Μα πώς προφέρεται τελικά το Linux;
αυτα με τα φωνητικα και τα IPA, κλπ, εγω ποτε μου δεν τα καταλαβα, ουτε πως λειτουργουν, ουτε πως διαβαζονται για να "μεταφραστουν" σε ηχο. το αποτελεσμα? η καθηγητρια αγγλικης φιλολοφιας που με εκανε μαθημα, με ελεγε οτι μιλαω αγγλικα σαν ρωσος (ευτυχως που ειναι γνωστη μου αλλιως θα ειχε φυγει απο καμια ταρατσα που με ακουγε να μιλαω ετσι :p :D )

μην το ψαχνετε παντως ειμαι χειροτερα απ'ολους. οχι μονο το προφερω τελειως ξερα "λινουξ", αλλα το γραφω ακομα χειροτερα:... "λινουΚΣ" :p :D Eek ... παρολα αυτα οταν εδινα για proficiency, listening και speaking πηγα αριστα, αλλα εγω δολοφονησα την εκθεση :p :D
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Θα συμφωνήσω με τον Χάρη. Από την στιγμή που μεταφέρεται σε ένα γλωσσικό περιβάλλον μία λέξη προσαρμόζεται σε αυτό, κι όχι το αντίστροφο. Θα ήταν και ανόητο. Για τον ίδιο λόγο που η δημοκρατία λέγεται ντεμόκρασι από τους αγγλόφωνους, ντεμοκρασί από τους γαλλόφωνους. Ή ένα άλλο παράδειγμα το πώς το Ιωάννης έγινε Ιβάν στα ρώσικα κι όχι Ζαν στα γαλλικά.

Περισσότερο με έχει προβληματίσει όταν γράφουν στο πίσιμάγκαζιν ότι εγκαθιστούν την ουμπούντου, εννοώντας φυσικά την διανομή, ενώ νομίζω ότι είναι επικρατέστερο ότι εγκαθιστάς το ουμπούντου. Με την Σούζι δεν ξέρω τι παίζει (Σούσε) εκεί αναλόγως τα κέφια.
  Απάντηση
Εγώ θα τα λινξ. Γουστάρω βλάχικα.
  Απάντηση
εχω ακουσει πολλους αμερικανους παντως να τα προφερουν Λαϊνουξ
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Τελικά είναι θλιβερό Χάρης 1 1.093 04.01.2019 14:17
Τελευταία Ανάρτηση: matthew
  είμαστε όλοι Linux-άδες, πώς όμως φτιάχνεται αυτό το Linux τελικά; Spiros_G 2 2.702 02.10.2016 11:27
Τελευταία Ανάρτηση: papgeop
  Τελικά πρέπει να τον κλείνουμε τον υπολογιστή η όχι? constantinos 0 2.228 09.01.2012 16:32
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Ελληνικές σελίδες Linux και opensource: Πόσο δημοφιλείς είναι τελικά; Hellena 0 703 22.07.2011 15:44
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)