Περί Arch Linux... διάφορες απορίες
Καλησπέρα.

Καινούρια στο χώρο του Arch Linux, αφού έχω προσπεράσει κάποια προβλήματα στη διαμόρφωση του νέου συστήματος μου, με τη βοήθεια από το wiki (επεξηγηματικό και με πολύ προσοχή στη λεπτομέρεια), μερικών θεμάτων στο ddg.gg και της βοήθειας σας (σας ευχαριστώ και πάλι), έφτασα να έχω κάμποσα θέματα για το φέρω στο μέτρα μου.

Λοιπόν, έχω ένα πληκτρολόγιο με μερικά πρόσθετα media πλήκτρα και δεν λειτουργούν. Λογικό. Μπαίνω wiki και στην εξής σελίδα διαβάζω πως να τα αναγνωρίσω στο σύστημα, βρίσκοντας τα keycodes τους. Έτοιμη για το επόμενο βήμα καταχωρώ για αρχή τα αριστερά πλήκτρα έντασης ήχου όπως στο παραδείγματα του, μόνο που αριθμοί είναι διαφορετικοί σε 'μένα, κάνω το testing, δεν εμφανίζει σφάλμα στο τερματικό και κατευθύνομαι να το κάνω μόνιμο. Κολλάω στο ότι για να τις γράψω τις ρυθμίσεις στο .xinitrc, κάθε φορά που κάνω login προκύπτει μήνυμα σφάλματος
Κώδικας:
-bash: /etc/skel/.bash_profile permission denied
όμως μπορώ να μπω στο σύστημα με το startx.

Μέχρι εδώ, οι απορίες μου είναι:
(1) Το παραπάνω μήνυμα τι σημαίνει. Βοήθεια με αναζήτηση δεν βρήκα κάτι που να το καταλαβαίνω.
(2) Με τα επιπλέον πλήκτρα κάνω σωστά τη διαδικασία που πρέπει να γίνει;

Να σημειώσω ότι είμαι σε Οpenbox χωρίς γραφικό περιβάλλον. Το ανέφερα γιατί έχω και μια άλλη απορία που να το συνδέει. Με την εγκατάσταση έχω ενεργοποιήσει τα locale με τα ελληνικά και θα 'θελα να μπορώ να κάνω εναλλαγή, σε πάνελ tint2 ή lxpanel. Αυτή είναι η (3η) απορία.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.
  Απάντηση
Θα βοηθούσε να βλέπαμε το .xinitrc, .bashrc και ό,τι άλλο πιστεύεις πως διαβάζεται στην αρχή. Γενικά, στον skel φάκελο βρίσκονται ενδεικτικά αρχεία, σαν παραδείγματα και, νομίζω, δεν θα έπρεπε να διαβάζονται, τουλάχιστον όχι από προεπιλογή.
  Απάντηση
.xinitrc
Κώδικας:
#!/bin/sh

#
# ~/.xinitrc
#
# Executed by startx (run your window manager from here)
#

exec openbox-session
~/bashrc
Κώδικας:
#
# ~/.bashrc
#

# If not running interactively, don't do anything
[[ $- != *i* ]] && return

alias ls='ls --color=auto'
PS1='[\u@\h \W]\$ '
/etc/xdg/openbox/autostart
Κώδικας:
#
# These things are run when an Openbox X Session is started.
# You may place a similar script in $HOME/.config/openbox/autostart
# to run user-specific things.
#

# If you want to use GNOME config tools...
#
#if test -x /usr/lib/openbox/gnome-settings-daemon >/dev/null; then
#  /usr/lib/openbox/gnome-settings-daemon &
#elif which gnome-settings-daemon >/dev/null 2>&1; then
#  gnome-settings-daemon &
#fi

# If you want to use XFCE config tools...
#
#xfce-mcs-manager &
~/.config/openbox/autostart
Κώδικας:
# These things are run when an Openbox X Session is started.
# You may place a similar script in $HOME/.config/openbox/autostart
# to run user-specific things.
#

# If you want to use GNOME config tools...
#
#if test -x /usr/lib/openbox/gnome-settings-daemon >/dev/null; then
#  /usr/lib/openbox/gnome-settings-daemon &
#elif which gnome-settings-daemon >/dev/null 2>&1; then
#  gnome-settings-daemon &
#fi

# Panel
lxpanel &
  Απάντηση
Μήπως τυχαίνει να έχεις κάνει soft link το αρχείο από το /etc/skel/ ; Αν δεν είσαι σίγουρη δώσε το ls -l ~/.bash* .
  Απάντηση
Κώδικας:
rw------- 1 ammer users 12684 Feb  4 01:12 /home/ammer/.bash_history
-rw-r--r-- 1 ammer users    21 Jan  3 15:16 /home/ammer/.bash_logout
-rw-r--r-- 1 ammer users  133 Jan 24 03:30 /home/ammer/.bash_profile
-rw-r--r-- 1 ammer users  141 Jan  3 15:16 /home/ammer/.bashrc
  Απάντηση
1. Το startx το δίνεις ως κανονικός χρήστης ή root; .bash_profile έχει στο /root ;
2. Δεν έχω τύχει σε περίπτωση με τα πλήκτρα. Δοκίμασε πρώτα τις σελίδες που παρέθεσες και μετά δοκίμασε και με το: https://wiki.archlinux.org/index.php/Xmodmap
(Εννοείται για να δεις αν δουλεύουν αυτά που αλλάζεις, κάνεις καλού-κακού ένα logout-login)
3. Εννοείς θες κάποιο indicator (εικονίδιο) για εναλλαγή γλώσσας, για το πανελ που χρησιμοποιείς. Το lxpanel νομίζω έχει κάποιο δικό του, αλλιώς μπορείς να βάλεις του xfce το xfce-xkb-pluggin ή το xxkb.
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
1. To startx το δίνω σαν κανονική χρήστρια, ammer και κωδικός *********** .Στη συνέχεια εμφανίζει το μήνυμα που προανέφερα, το:
Κώδικας:
-bash: /etc/skel/.bash_profile permission denied
2. Δεν το πρόσεξα αυτό και θα το δοκιμάσω.
3. Με το lxpanel είμαι προσωρινά για να έχω το έτοιμο μενού του. Μ' αρέσει το tint2 αλλά θα περάσει χρόνος για να το προσαρμόσω στα μέτρα μου. Δεν θέλω να έχει κάποιο εικονίδιο αλλά μόνο η ρύθμιση να είναι ενεργοποιημένη της συντόμευσης εναλλαγής με το locale της κάθε γλώσσας που θέλω να χρησιμοποιώ, όπως το βολικότατο alt+shift. Εδώ λογικά θα θέλει κάποιο διαμορφωτή πληκτρολογίου, εφόσον το openbox δεν το διαθέτει από μόνο του.

Επίσης να αναφέρω ότι είμαι σε dual-boot με 2 σκληρούς με το δικό τους λογισμικό. Για να γράφω σε ελληνικά μπαίνω μέσα από Windows. Ακόμη, έχω το σύστημα με ένα partition σ' όλο το δίσκο και home και boot, χωρίς swap. Εδώ έχω μια ερώτηση. Γίνεται να προσθέσω οποιοδήποτε είδους partition (swap, root, home) χωρίς να επηρεαστεί το σύστημα. Λογικά νομίζω πως ναι και μάλλον θα θέλει διαμόρφωση στο fstab.
  Απάντηση
Ἀπὸ τὴ στιγμὴ ποὺ προσπαθεῖς νὰ τρέξεις σκριπτάκι ἀποθηκευμένο σὲ φάκελλο συστήματος (/etc/κ.λπ.), εἶναι φυσικὸ νὰ μὴ σὲ ἀφήνει. Στὴ θέση σου θὰ ἔκανα (ὡς root, εἴτε μὲ su εἴτε μὲ sudo) ἕνα
Κώδικας:
# cp /etc/skel/.bash_profile ~/
οὔτως ὥστε νὰ διαβάζεται τὁ συγκεκριμένο ἀρχεῖο ἀπὸ τὸν προσωπικό σου κατάλογο καὶ ὄχι ἀπὸ τὸ /etc
Οἱ ἄνθρωποι γεννιοῦνται ἀμόρφωτοι, ὄχι ἠλίθιοι. Γίνονται ἠλίθιοι μὲ τὴν ἐκπαίδευση.[SIZE=3] (B. Russell)
  Απάντηση
Ammer, post: 7623, member: 851 είπε κι ελάλησε:[...]

Επίσης να αναφέρω ότι είμαι σε dual-boot με 2 σκληρούς με το δικό τους λογισμικό. Για να γράφω σε ελληνικά μπαίνω μέσα από Windows. Ακόμη, έχω το σύστημα με ένα partition σ' όλο το δίσκο και home και boot, χωρίς swap. Εδώ έχω μια ερώτηση. Γίνεται να προσθέσω οποιοδήποτε είδους partition (swap, root, home) χωρίς να επηρεαστεί το σύστημα. Λογικά νομίζω πως ναι και μάλλον θα θέλει διαμόρφωση στο fstab.

Προφανώς γίνεται μπαίνοντας από κάποιο live cd....να "πειράξεις" τα partitions..

Μία φορά που είχα κάνει το λάθος σε Sabayon να "πειράξω" το swap, δεν άνοιγε το laptop..έβλεπε άλλο uuid το fstab και δεν bootαρε καν...

Με κάμποσο διάβασμα τα κατάφερα, αλλά δεν θα ήθελα να το κάνω πάλι....
  Απάντηση
1. Κάτι κάνει source το αρχείο στο /etc/skel. Και αφού δίνεις το startx ως «απλός χρήστης» τότε δώσε ένα:
Κώδικας:
grep skel ~/.*
Επίσης δώσε και:
Κώδικας:
ls -lad ~/.*|grep '^-\|^l'
για να δούμε τι υπάρχει από κρυφά αρχεία στο φάκελο χρήστη. Υποψιάζομαι το κρυφό .xinitrc να μην έχει δικαιώματα εκτέλεσης ( ; ).

3. Γι' αυτό ρώτησα για εικονίδιο.. Αφού δε είναι απαραίτητο τότε βάλε τη παρακάτω εντολή στο .config/openbox/autostart το παρακάτω:
Παράθεση:setxkbmap -layout us,el -option grp:switch,grp:alt_swift_toggle &
και με Alt+Shift θα κάνεις την εναλλαγή.

υ.γ: και σχεδόν όπου δώσεις αυτή την εντολή (πχ από ένα Live μέσο), θα μπορείς να έχεις την εναλλαγή γλώσσας ελληνικά-αγγλικά
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  H Arch Anywhere πέθανε. Ζήτω η Anarchy Linux! debianass 59 6.510 16.11.2017 19:19
Τελευταία Ανάρτηση: asinoro
  Το Arch Linux εγκαταλείπει τα 32bits Soulrain 5 1.866 29.01.2017 21:18
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Ερώτημα για architect-linux και Arch anywhere.... vriaeros 5 1.608 18.09.2016 00:33
Τελευταία Ανάρτηση: vriaeros
  Arch Linux Anywhere Keravnos2 1 1.225 02.06.2016 22:00
Τελευταία Ανάρτηση: Keravnos2
  Arch linux γιατί αξίζει να ασχοληθεί κάποιος mikeius666p 19 2.125 20.04.2016 17:10
Τελευταία Ανάρτηση: Anima Mundi

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)