Όταν τα ελληνικά κανάλια συναντούν την ηλιθιότητα και το Facebook
[IMG]facebook-stupid.jpg[/IMG]
Αν και είχα σκοπό να κάνω αναφορά στα γεγονότα και στην κρατική βια, από τις δυνάμεις καταστολής που ασκήθηκε σήμερα στο Πανεπιστήμιο, όταν σύντροφοι αντιεξουσιαστες, για διαμαρτυρία στην καταστολή του Indymedia και του 98FM, κατέβασαν την σημαία του "έθνους" και στην θέση της ανάρτησαν την μαυροκόκκινη, το διαχρονικό σύμβολο ελευθερίας και ανεξαρτησίας των λαών, δεν θα το κάνω, αν και έχω πλήρη προσωπική άποψη, καθώς ήμουν παρών, με ένα ταξίδι αστραπή που πραγματοποιήσαμε.
Επιστρέφοντας, έβαλα να ακούσω τις ειδήσεις, για το πως το σχολίασαν, μα ούτε και σε αυτό θα αναφερθώ, καθώς εκτός από την ασχετοσύνη και την βλακεία που δέρνει τον κάθε... ρεπόρτερ, η προπαγάνδα έχει συγκεκριμένους ρυθμούς μετάδοσης και έτσι κι' αλλιώς θα τα διαβάσετε και από αλλού.

Θα σταθώ, όμως σε ένα άλλο υψίστης... σοβαρότητας ρεπορτάζ που στο τέλος-τέλος αποκαλύπτει πόσο βλακωδώς εννοούν το διαδίκτυο οι τηλεορασάνθρωποι, πόσο μακρυά από την πραγματικότητα αυτού είναι, μα και πως συμβάλλουν στην "σωστή ενημέρωση" επί αυτού στους νέους ανθρώπους.
Κάποια στιγμή λοιπόν, ο χαμογελαστός γραββατοφόρος παπαγαλιστής ειδήσεων της προπαγάνδας (αυτοί τον ονομάζουν παρουσιαστή), ανακοίνωσε ένα.. βαρυσήμαντο ρεπορτάζ, σχετικά με τους νέους και το διαδίκτυο.
Παράθεση:info: Διαδίκτυο για αυτούς, είναι το Facebook, Twitter και οι τρέντυ σελίδες μόδας, κουτσομπολιού και παράγωγων τους.
Με ύφος λοιπόν, σοβαρότατο, λες και ανήγγειλε την πιο σπουδαία είδηση της δεκαετίας, ένας άχρωμος και εμφανώς άσχετος ρεπόρτερ, μας "ενημέρωσε" για την... σπουδαιότητα, του να ενημερώνουμε το Facebook προφίλ μας, για του που είμαστε για καφέ και πόσο σπουδαίο, σημαντικό και κυρίως τρέντυ είναι αυτό.

Αν και δεν το πρόλαβα από την αρχή-αρχή και η βιντεοσκόπηση έγινε στα βιαστικά, ώστε να το προλάβω, είναι ενδεικτικό της χαζομάρας που μαστίζει την εποχή μας και κυρίως αυτούς που λένε... ειδήσεις (λέμε τώρα).
-Θαυμάστε:

Και μετά το κάθε osarena και skytal.es κάθονται και δίνουν άρθρα για προστασία των προσωπικών δεδομένων και όλων όσων έχουμε πει για το Facebook.
Παράθεση:ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: το παρόν άρθρο, εκφράζει εμένα και μόνο και δεν υποχρεωτικό, να το ασπάζονται και οι υπόλοιποι απο την συλλογικότητα, στο σύνολο του, συνεπώς, οι δικτυακές "κυρίες λουκάδες", επιτεθείτε σ' έμενα και όχι στο osarena (προφανώς αναφέρομαι, κυρίως, στην εισαγωγή του άρθρου).
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Μα είναι προφανές βρε Κωνσταντίνε, πως τα άσχετα δημοσιογραφάκια -λέμε τώρα- επιτελούν το έργο των αφεντικών τους.
Πρέπει να ξέρουν που είμαστε, τι κάνουμε πως το κάνουμε αν τον παίρνουμε ή τον δίνουμε πως λένε το παιδί μας και αν υπάρχουν πιθανότητες να δημιουργήσει και αυτό ένα λογαριασμό στο φατσοκούτι και άλλα όμορφα...

Μέσα από το προσποιητά άσχετο υφάκι τους, ότι θέλουν -νομίζουν πως- το περνάνε.
Ευτυχώς, όσοι ήταν να δημιουργήσουν τέτοιους λογαριασμούς το έχουν κάνει ήδη ή θα το έκαναν έτσι ή αλλιώς.
Όποιος ανήκει σε κάποια από τις δυο ομάδες, δεν με αφορά.
Κακό του κεφαλιού του.Να άνοιγε τα στραβά του, να έβαζε το μυαλό του λίγο να δουλέψει.
'Οι υπόλοιποι, ας τους χαρίσουμε το καλύτερό μας χαμόγελο και ας τους αφήσουμε να αναρωτιούνται γιατί....

Απορώ πως βλέπεις ακόμα ειδήσεις...
Ούτε για αστείο πια....εννοώ έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το βλέπω τους πρετεντέρηδες, καψήδες, και τα άλλα μπουμπούκια (το οτι δεν αναφέρω άλλα ονόματα, είναι διότι βαριέμαι να γράφω, μην νομίσει κανείς πως ο λαζόπουλος ας πούμε χαίρει και ιδιαίτερης εκτίμησης από εμένα, τον θεωρώ τράγκα και αυτόν).
  Απάντηση
Opanos, post: 9048, member: 194 είπε κι ελάλησε:Μα είναι προφανές βρε Κωνσταντίνε, πως τα άσχετα δημοσιογραφάκια -λέμε τώρα- επιτελούν το έργο των αφεντικών τους.
Πρέπει να ξέρουν που είμαστε, τι κάνουμε πως το κάνουμε αν τον παίρνουμε ή τον δίνουμε πως λένε το παιδί μας και αν υπάρχουν πιθανότητες να δημιουργήσει και αυτό ένα λογαριασμό στο φατσοκούτι και άλλα όμορφα...

Μέσα από το προσποιητά άσχετο υφάκι τους, ότι θέλουν -νομίζουν πως- το περνάνε.
Ευτυχώς, όσοι ήταν να δημιουργήσουν τέτοιους λογαριασμούς το έχουν κάνει ήδη ή θα το έκαναν έτσι ή αλλιώς.
Όποιος ανήκει σε κάποια από τις δυο ομάδες, δεν με αφορά.
Κακό του κεφαλιού του.Να άνοιγε τα στραβά του, να έβαζε το μυαλό του λίγο να δουλέψει.
'Οι υπόλοιποι, ας τους χαρίσουμε το καλύτερό μας χαμόγελο και ας τους αφήσουμε να αναρωτιούνται γιατί....

Απορώ πως βλέπεις ακόμα ειδήσεις...
Ούτε για αστείο πια....εννοώ έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το βλέπω τους πρετεντέρηδες, καψήδες, και τα άλλα μπουμπούκια (το οτι δεν αναφέρω άλλα ονόματα, είναι διότι βαριέμαι να γράφω, μην νομίσει κανείς πως ο λαζόπουλος ας πούμε χαίρει και ιδιαίτερης εκτίμησης από εμένα, τον θεωρώ τράγκα και αυτόν).
Νομιζω πως ο λαζοπουλος, ειναι οντως για τον (μ)πουλο και ενα αισχρο συστημικο κατασκευασμα και γεματος απειρα κομπλεξ και καταλοιπα. Και αυτο το λεω, καθως τον εχω "γνωρισει" απο κοντα, τις εποχες με τους Μητσους, οταν ερχοταν στο τοτε undergroud μαγαζι που δουλευα, προκειμενου να το παιξει καπως και βλεπαμε την συμπεριφορα και το ολο του στησιμο.

Ναι, δυο φορες την βδομαδα, θα δω ενα (ραντομ) δελτιο ειδησεων και θα διαβασω το απειρης γελειοτητας tsantiri του πρωην πασοκου και νυν οπου φυσαει ο ανεμος (τα φραγκα), Μυττιληναιου, ωστε να εχω αποψη γα τα οσα προβαλλουν.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
το βιντεο το θυμαμαι οταν καταλαθος ειχα ανοικτη την τηλεοραση
  Απάντηση
καλα, η προπαγανδα, η παραπληροφορηση, και η λογοκρισια, σε ολο τους το μεγαλειο ειναι πλεον. και οχι μονο η τηλεοραση, αλλα ολα τα μεσα. ραδιοφωνο, τυπος, ολα. μονο το ιντερνετς μενει ακομα σχετικα αθικτο, λογω της χαωδους δομης του. ακομα ειναι η αρχη στο ιντερνετς, και θελω να ελπιζω οτι θα σταματησουν σε αυτο το σημειο την προσπαθεια τους για φιμωση του, να επιμενουν δηλαδη να επιβαλλουν την αποψη τους, και να φιμωνουν τις αντιθετες αποψεις, ωστε να ελεγχουν τι ξερει ο κοσμος και τι (συμφωνα με αυτους) δεν θα πρεπει να ξερει, και ολα αυτα τα εμετικα που κανουν, οπως, προκατασκευασμενες κατηγοριες και καταδικες, επιθεσεις σε υπηρεσιες διαμοιρασμου, επιθεσεις στο TOR και διασπορα φημων για την ασφαλεια του, ACTA/SOPA/PIPA και ολο αυτο το κακο συναπαντημα, εξαντλητικο προμοταρισμα των κλειστων cloudbased συστηματων, ωστε να εχουν εσενα, τον υπολογιστη σου, τα προσωπικα σου δεδομενα, παντα υπο ελεγχο (κατι που σε desktop με ανοιχτο λειτουργικο ειναι αδυνατο να γινει, ειδικα αν απομονωθει απο το ιντερνετς (long live LINUKS :linuxman )).

πλεον ουτε εγω ανοιγω τηλεοραση, και οχι μονο. ουτε ραδιοφωνο, ουτε εντυπα (αν και ποτε δεν διαβαζα εφημεριδες), ουτε τιποτα. μονο ιντερνετς. και σε αυτο φυσικα μενω μακρια απο "εγκυρες ειδησεογραφικες" σελιδες, που ειναι το ιδιο σκατιαρικα φερεφωνα παπαγαλακια (παραπληροφορηση, προπαγανδα, λογοκρισια) με την τηλεοραση και το ραδιοφωνο. και αν θελω να ακουσω ραδιοφωνο (ουτε μουσικη δεν αξιζει πλεον να ακουσεις σημερα απο το ραδιοφωνο), εχω βρει εναν τσεχικο σταθμο (stream) που βαζει ολο μεταλλαδικα και γκοθικα και την εχω καταβρει με δαυτον :cool
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Μην βλέπετε ελληνική τηλεόραση, βλάπτει σοβαρά τη νοημοσύνη.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Δεν θα με βρεις στο Facebook - You won't find me on Facebook Ammer 1 1.304 08.06.2013 19:14
Τελευταία Ανάρτηση: Nikos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)