Περί Arch Linux... διάφορες απορίες
να μαι παλι :)
θα ηθελα οποιος μπορει να μου δωσει τα 2 αρχεια που ειναι στο /home/username/.config/vlc/
vlc-qt-interface.conf
vlcrc
κατι γινεται με τα δικαιωματα και δεν μπορει το vlc να γραψει πανω σε αυτα

edit: κατι γινεται με τα δικαιωματα
πχ εκανα εγκατασταση το deluge και μολις παω να το ξεκινησω μου βγαζει

Κώδικας:
[ERROR  ] 15:47:30 common:167 Unable to use default config directory, exiting... ([Errno 13] Permission denied: '/home/admin/.config/deluge')

ακυρο αλλαξα δικαιωματα με chown και ολα κομπλε αλλα σιγουρα κατι δεν εχω κανει σωστα οταν εφτιαξα τον χρηστη
  Απάντηση
Χμ...
Για δώσε μας την έξοδο της
groups [username σου-χωρίς τις αγκύλες]
  Απάντηση
users
  Απάντηση
Ωραία, για κάνε ένα

gpasswd -a [user-name σου-χωρίς τις αγκύλες] wheel
  Απάντηση
το εκανα και λεει οτι εκανε τον χρηστη μου αδδ στο γκρουπ wheel
  Απάντηση
wheel :
Administration group, commonly used to give access to the sudo and su commands (neither uses it by default). Will be used in the future by systemd to allow starting/stopping services as non-root.

δηλαδη αυτο εκανε την ζημια?
  Απάντηση
Πολύ ωραία.
ΑΠό εδώ και πέρα δεν θα έχεις θέματα με δικαιώματα σε φακέλους σαν και αυτά που σου έβαλε.
Υποθέτω πως ούτε το sudo θα σε άφηνε να τρέξεις με το δικο σου password [και όχι του root].

Γενικά το θέμα των users / group είναι σημαντικό όπως καταλάβαμε όλοι.

:)
  Απάντηση
Opanos, post: 8367, member: 194 είπε κι ελάλησε:Πολύ ωραία.
ΑΠό εδώ και πέρα δεν θα έχεις θέματα με δικαιώματα σε φακέλους σαν και αυτά που σου έβαλε.
Υποθέτω πως ούτε το sudo θα σε άφηνε να τρέξεις με το δικο σου password [και όχι του root].

Γενικά το θέμα των users / group είναι σημαντικό όπως καταλάβαμε όλοι.

εχω τον ιδιο κωδικο και στους 2
  Απάντηση
Δεν έχει καμία σημασία [έχει αλλά δικό σου είναι το pc οπότε, δεν μου πέφτει λόγος].
Άλλη δουλειά κάνει ο sudoer και άλλη ο root [ευτυχώς] αν τον σετάρεις καλά.
Τέλος πάντων, όλα καλά μέχρι εδώ.
  Απάντηση
synama, post: 8368, member: 896 είπε κι ελάλησε:εχω τον ιδιο κωδικο και στους 2
Κάποια -ελάχιστα σε αριθμό- θέματα, όπως αυτό, είναι βασικοί κανόνες ασφαλείας. Θα σου πρότεινα να έχεις διαφορετικό κωδικό.
Ο sudoer είναι στη ουσία, άλλη μια δικλείδα ασφαλείας.
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  H Arch Anywhere πέθανε. Ζήτω η Anarchy Linux! debianass 59 6.864 16.11.2017 19:19
Τελευταία Ανάρτηση: asinoro
  Το Arch Linux εγκαταλείπει τα 32bits Soulrain 5 1.926 29.01.2017 21:18
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Ερώτημα για architect-linux και Arch anywhere.... vriaeros 5 1.663 18.09.2016 00:33
Τελευταία Ανάρτηση: vriaeros
  Arch Linux Anywhere Keravnos2 1 1.251 02.06.2016 22:00
Τελευταία Ανάρτηση: Keravnos2
  Arch linux γιατί αξίζει να ασχοληθεί κάποιος mikeius666p 19 2.260 20.04.2016 17:10
Τελευταία Ανάρτηση: Anima Mundi

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)