Οδηγός Εγκατάστασης Arch Linux [για αρχάριους]
Ευχαριστώ, αλλά,
κάποια στιγμή λέγαμε να ενεργοποιήσει ο Κωστής το Osarena WiKi ώστε να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε συλλογικά πλήρεις οδηγούς διανομών.
Για το επίσημο Αγγλικό ούτε που το συζητώ. :)

Το Ελληνικό Arch wiki το διαχειρίζονται κάποια παιδιά από το adslgr.
Άν μπεις, θα τραβάς τα μαλλιά σου.
Για να συμμορφωθεί, απαιτεί ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσπάθεια από ΠΑΡΑ πολλά άτομα.
Δεν νομίζω δυστυχώς πως υπάρχει τέτοια δυνατότητα
Εγώ πάντως μέσα είμαι, αλλά θα χρειαστεί η βοήθεια τουλάχιστον 10 φίλων με χρόνο και όρεξη.
συμμετοχής.
  Απάντηση
Πάνο στο pacstrap -i /mnt base base-deve1
παίρνω κανονικά 51 members in group base και μου ζητάει: Enter a selection (default=all):
Τι πρέπει να δώσω εδώ; Με αριθμό μου αναφέρει error το ίδιο και με all. Με το -i δεν θα έπρεπε να τα εγκαταστήσει χωρίς ερώτηση;
  Απάντηση
Τελικά εγκατέστησε μόνο το ένα base δηλαδή τα πρώτα 25. Θα μπορέσω να κάνω κάτι στην πορεία με τα υπόλοιπα;
  Απάντηση
Η εντολή είναι
pacstrap -i /mnt base base-devel

Το τελευταίο είναι το πεζό L και όχι το 1.

Δεν είναι υποχρεωτικό το base-devel, αφορά μερικά εργαλεία τα οποία μπορείς να τα περάσεις είτε ξεχωριστά είτε όλα μαζί σε όποια φάση θέλεις της εγκατάστασης αρκεί να είσαι σε tty

:)
  Απάντηση
χαχαχαχα έκανα λάθος, αντι για l έβαζα 1. Ok σ ευχαριστώ. Ναι, εγκατέστησε μόνο από base-devel. Μισό να δω για το base
  Απάντηση
έχω θέμα με την
Κώδικας:
pacman -S xorg-server xorg-xinit xorg-server-utils

μου τα βγάζει όλα error. Με καλώδιο είμαι και το ping μου δίνει αποτελέσματα. Κάποια ιδέα;
  Απάντηση
edit Διόρθωση

Κώδικας:
ping -c 3 www.google.com

και παίρνω
Κώδικας:
ping: unknown host www.google.com
  Απάντηση
Έχεις θέμα με το net...

Ακολούθα αυτό
https://wiki.archlinux.org/index.php/Beg...he_network
μιας και ΣΙΓΟΥΡΑ είσαι με netctl.
  Απάντηση
Καλημέρα
Πάνο οι εντυπώσεις μου απ το wiki arch linux είναι ... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!respect enot
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν δίνει μια λύση σε ένα πρόβλημα αλλά πολλές λύσεις σε ένα πρόβλημα + δεν έχω συναντήσει καλύτερο wiki. Στην αρχή κάπου χάθηκα αλλά βρίσκεις σύντομα τον δρόμο σου. Τώρα. αυτό που ανέφερες και στο comfigure the network πήγαν όλα καλά (αφού ήμουν σε netctl ΣΙΓΟΥΡΑ :) ). Έτσι εγκαταστάθηκε (πιστεύω χωρίς σφάλματα) το xorg. Συναίβει όμως το εξής. Μετά από επανεκκίνηση επικράτησε το σκοτάδι στην οθόνη και το χάος στο μυαλό μου. Κανένα ίχνος λειτουργίας καμία ένδειξη επαναφοράς προγενέστερης σωστής λειτουργίας του λειτουργικού. Με αρκετά παυσίπονα προσπάθησα να βρω λύση. Δυστυχώς δεν έχω καταλάβει μέχρι σήμερα τι ακριβώς συναίβει. Έγιναν πολλές επανεκκινήσεις αλλά τίποτα. Το μόνο που μπορούσα να δω ήταν η ένδειξη λειτουργίας του σκληρού δίσκου που βλέπουμε στο σασί του laptop, τίποτα άλλο. Την εγκατάσταση την ξεκίνησα με μεγάλη προσοχή και αργά. Θεωρώ πως δεν πήγε κάτι στραβά μέχρι το σημείο που προανέφερα. Αναγκάστηκα να επαναφέρω τον υπολογιστή με Ubuntu όπου έγινε κανονικά η εγκατάσταση χωρίς πρόβλημα. Δουλεύω με τον υπολογιστή, είναι μέρος της δουλειάς μου.Οπότε χάρηκα μέχρι στιγμής την διαδικασία της εγκατάστασης μέχρι εκείνο το σημείο και το wiki που σχεδόν πίστεψέ με, είχα να διαβάσω έτσι απ τη σχολή. Θα προσπαθήσω πάλι εντός των ημερών. Κοντεύει να μου γίνει απωθημένο το Arch.
  Απάντηση
Opanos, post: 11781, member: 194 είπε κι ελάλησε:Το Ελληνικό Arch wiki το διαχειρίζονται κάποια παιδιά από το adslgr.
Άν μπεις, θα τραβάς τα μαλλιά σου.
Για να συμμορφωθεί, απαιτεί ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσπάθεια από ΠΑΡΑ πολλά άτομα.
Δεν νομίζω δυστυχώς πως υπάρχει τέτοια δυνατότητα
Εγώ πάντως μέσα είμαι, αλλά θα χρειαστεί η βοήθεια τουλάχιστον 10 φίλων με χρόνο και όρεξη.
συμμετοχής.

Το Ελληνικό Arch Wiki το διαχειρίζεται όποιος έχει έναν λογαριασμό στο Arch Wiki. Μάλλον η λέξη "διαχειρίζεται" δεν είναι σωστή. Εννοώ μπορεί να το κάνει edit.
Οπότε αν μαζέψεις την ομάδα σου για την μετάφραση, υπολόγιζε κι εμένα :) (στείλε μου ένα πμ εδώ στο φόρουμ).
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  H Arch Anywhere πέθανε. Ζήτω η Anarchy Linux! debianass 59 6.753 16.11.2017 19:19
Τελευταία Ανάρτηση: asinoro
  Οδηγός για σύνδεση με VPN ΤΕΙ Αθήνας 00MiLtoS00 1 2.671 16.02.2017 06:47
Τελευταία Ανάρτηση: Soulrain
  Το Arch Linux εγκαταλείπει τα 32bits Soulrain 5 1.902 29.01.2017 21:18
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Περί Arch Linux... διάφορες απορίες Ammer 288 31.378 22.09.2016 09:41
Τελευταία Ανάρτηση: nith1717
  Ερώτημα για architect-linux και Arch anywhere.... vriaeros 5 1.647 18.09.2016 00:33
Τελευταία Ανάρτηση: vriaeros

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)