Θέλω να βρω μια καλή debian(?) rolling διανομή , έχω δει την aptosid θα'θελα λί
Θέλω να βρω μια καλή debian(?) rolling διανομή , έχω δει την aptosid θα'θελα λίγο βοήθεια όμως.
Θέλω να ξεφύγω από τα συνεχόμενα φορμαρίσματα δοκιμές κλπ και να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό από το ubuntu. Έχω δοκιμάσει να βάλω archlinux αλλά στο τέλος αφού έβαλα τα πακέτα που ήθελα δεν είδα τις επιδόσεις που περίμενα να έχει άσε που τα πιο πολλά πακέτα πρέπει να τα βρω στο aur και απ'οτι φαίνεται όταν εγκαταστήσω τα πακέτα με αυτόν τον τρόπο δεν γίνεται ενημέρωση όταν βγει νέα έκδοση αλλά πρέπει να το κάνω χειροκίνητα;;;
  Απάντηση
Κατανοώ την δυσκολία του arch -ήμουν έτσι και χειρότερος- αλλά,
με πάρα πολύ διάβασμα στο wiki του και στο forum του,
έλυσα όλες τις απορίες μου -όπως πχ ότι κάνει ο pacman στα πακέτα που υπάρχουν στα επίσημα αποθετήρια, κάνει ο packer για το αποθετήριο AUR και όχι μόνο, δλδ packer -S όνομα-πακέτου, εγκαθιστά το όνομα-πακέτου από το AUR και λύνει κα ιτις εξαρτήσεις του, είτε είναι από pacman μεριά είτε από packer μεριά- ή ότι είναι η pacman -Syu είναι και η packer -Syu --auronly (αν θέλεις να ελέγξεις ΜΟΝΟ τις εφαρμογές από AUR ή packer -Syu αν θέλεις να το κάνεις μια και καλή για ΟΛΟ το σύστημά σου, και αυτό είναι μόνο ένα μέρος....

Όταν λες δεν είδες τις επιδόσεις που περίμενες, τι ακριβώς περίμενες?
Που ήταν χαμηλότερα απ'ο όποια άλλη διανομή πάνω στο ίδιο DE?

Που αλλού, μπορείς να πέρα από το base system να ΜΗΝ περάσεις DE και να έχεις τις εφαρμογές που θέλεις από κονσόλα? (εντάξει δεν γνωρίζω και όλες τις διανομές, φαντάζομαι και στο gentoo θα γίνεται κάτι παρόμοιο).

Τώρα, αν κατέβασες ΟΛΟ το kde-meta (όλα τα πακέτα που υπάρχουν) σε ένα netbook, ε, μην περιμένεις τίποτα διαφορετικό από απλό σούρσιμο...

Α, είπα πως θέλει διάβασμα, ε?
Αλλά πίστεψέ με, θα μάθεις πράγματα που νόμιζες πως τα ήξερες, θα καταλάβεις πως είναι δομημένο το λειτουργικό σου και φυσικά, θα πας σε βάθος όσο αντέξεις το διάβασμα...

που δεν ξέρω αν το σημείωσα, αλλά θέλει πολύ. :)
  Απάντηση
Έχω κάνει εγκατάσταση του archlinux αλλά δεν μπορώ με την καμία:
1) να δω τηλεόραση , έχω εγκαταστάση το firmware σκανάρει τα κανάλια αλλά τίποτε το kaffeine ούτε ήχο ούτε φωνή, το me-tv έχει ήχο μόνο.
2) δεν μπορώ να παίξω παιχνίδια στο steam
3) δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση της beta έκδοσης driver της amd καρτας γραφικών
  Απάντηση
Δοκιμασε LMDE που ειναι δομημενο πανω στο Debian και ειναι rolling release. Επισης το Sabayon ειναι rolling και ειναι ενα πιο ετοιμο Gentoo ας πουμε. Και τα δυο ειναι ευκολα στην χρηση τους.
  Απάντηση
Υπάρχουν και τα Debian testing και unstable όπου είναι είναι κατά κάποιον τρόπο ρέουσες διανομές. Γενικά οι ρέουσες είναι περισσότερο ασταθής από της μη ρέουες και αυτό δεν είναι fud, αλλά fact! Δες ένα πρόσφατο παράδειγμα μετά από αναβάθμιση επίσημων πακέτων στο Arch: http://unrecoverable-link/arch-linux-%CE...adio.2139/
Οπότε προσθέτω και το PCLinuxOS και δοκιμάζεις όποιο σου αρέσει από αυτά που αναφέρθηκαν εδώ.

Παρόλα αυτά, από τα παραπάνω προτιμώ το Arch, αν και δεν είναι η βασική μου διανομή.
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Εμένα μου αρέσει το aptosid αλλά μου τη σπάει ότι ζητάει μια εξάρτηση όταν παω να εγκαταστήσω το steam , το πακέτο jockey κατά τα άλλα έχει πολλά πακέτα/εφαρμογές στα repositories και είναι debian που το ξέρω καλύτερα.
  Απάντηση
Χρήστος, post: 8553, member: 223 είπε κι ελάλησε:Εμένα μου αρέσει το aptosid αλλά μου τη σπάει ότι ζητάει μια εξάρτηση όταν παω να εγκαταστήσω το steam , το πακέτο jockey κατά τα άλλα έχει πολλά πακέτα/εφαρμογές στα repositories και είναι debian που το ξέρω καλύτερα.
Οπότε λάθος θέμα άνοιξες.. :p
Για δώσε το μήνυμα που εμφανίζεται στο τερματικό όταν προσπαθείς να κάνεις εγκακατάσταση το steam.
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Επίσης πήγα να δοκιμάσω το arch αλλά με την καμία δεν κάνει σωστή εγκατάσταση του Firmware της κάρτας τηλεόρασης !
Έκανα εγκατάσταση το πακέτο αφού το βρήκα και στο pacman αλλά δεν δούλευε η τηλεόραση, κρίμα....
Από την άλλη όλες οι νέες εφαρμογές με πληρωμή ή μη βγαίνουν για το ubuntu πρώτα πρώτα με κάποιο repo κλπ και δεν βρίσκω τον λόγο να βάλω κάτι άλλο. Μου αρέσει από άποψη και επιδόσεων και χρηστικότητας το kde , το unity καταναλώνει πολλούς πόρους για το τίποτε.
  Απάντηση
Δώσε αν θέλεις τα παρακάτω αποτελέσματα:
Στην dmesg να έχεις κουμπωμένο το tv stick.
Επίσης, για να μην μπλεχτούμε με τα άπειρα μνμ του dmesg, ΠΡΙΝ κουμπώσεις το tv, δώσε ένα
dmesg -c (δεν θυμάμαι αν είναι κεφαλαίο το c ή πεζό, δομίμασέ το) και μόλις το κουμπώσεις δώσε το dmesg.
Έτσι όλα τα μνμ του dmseg θα αφορούν ΜΟΝΟ την tv κάρτα σου (ομοίως και για όποια άλλη συσκευή κουμπώσεις).

Κώδικας:
lsusb
dmseg
uname -a
lsmod
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  SparkyLinux: Full Rolling τούμπανο! debianass 19 4.667 19.02.2018 19:00
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  debian as rolling distro fkoutsopoulos 0 1.204 17.06.2015 23:41
Τελευταία Ανάρτηση: fkoutsopoulos
  Μια ερώτηση για Debian rolling διανομή με φρέσκα πακέτα... Xrhstaras 11 1.288 11.06.2014 21:16
Τελευταία Ανάρτηση: Xrhstaras
  Μια ελαφριά debian διανομή!! Alexandros Tellidis 5 1.162 03.06.2012 16:16
Τελευταία Ανάρτηση: apache
  Ψάχνω μια καλή διανομή orestis 2 807 18.08.2011 15:02
Τελευταία Ανάρτηση: Gr_Soul

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)