Eπίσημη ιστοσελίδα για τον Παύλο Σιδηρόπουλο!
Ασυμβίβαστος, καλλιτέχνης, ποιητής. Rock και μπλουζ.Ένας μεγάλος καλλιτέχνης με ένα άδικο και άσχημο τέλος από τα ναρκωτικά.
Τι να πεις για τον Παύλο Σιδηρόπουλο?
Άλλες εποχές, πιο rock, κάπου στα μέσα του 70 και 80 έλαμψε το άστρο του. Είχα την τύχη αν και πολύ μικρός τότε, μέσα από τα μεγαλύτερα ξαδέλφια μου,να τον γνωρίσω από κοντά.
Αυτόν τον Νικόλα τον Άσημο, την Κατερίνα και άλλους...Εξάρχεια, Κύτταρο, Άλσος Παγκρατίου, Ομόνοια. Δεκαετία 80..

[IMG]Παυλος-Σιδηροπουλος.png[/IMG]

Έτσι λοιπόν για τη μνήμη και το έργο του, την 27η Ιουλίου (2011), εγκαινιάστηκε η επίσημη ιστοσελίδα του.Εμπλουτισμένη με σπάνιο και άκρως ενδιαφέρoν υλικό, με ανέκδοτα τραγούδια και στίχους του Παύλου Σιδηρόπουλου.
Ιδρυτής της σελίδας είναι η αδερφή του Παύλου Σιδηρόπουλου, Μελίνα Σιδηροπούλου Σκόκου. Στο καλωσόρισμα της στην ιστοσελίδα, αναφέρει:
Παράθεση:“Η ιστοσελίδα αυτή δημιουργήθηκε με αφορμή την ψηφιοποίηση του αρχείου του Παύλου Σιδηρόπουλου και από την ανάγκη μιας όσο το δυνατόν πληρέστερης παρουσίασης της προσωπικότητας και του έργου του. – μιας προσωπικότητας , με κοινωνικές και πολιτικές ανησυχίες, με φιλοσοφικές αναζητήσεις και προβληματισμούς, που δεν έπαψε ποτέ ν’ αναζητά και να δοκιμάζει νέους τρόπους έκφρασης, όχι μόνο μέσα από την μουσική, αλλά και μέσα από μία ευρύτερη καλλιτεχνική δραστηριότητα , τον τρόπο ζωής και ουσιαστικά όλα όσα συνέθεταν γι’ αυτόν μία ροκ ταυτότητα.”
[IMG]images-stories-remote-http-pavlos-sidiropoulos.gr-images-stories-035-297x431.jpg[/IMG]

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα στη διεύθυνση: https://www.pavlos-sidiropoulos.gr

Και τώρα φίλοι μου είναι αργά μια καληνύχτα στη μαμά και λίγη στάχτη στα μαλλιά καιρός να πούμε αντίο.
Σκέπασαμε όλους τους νεκρούς με αρρωστιάρικους ψαλμούς κλόουν με σοβαρούς σκοπούς γυμνοί μέσα στο κρύο.
Κατά τα άλλα εσείς που 'σαστε υγιείς και αξιοπρεπείς βοηθήστε μας και λίγο.
Δώστε μας πνοή στέγη και τροφή μια ιδέα στεγανή που να μην μπάζει κρύο.
Πουλάμε σώμα και ψυχή δώστε μας λίγη προσοχή στα υπόγεια μαύροι ποντικοί λουφάζουνε δύο-δύο.
Παίρνουμε σβάρνα τους γιατρούς αδύνατοι μπροστά στους δυνατούς και συναντάμε ξέμπαρκους Θεούς που χάσανε το πλοίο.
Κατά τα άλλα εσείς που 'σαστε υγιείς και αξιοπρεπείςβοηθήστε μας και λίγο.
Δώστε μας πνοή στέγη και τροφή μια ιδέα στεγανή που να μην μπάζει κρύο.

ΣΚΗΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "Ο ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ"
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ:Ανδρέας ΘωμόπουλοςΠΑΙΖΟΥΝ: Σταυρος ΞενιδηςΒερα ΚρουσκαΜπεττυ ΛιβανουΠαυλος ΣιδηροπουλοςΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ:16/3/1979
Παράθεση: Ο Παύλος αποφασίζει να εγκαταλείψει τις σπουδές στην Ιατρική και να αφιερωθεί στην μουσική παίζοντας κιθάρα και γράφοντας τραγούδια. Η πορεία προς την ανεξαρτησία όμως δεν φαίνεται αναίμακτη σε έναν κόσμο που δεν είναι έτοιμος να αφουγκραστεί τις ανησυχίες ενός ευαίσθητου καλλιτέχνη. Η νέα του φιλενάδα, Αναστασία, τον εγκαταλείπει ενώ μια δισκογραφική τον συμβουλεύει να επιστρέψει στις σπουδές του.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Ένα βιογραφικό του Παύλου Σιδηρόπουλοy από την Ελινα (Tear.gr) που ανέβασε και για πρώτη φορά στο YouTube, το τραγούδι του:
Παράθεση:Στην Κ.
Ο Παύλος Σιδηρόπουλος ήταν δισέγγονος του Ζορμπά και ανιψιός της Έλλης Αλεξίου.
Σε αυτές τις δύο διαφορετικές του ρίζες έβλεπε την αιτία της συνύπαρξης σε αυτόν, του rocker και του σκεπτικιστή.Πέθανε από υπερβολική δόση ηρωίνης την Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 1990Σχετικά με το πια είναι η "Κ" υπάρχει στοιχείο και βρίσκεται στο βιβλίο του Μανώλη Νταλούκα «Ελληνικό Rock»Προσθήκη

Γεννήθηκε στις 20/7/1948 (ή 28/7/1948, οι πηγές μου διαφωνούν) στην Αθήνα και ως τα επτά του χρόνια έζησε στην Θεσσαλονίκη.Ξεκίνησε την καριέρα του το 1970 από τη Θεσσαλονίκη όπου είχε πάει για σπουδές στο Μαθηματικό.
Στο Κύτταρο γνωρίζονται και με τα "Μπουρμπούλια" που έπαιζαν με τον Σαββόπουλο. Μαζί είναι από το 1972 εώς το 1974.Το 1976 μαζί με τους αδερφούς Σπυρόπουλους έφτιαξε το γκρούπ "Σπυριδούλα".
Με αυτό το σχήμα δημιούργησε τον σημαντικότερο ίσως δίσκο στην περίεργη ιστορία του Ελληνικού rock το "Φλού".
Αξίζει πιστεύω να σημειώσουμε πως για τον δίσκο αυτό ο Π.Σ. δεν υπέγραψε συμβόλαιο αλλά ένα "χαρτί" που έγραφε ότι αποποιείται πάσης οικονομικής απαιτήσεως από τον δίσκο. Η "Σπυριδούλα" υπέγραψε συμβόλαιο εκτελεστού με ποσοστό 4% . Το σχήμα διαλύεται αφήνοντας πίσω του έναν ολοκληρωμένο rock ήχο και μια σειρά συναυλιών.
Το 1979 φτιάχνει το σχήμα "Εταιρία Καλλιτεχνών" με αγγλικό στίχο. Το σχήμα αυτό δεν κυκλοφορεί δίσκο. Ενα όμως τραγούδι από αυτήν την περίοδο περιλαμβάνεται στον κατοπινό του δίσκο "Zorba the freak" πρόκειται για το τραγούδι "Clown".
Εκείνη την περίοδο κάνει και την πρώτη του εμφάνιση στον κινηματογράφο, πρωταγωνιστώντας στην ταινία του Αντρέα Θωμόπουλου "Ο Ασυμβίβαστος" όπου και ερμηνεύει τα τραγούδια του soundtrack. Τον ίδιο καιρό πρωταγωνιστεί και σε μία ακόμη ταινία του Αντρέα Θωμόπουλου με τίτλο "Αλδεβαράν" και με συμπρωταγωνιστή τον Δημήτρη Πουλικάκο, η οποία προβλήθηκε μόνο στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Στην μικρή καριέρα του ως ηθοποιού περιλαμβάνεται και μια τηλεοπτική εμφάνιση στο σήριαλ του Κώστα Φέρρη "Οικογένεια Ζαρντή" που προβλήθηκε στην ΕΡΤ-1.1980 οι "ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΙ" είναι γεγονός.
Μαζί ηχογραφούν μιά σειρά σημαντικών δίσκων και με συνεχή παρουσία μέσω ζωντανών εμφανίσεων δημιουργούν τον μύθο ενός πραγματικού Ελληνικού rock συγκροτήματος, μακρυά από ερασιτεχνισμούς και μιμητισμούς.
Το 1982 κυκλοφορούν το "Εν λευκώ" με αρκετές αναφορές στην εμπειρία του με την ηρωίνη (γιά άλλη μιά φορά αντιμετωπίζει προβλήματα λογοκρισίας. Με τα τραγούδια "Η" και "Ανταργκράουντ με στράς" για προτροπή στη χρήση ναρκωτικών και "Υστατη στιγμή" για προσβολή της δημοσίας αιδούς).1985 κυκλοφορούν το "Zorba the freak"1989 κυκλοφορεί το "Χωρίς μακιγιάζ"1990 ξαφνικά άρχισε να παραλύει το δεξί του χέρι.απόγευμα της 6ης Δεκεμβρίου ο Παύλος Σιδηρόπουλος πεθαίνει από χρήση ηρωίνης στο πατρικό του σπίτι.
Κηδεύεται στον Κόκκινο Μύλο.

Υ.Γ. ξέρω οτι κάθε χρόνο στις 6 Δεκέμβρη γίνεται στο club "ΑΝ" (Σολομού 13 - 15 Εξάρχεια )κάνανε κάποια εκδήλωση για τον Παύλο.Δεν ξέρω αν συνεχίζουν να το κάνουν...
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Μπραβο ρε Κωνσταντινε,Τζιμ,Παυλος 2 στα 3 αν σου αρεσουν και οι Φλόιντ? Ο ΧΑΡΜΑΝΗΣΧαρμάνης κι άφραγκος μεσάνυχτα Αθήνακι ούτε ένας φίλος δεν υπάρχει πουθενάΧριστέ μου βόηθα να περάσει τούτη η νύχτακι έχω τον πόνο για μονάχη συντροφιά.Νομίζω άδικα τις ώρες μου πως χάνωκαι κάθε μέρα μπαίνω όλο πιο βαθειάκαι μια γυναίκα να τα βρούμε πόσο κάνουνδεν βρίσκω Θεέ μου ή δεν υπάρχει πουθενά.Στο δρόμο οι φάτσες μακρινές είναι και ξένεςκαι δεν γουστάρω να παίρνω μέρος στα κοινάίσως να ‘ρθούνε οι καλύτερες ημέρεςπάντως για μένα τούτη η νύχτα είναι κακιά.Αφιερωμενο σε αυτους που εφυγαν και σε αυτους που απομειναν!!!
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)