gnome-shell & unity Vs gnome 2 & windows (Λύθηκε)
το εχουν σκεφτεί καλα αυτο που κανουν με τα νεα ubuntu υπαρχουν αρνθρωποι που χρησιμοποιούν χρονια τα windows και εχουν συνηθίσει μια μικρημπαρα στο κατω μερος της οθόνης και θα το παρατήσουν για ενα αθλιο περιβαλλον οπως το unity και gnome-shell?θα φρικάρουν και θα τρεχουν πισω στα windows δηλαδη οποιος θελει ενα μινιμαλιστικο περιβαλλον θα πρεπει να εξπερτ και να κανει ενα σωρο αλλαγές ή να επιλεξει kde ?πιστευω οταν κανεις την εγκατασταση να σε ρωταει το περιβαλλον που θελεις χρησιμοποιείς αναμεσα σε gnome-shell, unity, gnome 2,kde και να μην ειναι προεπιλογη το unitty
  Απάντηση
Ο Henry Ford (1863 – 1947) είχε πει κάποτε
Παράθεση:Αν ρωτούσα τους καταναλωτές για το τι να κατασκευάσω, τότε θα μου ζητούσαν ενα πιό γρήγορο άλογο
Το παραπάνω όσο και αν μας φαίνεται ξερό είναι μεγάλη αλήθεια. Η απλοί, καθημερινοί και αρχάριοι χρήστες δεν ξέρουν τι θέλουν. Όσο τους δίνεις περισσότερες επιλογές τόσο μαντάρα τα κάνουν. Το Ubuntu δεν είναι κορυφαίο στις προτιμήσεις των χρηστών τυχαία. Δεν ξέρω πόσα χρόνια χρησιμοποιείς Linux, αλλά μπορώ να σου πω με βεβαιότητα οτι το 2002 όταν ξεκίνησα με το Linux, συνηθισμένος στις ευκολίες του Windows XP, θα έπρεπε να τα είχα παρατήσει. Όμως δεν τα παράτησα...Τα περιβάλλοντα εργασίας τότε ήταν χαώδη. Καλούσες ενα χρήστη απλό, που έρχεται απο τον κόσμο του Windows όταν έκανε εγκατάσταση μια διανομή να διαλέξει μεταξύ 10δων περιβαλλόντων εργασιών (GNOME, KDE, WindoMaker, TWN, OpenStep κλπ) για να κάνει την δουλειά του !! Πως να διαλέξει και τι να διαλέξει ?Μην μπω σε λεπτομέρειες για τα προγράμματα με τα οποία ήταν φορτωμένα το κάθε ένα θα εκπλαγείς ! Για μια δουλειά είχε εγκατεστημένη η διανομή 15 προγράμματα! Χάος !Το Ubuntu ήρθε το 2004 και τους έπιασε όλους αδιάβαστους. Έφερε 1 γραφικό περιβάλλον (Gnome) και 1 πρόγραμμα για κάθε δουλειά. Έτσι ο χρήστης που έρχεται απο τα Windows ήξερε τι του γινόταν.Με λίγα λόγια θέλω να σου πω πως, από την εμπειρία μου με τους χρήστες, αποδεικνύεται περίτρανα αυτό που είπε ο Ford. Όσο για το Unity ο λόγος που αναγκάστηκε η Canonical να το φτιάξει είναι για πολλούς και διάφορους τους οποίους αναλύω εδώ :https://old.osarena.net/2010/11/ubu.....unityΕλπίζω να σε κάλυψα. Αν όχι περιμένω τις παρατηρήσεις σου.
  Απάντηση
αυτο που λεω ειναι πως πρεπει να υπαρχει επιλογη στον νεο χρηστη του linux.οταν ο αλλος δουλευει για 10ετιες windows και εχει συνηθίσει μια μικρη μπαρα στο κατω μερος του pc του που να μην μπερδευτε με τα παραθυρα μου.Η apple γιατι εχει να κομψο αλλα μινιμαλιστικο dock?δεν εχω προβλημα με το unity το προβλημα μου ειναι πως θελω να εχω επιλογη στην εγκατασταση για ενα ποιο απλο,λιτό περιβαλλον εργασιας.
  Απάντηση
παντως να ξερεις οτι επιλογες υπαρχουν και ακομα θα υπαρχουν!Παραδειγμα:Linux Mint που βασιζεται στο Ubuntu.Ειναι Ubuntu απλα εχει κρατησει την "συνηθισμενη" εμφανιση με την μπαρα κατω.και σου εχει ετοιμες σεταρισμενες καποιες επιλογες οπως το να παιζει αρχεια βιντεο με codecs που δεν ειναι open source.Ουτε εξπερτ πρεπει να εισαι ουτε να κανεις αλλαγες. Λιγοτερες και απο ενα γνησιο Ubuntu.Υ.Γ. το Λινουξ Mint υπαρχει και σε εκδοση που βασιζεται στο Debian και οχι στο Ubuntu την οποια δεν την συνιστουμε σε αρχαριους χρηστες. εγω τωρα την παλευω.
  Απάντηση
επισης, περα απο το Linux Mint σε gnome εκδοση,υπαρχει και το PCLinuxOS σε gnome εκδοση!απολυτα φιλικα και τα δυο για πρωην χρηστες windows.Χωρις να απαιτουν εξπερ αλλαγες μετα την εγκατασταση!Θελεις και αλλες επιλογες? να φαν και οι κοτες!!!!
  Απάντηση
το ξερω το mint να σου πω την αληθεια θελω να το κατεβάσω, αλλα το θεμα δεν ειναι να φυγουμε απο το ubuntu. οτι μπορώ να αλαξω τα παντα το ξερω.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το unity ειναι καλυτερο απο το gnome 2 που χρησιμοποιώ τωρα
  Απάντηση
διαβασε τα αρθρα στο osarena του Salih και του Κωνσταντινου.η περιληψη ειναι οτι η εταιρεια του Ubuntu (Canonical) προφανως θελει να προωθησει κατι διαφορετικο ωστε να αποκτησει ονομα. Θελει να γινει κατι σαν τα Mac.Αλλα για αυτο χαιρομαστε, διοτι εχουμε απειρες επιλογες σε αντιθεση με του χρηστες των Windows και Mac.Οταν η Microsoft και η Apple αποφασιζουν τετοιες αποτομες αλλαγες (εμενα στη δουλεια μου εχουν σπασει τα νευρα με τα windows 7 και office 2007), o καταναλωτης δεν μπορει να κανει τιποτα. Απλα το δεχεται.Εδω αντιθετα εχεις το Linux Mint το οποιο ειναι Ubuntu!!!! (αρα δεν φευγεις απο Ubuntu) Απλα εχει υποστει μετατροπη η τελικη εμφανιση ωστε να ταιριαζει στο γουστο σου, και εχουν φροντισει απο πριν για καποια θεματα που θα ετρεχες να κανεις με το ubuntu (οπως το να παιζουν ολα τα βιντεο ανεξαρτητα αν εχουν opensource codecs η οχι).
  Απάντηση
Saki φίλε μου όταν βγει το Ubuntu 11.04 Θα έχει την επιλογή να μπαίνεις σε Gnome 2 και θα ονομάζεται Ubuntu Classic Session.
  Απάντηση
"Η απλοί, καθημερινοί και αρχάριοι χρήστες δεν ξέρουν τι θέλουν. Όσο τους δίνεις περισσότερες επιλογές τόσο μαντάρα τα κάνουν. Το παραπάνω όσο και αν μας φαίνεται ξερό είναι μεγάλη αλήθεια."MAMAAAAAA!!!!!!!!! Φρικάρω, το μάρκετινγκ της MS σε όλο του το μεγαλείο.Προσπαθούμε να ξεφύγουμε από τη δικτατορία και μας ακολουθεί παντού.ΟΧΙ, ΟΧΙ, και ξάνά ΟΧΙ φίλε μου δεν είναι καμία μεγάλη αλήθεια, στο Linux έρχονται όσοι μαθαίνουν ότι εδώ έχουν δικαίωμα επιλογής.Κάποιοι μπήκαμε στο Linux από την πόρτα του Ubuntu, και μείναμε γιατί ήταν αυτό που ήταν, και το προτείναμε στους γύρο μας επειδή ήταν αυτό που ήταν, και μεγάλωσε πάλι για τον ίδιο λόγο. Και ήταν αυτό που ήταν γιατί κατά βάση είχε Gnome panel.Δεν απορρίπτω τίποτα το καινούργιο, επιθυμώ την εξέλιξη, αλλά όχι έτσι.Και από το forum του MintΑς διαμηνύσει κάποιος στην ηγετική ομάδα του mint ότι μετακινήται κόσμος από το Ubuntu λόγο του Unity (πράγμα που είδει ξέρουν). Είναι νομίζω υποχρέωσή τους να συνεχίσουν να υποστηρίζουν το gnome panel για κάποιες εκδόσεις ακόμη, μέχρι να δούνε (και να δούμε κι εμείς) που πηγαίνουν τα Unity και Gnome3. Το mint υποστηρίζει αρκετά GUI και μπορεί να μας εξασφαλίσει μια ποιο ομαλή μετάβαση σε ότι επικρατήσει και σε ότι μας αρέσει, υποστηρίζοντας την τριάδα gnome panel, gnome3, unity. Αν είναι να αλλάξουμε ας είναι από επιλογή, θέλουμε το mint να γίνει η γέφυρα που θα μας περάσει στο μέλλον.Γνωρίζω ότι όλο αυτό μεγαλώνει τον φόρτο της δουλειάς αλλά Linux σημαίνει επιλογή.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Λύθηκε  ενοχλητικο χαζοbugακι ( ; ) στον mutter-gnome DarkGoth 5 1.104 03.08.2018 14:59
Τελευταία Ανάρτηση: DarkGoth
  Παραμετροποίηση εκκινητή ubuntu unity Nikos_kri 6 1.944 08.11.2016 00:36
Τελευταία Ανάρτηση: Nikos_kri
  gnome 3.8 - notification bar Επισκέπτης 5 1.149 20.07.2013 20:27
Τελευταία Ανάρτηση: Επισκέπτης
  Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει να βρω ένα πολύ καλό θέμα για gnome-she Χρήστος 3 715 17.02.2013 13:45
Τελευταία Ανάρτηση: Επισκέπτης
  Debian η gnome? POL 2 813 22.09.2012 15:09
Τελευταία Ανάρτηση: POL

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)