Απορίες σχετικά με ανωνυμία και TOR
...η δευτέρα έρχεται, ο χρόνος φεύγει...

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τις μηχανές αναζήτησης.
...
Με την βοήθειά σου και τα άρθρα του osarena, έχω αλλάξει αρκετά τον τρόπο που σερφάρω και χρησιμοποιώ το windows-pc, το chrome και την G.
Δυστυχώς δεν μπορώ να φύγω μακριά από τα windows (στην εργασία μου). Το προσπάθησα πέρυσι για 8 μήνες (με Linux mint) αλλά με ζόρισε η αύξηση του χρόνου για κάποιες καθημερινές εργασίες που έκανα, σε σχέση με τα Windows.
...
Αποστομωτικό το video!!!!
...
Το καλύτερο όμως από όλα είναι:
Παράθεση:Οι κουτσομπόληδες στη γειτονιά, έχουν καταλάβει ότι λέω ψέματα για 'μένα στο καθένα τους και δεν ασχολούνται μαζί μου. Προστατεύω την εικόνα μου. Καθετί μικρό και αθώο δικό μου, μπορεί να αποτελεί πολύτιμο εργαλείο για κάποιον άλλον.
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Έχω αρχίσει ήδη να το εφαρμόζω.
Τελικά το PC, μέσα από τη ζωή είναι.;)
Καλή συνέχεια.
  Απάντηση
να συμπληρωσω επισης την ταπεινη γνωμη ενος πολυ αρχαριου οτι για τα μεγιστα αποτελεσματα ανωνυμιας καλο θα ηταν να γινεται ενας συνδυασμος μεθοδων-υπηρεσιων για την επιτευξη του σκοπου αυτου!
Δηλαδη ενα πολυ κλασσικο Tor+Vpn μαζί.
ή ίσως
Tor + Freenet
Θα ηταν ενδιαφερον να διαβασουμε καποια στιγμη μια συγκριση των διαφορων συνδυασμων απο τους πραγματικους ειδημονες εδω!
Πολυ χρησιμη πληροφορια σε αυτο το thread και η προειδοποιηση για exit node! Και το ειχα και εγω απορια οτι "βοηθοντας" μπορεις να χρησιμοποιηθεις για πραγματικα κακοβουλους σκοπους και να βρεις και τον μπελα σου απο εκει που δεν το περιμενεις! Αρα απλα χωρις την επιλογη exit node ειμαστε καλυμμενοι στο Tor?!
  Απάντηση
Προχθες για πειραματισμο ακολουθωντας οδηγιες απο ενα ξενο αρθρο ετρεξα το TOR και με το wireshark και το sslstrip παρακολουθουσα ολη την κινηση σε ολα τα πρωτοκολλα bitcoin, dns, udp, bittorrent κτλ. Αν μπορω εγω ο ασχετος, με 2-3 εργαλεια, να παρακολουθω τους χρηστες του TOR φανταστειτε η ΔΗΕ τι μπορει να κανει.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Ανωνυμία και ασφάλεια στο διαδικτυο Drextell21 29 5.722 17.09.2016 16:16
Τελευταία Ανάρτηση: Drextell21
  Ανωνυμία στο skype και στο utorrent leadeR21 4 2.013 03.06.2014 19:02
Τελευταία Ανάρτηση: Ammer
  Ανωνυμία στο Διαδίκτυο: Δικαίωμα ή Κατάχρηση; [μια νομική ματιά] constantinos 3 3.037 03.07.2013 23:14
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Protected Search: Μια μηχανή αναζήτησης που υπόσχεται ανωνυμία constantinos 0 960 13.03.2012 00:40
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Η ανωνυμία στο Διαδίκτυο constantinos 1 3.654 14.08.2011 15:59
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)