Οδηγός Εγκατάστασης Arch Linux [για αρχάριους]
Η ομάδα προς το παρόν, απαριθμεί 2 μέλη.
Εμένα και τον από πάνω μου.

:P
Το καταλαβαίνω όπως και εσύ είμαι σίγουρος, πως το θέμα της μετάφρασης-συμμαζέματος της Ελληνικής σελίδας, είναι τεράστιο.

Το "διαχειρίζονται" μην το παίρνεις κυριολεκτικά, προφανώς όποιος έχει λογαριασμό μπορεί να κάνει όποια διόρθωση θέλει, απλά το σημείωσα διότι παρά το ότι διαχειρίζεται από κάποιους η σελίδα φαίνεται εγκαταλελειμμένη.
  Απάντηση
Έχω ρίξει πολλή δουλειά στο Arch Wiki. Έχω μεταφράσει .... μια σελίδα :coola
Βαριέσαι πραγματικά όταν ξεκινάς να κάνεις κάτι, εντελώς μόνος σου.

Καταλαβαίνουμε όλοι το θέμα της ομάδας, έτσι ; Δηλαδή εννοώ.. ομάδα. Ομάδα μετάφρασης του Arch Wiki. Με όλο το νόημα της ομάδας. Πρέπει να υπάρχει ένας χώρος διαχείρισης (προσωπικά προτείνω trello.com), να μπορεί να επικοινωνεί η ομάδα ή mailing list. Να κανονίζει μεταφραστικά events...κλπ. Τα πάντα διαδικτυακά βέβαια.
Το Arch Wiki είναι τεράστιο project και η μετάφρασή του, επίσης.

Αν μαζευτεί επαρκής αριθμός ατόμων, επαναλαμβάνω ότι είμαι μέσα. Αν δεν μαζευτεί, τότε ας κάνει ο κάθε ένας ότι νομίζει και μάλλον θα παραμείνει ως έχει το Ελληνικό Arch Wiki.. κώλος.
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Υπάρχει μια μετακίνηση από τα αποθετήρια του Arch στο AUR.
Ο λόγος,

Παράθεση:Moved from [community, multilib, extra] to AUR in connection with the 2013 Midyear Cleanup.
  Απάντηση
Πάνο, σου είχα αναφέρει πως μπορώ να βοηθήσω στη μετάφραση. Όντως, είναι τεράστιο το Wiki και μεγαλώνει με γοργούς ρυθμούς όπως κατάλαβα νωρίς νωρίς. Χρειάζεται αρκετά άτομα. Δεν είναι δύσκολο. Οπότε υπολογίστε και τον από κάτω σας. :)
  Απάντηση
Αν δεν μαζευτούμε 10 άτομα -λέω τώρα εγώ- δεν βλέπω πως θα μπορέσουμε να διατηρήσουμε το κέφι μας.
Το λέω αυτό διότι, άλλο είναι να δουλεύεις και να βλέπεις πως υπάρχει κάτι στην άκρη, και άλλο να χρειάζεσαι τηλεσκόπιο για να το διακρίνεις.

Θα ανοίξω ένα νεο θέμα που θα μπορεί όποιος θέλει να δηλώσει την διαθεσιμότητά του -όχι όπως του success story-.
  Απάντηση
Καλησπέρα θέλω να περάσω σε Arch και έχω μερικές απορίες στο πως πρέπει να προχωρήσω.

Αυτήν την στιγμή έχω 3 partitions + 1 swap. Στο πρώτο έχω windows 7, στο 2ο έχω LMDE το οποίο και έχω σαν κύριο και το 3ο το έχω σαν αποθήκη για αρχεία.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να εγκαταστήσω το Arch στην θέση του LMDE.
Θέλω το partition αποθήκη και το partition το οποίο θα εγκατασταθεί το arch να είναι κρυπτογραφημένα όσο το δυνατόν καλύτερο. Δλδ με LiveCD και διάφορα "κόλπα" να μην ανοίγει.

Με τι σειρά πρέπει να συνεχίσω?
Παράθεση:
  Απάντηση
ρε παιδιά αν αφήσω μετά από τόσα χρόνια το ubuntu και τις παραλλαγές του και πάω σε arch linux και χρειαστεί να ρωτήσω πως κάνω το ένα ή πως κάνω το άλλο υπάρχει κανείς εδώ να ξέρει και να μου δώσει λίγο βοήθεια στην αρχή ;;; (και online αν είναι δυνατόν!) γιατί μια φορά το είχα βάλει αλλά κάτι ήθελα να κάνω να βάλω κάτι εφαρμογές που δεν τις είχε , κάτι να διώξω το tearing ή να βάλω άλλο διαχειριστή παραθύρων κάτι με το πληκτρολόγιο και τα ελληνικά σε τερματικό κάτι με προβλήματα στις ενημερώσεις κλπ κλπ δεν το άφησα του έκανα φορμάρισμα σε μια μέρα.
  Απάντηση
Να περιμένεις να μεταφράσει η ομάδα το ελληνικό Arch wiki.
χαχαχαχα καλο;!
[Εικόνα: eksaptei.jpg]
  Απάντηση
psyxroskianapodos, post: 16135, member: 129 είπε κι ελάλησε:Να περιμένεις να μεταφράσει η ομάδα το ελληνικό Arch wiki.
χαχαχαχα καλο;!
[attachment=279]ελα ΞΑΝΑτσιμπα το και ΠΑΛΙ. αλλη μια κρυαδουλα πενταχρονου που πεταξες, και παγωσαμε παλι καλοκαιριατικα... σεφερλη αστειατορα... :kill
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Xrhstaras, post: 16128, member: 1197 είπε κι ελάλησε:ρε παιδιά αν αφήσω μετά από τόσα χρόνια το ubuntu και τις παραλλαγές του και πάω σε arch linux και χρειαστεί να ρωτήσω πως κάνω το ένα ή πως κάνω το άλλο υπάρχει κανείς εδώ να ξέρει και να μου δώσει λίγο βοήθεια στην αρχή ;;; (και online αν είναι δυνατόν!) γιατί μια φορά το είχα βάλει αλλά κάτι ήθελα να κάνω να βάλω κάτι εφαρμογές που δεν τις είχε , κάτι να διώξω το tearing ή να βάλω άλλο διαχειριστή παραθύρων κάτι με το πληκτρολόγιο και τα ελληνικά σε τερματικό κάτι με προβλήματα στις ενημερώσεις κλπ κλπ δεν το άφησα του έκανα φορμάρισμα σε μια μέρα.
Αν ξεκινήσεις με τη λογική ότι το Arch δεν είναι Ubuntu, έχεις όρεξη για "σκάλισμα" και δεν έχεις περίεργες απαιτήσεις, θα τη βρεις τη βοήθεια.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  H Arch Anywhere πέθανε. Ζήτω η Anarchy Linux! debianass 59 6.493 16.11.2017 19:19
Τελευταία Ανάρτηση: asinoro
  Οδηγός για σύνδεση με VPN ΤΕΙ Αθήνας 00MiLtoS00 1 2.647 16.02.2017 06:47
Τελευταία Ανάρτηση: Soulrain
  Το Arch Linux εγκαταλείπει τα 32bits Soulrain 5 1.862 29.01.2017 21:18
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Περί Arch Linux... διάφορες απορίες Ammer 288 30.367 22.09.2016 09:41
Τελευταία Ανάρτηση: nith1717
  Ερώτημα για architect-linux και Arch anywhere.... vriaeros 5 1.606 18.09.2016 00:33
Τελευταία Ανάρτηση: vriaeros

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)