Πού βρίσκω τους αποθηκευμένους κωδικούς στον Firefox
Επειδή πρόσφατα, προέκυψε ενα σχετικό θέμα και καλά έγινε, καθώς αυτά μας θυμίζουν πως ακόμα και αυτά που μερικοί θεωρούμε απλά και αυτονόητα δεν ισχύουν για όλους, ας δούμε πού και πώς μπορουμε να βρούμε τους αποθηκευμένους κωδικούς μας στον Firefox browser.

Θα έχετε παρατηρήσει πως πάντα, όταν κάνετε login σε κάποια σελίδα, σας ρωτάει αν θέλετε ν' αποθηκεύσει τον κωδικό σας πρόσβασης και φυσικά και το user name που χρησιμοποιείτε.
Από τη στιγμή που επιλέγετε να αποθηκεύσει αυτά τα δεδομένα, αποθηκεύονται φυσικά στον Firefox σας, προκειμένου να μπορείτε πλέον αυτόματα να τα χρησιμοποιείτε.
Αν για όποια περίπτωση, χρειαστείτε όλους αυτούς τους κωδικούς, μπορείτε εύκολα να τους βρείτε και ανακτήσετε μέσα από τον browser σας.
Η διαδικασία είναι απλούστατη:

1. Από το μενού του Firefox σας, ανοίξτε τις Προτιμήσεις:

[IMG]Screenshot-114.png[/IMG]

2. Από το παραθυράκι των προτιμήσεων που σας άνοιξε, επιλέξτε την καρτέλα: Ασφάλεια:

[IMG]Screenshot23.png[/IMG]

3. Εκεί, στο κάτω μέρος, θα δείτε την επιλογή: Αποθηκευμένοι Κωδικοί:

[IMG]Screenshot-Προτιμήσεις-Firefox1.png[/IMG]

4. Πατήστε αυτό το κουμπάκι και θα σας ανοίξει ένα νέο -πιο μικρό- παραθυράκι, όπου θα φαίνονται οι σελίδες που έχετε λογαριασμό, καθώς και το user name ή mail που χρησιμοποιείτε σε αυτές:

[IMG]Screenshot24.png[/IMG]

5. Οι κωδικοί όμως, δεν φαίνονται και για να τους δείτε θα πρέπει να πατήσετε το κουμπάκι: Εμφάνιση κωδικών, κάτω δεξιά. Θα σας ζητήσει να επιβεβαιώσετε αν θέλετε να εμφανιστούν:

[IMG]Screenshot-115.png[/IMG]

6. Αμέσως, αν επιλέξετε Ναι, θα είναι ορατοί και οι κωδικοί σας.
Μπορείτε όμως, να κάνετε δεξί κλικ σε κάποιον λογαριασμό σας και θα έχετε την επιλογή, να αντιγράψετε τ' όνομα χρήστη και τον κωδικό σας:

[IMG]Screenshot25.png[/IMG]

7. Φυσικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και το πεδίο αναζήτησης που έχει στο επάνω μέρος, βάζοντας τ' όνομα της σελίδας που θέλετε και να σας εμφανίσει τους εκεί κωδικούς και όνομα χρήστη.
Απλά τ' όνομα και τίποτε άλλο. Για παράδειγμα, αν θέλετε τον λογαριασμό σας στο osarena, θα γράψετε:
Παράθεση:osarena
Αυτό ήταν, έτσι μπορείτε να έχετε πρόσβαση στους κωδικούς σας ανά πάσα στιγμή και φυσικά να διαγράψετε όσους δεν χρειαζόσαστε.
Ισχύει για κάθε λειτουργικό σύστημα, βέβαια, που έχετε ως browser τον Fiorefox.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Τι ειναι πιο ασφαλες: να εχω αποθηκευμενους τους κωδικους στον firefox και να χρησιμοποιω το master password ή να χρησιμοποιω ενα λογαριασμο στο lastpass?
  Απάντηση
Προτιμότερο είναι να έχεις KeePass+ΚeeFox, όλα αποθηκευμένα στο σύστημα σου και κρυπτογραφημένα με μεγάλο και δύσκολο κωδικό. Αν και το LastPass είναι κορυφή, τόσο η δωρεάν αλλά και επί πληρωμή έκδοση του (η οποία είναι φθηνή 1$ το μήνα) και τα δυο τους είναι καταπληκτικά προγράμματα. Δεν συνιστώ οι κωδικοί να είναι αποθηκευμένοι στον Firefox, καθώς με ύποπτα cookies και Javasript μπορούν να τους υποκλέψουν. Το καλύτερο είναι να ρυθμίσεις τον Firefox με το κλείσιμο του να καθαρίζει όσα δεδομένα έχει αποθηκευμένα κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του.
  Απάντηση
Χμμμ...Προς το παρον χρησιμοποιω το lastpass. Θα δοκιμασω και το KeePass+ΚeeFox, αφου ουτως ή αλλως χρησιμοποιω το KeePass για να αποθηκευω τους κωδικους και να τους εχω και στο κινητο μου. Ισως ετσι εχω τα παντα παντου και συγχρονισμενα μεσω cloud.
  Απάντηση
Ax, αυτό το cloud...

Δεν έχει νόημα..
  Απάντηση
Opanos, post: 10473, member: 194 είπε κι ελάλησε:Ax, αυτό το cloud...

Δεν έχει νόημα..

Διoρθωνω το παραπανω με owncloud στον δικο μου υπολογιστη.
  Απάντηση
Καλά, κοίτα, ποιος είμαι εγώ που θα σε κρίνω?

Σοβαρά μιλάω.
Το τι κάνει ο καθένας για την προάσπιση της ιδιωτικής του ζωής -εντός ή εκτός του διαδικτύου- είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δική του επιλογή και ευθύνη.

Αλήθεια, δεν είχα πρόθεση να κρίνω τις επιλογές σου.
Χάρην της κουβέντας έκανα την -άστοχη- παρέμβαση.
Αν σε έθιξα, ζητάω συγνώμη.

Απλώς, αν χρησιμοποιώ tor-browser και κάνω -λέμε τώρα και καμιά παπαριά να περνάει η ώρα- login στο φατσοκούτι, ΑΜΕΣΑ ακυρώνω ότι κερδίζω σε ιδιωτικότητα εγώ.
  Απάντηση
Opanos, post: 10476, member: 194 είπε κι ελάλησε:Καλά, κοίτα, ποιος είμαι εγώ που θα σε κρίνω?

Σοβαρά μιλάω.
Το τι κάνει ο καθένας για την προάσπιση της ιδιωτικής του ζωής -εντός ή εκτός του διαδικτύου- είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δική του επιλογή και ευθύνη.

Απλώς, αν χρησιμοποιώ tor-browser και κάνω -λέμε τώρα και καμιά παπαριά να περνάει η ώρα- login στο φατσοκούτι, ΑΜΕΣΑ ακυρώνω ότι κερδίζω σε ιδιωτικότητα εγώ.

Καλα καμια σχεση. Ουτε με εθιξες ουτε τπτ απο αυτα που αραδιαζεις. Οσο για την ιδιωτηκοτητα που αναφερεις γνωριζω αρκετα πραγματα.
Και για να το θεσω αλλιως εγραψα cloud γενικα και χωρις να αναφερω κατι συγκεκριμενο. Αυτο τον καιρο με ολα αυτα που γινονται εχω στο μυαλο μου να αλλαξω καποιες απο τις υπηρεσιες που χρησιμοποιω π.χ. dropbox, drive κλπ->owncloud, πιθανον αλλαγη mail, επικοινωνια με ekiga ή asterisk σε δικο μου υπολογιστη αντι skype, viber κλπ.
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι προς τι ολος αυτος ο προλογος.
  Απάντηση
Ok, thanX :)

tek640, post: 10478, member: 128 είπε κι ελάλησε:[snip]
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι προς τι ολος αυτος ο προλογος.

Ούτε εγώ κατάλαβα τι εννοείς εδώ.
Έχω πιει καφέ παρ' όλα αυτά. Αλήθεια.
  Απάντηση
Opanos, post: 10476, member: 194 είπε κι ελάλησε:Καλά, κοίτα, ποιος είμαι εγώ που θα σε κρίνω?

Σοβαρά μιλάω.

Ο προλογος...

Opanos, post: 10476, member: 194 είπε κι ελάλησε:Απλώς, αν χρησιμοποιώ tor-browser και κάνω -λέμε τώρα και καμιά παπαριά να περνάει η ώρα- login στο φατσοκούτι, ΑΜΕΣΑ ακυρώνω ότι κερδίζω σε ιδιωτικότητα εγώ.

Προφανως.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  openoffice δεν το βρίσκω στο manjaro mikeius666p 14 3.329 07.12.2016 20:04
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  Alt + Tab έχεις στο desktop, ενεργοποίησε και το Ctrl + Tab στον browser [Firefox] Gianna 0 1.219 24.03.2016 21:21
Τελευταία Ανάρτηση: Gianna
  Πως να έχετε προσωρινά bookmarks στον Firefox constantinos 1 1.016 15.06.2013 08:50
Τελευταία Ανάρτηση: cpfotiadis

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)