Πως να έχετε καθημερινά την διαφορετική φωτογραφία του Bing ως wallpape
To Βing, η μηχανή αναζήτησης της Microsoft, έχει καθημερινά διαφορετικές εικόνες ως φόντο, οι οποίες είναι φωτογραφίες από διάφορα τοπία στον κόσμο.
Αυτές τις εικόνες μπορείτε να τις δειτε στην ακόλουθη διεύθυνση και φυσικά μπορείτε να τις κατεβάζετε μεμονωμένα (δεξί κλικ επάνω στην κάθε μια > Αποθήκευση ως):
Bing image archive

Αν έχετε Windows και θέλετε να έχετε καθημερινά την διαφορετική εικόνα του Bing, ως wallpaper στο desktop σας, μπορείτε να κάνετε το παρακάτω:

1. Κατεβάστε το Bing Desktop

2. Επιλέξτε να μπαινει ως φόντο στο desktop σας:

[IMG]Bing-Desktop.png[/IMG]

3. Λογικά, θα έχετε και την μπάρα αναζήτησης του Bing, μα ποιος νοιάζεται;

[IMG]Bing-.png[/IMG]

4. Από τη γραμμή αναζήτησης του Bing μπορείτε να έχετε πρόσβαση σημαντικές ρυθμίσεις και επιλογές από το εικονίδιο με το γρανάζι. Για παράδειγμα, ίσως να μην θέλετε να ξεκινήσει το Bing Desktop, όταν ξεκινά ο υπολογιστής σας. Είναι ενεργοποιημένο από προεπιλογή, αλλά μπορείτε να το απενεργοποιήσετε εδώ:

[IMG]BingDesktop.png[/IMG]

5. Το μειονέκτημα στη χρήση του Bing Desktop είναι πως δεν υποστηρίζει πολλαπλές οθόνες, αφού υπάρχει μόνο μία εικόνα της ημέρας. Δηλαδή, θα δείτε την ίδια εικόνα φόντου σε όλες τις οθόνες σας.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Γράφουμε και οδηγούς για Windows ;
Καταρχήν πρέπει να το μεταφέρεις σε άλλη κατηγορία-ενότητα.. εδώ είσαι στην ενότητα Linux.
Έπειτα πρέπει να βάλεις και ένα κουμπάκι "Δεν μου αρέσει" εκτός από το "Μου αρέσει" να δούμε πόσες αρνητικές θα πάρει το συγκεκριμένο ποστ.
Τέλος, αν ξανακάνεις ποστ οδηγό για Windows θα εισηγηθώ να σε διαγράψουν. Eek (χαχαχαχαχαχα)

Πέρα απ' την πλάκα, η MS έχει τελευταία κάνει κάποια δουλειά στις υπηρεσίες της. Π.χ το hotmail δίνει την δυνατότητα σε απλούς χρήστες να φτιάξουν εως και 10 aliases για το e-mail τους. H google (gmail) δεν το κάνει αυτό. Για άλλες e-mail υπηρεσίες δεν ξέρω.
Μιλάω φυσικά για απλούς χρήστες και όχι όσους έχουν εταιρικά e-mail ή δικό τους mail-server.
Το κομμάτι της ιδιωτικότητας το αφήνουμε, γιατί το έχουμε πλέον εξαντλήσει.

Η αλήθεια είναι πως έχω καιρό να μπω σε Windows. :( αλλά αν μπω θα το δοκιμάσω το Bing Desktop.
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Μας το ζητησε παιδακι και εκει δεν χαλαμε χατηρι. Βασικα, θα ηταν καλο μια κατηγορια: "Αλλα λειτουργικα Συστηματα"
(και για OSX εχω γραψει, οταν ειδα ενα κολπακι που εκανε μια φιλη στο mac της). :P
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
constantinos, post: 10255, member: 6 είπε κι ελάλησε:Βασικα, θα ηταν καλο μια κατηγορια: "Αλλα λειτουργικα Συστηματα"
Συμφωνώ.
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
  Απάντηση
Nikos, post: 10245, member: 120 είπε κι ελάλησε:Γράφουμε και οδηγούς για Windows ;
Καταρχήν πρέπει να το μεταφέρεις σε άλλη κατηγορία-ενότητα.. εδώ είσαι στην ενότητα Linux.
Έπειτα πρέπει να βάλεις και ένα κουμπάκι "Δεν μου αρέσει" εκτός από το "Μου αρέσει" να δούμε πόσες αρνητικές θα πάρει το συγκεκριμένο ποστ.
Τέλος, αν ξανακάνεις ποστ οδηγό για Windows θα εισηγηθώ να σε διαγράψουν. Eek (χαχαχαχαχαχα)

Πέρα απ' την πλάκα, η MS έχει τελευταία κάνει κάποια δουλειά στις υπηρεσίες της. Π.χ το hotmail δίνει την δυνατότητα σε απλούς χρήστες να φτιάξουν εως και 10 aliases για το e-mail τους. H google (gmail) δεν το κάνει αυτό. Για άλλες e-mail υπηρεσίες δεν ξέρω.
Μιλάω φυσικά για απλούς χρήστες και όχι όσους έχουν εταιρικά e-mail ή δικό τους mail-server.
Το κομμάτι της ιδιωτικότητας το αφήνουμε, γιατί το έχουμε πλέον εξαντλήσει.

Η αλήθεια είναι πως έχω καιρό να μπω σε Windows. :( αλλά αν μπω θα το δοκιμάσω το Bing Desktop.
η google το κανει ... βαλει username+otiskefteis@gmail.com και εισαι κομπλε
  Απάντηση
jemadux, post: 11113, member: 333 είπε κι ελάλησε:η google το κανει ... βαλει username+otiskefteis@gmail.com και εισαι κομπλε
Σιγά το alias.. χαχαχα. Μιλάμε για άλλον λογαριασμό εντελώς.. όχι ο ήδη υπάρχων με κάποια προσθήκη.
Το προσωπικό μου e-mail στο hotmail δεν το γνωρίζει πλέον κανείς. Μόνον εγώ που συνδέομαι με αυτό. Όλα τα υπόλοιπα είναι aliases. Αυτό μου δίνει την δυνατότητα να συνδέω τα aliases με διάφορες υπηρεσίες και αν κάτι πάει στραβά (π.χ αρχίσουν τα spam ή κάποια παραβίαση ασφαλείας εκεί που έχω δώσει το alias e-mail) μπορώ να διαγράψω το alias και τέλος.
Βέβαια το "δεν το γνωρίζει κανείς" μπορεί να θεωρηθεί και ως σχήμα λόγου όταν μιλάμε για την Microsoft. Δεν προτρέπω κανέναν να δημιουργήσει hotmail λογαριασμό για την ευκολία των aliases. Αν δημιουργήσει να έχει υπόψιν του πως τα πάντα καταγράφονται από την MS.(αυτό δεν είναι κάτι κρυφό)
Προσφάτως ανακάλυψα μια άλλη υπηρεσία web mail η οποία υποστηρίζει πως σέβεται την ιδιωτικότητα. openmailbox.org
Και αυτή η υπηρεσία σου δίνει την δυνατότητα να φτιάξεις πολλαπλές ταυτότητες (aliases).
Η Google πιθανολογώ ότι δεν το κάνει όχι γιατί δε μπορεί, αλλά διότι η συγκεκριμένη ευκολία είναι επί πληρωμή. (στο google apps for business) ;)
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)