Troktiko: video για την αληθινή ιστορία 3 χρόνια μετά τον θάνατο του Γκιό
[IMG]Screenshot-157.png[/IMG]
Το Troktio, υπήρξε μια σελίδα που άλλοι αγάπησαν, άλλοι μίσησαν, άλλοι χλεύασαν.
Όπως και να έχει, έγραψε την δική του ιστορία στον χώρο της Blogόφαιρας και αμέτρητοι οι κλώνοι του που προέκυψαν, ιδιαίτερα μετά το κλείσιμο του, με αφορμή την δολοφονία του Σωκράτη Γκιόλα, φερόμενου ως ιδρυτή του.
Τρια χρόνια μετά, την 18η Ιουλίου 2013, σήμερα δηλαδή που γράφεται το παρόν το troktiko είναι και πάλι επάνω, στη γνωστή διεύθυνση: https://troktiko.blogspot.gr , με εισαγωγικό άρθρο:
Παράθεση:Ο χρόνος εκτός από καλός γιατρός,
είναι και καλός δικηγόρος,
και συνηγορεί πάντα υπέρ του καλού,
του σωστού και του δίκαιου...
Λίγο νωρίτερα, ανέβηκε ένα video όπου πρόκειται για ένα τρέιλερ, με την, όπως λένε, αληθινή ιστορία του Τρωκτικού:

[IMG]Screenshot81.png[/IMG]
Το τρέιλερ είναι αυτό, καθώς η σελίδα έχει πολύ μεγαλη επισκεψιμοτητα και ίσως αργεί να φορτώσει:

Σίγουρα, σαν είδηση και μόνο, δεν μπορείς να μην αναφέρεις κάτι τέτοιο, ιδιαίτερα αν κινείσαι στην blogόφαιρα, μα και την δικτυακή καθημερινότητα.
Από εκεί και πέρα, ο καθένας, έχει την δική του κρίση.
Προσωπική μου άποψη για το Troktiko, ήταν πως σε μεγάλο βαθμό, ανέβηκε έτσι, επειδή φώναζε. Και αυτό δεν το λέω κατακριτέα.
Από εκεί και πέρα πολλά ελέχθησαν και πολλά ακούστηκαν, μα όπως είπαμε, εναπόκειται στην προσωπική κρίση του καθενός.
Το μόνο σίγουρο, είναι πως η επάνοδος και το σχετικό βίντεο, θα αποτελέσουν την πηγή ενδιαφέροντος τις επόμενες ημέρες.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Το βίντεο έχει ανεβεί:

Παράθεση:Το ντοκυμανταίρ "troktiko-η αληθινή ιστορία" είναι ένα προσωπικό project που γυρίστηκε με ίδια μέσα (δηλαδή χωρίς κανένα κόστος πέρα από προσωπική εργασία) από τον Φεβρουάριο έως τις αρχές Ιουλίου του 2013.
Δεν έγινε νωρίτερα, επειδή από όλους τους εμπλεκομένους δεν γνώριζα κανέναν άλλο πέρα από τον Σωκράτη Γκιόλια. Έτσι, μου πήρε πάρα πολύ χρόνο -και τελικά χρειάστηκε μιά συγκυρία και μιά τυχαία συνάντηση- ώστε να καταφέρω να πιάσω από κάπου την άκρη του νήματος και να βρω τους ανθρώπους που πραγματικά γνώριζαν την ιστορία από πρώτο χέρι.
Στόχος μου δεν ήταν να επαναλάβω τα ήδη γνωστά και γραμμένα σε εφημερίδες και ιστοτόπους, αλλά να προσπαθήσω να μαζέψω καινούριο υλικό που ακούγεται για πρώτη φορά και προσπαθεί να απαντήσει στα φυσιολογικά ερωτήματα: ποιός, που, πότε, πως και γιατί;
Παρακολουθώντας τις μαρτυρίες των ανθρώπων που έζησαν από μέσα ολόκληρη την ιστορία του troktiko.blogspot.com, ο καθένας έχει πλέον περισσότερα στοιχεία ώστε να σχηματίσει τη δική του γνώμη.

Κώστας Λακαφώσης - Ιούλιος 2013
troktiko.documentary@gmail.com
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Η Σοβιετικη ιστορια bobos 44 5.597 10.01.2016 13:53
Τελευταία Ανάρτηση: El Administrador
  Η ιστορία και τα μυστικά του Wikileaks [βιβλίο] Evi 0 1.127 06.08.2015 23:49
Τελευταία Ανάρτηση: Evi
  Ο Θανάσης ένας σκύλος και η ιστορία του! Αυτεξούσιος 0 856 11.10.2013 10:04
Τελευταία Ανάρτηση: Αυτεξούσιος
  77 χρόνια από την έναρξη της Ισπανικής Επανάστασης [19/7/1936-memorial] [+ντ constantinos 1 1.862 20.07.2013 10:12
Τελευταία Ανάρτηση: Dionysis
  H ιστορία της Soul της Μουσικής των Μουσικών! constantinos 2 4.520 19.07.2013 08:54
Τελευταία Ανάρτηση: Takis

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)