καρτα γραφικων (drivers) [Λύθηκε]
γεια σας.
εχω λαπτοπ με καρτα amd ATI RS780M/RS780MN [Mobility Radeon HD 3200 Graphics]

εγκατεστησα στην αρχη τους ανοιχτους drivers της καρτας (xf86-video-ati) μαζι με lib-mesa.

η ερωτηση ειναι απλη.

ποιοι οδηγοι ειναι καλυτερη και ποιους πρεπει να χρησιμοποιουμε;;;
τους ανοιχτους που τους βρισκουμε ποιο ευκολα η τους κλειστους;;;;;

και αν ειναι οι κλειστοι καλυτεροι πως τους βρισκουμε και του εγκαθιστουμε;;;;;
  Απάντηση
Δεν υπάρχει απάντηση στο ποιοι είναι καλύτεροι.
Μάλλον η απάντηση είναι:
Έχεις θέμα διαχείρισης ενέργειας ή / και θερμοκρασιών στο laptop σου?
Παίζεις βαριά 3d παιχνίδια?
Αν ναι, δοκίμασε με τους ανοιχτούς, και αν δεν, τότε οι κλειστοί είναι μονόδρομος για εσένα.
Αν θελήσεις να εγκαταστήσεις τους κλειστούς, είναι κάποια διαδικασία -μιας και δεν υπάρχουν ακόμα συμβατοί με τον xorg 114.2- οπότε, χρειάζεται να έχεις χρόνο και κάποιο άλλο pc για σύνδεση με το διαδίκτυο ώστε αν κάτι πάει στραβά, να μπορούμε να το διορθώσουμε.
Εγώ θα έμενα με τους ανοιχτούς που είναι μια χαρά.
  Απάντηση
Kαλημερα opanos.
εχω ανοιχτους ναι.τους βρηκα σχετικα ευκολα.

οχι δεν εχω θεμα θερμοκρασιας και διαχειρησης ενεργειας δεν ξερω τι εννοεις.....
απλα εχω ενα θεματακι το οτι πεφτει γρηγορα η μπαταρια αλλα το λαπτοπ ειναι 5ετιας και απο οσο θυμαμαι και οταν ειχα windows γρηγορα επεφτε.εσυ τι εννοεις με την διαχειρηση ενεργειας;;;

οχι δεν παιζω βαρια παιχνιδια 3d το πολυ πολυ κανενα supertux ή supertuxcart.
γενικα ειμαι κατα τον παιχνιδιων στους υπολογιστες για αυτο και δεν παιζω παιχνιδια.

οποτε θα μεινω με τους ανοιχτους και δεν θα το ψαξω αλλο.σε ευχαριστω πολυ.
  Απάντηση
Όταν λέω διαχείριση ενέργειας, εννοώ να πέφτει η μπαταρία σύντομα.
Αλλά μετά από 5 χρόνια, είναι αναμενόμενο, ιδίως αν την είχες πάντα κουμπωμένη στο laptop άσχετα αν ήταν με παροχή ρεύματος.

Μια χαρά, να μείνεις με τους ανοιχτούς.
Άλλωστε και να ήθελες, η καλή μας amd, έχει να βγάλει συμβατούς οδηγούς για τις κάρτες της, ένα μήνα.
Και όταν τους δώσει, είμαι σίγουρος πως θα έχει αναβαθμιστεί ήδη σε νεότερη έκδοση ο xorg και θα είναι άχρηστοι.
  Απάντηση
την εχω παντα κουμπομενη στο λαπτοπ για λογους ασφαλειας με συνδεδεμενο φορτιστη επειδη δεν εχω ups μην τυχον κοπει το ρευμα και τα σχετικα και παθω καμια μεγαλυτερη ζημια καταλαβαινεις τι εννοω.

με αποτελεσμα να πεφτει η διαρκεια ζωης της μπαταριας
λογικο ειναι.

αλλα ετσι ειμαι σιγουρος.και δεν με πειραζει γιατι δεν τον μετακινω πολυ επειδη εχω μονο αυτον και τον εχω σε ενα σημειο.απλα τωρα επειδη καταλαβα τι συμβαινει μολις φορτιζει τον βαζω απο το ρευμα και τον ξαναβαζω μολις αδειαση.
απλα τωρα που το καταλαβα ειναι λιγο αργα αλλα δεν πειραζει.....χαχαχαχ

παντως ενταξει δεν εχω προβλημ οποτε το αφηνω ετσι ευχαριστω πολυ.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  nVidia κάρτα γραφικών και ανάλυση οθόνης. lewnidas_ 21 4.080 10.01.2017 19:13
Τελευταία Ανάρτηση: lewnidas_
  Drivers για Epson scanner και Canon εκτυπωτή nith1717 7 2.061 03.10.2016 17:11
Τελευταία Ανάρτηση: nith1717
  προβλημα με εξωτερικη καρτα ηχου blackm76 19 3.088 22.11.2015 12:32
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Εγκατάσταση Amd catalyst drivers σε Arch; [Λύθηκε] stoiximan 11 2.404 16.10.2014 12:38
Τελευταία Ανάρτηση: stoiximan
  Ati additional drivers... georgezaf 23 2.731 24.01.2014 01:13
Τελευταία Ανάρτηση: Opanos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)