Γρήγορη αναζήτηση σε σελίδες με τον Firefox
Βρισκόσαστε σε κάποια ιστοσελίδα και ψάχνετε κάτι συγκεκριμένο;
Απλά πατήστε το πλήκτρο / και χωρίς να ακουμπήσετε τον κέρσορα στο πεδίο που σας άνοιξε, αρχίστε να γράφετε την λέξη που θέλετε και αυτόματα αυτή θα αρχίσει να εμφανίζεται σκιάζοντας με χρώμα τη σχετική λέξη:

[IMG]Screenshot1.png[/IMG]

Αυτή την επιλογή, αν θέλετε, μπορείτε να την έχετε και μόνιμα ενεργοποιημένη, πηγαίνοντας στις Προτιμήσεις > Για προχωρημένους και από εκεί ενεργοποιήστε, τικάροντας, την επιλογή: Αναζήτηση για κείμενο μόλις αρχίσει η πληκτρολόγηση:

[IMG]Screenshot-Προτιμήσεις-Firefox.png[/IMG]

Αυτό ήταν, βολικό και χρήσιμο...
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Πολύ καλό!!! Και εγώ που καθόμουν και πατούσα Ctrl + F τόσο καιρό....
Πιο δυνατό από το χρήμα είναι μόνο οι γνώσεις.
  Απάντηση
Ε καλά, δεν είναι και κουραστικό....

:P
  Απάντηση
Ε πως.. γλιτώνω το πάτημα ενός ολόκληρου πλήκτρου παραπάνω... :p:D
  Απάντηση
filippos.xf, post: 10048, member: 403 είπε κι ελάλησε:Ε πως.. γλιτώνω το πάτημα ενός ολόκληρου πλήκτρου παραπάνω... :p:D
1 δευτερόλεπτο; :rolleyes:

Εγώ χάνω χρόνο να πατώ control+G μέχρι να βρω αυτό που ακριβώς θέλω.Confused
  Απάντηση
Πόσες συντομεύσεις υπάρχουν για το ίδιο πράγμα; lol :p
  Απάντηση
To control+G είναι η συντόμευση για το Επόμενο, αφού έχεις πατήσει control+F και έχει βρει πολλά αποτελέσματα. Στη σελίδα εδώ ψάξε filippos.xf και πάτα το control+G, καλύτερο από τον κάνεις κλικ.Cool
  Απάντηση
Χμ... να πω την αλήθεια δεν αντιλαμβάνομαι την διαφορά ή κάτι δεν κατάλαβα καλά. Εγώ τόσο καιρό πατούσα το Ctrl+F και μετά αν ήθελα να πάω στο επόμενο απλά πατούσα το enter στο πληκτρολόγιο, δεν έκανα κλικ. :)
  Απάντηση
Το ίδιο είναι, απλά λειτουργώ με συντομεύσεις, για παράδειγμα δεν θυμάμαι που βρίσκεται η εκτύπωση ή όταν σε κάποιο πρόγραμμα δε γνωρίζω που έχει το πεδίο της εκτύπωσης, πατάω στα σίγουρα control+P και voila. Όπως νέες καρτέλες, σε κάθε browser, ανοίγω με control+Τ, τους κλείνω με control+W και πηγαίνω από τη μια στην άλλη με control+PageUp/Down. Είμαι του πληκτρολογίου (ακούγεται σαν να λέω του πεζοδρομίου).Eek

Δεν προορίζεται για 'σένα, απλώς το αναφέρω, το Enter το έχω συνδέσει με την ασχετοσύνη και το αποφεύγω όσο μπορώ. Ναι γίνεται...:D

Το ότι δε κάνεις κλικ είναι καλό.:)
  Απάντηση
Βασικά όποιος εξοικειώνεται με τις συντομεύσεις του λειτουργικού συστήματος ή του περιηγητή, λογικά θα μπορεί να μάθει πως να χρησιμοποιεί και το τερματικό. Βέβαια μπορεί το ένα με το άλλο να μην έχουν το ίδιο επίπεδο δυσκολίας, ωστόσο μπορεί να είναι πιο εύκολο για κάποιον που χρησιμοποιεί αρκετά το πληκτρολόγιο. Εγώ δεν έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο μέχρι στιγμής αλλά ποτέ δεν ξέρεις. :)
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Δεν τυπώνει σωστά πολλές σελίδες σε pdf με τον epson aculaser m1200 0 123 Λιγότερο από 1 λεπτό πριν
Τελευταία Ανάρτηση:

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)