Diaspora: Ερωτήσεις και απορίες σχετικά με το Ανοιχτού Κώδικα Social Media
Ναι έτσι είναι ! Επιβεβαιώνω! Μόλις το ανακάλυψα!
  Απάντηση
Κι άλλες ερωτήσεις! Αυτόματη ανανέωση δεν κάνει στη σελίδα? Δηλαδή αν εχεις τη σελίδα ανοιχτή και γίνει μια αναρτηση ή σου ερθει κάποιο μύνημα, δεν ανανεώνετε αυτόματα? Πρεπει κα πατάμε reload καθε φορά?

Επίσης εχει νόημα να κανουμε σύνδεση με το facebook για παράδειγμα? Και τί ακριβώς θα γίνει ?
  Απάντηση
Δεν ξέρω ακόμα τι γίνεται με το diaspora, καθώς χθες έκανα κι εγώ εγγραφή, αλλά ούτε το google+ (πλέον) κάνει αυτόματα ανανέωση της ροής της σελίδας.
Τουλάχιστον εγώ που το έχω, για τις ανάγκες της σελίδας, χρειάζεται να πατάω reload καθε φορά για να δω την καινούρια ανάρτηση. (Ενώ μέχρι τώρα δεν ήταν έτσι. Εφόσον είχα ανοιχτή τη σελίδα, φαινόματαν αυτόματα η όποια καινούρια ανάρτηση.)
 Σοβαρότητα (λέμε τώρα…), διαφάνεια (ΤΩΡΑ!) και Ελεύθερη πρόσβαση σε όλα.
  Απάντηση
Για τους πολύ-πολύ νέους (σαν εμένα). Το παρακάτω βίντεο, αν και από το 2011 είναι διαφωτιστικό για το τι είναι το Diaspora και πως λειτουργεί

https://blip.tv/fosscomm2011/diaspora-ta...rk-5168459
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Ορίστε και σχετικός οδηγός για το Diaspora http://unrecoverable-link/%CE%91%CE%BD%C...post-10215
Πιο δυνατό από το χρήμα είναι μόνο οι γνώσεις.
  Απάντηση
Φίλιππε ευχαριστούμε για την παρουσίαση!

Έχω ένα θεματάκι όποιος μπορεί ας βοηθήσει...
Γράφω ένα κείμενο στον κειμενογράφο και επισυνάπτω μια εικόνα από το δίσκο μου, πατώντας επάνω στο εικονίδιο της φωτογραφικής μηχανής.
Η φωτογραφία ανεβαίνει κανονικά και εμφανίζεται στο κάτω μέρος του κειμένου.
Δεν μου επιτρέπει, όμως να γράψω τίποτα κάτω από αυτήν, παρά μόνο από πάνω.
Επίσης όταν πατάω προεπισκόπηση, η φωτογραφία δεν εμφανίζεται καθόλου...
Έχω προσπαθήσει με διάφορα μεγέθη φωτογραφίας, αλλά πάντα τα ίδια κάνει.
Έχετε κι εσείς το ίδιο θέμα; Πώς επισυνάπτετε φωτογραφίες μέσα στα κείμενά σας;
  Απάντηση
@arclive να σε καλά.. :)

Δυστυχώς νομίζω ότι αυτό που λες δεν γίνεται, δηλαδή να γράψεις κάτω από την εικόνα.
Τα hashtags πηγαίνουν στο τέλος της ανάρτησης αυτόματα, ωστόσο το υπόλοιπο κείμενο θα είναι πάνω από την εικόνα.
Αν γνωρίζει κάποιος πως γίνεται ας το αναφέρει να το προσθέσω και στον οδηγό.

Στην προεπισκόπηση πράγματι δεν εμφανίζονται οι εικόνες, τουλάχιστον μέχρι στιγμής,
δεν ξέρω αν αργότερα θα το κάνουν να εμφανίζονται. Μόλις δημοσιεύσεις την ανάρτηση με την εικόνα όμως
θα εμφανιστεί η εικόνα κανονικά.
  Απάντηση
Έτσι όπως τα λες είναι. Έκανα αρκετές δοκιμές και πάντα έχω το ίδιο αποτέλεσμα.
Πάντως έχω δει μερικά ποστ που με κάποιο τρόπο το έχουν καταφέρει...
Επέλεξα να μην ενοχλήσω τους συγγραφείς με τις απορίες μου.
Άλλωστε το εγχείρημα είναι σε Alpha ακόμα (ή κάπου εκεί).
Ευχαριστώ!
  Απάντηση
arclive, post: 10310, member: 989 είπε κι ελάλησε:Άλλωστε το εγχείρημα είναι σε Alpha ακόμα (ή κάπου εκεί).
Σίγουρα θα το βελτιώσουν κι άλλο το Diaspora, ωστόσο πιστεύω ότι ήδη λειτουργεί μια χαρά και μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε άνετα. Είναι μια χαρά για να μοιραζόμαστε ότι θέλουμε και για να επικοινωνούμε με ιντερνετικούς φίλους που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με εμάς. Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι δεν έχει παιχνίδια στο Diaspora, μα αυτό δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Υπάρχουν αμέτρητες ιστοσελίδες στο ίντερνετ με παιχνίδια και μπορούν να παίξουν εκεί παιχνίδια οι χρήστες, είτε μόνοι τους είτε με άλλους χρήστες. Νομίζω ότι αξίζει την προσοχή μας, πολύ περισσότερο από το facebook, το google plus, twitter, myspace κτλ. Αυτά τα κοινωνικά δίκτυα δεν είναι ότι καλύτερο για την ιδιωτικότητα των προσωπικών δεδομένων.
  Απάντηση
Να και μια εικόνα που έφτιαξε ένας χρήστης του Diaspora

[Εικόνα: 7fBjnO3.png]
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Βρήκαμε το Social Network της Βόρειας Κορέας και είναι σαν το FB Gianna 5 1.997 31.05.2016 23:34
Τελευταία Ανάρτηση: asinoro
  Δημοσιεύσεις των Social Media στην Πραγματική ζωή Hellena 0 1.529 28.12.2014 00:13
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena
  DIASPORA* Γιώργος Κ. 3 727 05.06.2013 19:20
Τελευταία Ανάρτηση: Spiros_G
  Social Media: Το κείμενο πέθανε - Ζήτω η εικόνα! constantinos 0 1.064 04.04.2013 00:21
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Για γέλια και για κλάματα: Ένα social media για εθνίκια! constantinos 8 2.023 11.02.2013 17:52
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)