Ποια είναι η συνεισφορά σας στο ΕΛ/ΛΑΚ-Linux ;
Ίσως σας φαίνεται περίεργο αυτό το θέμα. Μερικοί ίσως το κατακρίνουν κιόλας. Δεν πειράζει. Η γνώμη τους σεβαστή.
Σε έναν κόσμο όμως, όπως αυτόν του ΕΛ/ΛΑΚ, με λειτουργικά συστήματα βασισμένα στον πυρήνα Linux, όπου σας προσφέρονται απλόχερα χωρίς καμία υποχρέωση και τα περισσότερα από αυτά εντελώς δωρεάν,
  • 1) ποια είναι η δική σας συνεισφορά ;
Δεν ζητάμε αποδείξεις εδώ, μόνον ενδείξεις. Δεν είναι ανάγκη να παραθέσετε κάποιο link για να αποδείξετε την συνεισφορά σας στο ΕΛ/ΛΑΚ. Καλόπιστα δεχόμαστε τις απαντήσεις σας.

Επίσης,
  • 2) πιστεύετε πως πρέπει να συνεισφέρει κάποιος χρήστης στο ΕΛ/ΛΑΚ ; Είναι αναγκαίο ; ή μήπως είναι περιττό ;
  • 3) Τι τρόπους προτείνετε γι' αυτό ; Πρέπει να ξέρει προγραμματισμό ; Τέλεια Αγγλικά ; Να είναι techie, geek... ;
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Καλησπέρα, τα credits μου στο ΕΛΛΑΚ αρχίζουν πριν πολλά πολλά χρόνια με μία έκθεση Linux vs Windows το 2002 στο Linux.gr και στην συνέχεια με την μετάφραση του YUM για Fedora, τον τότε οδηγό του Staton Finley, και γενικά πολλά guides όσον αφορά τότε SuSE 8 και Fedora 3. Στην συνέχεια ήρθε το Ubuntu και τότε για κάποιο μαγικό λόγο όλα δούλευαν σχεδόν ρολόι. Εχω γράψει κάποια προγραμματάκια τα οποία τα έχω ανεβασμένα στο GitHub (nVIDIA Installer script, Screencasting tool κλπ) καθώς επίσης, τυγχαίνει να είμαι ο κάτοχος του Ubuntuxtreme.com και retired αρθρογράφος του OSArena. Πλέον γράφω κάπου κάπου στο ξενόγλωσσο Unixmen.

Πλέον, βοηθάω όσο μπορώ φίλους και γνωστούς εδώ στην φτωχομάνα Θεσσαλόνικη, σε θέματα γύρω από hardware και προγραμματισμό. Πριν λίγους μήνες μάλιστα είχα κάνει και μία ομιλία στο GreekLUG περι CUDA και παράλληλου προγραμματισμού. Παίζει να ξεχνάω μερικά ακόμα, για περισσότερες πληροφορίες δείτε το blog μου https://panosgeorgiadis.com/cv-resume-about

Η συνεισφορά στο ΕΛ/ΛΑΚ είναι ένας καλός τρόπος για να εξικοιωθεί κανείς με το Linux και να μάθει πώς λειτουργεί μία online κοινότητα. Αν και δεν ήμουν ποτέ ενεργό μέλος στις μεταφράσεις, προσπαθούσα πάντα να βρω λύση σε κάποιο τεχνικό πρόβλημα. Ο καθένας έχει τον τρόπο του υποθέτω.

Η ουσιαστική προσφορά στο ΕΛΛΑΚ είναι να ξέρεις προγραμματισμό, καλό προγραμματισμό. Αυτή είναι η ουσία κατά τη γνώμη μου. Αν ξέρεις προγραμματισμό, τότε αυτόματα ξέρεις και τα απαραίτητα αγγλικά καθώς αυτή είναι η γλώσσα της τεχνολογίας σήμερα. Σίγουρα η μετάφραση βοηθάει κάποιον να κάνει τα πρώτα του βήματα, αλλά δεν είναι το παν. Δυστυχώς υπάρχουν ελάχιστα άτομα (μετρημένα στα δάχτυλα ενός χεριού) σε LUGs που να ασχολούνται με Linux development.
[SIZE=2]Collecting data is only the first step to our wisdom, but sharing data is the first step to our community. What he learns - we all learn. What he knows - we all benefit from. The Future is Open. He 's name is Linux.
  Απάντηση
Nikos είπε κι ελάλησε:Ίσως σας φαίνεται περίεργο αυτό το θέμα. Μερικοί ίσως το κατακρίνουν κιόλας. Δεν πειράζει. Η γνώμη τους σεβαστή.
Σε έναν κόσμο όμως, όπως αυτόν του ΕΛ/ΛΑΚ, με λειτουργικά συστήματα βασισμένα στον πυρήνα Linux, όπου σας προσφέρονται απλόχερα χωρίς καμία υποχρέωση και τα περισσότερα από αυτά εντελώς δωρεάν,
  • 1) ποια είναι η δική σας συνεισφορά ;
Δεν ζητάμε αποδείξεις εδώ, μόνον ενδείξεις. Δεν είναι ανάγκη να παραθέσετε κάποιο link για να αποδείξετε την συνεισφορά σας στο ΕΛ/ΛΑΚ. Καλόπιστα δεχόμαστε τις απαντήσεις σας.

Τι εννοείς όταν λες δεν Ζητάμε
Ποιοι ακριβώς είστε εσείς που δεν ζητάτε?

Nikos είπε κι ελάλησε:Επίσης,
  • 2)πιστεύετε πως πρέπει να συνεισφέρει κάποιος χρήστης στο ΕΛ/ΛΑΚ ; Είναι αναγκαίο ; ή μήπως είναι περιττό ;
  • 3) Τι τρόπους προτείνετε γι' αυτό ; Πρέπει να ξέρει προγραμματισμό ; Τέλεια Αγγλικά ; Να είναι techie, geek... ;
Πιστεύω ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ & ΑΠΟΛΥΤΑ πως το να προσφέρεις προϋποθέτει πως δεν θα ζητάς τίποτα πίσω.

Η συνεισφορά δεν έχει καμία σχέση με τα ανταλλάγματα.
Όποιος τα μπερδεύει, προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του και τους άλλους πως αυτός είναι καλύτερος διότι προσφέρει περισσότερο.

Όταν είχα πάρει μέρος στην μετάφραση του manual του 12.04 -αν δεν κάνω λάθος- δεν περίμενα τίποτα απο κανέναν.
Το έκανα τότε γιατί έτσι ήθελα και προσφέρθηκα και κατανάλωσα πολύ προσωπικό χρόνο για αυτό.
Σιγά τώρα, μην το βάλω και υπογραφή.
Από αυτή την οπτική, πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης της δημοσίευσής σου.

Όπως λες και εσύ: Πάντα με καλή διάθεση :D
  Απάντηση
--Rev3RsE---, post: 10797, member: 109 είπε κι ελάλησε:Η ουσιαστική προσφορά στο ΕΛΛΑΚ είναι να ξέρεις προγραμματισμό, καλό προγραμματισμό. Αυτή είναι η ουσία κατά τη γνώμη μου..

Αυτό βασικά. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.
Ή όπως λέει κι ένας γνωστός μου, δεν υπάρχουν κοινότητες. Υπάρχουν developers και maintainers από τη μία, και users από την άλλη.
Το κυριότερο πρόβλημα κάθε open source project είναι οτι δεν έχει αρκετό manpower.
[Εικόνα: eksaptei.jpg]
  Απάντηση
Opanos, post: 10833, member: 194 είπε κι ελάλησε:Τι εννοείς όταν λες δεν Ζητάμε
Ποιοι ακριβώς είστε εσείς που δεν ζητάτε?

Χμμ... ναι. Μάλλον το ζητάμε ίσως να ήταν και λάθος, μιας κι εγώ κάνω το ερώτημα (ένας) και όχι πολλοί.
Το είχα γράψει έτσι ως, εγώ=εμείς=κοινότητα Linux=όσοι συμφωνούν με το ποστ (προφανώς όχι εσύ), κάπως έτσι.

Opanos, post: 10833, member: 194 είπε κι ελάλησε:Πιστεύω ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ & ΑΠΟΛΥΤΑ πως το να προσφέρεις προϋποθέτει πως δεν θα ζητάς τίποτα πίσω.

Η συνεισφορά δεν έχει καμία σχέση με τα ανταλλάγματα.
Όποιος τα μπερδεύει, προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του και τους άλλους πως αυτός είναι καλύτερος διότι προσφέρει περισσότερο.
Εδώ μάλλον συμφωνούμε. Η άποψή μου είναι γραμμένη εδώ: [url=https://https://ubuntu-greece.blogspot.gr/2013/06/blog-post . Όποτε έχεις χρόνο και όρεξη διάβασε την.

Opanos, post: 10833, member: 194 είπε κι ελάλησε:Όταν είχα πάρει μέρος στην μετάφραση του manual του 12.04 -αν δεν κάνω λάθος- δεν περίμενα τίποτα από κανέναν.
Το έκανα τότε γιατί έτσι ήθελα και προσφέρθηκα και κατανάλωσα πολύ προσωπικό χρόνο για αυτό.
Σιγά τώρα, μην το βάλω και υπογραφή.
Από αυτή την οπτική, πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης της δημοσίευσής σου.
Δεν νομίζω πως είναι κακό να πει κάποιος που έχει προσφέρει (αν έχει προσφέρει) στην κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ. Έτσι για να βλέπουν και οι νεοεισερχόμενοι (πιθανών) πως λειτουργούμε εδώ στο ΕΛ/ΛΑΚ.
Δωρεάν λάβατε, δωρεάν δώστε (ή κάπως έτσι τέλος πάντων).
Επίσης το ερώτημα (εκτός του τίτλου του ποστ) δεν ήταν μόνο "Ποια είναι η προσφορά σας;" , αλλά και δυο άλλα μετά από αυτό.

Opanos, post: 10833, member: 194 είπε κι ελάλησε:Όπως λες και εσύ: Πάντα με καλή διάθεση :D
Πάντα με καλή πρόθεση, λέω. ;)
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Πως μπορω να δω ποια προγραμματα εχω εγκαταστησει Virus 2 1.166 18.04.2016 18:46
Τελευταία Ανάρτηση: Soulrain
  Shell linux - Ποιά η λειτουργία του; Δουλεύει με java; Νίκος Δ. 6 2.284 17.08.2015 23:06
Τελευταία Ανάρτηση: sonic2000gr
  [ΔΕΝ είναι trollιά] Ο Bill Gates ανέβασε φωτογραφία με Ubuntu Linux Hellena 0 950 30.01.2015 03:51
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena
  Ποια Linux διανομή να διαλέξω; Γιωργος 10 2.992 17.09.2014 00:09
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Grammatik: Λένε πως η πειρατεία είναι έγκλημα, εγώ λέω πως είναι απελευ Evi 0 1.125 15.07.2014 21:57
Τελευταία Ανάρτηση: Evi

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)