Android OS Battery Drain
Καλημέρα παιδιά,αγόρασα ενα xperia go το οποίο ήρθε με προεγκατεστημένο android ics 4.0.4.Η μπαταρία τελειώνει άμεσα και από ότι είδα το μεγαλύτερο ποσοστό της το τρώει το Android OS.Στανταρ υπάρχει κάποιο bug ξέρει κανείς καμία εναλλακτική?
  Απάντηση
Αν είναι κλειστά τα wifi/btooth,
τότε πας σε custom-rom (cooked).
Η πηγή τους βρίσκεται στο xda-developers forum

Αυτό θα έκανα και αυτό κάνω με όποια -και κυρίως ΟΤΑΝ πια- νέα συσκευή αγοράζω.
  Απάντηση
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Έτσι θα χάσω την εγγύηση και ειναι καινούργιο το τηλέφωνο για να κάνω κάτι τέτοιο!Προς το παρόν ξανάβαλα το λογισμικό της sony από την αρχή και ελπίζω σε μια καλή αναβάθμιση σε 4.1 αν δεν λυθεί το πρόβλημα....
  Απάντηση
Να σε ρωτήσω κάτι...
Αγοράζεις ένα laptop και του ξηλώνεις το λειτουργικό του -που είχε όταν το αγόρασες- και του περνάς κάποιο άλλο.

Χάνεις την εγγύηση, ή την χάνεις αν ανοίξεις το κάλυμμά του και το κάνεις μπάνιο?
Η εγγύηση αφορά το υλικό της συσκευής, και όχι το software.
Με αυτή την λογική, κανείς δεν τολμούσε να εγκαταστήσει τίποτα στην νέα -και εντός εγγύησης- συσκευή του.
Εκτός και αν -ο μη γένοιτο- κολλήσει ο επεξεργαστής και σε πείσουν πως φταίει η custom rom που -ΘΑ- είχες περάσει.
Αν θέλεις μου λες για ποια εγγύηση λες πως θα χάσεις.

Τέλος πάντων, δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις την συμβουλή μου -αλίμονο-.
  Απάντηση
Αν τελειώνει αρκετά νωρίτερα απ' ότι αναμένεται, γιατί δεν το πας πίσω να το ελέγξουν; Ή να τους κάνεις μια ερώτηση. Αν δεν πληρεί τις προδιαγραφές, ζήτησε τους να πάρεις άλλο.

@Opanos: Αν στον πχ φορητό καεί η μητρική, δεν μπορούν να σου πουν πως είσαι εκτός εγγύησης επειδή έχεις βάλει Linux. Για τα smartphones, εγώ θα φλάσαρα πίσω την επίσημη rom, θα το έκανα unroot και lock bootloader για να το πάω για έλεγχο. Δεν νομίζω να μπορούν να το αποδείξουν ή τουλάχιστον δεν αξίζει να το προσπαθήσουν.
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Έτσι..
Όλα τα sites που προσφέρουν custom roms και σέβονται τον εαυτό τους (όπως το κορυφαίο xda), έχουν και τις κατάλληλες οδηγίες για
unroot,
επαναφορά official rom

Ένας ξάδελφος έχει αγοράσει το jiayu G3 https://jiayug3.com/ και κατάφερε την πρώτη μέρα να διαγράψει τα ΠΑΝΤΑ.
Το τηλέφωνο δεν άνοιγε καν.
Δεν ανταποκρινόταν στο power on (δεν άσπριζε καν η οθόνη του, όχι να φορτώσει).
Ε, του περάσαμε την εργοστασιακή rom και όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό τους.
(btw, άψογο τηλέφωνο, και για την τιμή του 160e, δεν το συζητώ)
Θέλω να πω, πως δύσκολα θα κολλήσει (και δεν θα μπορείς να την επαναφέρεις) συσκευή.

Αλλά όπως είπα, η απόφαση είναι του χρήστη.

:)
  Απάντηση
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Πήγα στο Sony Center και τους είπα ότι έκανα μόνος μου reinstall το ICS με το εργαλείο της sony και δεν άλλαξε κάτι και αυτό που έκαναν και λύθηκε το θέμα είναι να flasharoun την rom και να ξαναμπούν όλα από την αρχή.Tώρα το wakelock που είχα χάθηκε και λειτουργεί το κινητό όπως θα έπρεπε...
  Απάντηση
Opanos, post: 8087, member: 194 είπε κι ελάλησε:Να σε ρωτήσω κάτι...
Αγοράζεις ένα laptop και του ξηλώνεις το λειτουργικό του -που είχε όταν το αγόρασες- και του περνάς κάποιο άλλο.

Χάνεις την εγγύηση, ή την χάνεις αν ανοίξεις το κάλυμμά του και το κάνεις μπάνιο?
Η εγγύηση αφορά το υλικό της συσκευής, και όχι το software.
Με αυτή την λογική, κανείς δεν τολμούσε να εγκαταστήσει τίποτα στην νέα -και εντός εγγύησης- συσκευή του.
Εκτός και αν -ο μη γένοιτο- κολλήσει ο επεξεργαστής και σε πείσουν πως φταίει η custom rom που -ΘΑ- είχες περάσει.
Αν θέλεις μου λες για ποια εγγύηση λες πως θα χάσεις.

Τέλος πάντων, δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις την συμβουλή μου -αλίμονο-.

Σωστο αυτο που λες αλλα, για να περασεις μια custom rom πρεπει να πληρουνται δυο προυποθεσεις: root και unlocked bootloader. Πλεον οι κατασκευαστες μας δινουν την δυνατοτητα ξεκλειδωματος του bootloader, αλλα σε περιπτωση που κατι παει στραβα και το τηλεφωνο δεν ανοιγει, δεν καλυπτεται απο την εγγυηση. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν το επισκευαζουν, αλλα οτι ο χρηστης θα πληρωσει το κοστος της επισκευης για την επαναφορα του τηλεφωνου στην αρχικη κατασταση.
  Απάντηση
Παρά το γεγονός πως οι πιθανότητες ΔΕΝ είναι μηδενικές, θα συμφωνήσεις υποθέτω πως πλησιάζουν σε αυτό το νούμερο.

Ευτυχώς, δύσκολο έως σχεδόν αδύνατο να κολλήσει συσκευή από custom rom.
Και ευτυχώς, υπάρχει εύκολος τρόπος πλέον, να γίνει unroot.

Εγώ και στα 4 smart phones που έτυχε να έχω στην κατοχή μου κατά καιρούς, έχω περάσει custom rom.

Αλλιώς το desire μου παρόλο που είναι σχεδόν 2 χρονών θα ήταν για τα σκουπίδια αν έμενα με την stock.

Αλλά το ότι το κάνω εγώ και πολλοί άλλοι, δεν σημαίνει πως πρέπει να το κάνουν όλοι.
  Απάντηση
Εννοειται
Opanos, post: 8128, member: 194 είπε κι ελάλησε:Παρά το γεγονός πως οι πιθανότητες ΔΕΝ είναι μηδενικές, θα συμφωνήσεις υποθέτω πως πλησιάζουν σε αυτό το νούμερο.

Σαφως και ειναι πολυ λιγες, παρολα αυτα οι εταιριες σε προειδοποιουν οτι μπορει να συμβει και αυτο.

Να κολλησει τηλεφωνο απο custom rom ειναι πιθανο, αλλα σιγουρα δεν παθαινει κατι που να μην μπορει καποιος χρηστης να το επαναφερει με μια απλη αναζητηση στο xda.

Και εγω εχω περασει custom rom στα 2 xperia που εχω και δεν υπηρξε κανενα προβλημα. Αλλα οπως ειπες αυτο δεν σημαινει πως πρεπει ολοι να το κανουν.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)