Μα πώς προφέρεται τελικά το Linux;
[IMG]linus.jpg[/IMG]

Το Linux, στα ΕΛ-ληνικά, ηχεί ως Λίνουξ όπως και στις περισσότερες γλώσσες και διαλέκτους άλλωστε.
Ακούστε όμως, τον δημιουργό του Linus Torvalds (δείτε σχετικά), πώς το προφέρει, στο ακόλουθο ηχητικό:

https://suseroot.com/misc/torvalds-says-linux.wav
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Το ιδιο, οπως στα Ελληνικά, ηχει σε μενα. Confused
  Απάντηση
Toumbo, post: 10203, member: 143 είπε κι ελάλησε:Το ιδιο, οπως στα Ελληνικά, ηχει σε μενα. Confused
Χα χα χα!
Για κάποιον που δεν καταλαβαίνει την προφορά τους, είναι λίγο δύσκολο να καταλάβει τις διαφορές. :rolleyes: (γι αυτό άλλωστε και τα περισσότερα παιδιά, όταν δίνουν για πτυχία, έχουν θέμα με το listening και το speaking που έχουν να κάνουν με προφορά.

Είναι Λίνοξ. Και πιο συγκεκριμένα, Λίνουξ. Όπου ου = ο
 Σοβαρότητα (λέμε τώρα…), διαφάνεια (ΤΩΡΑ!) και Ελεύθερη πρόσβαση σε όλα.
  Απάντηση
Έχω ακούσει και κάποιους που το προφέρουν Λάϊνουξ :D

Πάντως στο ηχητικό κι εμένα Λίνουξ μου ακούστηκε.
Maria Afentouli, post: 10205, member: 765 είπε κι ελάλησε:Χα χα χα!
Για κάποιον που δεν καταλαβαίνει την προφορά τους, είναι λίγο δύσκολο να καταλάβει τις διαφορές. :rolleyes: .....
Είναι Λίνοξ. Και πιο συγκεκριμένα, Λίνουξ. Όπου ου = ο

Ούτε με σφαίρες όμως.. και 100 φορές να το άκουγα, πάλι Λίνουξ θα έλεγα ότι λέει.
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Nikos, post: 10206, member: 120 είπε κι ελάλησε:Έχω ακούσει και κάποιους που το προφέρουν Λάϊνουξ :D

Πάντως στο ηχητικό κι εμένα Λίνουξ μου ακούστηκε.

Ούτε με σφαίρες όμως.. και 100 φορές να το άκουγα, πάλι Λίνουξ θα έλεγα ότι λέει.
Χι χι χι!
Μόνον αν έχεις περάσει το μάθημα phonetics 1 & 2, θα μπορούσες να καταλάβεις την ειδοποιό διαφορά.
[Ή αν είσαι ο Κώστας που πάει και τα ξετρυπώνει αυτά!]
Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως στο phonetics 1, μας είχε προειδοποιήσει ο καθηγητής ότι θα πέσει θέμα για σύμβολο που δεν προφέρεται κι εμείς θα έπρεπε να το προφέρουμε... γραπτώς!!! (Το είπε και το έκανε ο άτιμος!)
Το πόσο οργίασε η φαντασία μου την ώρα των εξετάσεων, προκειμένου να απαντήσω στο θέμα, δεν μπορείς να το διανοηθείς!
Μέχρι και ζωγραφική σκαρφίστικα, ζωγραφίζοντας τις... φωνητικές χορδές και τις διάφορες κινήσεις τους την ώρα που το προφέρουμε. Και να πεις ότι έχω έφεση στο σχέδιο? Καμμία σχέση!!!
Αφού, όταν βγήκαν τα αποτελέσματα, ούτε καν τα είδα. (Ήμουν βέβαιη ότι είχα κοπεί!)
Όταν ήρθε η ώρα να ορκιστώ, τελευταία εξεταστική ήξερα ότι χρωστάω 1 μάθημα. Το μάθημα αυτό (το 'χα σίγουρο σου λέω!).
Μου λέει λοιπόν η κοπέλα στη γραμματεία ότι δεν χρωστάω κανένα μάθημα και μου δίνει τη βεβαίωση για την ορκωμοσία.
Οποία η θέση μου? Να την πάρω και να κάνω το κορόιδο? Δεν με έπαιρνε. Και αν ανακάλυπταν ξαφνικά (που αποκλείεται) ότι χρωστούσα 1 μάθημα και είχαν κουβαληθεί όλοι για να με δουν να ορκίζομαι?
Για να μην τα πολυλογώ, αφ' ενός μεν δεν θέλησα να το διακινδυνέψω αφ' ετέρου δε μου πήγαινε η συνείδηση.
Ζητώ λοιπόν να δω το βαθμό στο συγκεκριμένο μάθημα και βλέπω ότι είχα πάρει... 9 ! (δεν ήξερα τότε και το LOL για να το πω!)
Μέχρι και την καρτέλα του καθηγητή ζήτησα και είδα, μπας και είχαν κάνει λάθος στην αντιγραφή και το 2 το είδαν για 9.
 Σοβαρότητα (λέμε τώρα…), διαφάνεια (ΤΩΡΑ!) και Ελεύθερη πρόσβαση σε όλα.
  Απάντηση
Ο άνθρωπος μπορεί να αναπαράγει ήχους που έχει ακούσει ως παιδί μέχρι μια ηλικία. Ό,τι άλλο και να ακούσει μετά, θα το καταχωρήσει και θα το αναπαράξει ως προς τον κοντινότερο σε αυτόν φωνητικά ήχο. Επομένως για εμάς τους Έλληνες θα είναι πάντα λίνουξ. Τώρα αν θέλετε την ορθή προφορά, δεν είναι ούτε λινουξ, ούτε λίνεξ, ούτε λάινουξ, ούτε λινοξ! Βάλτε σε ένα τρίγωνο το "ο" το "ου" και το "ε" και κάπου εκεί στη μέση είναι το πως προφέρεται.
(ˈlɪnəks/ LIN-əks οr /ˈlnʊks/ LEE-nuuks)
πηγή : https://en.wikipedia.org/wiki/Linux
Εὖ μέν γάρ φερομένης τῆς γεωργίας αἴρονται καί ἄλλαι τέχναι ἅπασαι, ὅπου δ' ἄν άναγκασθῆ ἡ γῆ χερσεύειν, ἀποσβέννυνται καί αἱ ἄλλαι τέχναι σχεδόν τε κατά γῆν καί κατά θάλατταν.
  Απάντηση
Η παρατήρηση του Μ. ΣΑΡΡΗ
για τις δύο προφορές του λίνουξ [με τα σύμβολα ΙΡΑ]
(ˈlɪnəks/ LIN-əks οr /ˈlnʊks/ LEE-nuuks)
είναι σωστή.

Ο Λίνους Τούαρβαλντς [που το δημιούργησε] είναι σουηδόφωνος Φινλανδός
και προτιμάει την προφορά
ˈlnʊks/ LEE-nuuks
που με ελληνικά γράμματα θα τη γράφαμε "λίινουξ" , με μακρό ι.

Η άλλη προφορά, μάλλον πιο συνήθης, περιέχει τον ήχο schwa /ə/
που ΔΕΝ υπάρχει στα ελληνικά.
Μοιάζει με το ελληνικό 'α" αλλά ΔΕΝ είναι το ίδιο...
Π.χ στις λέξεις police, collide, about.
Την προφορά τους μπορείτε να την ακούσετε αν βάλετε τις λέξεις στο
https://www.learnersdictionary.com/

Yπάρχει και τρίτη, πιο σπάνια προφορά,
που θα δείτε / ακούσετε στο
https://www.thefreedictionary.com/Linux

Επομένως οι Τουαρβαλντσικοί, προφέρουμε λίινουξ!

Τους δάσκαλους της αγγλικής μπορεί να τους ενδιαφέρει κι αυτό
https://users.sch.gr/manuel/index.php?op...l&Itemid=4
  Απάντηση
Στη δεκαετία του 90 στην Ελλάδα είχε διαδοθεί πολύ ο γαλλικός τρόπος προφοράς, το έλεγαν δηλαδή Λινούξ. Συμφωνώ και εγώ πως ο όρος Λίνουξ κυριάρχησε. Προβλέπω όμως ότι όταν διαδοθεί περισσότερο θα παγιωθεί το άρθρο "τα" δίπλα, δηλαδή "έβαλα τα λίνουξ" ή "έβαλα τα ουμπούντου", έστω και αν είναι λανθασμένο. Το SUSE προφέρεται εδώ "Σούσε" ενώ το Xubuntu προφέρεται "Ξουμπούντου" και το "Ζουμπούντου" που λένε ορισμένοι δεν θα πιάσει. "Ξου-μπούντου" πιστεύω θα το λέμε οι έλληνες.
  Απάντηση
Χάρης, post: 13870, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Στη δεκαετία του 90 στην Ελλάδα είχε διαδοθεί πολύ ο γαλλικός τρόπος προφοράς, το έλεγαν δηλαδή Λινούξ. Συμφωνώ και εγώ πως ο όρος Λίνουξ κυριάρχησε. Προβλέπω όμως ότι όταν διαδοθεί περισσότερο θα παγιωθεί το άρθρο "τα" δίπλα, δηλαδή "έβαλα τα λίνουξ" ή "έβαλα τα ουμπούντου", έστω και αν είναι λανθασμένο. Το SUSE προφέρεται εδώ "Σούσε" ενώ το Xubuntu προφέρεται "Ξουμπούντου" και το "Ζουμπούντου" που λένε ορισμένοι δεν θα πιάσει. "Ξου-μπούντου" πιστεύω θα το λέμε οι έλληνες.

Έτσι είναι. Σε μας θα μείνουν έτσι ακριβώς. Είναι τελικά τι ταιριάζει ακουστικά και σε κάθε λαό.
  Απάντηση
και ρωταω εγω εχει καμια σημασια ή για να χουμε να λεμε ?
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Τελικά είναι θλιβερό Χάρης 1 1.097 04.01.2019 14:17
Τελευταία Ανάρτηση: matthew
  είμαστε όλοι Linux-άδες, πώς όμως φτιάχνεται αυτό το Linux τελικά; Spiros_G 2 2.705 02.10.2016 11:27
Τελευταία Ανάρτηση: papgeop
  Τελικά πρέπει να τον κλείνουμε τον υπολογιστή η όχι? constantinos 0 2.232 09.01.2012 16:32
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Ελληνικές σελίδες Linux και opensource: Πόσο δημοφιλείς είναι τελικά; Hellena 0 705 22.07.2011 15:44
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)