[quick tip] Λύστε το πρόβλημα με την γάτα και τον υπολογιστή
Έχετε γάτα; Σκοπεύετε να αποκτήσετε;
Ιδού πως θα λύσετε το θέμα της συμβίωσής σας μπροστά στον υπολογιστή:

[IMG]θθυ.jpg[/IMG]
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Αυτό είναι ΛΑΘΟΣ:

[IMG]13.jpg[/IMG]

και αυτό αποδεκτό:

[IMG]IMAG0148.jpg[/IMG]
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
constantinos, post: 12057, member: 6 είπε κι ελάλησε:Αυτό είναι ΛΑΘΟΣ:
[...]
Λίγα λόγια για ΤΟ boss του osarena! respect enot
Που θα καταφέρεις να τον κοροϊδέψεις με ένα απλό αναποδογύρισμα του board game box! :p
Αυτό το tip είναι για κοινούς γάτους, και όχι για τον Admin όλων των admins!
 Σοβαρότητα (λέμε τώρα…), διαφάνεια (ΤΩΡΑ!) και Ελεύθερη πρόσβαση σε όλα.
  Απάντηση
Με την περίπτωση του σαμποτάζ τι κάνουμε;
Πώς προστατευόμαστε;

Εγώ για μήνες είχα ζήτημα με το deskjet που του χω αλλάξει την τροφοδοσία 2-3 φορές, ενώ για mouse-keyboard προτιμώ πλέον τις περιπτώσεις wireless.
  Απάντηση
nihilist, post: 14636, member: 1183 είπε κι ελάλησε:Με την περίπτωση του σαμποτάζ τι κάνουμε;
Πώς προστατευόμαστε;

Εγώ για μήνες είχα ζήτημα με το deskjet που του χω αλλάξει την τροφοδοσία 2-3 φορές, ενώ για mouse-keyboard προτιμώ πλέον τις περιπτώσεις wireless.
Σου έφαγε τα καλώδια η γάτα;;

Επίσης είμαι υπέρ των ασυρμάτων και με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες με usb φορτιστή.
  Απάντηση
καλα, αν ειχα εγω γατι (και δεν το ειχα θυσιασει στον ΚΘΟΥΛΟΥ :p ) και εβαζα τιποτα γκοθομεταλ στα 150W ηχεια στο τερμα, θα σε ελεγα εγω μετα πως θα γινοταν μπουχος το γατι, οχι μονο μπροστα απο το πισι, αλλα και απο τον οροφο :D:p . το περιεργο ειναι οτι ενα γαρδελακι που ειχα, οποτε εβαζα τετοια ξεθεωνωταν στο κελαηδημα. φαινεται του αρεσανε :p :D

τα ειχα φουλαρει τα ηχεια μια μερα με τετοια (οχι για γατι, μιας που δεν εχω -- επισης συνηθως χρησιμοποιω ακουστικα). ανεβαινει η αδερφη μου με μια φιλη της επανω (μενουμε στον 1ο) και με λεει οτι τα ακουγανε αποκατω που ερχοντανε (απο το δρομο. δεν ειχαν μπει καν στην πολυκατοικια) και η φιλη της τη ρωταγε τι ειναι αυτο το πραγμα που ακουγεται ετσι :D:D
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Είναι ένα κόλπο το κουτί, αλλά δεν πιάνει εύκολα. Δεν πιάνει διότι το laptop είναι ζεστό, και η γάτα αποζητεί την ζεστασιά, πάει και κοιμάται στο πληκτρολόγιο του, όπως στην φωτογραφία σου. Αποτέλεσμα, να ανεβαίνει η θερμοκρασία και το ανεμιστηράκι να λειτουργεί σαν τρελό.
  Απάντηση
Χάρης, post: 25763, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Είναι ένα κόλπο το κουτί, αλλά δεν πιάνει εύκολα. Δεν πιάνει διότι το laptop είναι ζεστό, και η γάτα αποζητεί την ζεστασιά, πάει και κοιμάται στο πληκτρολόγιο του, όπως στην φωτογραφία σου. Αποτέλεσμα, να ανεβαίνει η θερμοκρασία και το ανεμιστηράκι να λειτουργεί σαν τρελό.

το γατι, εκτος απο τα γκοθ, θα παθαινε και κρυοπαγηματα, αν καθοταν εστω και κοντα στο δικο μου μηχανημα. και αυτες οι θερμοκρασιες ειναι, με εξομοιωτη να τρεχει αλλο ενα debian μεσα με ανοιχτο το μηρυκαστικο του σε σελιδα με φλασ περιεχομενο, και στο βασικο συστημα η pulse console ανοιχτη (γιατι εχω ανοιξει και το αναλογικο, για να βαλω το κινητο σε λιγο), το rhythmbox ανοιχτο που ακουω ενα stream, το gimp που πηρα το "screenshot", το thunderbird, και το μηρυκαστικο ανοιχτο με 5 tabs ενα εκ των οποιων και ο σωληνας που εχω βαλει να παιζει ενα βιντεο (αλλα το εχω κανει mute :Ρ ):...

[IMG]system-stats.gif[/IMG]
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Σου έφαγε τα καλώδια η γάτα;;

Συνηθίζουν πολύ να τα τρώνε. Εμένα μου μάσησε ένα που είναι ένα καλό τροφοδοτικάκι ραδιοφώνου. Είναι επικίνδυνο, γιατί αν γίνει βραχυκύκλωμα θα αρχίσει να υπερθερμαίνεται, και η θα καεί, η δεν ξέρω τι άλλο. Ελπίζω πως αυτά τα τροφοδοτικάκια πρίζας και φορτιστές, η όπως τα λένε wallwarts, έχουν κάποιο κύκλωμα ασφαλείας. Αλλά επειδή είναι τα περισσότερα κινεζιές και ταιβανιές, φτηνιάρικα δηλαδή, ίσως και να μην έχουν.

Προσοχή στο εξής:

Τα Wallwarts, είτε τροφοδοτικάκια είτε φορτιστές, είναι δύο κατηγοριών. Η με μετασχηματιστάκι (παλιότερα μοντέλα), είτε με ένα switching κύκλωμα, χωρίς μετασχηματιστάκι (νεότερα).

Τα παλιότερα με μετασχηματιστάκι ήταν πιο ασφαλή, γιατί ο μετασχηματιστής απομόνωνε τον χρήστη από το δίκτυο του ρεύματος. Για να γλυτώσουν όμως λεφτά οι εταιρίες, το γύρισαν σε switching, τα οποία είναι ελαφρύτερα, δεν έχουν μετασχηματιστή, και δεν απομονώνουν πλήρως τον χρήστη από το δίκτυο. Έτσι, αν κάτι πάει στραβά, και το τροφοδοτικό είναι της πλάκας, ο χρήστης μπορεί να πάθει ηλεκτροπληξία.

Ήδη στις εφημερίδες έχουν βγει δύο περιστατικά, χρηστών που σκοτώθηκαν από φορτιστές. Ο ένας μάλιστα ήταν με φορτιστή i-φόνι, όπου μια άσχετη εταιρία κινέζικη η ταιβανέζικη έφτιαχνε φορτιστές για i-φόνια. Ο δεύτερος ήτανε ινδός, και δεν θυμάμαι αν ήτανε Sony η Samsung, εν πάσει περιπτώσει ξένη εταιρία πάλι που έφτιαχνε τα φορτιστάκια.

Γι' αυτό, χρειάζεται όταν φορτίζεις το κινητό, αν είναι δυνατόν να μην το πιάνεις. Βλέπεις, τα φορτιστάκια αυτά δεν έχουν γείωση (σούκο), και έτσι άλλος ένας λόγος επικινδυνότητας.

Switching τροφοδοτικά είναι και των υπολογιστών. Δεν είμαστε δηλαδή απόλυτα απομονωμένοι, και έτσι, ο υπολογιστής πρέπει να είναι σε πρίζα σούκο γειωμένη. Αλλιώς ποτέ δεν ξέρεις. Στην Ελλάδα, υπήρξε στα παλιότερα χρόνια ένα θύμα ηλεκτροπληξίας από τροφοδοτικό υπολογιστή, από ότι είχα διαβάσει ένας φοιτητής ήταν. Οι λόγοι είναι πως και τα τροφοδοτικά των PC είναι πολλές φορές φτηνιάρικα και του κ...

Επίσης είμαι υπέρ των ασυρμάτων και με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες με usb φορτιστή.

Τηλεφώνων; Όχι, εγώ δεν είμαι καθόλου. Το docking station εκπέμπει πολλές παρεμβολές.
  Απάντηση
DarkGoth, post: 25765, member: 1051 είπε κι ελάλησε:το γατι, εκτος απο τα γκοθ, θα παθαινε και κρυοπαγηματα, αν καθοταν εστω και κοντα στο δικο μου μηχανημα.

Laptop είναι αυτό;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Ταφή του υπολογιστή και παλιού λειτουργικού σας από τις Τελεταί Μ Hellena 1 955 15.01.2015 01:17
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena
  Αγορασα νεο υπολογιστη...... 0 166 Λιγότερο από 1 λεπτό πριν
Τελευταία Ανάρτηση:

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)