fedora 18 KDE, Μου το ελεγαν αλλα εγω...
Δεν ξερω παιδια κουραστηκα αρκετα!
Δεν περιμενα να φτασω σε τετοια ταλεπωρια, με μπερδεψαναν οι πολλοι κωδικοι, και τα παντα.
Ολοκληρη φασαρια, 2 ολοκληρες ημερες να ακολουθω οδηγους και εντολες και να βαλω το fedora με τα παιδια απ το ubuntu-gr και τωρα τυραναω και εσας χωρις να το θελω.

Θελω να μαθω αλλα πραγματα στο Linux και οχι red hat χακεριες.
Μου αρεσει πολυ το fedora KDE αλλα οπως ειπα και στο πρωτο μηνυμα το θελω μονο για να ακουω τη μουσικη μου, να εχω τα αρχεια μου στο home μου, και για δουλειες με το internet γενικοτερα, οκ οτι μαθαινω κερδος ειναι αλλα οχι και ετσι, εγω δεν μπορω να μαθω ολα αυτα σε μια-δυο μερες, θελει πολυ χρονο ταπεξα.

Αυτο που ηθελα να ζητησω ειναι ενα πακετο ελληνικης γλωσσας, τον flash player και τιποτα αλλο. Τα αλλα ενα ενα σιγουρα θα ερχοταν, αλλα βλεπω οτι ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα για το fedora απ οτι περιμενα, και με αυτα που διαβαζω απο εσας που καλος με συστησατε.

Πρεπει να μπει χερι εδω να δει τι γινετε με το root που μου βγαζει απο χτες ολο περιεργες ειδοποιησεις για διαφορα bug.
Μεχρι και για την καρτα ηχου κατι μου λεει σε καθε εισοδο αλλα και σε καθε εξοδο παλι κατι βγαζει.

Δεν σκεφτηκα ακομη να σβησω το fedora αλλα ειμαι πολυ κοντα σ αυτο.
Η αλλη μου σκεψη ειναι να το επανεγκαταστησω, αλλα απ την αρχη να διαλεξω ελληνικα, ομως φοβαμαι οτι δεν μπορω να τα καταφερω, ασε που θα βρω κολλημα με το grub μετα.
Παιδια καθε βοηθεια δεκτη αν καποιος, καποτε εχει να αφιερωση λιγο χρονο να το επανεγκαταστησουμε αλλα χωρις περιπετιες με root αυτη τη φορα. :p
Ευχαριστω πολυ για ολα το ξαναλεω, και συγνωμη σε ολους αν μου ξεφυγε λιγο απ την αγανακτηση μου! :)
  Απάντηση
Βασικά το λάθος που έκανες, είναι πως στο πρώτο reboot μετά το τέλος της εγκατάστασης, θα έπρεπε να δηλώσεις user name/password για τον απλό χρήστη. Δηλαδή η πρώτη οθόνη ΔΕΝ είναι οθόνη εισόδου, αλλά οθόνη δημιουργίας απλού χρήστη.

Ο χρήστης root έχει νόημα σε τερματικό, και όχι ως είσοδο σε γραφικό περιβάλλον.

Κατά τα άλλα, όταν βλέπεις πως κάποιος σε προτρέπει να δώσεις κάποιες εντολές, τις δίνεις στο τερματικό.
Αν πρέπει να έχεις δικαιώματα root για να τις τρέξεις, θα σε ενημερώσει το σύστημα.

Πριν αρχίσεις να εγκαθιστάς πάλι, σε προτρέπω να διαβάσεις τις οδηγίες που αφορούν την εγκατάσταση της διανομής που πρόκειται να περάσεις και που σίγουρα θα υπάρχουν στο αντίστοιχο forum.
Αν τα αγγλικά σου δεν είναι καλά, μάλλον θα δυσκολευτείς, διότι δεν θα μπορέσεις να βρεις λύση σε ότι πρόβλημα παρουσιαστεί, άρα θα πρέπει να προσανατολιστείς σε διανομές που έχουν Ελληνικό forum.
Ίσως σε βοηθήσει το irc, που εκεί σίγουρα θα υπάρχουν Ελληνικά κανάλια για διανομές (πχ ξέρω πως για το gentoo, υπάρχει παρά το ότι δεν υπάρχει Ελληνικό forum). Πιο εύκολα θα βρεις εκεί λύση παρά σε mailing list όπου εκεί είναι αδύνατον να υπάρξει συζήτηση γενικού περιεχομένου (πχ βοήθεια εγκατάστασης, η οποία απαιτεί συζήτηση σε μάκρος..)

Δεν είναι όλες οι διανομές *untu (ευτυχώς).
Υπάρχουν και πολλές που ο installer δεν έχει καμία σχέση με ότι ξέρεις, και που μάλιστα σε μερικές -fedora καλή ώρα- έχει αλλάξει από κάποια προηγούμενη έκδοση.

Παράθεση:Άσχετο, έχει περάσει σε systemd η fedora?
Είδα στο forum της κάποιον να προτρέπει να εκκινήσει κάποιο service με την εντολή
systemctl enable.....
  Απάντηση
Opanos, post: 7689, member: 194 είπε κι ελάλησε:Βασικά το λάθος που έκανες, είναι πως στο πρώτο reboot μετά το τέλος της εγκατάστασης, θα έπρεπε να δηλώσεις user name/password για τον απλό χρήστη. Δηλαδή η πρώτη οθόνη ΔΕΝ είναι οθόνη εισόδου, αλλά οθόνη δημιουργίας απλού χρήστη.

Εκει εγεινε το λαθος, ναι, αλλα ξερεις τι εκανα...απλα δοκιμασα τα παντα για user στο πρωτο Login και οσο για το password εδεινα αυτο που μου ζητηθηκε πανω στην εγκατασταση, αλλα δεν ηθελε να μπει με τιποτα, οσπου καποιος φιλος με ειπε οτι σε fedora για να μπω πρεπει να δωσω στο user τη λεξη root και στο password να δωσω αυτο που μου ζητηθηκε στην εγκατασταση.
(δηλαδη το μονο που μου ζητηθηκε στην εγκατασταση ηταν ενα password root.)
  Απάντηση
Nα ρωτησω τωρα μερικα που θελω; Εσυ θα ξερεις φιλε Opanos.
Μπορω να κανω εγκατασταση μονος μου ξανα στο ιδιο partition (Πως με κοβεις?) :rolleyes: :p
Θελω αν μπορεις να μου στειλεις απο που να κατεβασω νεο iso παλι για KDE (αυτο με χαλασε θελω αλλο.)

Πως το βλεπεις σαν ιδεα να σβησω ολο τον δισκο sdb που εχω και Mint cinnamon και να βαλω πρωτα το fedora στο ενα partition και στο αλλο που θα μεινει μετα να βαλω το cinnamon; (δεν θα ειναι ποιο ανετα ετσι?)
  Απάντηση
Σού είπα πάλι, πως ΔΕΝ χρειάζεται να δίνεις ΤΟΣΟ χώρο για τις διανομές...

Αμαρτία είναι....
Αποφάσισε ποιες θέλεις να δεις, και μετά τα λέμε πάλι..
Επίσης είναι αμαρτία να έχεις τόσες πολλές διανομές μαζί. Έτσι, δεν θα δεις καμία ουσιαστικά, και δεν θα αποκτήσεις έστω και επιφανειακή γνώση.
Εγώ θα δοκίμαζα να παραμείνω με δύο ΜΑΧ...
Θέλεις η μία να είναι ubuntu? (η φιλικότερη πάντως διανομή για νέους στο linux είναι πέρα πάσης αμφιβολίας η Mint, σε οποιοδήποτε γραφικό περιβάλλον).
Η άλλη, ας είναι μια rpm τύπου fedora αλλά όχι τόσο δύστροπη για νέους χρήστες. Θα πρότεινα Sabayon
https://best.sabayon.org/iso/Sabayon_Lin...md64_K.iso
σε περιβάλλον kde (που είναι σίγουρα πιο ενημερωμένο από την fedora) που είναι και rolling release και δεν είναι ανάγκη να περνάς κάθε 6 μήνες νέα έκδοση.
Κάνεις τις ενημερώσεις και έχεις ΠΑΝΤΑ την τελευταία έκδοση.
Άντε το μόνο που έχεις να κάνεις και όχι υποχρεωτικά, να κάνεις χειροκίνητη αναβάθμηση του kernel, αλλά είναι τόσο απλό που δεν φαντάζεσαι.
Εγώ με αυτές ξεκίνησα, και μετά από 2 χρόνια κατέληξα στο Arch που δεν πρόκειται να το αλλάξω.

Το iso είναι το ίδιο από όπου και αν το κατεβάσεις (μιλάμε για fedora 18, ναι?).
  Απάντηση
Opanos, post: 7693, member: 194 είπε κι ελάλησε:Σού είπα πάλι, πως ΔΕΝ χρειάζεται να δίνεις ΤΟΣΟ χώρο για τις διανομές...

Αμαρτία είναι....
Αποφάσισε ποιες θέλεις να δεις, και μετά τα λέμε πάλι..
Επίσης είναι αμαρτία να έχεις τόσες πολλές διανομές μαζί. Έτσι, δεν θα δεις καμία ουσιαστικά, και δεν θα αποκτήσεις έστω και επιφανειακή γνώση.
Εγώ θα δοκίμαζα να παραμείνω με δύο ΜΑΧ...
Θέλεις η μία να είναι ubuntu? (η φιλικότερη πάντως διανομή για νέους στο linux είναι πέρα πάσης αμφιβολίας η Mint, σε οποιοδήποτε γραφικό περιβάλλον).
Η άλλη, ας είναι μια rpm τύπου fedora αλλά όχι τόσο δύστροπη για νέους χρήστες. Θα πρότεινα Sabayon
σε περιβάλλον kde (που είναι σίγουρα πιο ενημερωμένο από την fedora) που είναι και rolling release και δεν είναι ανάγκη να περνάς κάθε 6 μήνες νέα έκδοση.
Άντε το μόνο που έχεις να κάνεις και όχι υποχρεωτικά, να κάνεις χειροκίνητη αναβάθμηση του kernel, αλλά είναι τόσο απλό που δεν φαντάζεσαι.
Εγώ με αυτές ξεκίνησα, και μετά από 2 χρόνια κατέληξα στο Arch που δεν πρόκειται να το αλλάξω.

Το iso είναι το ίδιο από όπου και αν το κατεβάσεις (μιλάμε για fedora 18, ναι?).
  Απάντηση
Opanos, post: 7693, member: 194 είπε κι ελάλησε:ας είναι μια rpm τύπου fedora αλλά όχι τόσο δύστροπη για νέους χρήστες. Θα πρότεινα Sabayon
Εννεις οτι με το fedora 18 οτι δεν θα δουλευη μετα απο καποιο διαστημα επειδη δεν ειναι rolling release;
διαβαζω για Sabayon kde...Δεν εχω ακουστα.
  Απάντηση
Παράθεση:Εννεις οτι με το fedora 18 οτι δεν θα δουλευη μετα απο καποιο διαστημα επειδη δεν ειναι rolling release;

οχι,απλα καθε εκδοση υποστηριζετε για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα (καμποσα χρονια δε ξερω ακριβως το νουμερο για το fedora).Μολις τελειωσει αυτο το διαστημα δε θα λαμβανει ενημερωσεις και θα πρεπει να γινει αναγκαστικα αναβαθμιση σε νεοτερη εκδοση.
[Εικόνα: archlinux_banner.png]
  Απάντηση
Μαλιστα. Oκ σκεφτομαι τι να κανω για KDE τωρα. Δεν θελω να βγαλω το fedora με τιποτα αλλα μου λοιπουν βασικα πραγματα.
  Απάντηση
Τι ακριβως σου λειπει;
[Εικόνα: archlinux_banner.png]
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Fedora + καλοι fonts Nick28_ 3 2.535 13.06.2014 09:35
Τελευταία Ανάρτηση: freefour
  πρόβλημα με αυξομείωση φωτεινότητας fedora 18 Duskwalker 2 2.061 02.02.2014 20:50
Τελευταία Ανάρτηση: velisdm
  [Solved] πρόβλημα με τα update, fedora 18 Επισκέπτης 3 1.991 09.07.2013 20:10
Τελευταία Ανάρτηση: Επισκέπτης
  (SOLVED) Fedora 18 cinnamon (no session menu) ubant 13 3.072 13.02.2013 13:16
Τελευταία Ανάρτηση: minotavrs
  ερωτηση σχετικα με εγκατασταση fedora 18[Λύθηκε] koslibpro 3 1.890 10.02.2013 17:43
Τελευταία Ανάρτηση: koslibpro

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)