Περί Arch Linux... διάφορες απορίες
Γενικά, οι εξαρτήσεις λύνονται είτε με
makepkg -s
ή
packer -S package-name (αν υπάρχουν σε αποθετήριο εκτός aur, αναλαμβάνει ο pacman να τις φέρει).

Τα υπόλοιπα (optional deps) δεν σε αφορούν ιδιαίτερα.

Δεν παρουσιάζει καμία ιδιαιτερότητα σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή/πακέτο που προσπαθείς να εγκαταστήσεις.
Μπορείς να φέρεις εδώ το μην που σου πετάει ως λάθος?
  Απάντηση
Λάθος κατάλαβα. Τα πάω καλά με τα πακέτα AUR. Έχω εγκαταστήσει πολλά απ' αυτά, όπως το απαραίτητο για 'μένα flux(xflux) (για τα μάτια). Μήνυμα ότι έχει αποτύχει η διαδικασία, το μήνυμα δε το θυμάμαι. Βλέπω σε μπελά σας έχω βάλει και δεν είμαι τέτοια τύπησα.
  Απάντηση
Μπορεί να μην είσαι τέτοια τύπησα, αλά είσαι από τις άλλες (που γουστάρουν να παιδεύονται)..
Οπότε, άσε τις δικαιολογίες, και φέρε εδώ το μνμ..
Το πολύ πολύ να μην ξέρουμε και να μην σε γράψουμε -απάντηση-.
  Απάντηση
Το τρέχω εδώ και ώρα για να δω το μήνυμα ξανά...
Για να επέλεξα Arch καταλαβαίνεις... Με Ubuntu και Mint τόσο καιρό, όλα γινόταν με αυτόματα, μ' ένα κλικ και έμεινα πίσω.

Μόλις βγήκε. Φρέσκο.
Κώδικας:
LD  libmini.la
LD  libmono-2.0.la
i486-mingw32-ar: .libs/libmono-2.0.a: No space left on device
make[4]: *** [libmono-2.0.la] Error 1
make[4]: Leaving directory `/tmp/packerbuild-1000/wine-mono/wine-mono/src/wine-mono-0.0.8/build-cross-x86/mono/mini'
make[3]: *** [all] Error 2
make[3]: Leaving directory `/tmp/packerbuild-1000/wine-mono/wine-mono/src/wine-mono-0.0.8/build-cross-x86/mono/mini'
make[2]: *** [all-recursive] Error 1
make[2]: Leaving directory `/tmp/packerbuild-1000/wine-mono/wine-mono/src/wine-mono-0.0.8/build-cross-x86/mono'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/tmp/packerbuild-1000/wine-mono/wine-mono/src/wine-mono-0.0.8/build-cross-x86'
make: *** [all] Error 2
The build failed.
  Απάντηση
Αν διαβάσεις τα σχόλια στο AUR, θα δεις πως δεν είσαι η μόνη που έχει θέμα με αυτό.

Διαφορετικά ίσως θέματα, αλλά γενικά αναφέρεται πως είναι λιγουλάκι
uncompileable

Tο δοκιμάζω πάραυτα και επανέρχομαι.
  Απάντηση
Ιντρεστινγκ
  Απάντηση
Ιντιντ.
  Απάντηση
Ναι, τα ίδια λάθη ακριβώς.
  Απάντηση
Πωωω.... Arch, τι μου θύμησες... εποχές 2008-2010 που ήμουν φανατισμένος με δαύτο... απορώ με την υπομονή μου τότε.

Λοιπόν το error που σου πετάει είναι επειδή δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το skel dir ούτε να κάνεις symlink σε αυτό. Όποιο υπόδειγμα θες (πχ xinitrc) πρέπει να τα κάνεις copy το home dir σου για να τα χρησιμοποιήσεις.

Το πρόβλημα με τον τονισμό υπήρχε σε όλες τις QT εφαρμογές σχεδόν στο Arch , παρόλο που έδινε οκ το locale-gen .... σε KDE έφτιαχνε με την προσθήκη ενός symlink αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέριες...θα ψάξω. Ο Opera στο AUR αν δεν κάνω λάθος είναι QT-based οπότε μπορεί να είναι το ίδιο πρόβλημα και ας είσαι σε openbox.
  Απάντηση
kami84gr, post: 7987, member: 724 είπε κι ελάλησε:απορώ με την υπομονή μου τότε.
Ολόκληρος Samurai και αναρωτιέσαι γιατί είχες υπομονή; :D

Βλέπω παλιά καραβάνα είσαι στο Arch. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα προσπαθήσω να τις αξιοποιήσω.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  H Arch Anywhere πέθανε. Ζήτω η Anarchy Linux! debianass 59 6.520 16.11.2017 19:19
Τελευταία Ανάρτηση: asinoro
  Το Arch Linux εγκαταλείπει τα 32bits Soulrain 5 1.867 29.01.2017 21:18
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Ερώτημα για architect-linux και Arch anywhere.... vriaeros 5 1.609 18.09.2016 00:33
Τελευταία Ανάρτηση: vriaeros
  Arch Linux Anywhere Keravnos2 1 1.225 02.06.2016 22:00
Τελευταία Ανάρτηση: Keravnos2
  Arch linux γιατί αξίζει να ασχοληθεί κάποιος mikeius666p 19 2.126 20.04.2016 17:10
Τελευταία Ανάρτηση: Anima Mundi

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)