μεταβαση απο 10.10 σε 11.04
ξανά χαιρετώ. Αποφάσισα τελικά να μεταβώ στο 11.04. ειχα φτιάξει  το λαπτοπ μου μια χαρα. 10.10 faenza compiz dockbarx και ολα τα καλουδια. ειχα βαλει το home μου χωριστα για να μην χασω τις ρυθμισεις μου. ολα εδω μια χαρα. Ξεκιναω την εγκατάσταση οριζω τις κατατμήσεις το home μου και τα υπόλοιπα, γινεται κανονικα η εγκατάσταση αλλα μολις γίνεται η επανεκκίνηση εχω μονο το wallpaper χωρις να φορτώνει τιποτα αλλο. με μηνύματα  πως δεν μπορεί να δημιουργήσει desktop.ξανακανω εγκατασταση και οριζω αλλο ονομα στο username και δουλευει κανονικα. γιατι?εκανα μια λιστα με τα προγραμματα που ειχα στο 10.10 με την εντολή.dpkg --get-selections > apps.txtεγκατέστησα τα προγράμματα που είχα μεdpkg --set-selections < apps.txtdselect updateapt-get dselect-upgrade showολα εδω καλα.προσπαθω να εγκαταστήσω τον gnome-shell αλλα μου λεει πως το πακετο ειναι κατεστραμενο γιατι?????λετε να εχει να κανει με τις εντολες που εδωσα πριν???<span class="l noline">παρεμπιπτόντως το unity (για μενα) ειναι άθλιο, χοντροκομμένο και μη λειτουργικό.</span><span class="l noline">το gnome 3 ειναι πολυ ποιο ομορφο και λειτουργικο απο το unity. Αλλα εγω μαλλον θα μεινω στο gnome 2. </span>
  Απάντηση
Ο λόγος για τον οποίο ΔΕΝ σου δούλεψε το γραφικό περιβάλλον στο 11.04 στον υπάρχοντα χρήστη του 10.10 είναι επειδή στο 10.10 είχες κάνει παρά πολλές αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον με αποτέλεσμα όταν φορτώνονται αρχεία ρυθμίσεων απο το /home/user10.10/ τα οποία δεν είναι συμβατά με το Unity.Αντίθετα ο νέος χρήστης που δημιούργησες /home/user11.04/ έχει καθαρό το περιβάλλον και ξεκινάει με καινούρια αρχεία ρυθμίσεων.Όσο για το gnome-shell αυτό δεν είναι συμβατό με το 11.04 γιατί το Gnome Shell είναι γραμμένο σε Gnome 3.x ενώ το Ubuntu 11.04 σε Gnome 2.x.Αντίθετα το Ubuntu 11.10 το οποίο αναμένουμε 13 Οκτ είναι γραμμένο σε Gnome 3.x θα μπορείς να εγκαταστήσεις το Gnome-Shell απροβλημάτιστα !
  Απάντηση
δηλαδη τι επρεπε να κανω? ποιος ειναι ο καλύτερος για αναβάθμιση χωρις προβλήματα?renesis
  Απάντηση
Στις μεταβάσεις των εκδόσεων 10.10->11.04 (η πρώτη) ΚΑΙ 11.04->11.10 (η 2η) έγιναν "ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΕΣ" αλλαγές στο Ubuntu. Στην πρώτη περάσαμε από gnome classic (ή gnome panel) σε Unity -εννοώ για default UI- και στη 2η κάναμε(ουμε) μια άλλου είδους μετάβαση, από gnome 2 σε gnome 3.
Έτσι, όταν περνάς στην επόμενη έκδοση με "online" αναβάθμιση έχεις αρκετά περισσότερες πιθανότητες να μην λειτουργήσει κάτι σωστά, σε σχέση με την αναβαθμίσεις που κάναμε μέχρι τώρα πχ σε αυτές 9.10->10.04->10.10. Μιλάω πάντα για επίπεδο UI. Σ' αυτές τις "καθοριστικές" αλλαγές, αν δεν θέλεις να μπλέξεις κάνεις "καθαρή" εγκατάσταση, αλλά και φτιάχνεις και καινούριο /home/$USER (αν το 'χεις ξεχωριστά).

Επίσης, μεγάλη βαρύτητα έχει και αυτό που είπε ο @Salih (αν είμασταν twitter :p), δηλαδή η τυχών μεγάλη παραμετροποίηση -απόκλιση από το default- του UI. Τώρα λογικά:)) από εδώ(=11.10) και πέρα οι αναβαθμίσεις θα βαίνουν ομαλότερα επειδή το Ubuntu έχει κατασταλάξει για το τι θέλει (Unity και Gnome 3). ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ... αποφασίσει να "πετάξει" το Unity και να έχει μόνο Gnome Shell(ρ)... Ή να αφήσει τον X Server (Xorg) και να μεταβεί σε Wayland. Το δεύτερο θα γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον πχ στην 12.10!

Τώρα στη περίπτωσή σου, θα μπορούσες να μετονομάσεις το /home/$USER/.gconf -πχ σε /home/$USER/.gconf.bak0- (ή και κανα δυό ακόμα κρυφούς φακέλους -με τελεία μπροστά- μες στο /home/$USER/ )... και να άφηνες το σύστημα να δημιουργούσε από μόνο του τον κατάλογο /home/$USER/.gconf , αυτόματα.
Έτσι ήταν πιθανό να σου φόρτωνε κανονικά το UI. Ο καλύτερος τρόπος, για κάποιον που θέλει να αναβαθμίζει με τα λιγότερα δυνατά προβλήματα, είναι (αφού η κοινότητα του Ubuntu έχει σαν προτεινόμενη την Network Upgrade) να προσπαθείς να είσαι "συντηρητικός" όσο μπορείς. Δηλαδή εγκαθιστάς μόνο τα προγράμματα που θες και δεν αλλάζεις ούτε το backgroud. Ναι εξωφρενικό, αλλά ένας επαγγελματίας έτσι θα έκανε για να μην μπλέκει με καινούρια προβλήματα. Γίνομαι υπερβολικός για να καταλάβεις τι εννοώ.

Ένας άλλος τρόπος αναβάθμισης είναι η καθαρή επανεγκατάσταση. Αυτός είναι και ο μοναδικός:)) τρόπος των win.Και ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιείς LTS εκδόσεις (10.04->12.04).

Και μια συμβουλή για να κάνεις ΠΡΙΝ την αναβάθμιση. Είναι να διαβάσεις τα Relaease Notes και πιο συγκεκριμένα τα Known Issues [ https://wiki.ubuntu.com/NattyNarwhal/Rel...own_Issues ]. Έτσι θα γνωρίζεις τα προβλήματα που τυχών θα αντιμετωπίσεις.
[ ΔΙΣ... ιζ Λίνουξ :ρ]
--------
ΟΦΤΟΠΙΚ: γίνονται εγγραφές στο forum???
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Το γυμνάσιο ξεκίνηση τη μετάβαση στο Linux samantas5855 5 1.439 06.04.2016 14:57
Τελευταία Ανάρτηση: samantas5855

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)