Περί Arch Linux... διάφορες απορίες
Το πρόβλημα νομίζω είναι στη σωστή ρύθμιση του locale.conf ....δεν αρκεί απλά ένα σωστό locale-gen και μία γραμμή στο στο rc.conf (παλιές καλές εποχές του Arch :( )

Λοιπόν με έψησες και έστησα έτσι στα γρήγορα ένα Arch σε virtualbox για να δω το πρόβλημα. Εγώ το έφτιαξα ως εξής:

Κλασσικά πρώτα βγάζεις τη # μπροστά από τα locales που θες και δίνεις locale-gen για να τα πάρει.
Μετά τρέξε την εντολή locale σκέτη να πάρεις μια ιδέα τι γλώσσες έχει περάσει και που. πχ μπορεί να έχει βάλει Ελληνικά με αγγλικές ημερομηνίες.

Άνοιξε το /etc/locale.conf (μπορεί να χρειαστεί να το φτιάξεις) και βάλε την παράμετρο (ή διορθωσε την υπάρχουσα) LANG="el_GR.UTF-8" , σώσε και κάνε reboot.

Τρέξε τώρα πάλι την εντολή locale και πρέπει να έχουν γυρίσει όλα σε ελληνικά. Δοκίμασε τώρα να βάλεις τόνους... λογικά θα λειτουργούν.
Εδώ για περισσότερα : https://wiki.archlinux.org/index.php/Locale.conf

ΥΓ. Α, ρε Arch... σε αγαπώ αλλά πανάθεμα τη μανιβέλα σου ώρες ώρες.
  Απάντηση
Δεν είναι θέμα λειτουργικού (κατά την ταπεινή μου άποψη).
Είναι θέμα qt που εμφανίζει το συγκεκριμένο bug σε άσχετες περιπτώσεις και ΟΧΙ πάντα.
Εγώ ας πούμε που είμαι σε kde (κατ' εξοχήν qt δλδ) δεν το συναντώ στο Arch, αλλά το συναντώ ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ στο Sabayon (ο τόνος μένει πίσω από το γράμμα -'ετσι-.
Σε ερώτημα στην mailing list του gentoo, επιβεβαίωσαν και άλλοι χρήστες το ίδιο θέμα το οποίο υπήρχε -ίσως ακόμα να υπάρχει- αλλά το συναντούσα ΜΟΝΟ σε εγγενείς εφαρμογές (πχ kwrite ενώ ο geany δεν το το παρουσίαζε).
Αφού σε άλλους browsers όλα είναι οκ, δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις την γλώσσα συστήματος -IMHO- με την έννοια πως δεν φταίει κάτι στο λειτουργικό.

Ούτε είναι θέμα χρήστη (δημιούργησε έναν νέο για να το διαπιστώσεις), επειδή και σε νέο χρήστη παρουσίαζε την ίδια συμπεριφορά.
Ακόμα και όταν δεν το παρουσίασε -ΜΙΑ φορά θυμάμαι- στο πρώτο update εμφανίστηκε πάλι. Απόδειξη, πως σε live περιβάλλον ΔΕΝ συναντάται -τουλάχιστον στο sabayon-.
Η συζήτηση στην gentoo mailing -τότε-, κατέληξε πως επειδή είναι πανάρχαιο bug, δεν υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί.

:)

Αν αλλάξεις την default γλώσσα συστήματος -την οποία προφανώς έχεις ορίσει κατά την εγκατάσταση-, προσοχή: Πιθανόν να αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην είσοδό σου λόγω Ελληνικών χαρακτήρων.
  Απάντηση
Το πρόβλημα είναι στην εφαρμογή. Δοκίμασα αυτό που πρότεινες και ο τόνος παραμένει ως θέμα για το opera, τον οποίο παρεμπιπτόντως τον έχω αφαιρέσει. Το πρόβλημα θα είναι πάνω στο γραφικό περιβάλλον.

Sabayon με KDE και εγώ τα ίδια είχα.

kami84gr, post: 8007, member: 724 είπε κι ελάλησε:ΥΓ. Α, ρε Arch... σε αγαπώ αλλά πανάθεμα τη μανιβέλα σου ώρες ώρες.
Όσο με ζορίζει, τόσο με πωρώνει.

Δοκιμάστε να ακούσετε τα ραδιόφωνα από το akous.gr όπως για παράδειγμα αυτό; Σε όλους τους σταθμούς εκτός απ' αυτούς του akous ακούω καθαρά σε Firefox με VLC plugin. Καθαρά άκουγα και στο Arch, αλλά τις τελευταίες μέρες ακούγεται θολά. Σε Windows 7 μια χαρά. Είμαι η μόνη που το έχει αυτό;
  Απάντηση
καλησπερα
προσφατα εβαλα arch + lxde στο pc μου και εχω καποιες αποριες
αρχικα να πω πως ειμαι n00bas :)
λοιπον εχουμε και λεμε
1.εχω προβλημα με τα ελληνικα εχω κανει τα απαραιτητα απο το arch wiki δηλαδη τα ελληνικα παιζουν
αλλα σε chromium τα ελληνικα τα εμφανιζει με κουτακια οπως και στην κονσολα το ιδιο
οποιος εχει την ορεξη να με βοηθησει και να μου πει τα βηματα ακριβως τι χρειαζεται να κανω θα ειμαι υποχρεος
2.δεν υπαρχει το αρχειο /etc/rc.conf τι εχω κανει λαθος?
3.αν ξερει καποιος πως να κανω την οθονη να μην κλεινει μετα απο 10 λεπτα αδρανειας γιατι παιζει προβλημα
(εχει αρπαξει και αν κλεισει μετα πρεπει να την ζεστανω με πιστολακι για να παιξει λολ)
αα και κατι ακομα πχ εκανα εγκατασταση το vlc καθε φορα που το ανοιγω μου ζηταει να αποθηκευσει τις ρυθμισεις του
αλλα δεν.. δηλαδη οταν το ξαναανοιξω τα ιδια
με λιγα λογια θελω να το κανω καπως λειτουργικο και σιγα σιγα με ψαξιμο θα τα βρω ολα τα υπολοιπα
ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας
  Απάντηση
Ξεκινώ από το [2] μιας και είναι σημαντικό:

Δεν υπάρχει πια rc.conf
[https://www.archlinux.org/news/end-of-in...s-support/]
https://wiki.archlinux.org/index.php/Rc.conf

Έχουμε περάσει σε sytemd
[https://www.archlinux.org/news/systemd-i...allations/]

https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd
Άν ακολούθησες το wiki του για την εγκατάσταση, και πρόσφατο iso, είσαι ήδη σε systemd.
Άρα, ότι θέλεις να έχεις ως daemon, απλά εκκινείς το αντίστοιχο .service
[πχ networkmanager: systemctl enable NetworkManager.service]
trigers: enable, start, stop, disable τα οποία αντίστοιχα: Ενεργοποιούν σε ΚΑΘΕ boot το .service, start που το εκκινεί ΑΜΕΣΑ αλλά όχι σε κάθε boot, stop κατανοητό υποθέτω, το ίδιο και το disable]

Πάμε παρακάτω:
1.
Σε κονσόλα
Δώσε την έξοδο της
locale-gen

3.
Ψάξε για τις ρυθμίσεις του power και της οθόνης στο περιβάλλον του lxde
Εκεί θα βρίσκονται ότι θέλεις.

4. Ποιες ρυθμίσεις δεν σου κρατάει ακριβώς?
  Απάντηση
Κώδικας:
[admin@mpe ~]$ locale -a
C
POSIX
el_GR
el_GR.iso88597
el_GR.iso88597@euro
el_GR.utf8
el_GR@euro
en_US
en_US.iso88591
en_US.utf8
greek

τις ρυθμισεις τις εχω ψαξει στο lxde και δεν βρησκω κατι σχετι κομε power

στο vlc πχ δεν εχει φτιαξει τον folder .vlc στο /home/admin/ (εχω την εντυπωση οτι κατι γινεται με τον user)
  Απάντηση
Sorry, τι αναφέρει στο
/etc/locale.conf
Δώσε nano /etc/locale.conf
και κάνε paste εδώ τι λέει μέσα το αρχείο.

?
Υποπτεύομαι πως έχεις "πειράξει" τα fonts -και- της κονσόλας..
  Απάντηση
Κώδικας:
NG="en_US.UTF-8"

LC_COLLATE="C"

LC_TIME="en_DK.UTF-8"

ναι το DK τωρα το ειδα!! εχω πειραξει πολλα πριν ρωτησω οποτε σιγουρα εχω κανει πατατια
  Απάντηση
Ωραία....

Δώσε
nano /etc/locale.gen

Και Βγάλε το σύμβολο #

ΜΟΝΟ από ότι έχει σχέση με
el_GR & en_US

Εγώ έχω ΜΟΝΟ αυτά:
el_GR.UTF-8 UTF-8
el_GR ISO-8859-7
en_US.UTF-8 UTF-8
en_US ISO-8859-1

Σε ΟΛΑ τα άλλα και όπου δεν έχει βάλε ένα # στην αρχή της γραμμής
Δλδ να γίνει κάπως έτσι πχ
#es_BO ISO-8859-1
Μετά,
δώσε πάλι σε κονσόλα
locale-gen
και έλεγξε αν έστρωσε η γραμματοσειρά.

Αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις, ρώτα, μπορεί να γίνει χειρότερο το θέμα αν κάνεις τίποτα "περίεργο".
  Απάντηση
done
Κώδικας:
[admin@mpe ~]$ locale -a
C
POSIX
el_GR
el_GR.iso88597
el_GR.utf8
en_US
en_US.iso88591
en_US.utf8
greek
αλλα παλι τα ιδια
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  H Arch Anywhere πέθανε. Ζήτω η Anarchy Linux! debianass 59 6.705 16.11.2017 19:19
Τελευταία Ανάρτηση: asinoro
  Το Arch Linux εγκαταλείπει τα 32bits Soulrain 5 1.897 29.01.2017 21:18
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Ερώτημα για architect-linux και Arch anywhere.... vriaeros 5 1.637 18.09.2016 00:33
Τελευταία Ανάρτηση: vriaeros
  Arch Linux Anywhere Keravnos2 1 1.239 02.06.2016 22:00
Τελευταία Ανάρτηση: Keravnos2
  Arch linux γιατί αξίζει να ασχοληθεί κάποιος mikeius666p 19 2.183 20.04.2016 17:10
Τελευταία Ανάρτηση: Anima Mundi

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)