Περί Arch Linux... διάφορες απορίες
Βολικό το LibreOffice, γι' αυτό και περιμένω νέα χαρακτηριστικά. Μακάρι να μην υπάρχει πρόβλημα, θα ακούω βρισίδια απ' όσους το έχω προτείνει .Eek

Απ' ότι φαίνεται πάει ο Opera, ενστερνιζόμενος το κώδικα του Google Chrome/ium. :( Ένας καλός all-platform φυλλομετρητής κλειστού κώδικα, παραμετροποιείται προς το κακό. Προειδοποιητικό σημάδι, γι' αυτό, να ήταν ο τονισμός;:rolleyes:

Έχω απεγκαταστήσει πολλά πακέτα που δε χρειαζόμουν, όπως το Mate Environment και σε καταλόγους κρυφούς του home αλλά και άλλους /usr/share/ , /usr/bin έχουν παραμείνει μερικά αρχεία τους. Όταν γίνεται κανονική απεγκατάσταση, για εδώ pacman -R (χωρίς Rs, Rsc και άλλα του pacman) είναι λογικό να μένουν υπόλοιπα; Τότε η εκκαθάριση τους μπορεί να γίνει χειροκίνητα ή βάσει κάποιων εντολών στο τερματικό για σίγουρη διαγραφή;
  Απάντηση
pacman -Rns package-name

This command will remove the package and its dependencies and all the settings of the application.

Αν έχεις βαλει-βγάλει πράμα...
τότε με ένα καθάρισες.

[SIZE=12px]pacman -Rns $(pacman -Qdtq)
[SIZE=12px]
:)
  Απάντηση
Ammer, post: 7847, member: 851 είπε κι ελάλησε:Έχω απεγκαταστήσει πολλά πακέτα που δε χρειαζόμουν, όπως το Mate Environment και σε καταλόγους κρυφούς του home αλλά και άλλους /usr/share/ , /usr/bin έχουν παραμείνει μερικά αρχεία τους. Όταν γίνεται κανονική απεγκατάσταση, για εδώ pacman -R (χωρίς Rs, Rsc και άλλα του pacman) είναι λογικό να μένουν υπόλοιπα; Τότε η εκκαθάριση τους μπορεί να γίνει χειροκίνητα ή βάσει κάποιων εντολών στο τερματικό για σίγουρη διαγραφή;
Τα «κατάλοιπα» αρχεία (πολλές φορές χρειάζονται!), μένουν:
- όταν δεν έχεις βάλει την παράμετρο n - είναι τα .pacsave που πρέπει να ξέρουμε γιατί διαγράφουμε το καθένα (συνήθως στο /etc)
1. όταν εγκαθιστούμε λογισμικό, χωρίς τη χρήση pacman (άμεση ή έμμεση) - πχ make && make install
2. όταν τα προγράμματα που έχουμε εγκατεστημένα, δημιουργούν ή κατεβάζουν άλλα αρχεία/φακέλους (κλασσική περίπτωση, τα κρυφά αρχεία στους καταλόγους χρηστών)
3. όταν εμείς δημιουργούμε κάποιο αρχείο/φάκελο, χωρίς να το «γνωρίζει» το pacman
4. όταν κατά την απεγκατάσταση ή αναβάθμιση πακέτων, μας ρωτήσει ο pacman για να τα διαγράψει και εμείς αρνηθούμε (αν είναι εφικτό) - συχνά στο /etc όπου τα αρχεία εκεί αλλάζουν συχνά και... με χαρά.
5. κάτι μπορεί να θεωρηθεί κατάλοιπο, ενώ είναι βασικό μέρος του συστήματος:
https://www.archlinux.org/news/filesyste...-required/
https://www.archlinux.org/news/filesyste...equired-1/
https://www.archlinux.org/news/the-lib-d...a-symlink/ (εδώ πολλοί έκαναν νέα εγκατάσταση!)

- με λίγα λόγια ο pacman, αφαιρεί ότι έβαλε· εκτός και αν αρνηθούμε όταν μας ρωτήσει σχετικά
- αν μου έχει διαφύγει κάτι πείτε το.

Δες αυτό το script που χρησιμοποιώ για να ελέγχω το σύστημα:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pac...ny_package
Δημιουργεί απλώς μια λίστα με αρχεία συστήματος (όχι πακέτα), που δεν ανήκουν σε κάποιο από τα εγκατεστημένα πακέτα. Μετά εσύ έχεις την ευθύνη στο τι διαγράφεις!

υ.γ: Το -Rsc που αναφέρεις, θέλει προσοχή..
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Προσπαθώ να εγκαταστήσω το wine-mono, από το AUR και είμαι στη δημιουργία του pkg πακέτου για μισή ώρα. Το τερματικό τρέχει ακόμα!Eek Είναι φυσιολογικός χρόνος για αυτό το πακέτο;
  Απάντηση
Ανάλογα \.
Τι εξαρτήσεις δίνει, ταχύτητά σου.

Με makepkg -s το κάνεις ή με κάποιον aur installer (packer πχ..)?
  Απάντηση
makepkg -s, εξάρτηση έχει μόνο το wine που είναι εγκατεστημένο (και πρόσφατα ενημερωμένο), ταχύτητα δεν είμαι σίγουρη, δεν έχω κάτι να τη βλέπω (conky), αλλά δεν έχω και να κάτι την απασχολεί (bitrrorent, ftp, streamming). Μήπως να πήγαινα με το Yaourt;
  Απάντηση
Εγώ είμαι με τον
packer.

Με βολεύει τρομερά το
packer -Syu --auronly (δεν έχω ιδέα αν ο yaourt το υποστηρίζει).
Δοκίμασε και με κάποιον package manager, εκεί τουλάχιστον θα βλέπεις την πρόοδο.
Mε packer -Syu αναβαθμίζεις ΟΛΑ τα πακέτα ανεξαρτήτως αποθετηρίου.
  Απάντηση
Κατάλαβα, pacman για AUR και ακόμη παραπέρα. Ωραίο και βολικό φαίνεται μέχρι στιγμής, γλυτώνεις τη φασαρία της διαδικασίας του AUR.
  Απάντηση
Γενικά η διαδικασία για να εγκαταστήσουμε από aur είναι κατέβασμα του πηγαίου κώδικα (source), μεταγλώττιση και εγκατάσταση.
(αν δεν λάβουμε υπόψιν και την επίλυση εξαρτήσεων)

Το source του wine-mono είναι 66MB (συμπιεσμένο), οπότε η μισή ώρα compiling δεν είναι παράλογη.
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Η επίλυση εξαρτήσεων είναι κάπως για 'μένα. Προς το παρόν το wine-mono δεν έχει εγκατασταθεί μετά από πολλές προσπάθειες. Και νόμιζα ότι οι γραμματοσειρές θα ήταν το δύσκολο σημείο.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  H Arch Anywhere πέθανε. Ζήτω η Anarchy Linux! debianass 59 6.474 16.11.2017 19:19
Τελευταία Ανάρτηση: asinoro
  Το Arch Linux εγκαταλείπει τα 32bits Soulrain 5 1.861 29.01.2017 21:18
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Ερώτημα για architect-linux και Arch anywhere.... vriaeros 5 1.604 18.09.2016 00:33
Τελευταία Ανάρτηση: vriaeros
  Arch Linux Anywhere Keravnos2 1 1.221 02.06.2016 22:00
Τελευταία Ανάρτηση: Keravnos2
  Arch linux γιατί αξίζει να ασχοληθεί κάποιος mikeius666p 19 2.117 20.04.2016 17:10
Τελευταία Ανάρτηση: Anima Mundi

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)