγμα που έχουμε να χάσουμε είναι τα χρέη μας απέναντι σε αυτούς τους γύπες.
Ένας οικονομολόγος μάλιστα το είχε δηλώσει: Μην τους πληρώνετε! Ρίξτε τους & δώστε τους ένα μάθημα!
Βέβαια αν ξεσηκωθούμε μερικοί & αρχίσουμε να μαζεύουμε κόσμο, την επομένη το πρωί όλες οι μυστικές υπηρεσίες του πλανήτη θα μαζευτούν έξω από τα σπίτια μας & θα μαλώνουν μάλιστα ποιός θα μας πρωτοδέσει, που λέει ο λόγος!
Ο Michael Jackson τραγουδούσε "They don't really care about us" & η Patti Smith "People have the power":
The power to dream, to rule
To wrestle the earth from fools
We can turn the world around
We can turn the earth's revolution
& πολλοί άλλοι τα έχουν ξαναπεί! Το θέμα είναι τι κάνουμε; Στραβοί & κουφοί ή ηλίθιοι είμαστε όλοι; Όχι βέβαια, τουλάχιστον όχι όλοι μας! Βλέπω πολύ κόσμο ακόμη & σήμερα να μαλώνει για τα πολιτικά. Δεν βλέπουν & δεν καταλαβαίνουν (ακόμη & όταν τους εξηγείς πως έχουν τα γράμματα) ότι το θέμα δεν είναι οι πολιτικοί, αλλά οι τραπεζίτες. Οι τελευταίοι κάνουν κουμάντο στον πλανήτη & οι πολιτικοί είναι απλά οι μαριονέτες τους που μέσω των νόμων & στο όνομα της δημοκρατίας (& καλά) προωθούν τα συμφέροντά τους εις βάρος όλων των υπολοίπων. Στο χωριό μου έχω τσακωθεί με όλον τον κόσμο έξω στα καφενεία. ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕ, τους λέω. Μην ασχολείστε με τους πολιτικούς, οι τραπεζίτες φταίνε για όλα. Πολιτικούς θα δείτε να μπαίνουν φυλακή, τραπεζίτες ΔΕΝ θα δείτε ποτέ! Είσαι τρελός, μου λένε! Το ξέρω, αλλά εσείς δεν ξέρετε ότι είστε ηλίθιοι, τους λέω! Καλά να πάθουν, αφού δεν θέλουν να ανοίξουν τα μάτια τους. Τους συγχωράω βέβαια γιατί οι περισσότεροι είναι αγράμματοι & αστοιχείωτοι. Αλλά δεν τους συγχωράω το γεγονός ότι δεν κοιτάζουν το γενικό καλό, ειδικά για τις μελλόντικές γενιές που θα 'ρθουν & κοιτάνε μόνο το ατομικό συμφέρον τους & πως να βγάλουν τα μάτια των άλλων.
Οι τραπεζίτες ξέρουν πολύ καλά & εφαρμόζουν πιστά τον κανόνα που ισχύει γενικά στη φύση & στο σύμπαν: Survival of the fittest = Η επιβίωση του ισχυρότερου. Δεν θα δείξουν το παραμικρό έλεος σε κανέναν μας! Στο χέρι μας είναι λοιπόν να τους σταματήσουμε αλλιώς αργά η γρήγορα θα κατακτήσουν ολόκληρο τον πλανήτη, με ότι αυτό συνεπάγεται για όλους μας!
  Απάντηση
matthew, post: 8464, member: 108 είπε κι ελάλησε:Ε και; Τι να τα κάνουμε τα άρθρα; Έχω διαβάσει ένα σωρό! Τι να λέει;! Μήπως είναι καιρός να σταματήσουμε να αναλωνόμαστε μόνο στο γράψιμο, να αφήσουμε τα μολύβια & τα πληκτρολόγια & να πιάσουμε τους πλάστες (που λένε & στο χωριό μου) & να πλακώσουμε στο ξύλο όλους τους τραπεζίτες που μας έχουν χρεώσει από το τίποτα & για το τίποτα;
Το έχω δηλώσει & σε άλλο φόρουμ, πρέπει να επαναστατήσουμε απέναντι στους τραπεζίτες & να τους πάρουμε ότι μας ανήκει. Την ανεξαρτησία μας από αυτούς! Το μοναδικό πράγμα που έχουμε να χάσουμε είναι τα χρέη μας απέναντι σε αυτούς τους γύπες.
Ένας οικονομολόγος μάλιστα το είχε δηλώσει: Μην τους πληρώνετε! Ρίξτε τους & δώστε τους ένα μάθημα!
Βέβαια αν ξεσηκωθούμε μερικοί & αρχίσουμε να μαζεύουμε κόσμο, την επομένη το πρωί όλες οι μυστικές υπηρεσίες του πλανήτη θα μαζευτούν έξω από τα σπίτια μας & θα μαλώνουν μάλιστα ποιός θα μας πρωτοδέσει, που λέει ο λόγος!
Ο Michael Jackson τραγουδούσε "They don't really care about us" & η Patti Smith "People have the power":
The power to dream, to rule
To wrestle the earth from fools
We can turn the world around
We can turn the earth's revolution
& πολλοί άλλοι τα έχουν ξαναπεί! Το θέμα είναι τι κάνουμε; Στραβοί & κουφοί ή ηλίθιοι είμαστε όλοι; Όχι βέβαια, τουλάχιστον όχι όλοι μας! Βλέπω πολύ κόσμο ακόμη & σήμερα να μαλώνει για τα πολιτικά. Δεν βλέπουν & δεν καταλαβαίνουν (ακόμη & όταν τους εξηγείς πως έχουν τα γράμματα) ότι το θέμα δεν είναι οι πολιτικοί, αλλά οι τραπεζίτες. Οι τελευταίοι κάνουν κουμάντο στον πλανήτη & οι πολιτικοί είναι απλά οι μαριονέτες τους που μέσω των νόμων & στο όνομα της δημοκρατίας (& καλά) προωθούν τα συμφέροντά τους εις βάρος όλων των υπολοίπων. Στο χωριό μου έχω τσακωθεί με όλον τον κόσμο έξω στα καφενεία. ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕ, τους λέω. Μην ασχολείστε με τους πολιτικούς, οι τραπεζίτες φταίνε για όλα. Πολιτικούς θα δείτε να μπαίνουν φυλακή, τραπεζίτες ΔΕΝ θα δείτε ποτέ! Είσαι τρελός, μου λένε! Το ξέρω, αλλά εσείς δεν ξέρετε ότι είστε ηλίθιοι, τους λέω! Καλά να πάθουν, αφού δεν θέλουν να ανοίξουν τα μάτια τους. Τους συγχωράω βέβαια γιατί οι περισσότεροι είναι αγράμματοι & αστοιχείωτοι. Αλλά δεν τους συγχωράω το γεγονός ότι δεν κοιτάζουν το γενικό καλό, ειδικά για τις μελλόντικές γενιές που θα 'ρθουν & κοιτάνε μόνο το ατομικό συμφέρον τους & πως να βγάλουν τα μάτια των άλλων.
Οι τραπεζίτες ξέρουν πολύ καλά & εφαρμόζουν πιστά τον κανόνα που ισχύει γενικά στη φύση & στο σύμπαν: Survival of the fittest = Η επιβίωση του ισχυρότερου. Δεν θα δείξουν το παραμικρό έλεος σε κανέναν μας! Στο χέρι μας είναι λοιπόν να τους σταματήσουμε αλλιώς αργά η γρήγορα θα κατακτήσουν ολόκληρο τον πλανήτη, με ότι αυτό συνεπάγεται για όλους μας!

Matthew, όχι απλά συμφωνώ απόλυτα αλλά και επαυξάνω!

Το τραπεζικό σύστημα, αν πραγματικά το δει κανείς λίγο πιο προσεκτικά, είναι η μεγαλύτερη απάτη που υπήρξε ποτέ.
Με λίγα λόγια, η Ομοσπονδιακή Τράπεζα δημιουργεί χρήμα (ηλεκτρονικές πιστώσεις, στην πραγματικότητα) από το πουθενά -επειδή έτσι θέλουν- και στη συνέχεια το πωλεί στις κυβερνήσεις με τόκο.
Τα χρήματα για να πληρωθούν οι τόκοι, επίσης δημιουργούνται από το πουθενά και επίσης πωλούνται με τόκους, έτσι ώστε ο κύκλος του τραπεζικού συστήματος να μην τελειώνει ποτέ.
Θα έπρεπε επιτέλους να επέλθει η κατάργηση της λογικής της δημιουργίας περισσότερου χρήματος μέσω δανειακής πολιτικής.

Το Οικονομικό αυτό σύστημα απλά δεν είναι φτιαγμένο για το όφελος ΟΛΩΝ και δυστυχώς δεν μπορεί να διορθωθεί, να βελτιωθεί ριζικά για το όφελος όλων!!!
Μπορεί μονάχα να αντικατασταθεί!!!
Τάσος Πετρίδης, ιδρυτικό μέλοςτης Πανγαία και υπεύθυνος εκπαίδευσης

Ο SirJosephStamp, πρώην διευθυντής της Τράπεζας της Αγγλίας, έχει δηλώσει:
Οι τραπεζίτες κατέχουν τη γη.
Πάρτε τους και ολόκληρη τη γη, αν θέλετε, αλλά αφήστε τους τη δύναμη να δημιουργήσουν χρήματα, και σε ελάχιστο χρόνο –όσο κρατάει το πάτημα ενός στυλό- θα δημιουργήσουν αρκετά χρήματα για να την αγοράσουν ξανά! Στερήστε τους, όμως, τη δύναμη να δημιουργήσουν χρήματα, και όλες οι μεγάλες περιουσίες όπως η δική μου, θα εξαφανιστούν! Και θα έπρεπε να εξαφανιστούν, γιατί τότε θα είχαμε έναν καλύτερο και πιο ευτυχισμένο κόσμο για να ζήσουμε.
Όμως, αν θέλετε να παραμείνετε οι σκλάβοι των τραπεζιτών και να πληρώνετε το κόστος της δικής σας σκλαβιάς, αφήστε τους να συνεχίζουν να δημιουργούν χρήμα!

Υγ:
Με καλάσνικοφ, μπορείς να κλέψεις 100.000, άντε 200.000 ευρώ. Για περισσότερα, χρειάζεται να φοράς κουστούμι…
 Σοβαρότητα (λέμε τώρα…), διαφάνεια (ΤΩΡΑ!) και Ελεύθερη πρόσβαση σε όλα.
  Απάντηση
Έτσι όπως τα λες είναι Μαρία. Από αυτά που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς από τους τραπεζίτες, καταλαβαίνουμε ότι το θράσος τους έχει ξεπεράσει κάθε όριο.
https://my.telegraph.co.uk/mattsta/matts...d_liberty/
  Απάντηση
matthew, post: 8470, member: 108 είπε κι ελάλησε:Έτσι όπως τα λες είναι Μαρία. Από αυτά που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς από τους τραπεζίτες, καταλαβαίνουμε ότι το θράσος τους έχει ξεπεράσει κάθε όριο.
https://my.telegraph.co.uk/mattsta/matts...d_liberty/
Και φαντάσου, το ότι "οι τραπεζίτες θα έπρεπε να εξαφανιστούν, γιατί τότε θα είχαμε έναν καλύτερο και πιο ευτυχισμένο κόσμο για να ζήσουμε", δεν το λέει κάποιος άσχετος, αλλά μεγαλοτραπεζίτης και δη, πρώην διευθυντής της Τράπεζας της Αγγλίας!!!
  Απάντηση
Maria Afentouli, post: 8472, member: 765 είπε κι ελάλησε:Και φαντάσου, το ότι "οι τραπεζίτες θα έπρεπε να εξαφανιστούν, γιατί τότε θα είχαμε έναν καλύτερο και πιο ευτυχισμένο κόσμο για να ζήσουμε", δεν το λέει κάποιος άσχετος, αλλά μεγαλοτραπεζίτης και δη, πρώην διευθυντής της Τράπεζας της Αγγλίας!!!
Χαχα, αυτό τα λέει όλα! Μέχρι & αυτός αηδίασε από το συνάφι του! :D
  Απάντηση
matthew, post: 8474, member: 108 είπε κι ελάλησε:Χαχα, αυτό τα λέει όλα! Μέχρι & αυτός αηδίασε από το συνάφι του! :D
Φαντάσου πώς θα πρέπει να νιώθουμε όλοι εμείς... :rolleyes:
  Απάντηση
Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά "αγανακτισμένος" δεν νοιώθω σίγουρα! Εξοργισμένος νοιώθω! :mad:
  Απάντηση
matthew, post: 8480, member: 108 είπε κι ελάλησε:Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά "αγανακτισμένος" δεν νοιώθω σίγουρα! Εξοργισμένος νοιώθω! :mad:
Join the club...! :mad:
  Απάντηση
Gladly! Cool
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  To Τέλος του Φόβου! constantinos 1 689 05.07.2011 17:39
Τελευταία Ανάρτηση: manosk66

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)