Μετάφραση & Καλλωπισμός του Ελληνικού Arch-wiki [Δήλωση Συμμετοχής]
ο αριθμός 10 πάντως Πάνο σου ψιλό άρεσε ... χαχαχα

Φιλικά Γιάννης
  Απάντηση
Opanos, post: 12096, member: 194 είπε κι ελάλησε:& ένα account στο trello.com [εκεί θα τα "λέμε" και θα "παίρνουμε" δουλειά για το σπίτι :p]

Το Organization στο trello.com το άνοιξες Πάνο ή περιμένεις καλύτερα, πρώτα να συμπληρωθούν τα άτομα ;
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Φίλε Νίκο,
η εμπειρία μου στην οργάνωση μεταφραστικής ομάδας, είναι περίπου στο απόλυτο μηδέν.
Ως εκ τούτου, θα σε παρακαλούσα -και αν μπορείς φυσικά- να αναλάβεις τουλάχιστον την οργάνωση.
Υποθέτω πως θα είσαι παρών στα περισσότερα "events".

Αν δεν μπορείς, όποιος άλλος μπορεί να αναλάβει την οργάνωση-στήσιμο στο trello θα ήμουν ευτυχής.

[Είδες τι ωραίες ιδέες έχω?]

:)
  Απάντηση
Opanos, post: 12210, member: 194 είπε κι ελάλησε:Φίλε Νίκο,
η εμπειρία μου στην οργάνωση μεταφραστικής ομάδας, είναι περίπου στο απόλυτο μηδέν.
Ως εκ τούτου, θα σε παρακαλούσα -και αν μπορείς φυσικά- να αναλάβεις τουλάχιστον την οργάνωση.
Υποθέτω πως θα είσαι παρών στα περισσότερα "events".

Αν δεν μπορείς, όποιος άλλος μπορεί να αναλάβει την οργάνωση-στήσιμο στο trello θα ήμουν ευτυχής.

[Είδες τι ωραίες ιδέες έχω?]

:D
Όχι Πάνο, sorry. Δεν μπορώ να αναλάβω τέτοια οργάνωση. Γι' αυτό «έχωσα» εσένα να ανοίξεις το θέμα εδώ. Αυτός που άνοιξε το θέμα θα αναλάβει και την οργάνωση.. (χαχαχα).
Όχι εντάξει. Σε ότι αφορά το trello.com είναι πανεύκολο εργαλείο. Φυσικά ότι βοήθεια χρειαστεί κάποιος εκεί, μπορεί να ρωτήσει. Να και ένα βίντεο χρήσης.

Επίσης θα πρέπει να έχει άνω του μετρίου γνώσεις περί Arch Linux (νομίζω), αυτός που θα αναλάβει την οργάνωση της ομάδας.

Αν δεν προλαβαίνεις ούτε εσύ να οργανώσεις την μετάφραση, πιστεύω να βρεθεί κάποιος άλλος με οργανωτικό πνεύμα και διάθεση να ολοκληρωθεί αυτό το «κολοσσιαίο» (κατά τη γνώμη μου) εγχείρημα.
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
  Απάντηση
Δεν έπεισα ε?

Απάντηση
Δημιούργησα μια σελίδα στο trello.com

https://trello.com/b/Rau9rT7D/arch-linux

Δεν ξέρω αν μπορείτε να την δείτε -αν και είναι "public"-, ή αν χρειάζεται εγώ να προσθέσω χρήστες/μέλη [Νίκο βοήθα εδώ].

Δημιουργήστε όποιος θέλει και ένα account στο wiki

Edit: Ο Νίκος, δημιούργησε την σελίδα που θα δουλέψουμε τελικά.
Η σωστή είναι αυτή:

https://trello.com/archwikigreektranslators
  Απάντηση
Δεν δημιούργησες Organization αλλά ένα απλό board. Έχει τα μειονεκτήματα του αυτό. Π.χ δεν μπορείς να δημιουργήσεις άλλο board μέσα στο υπάρχων.
Κοίτα - δημιούργησα ένα Organization γι αυτή τη δουλειά σε πρόσθεσα (αφού έχεις ήδη λογαριασμό στο trello). Αν κάποιος δεν έχει, μπορεί να φτιάξει εύκολα ή να τον καλέσεις μέσω e-mail.
https://trello.com/archwikigreektranslators

Προσοχή στο κάλεσμα
Θα πρέπει να πατήσεις στο add member στην παραπάνω σελίδα και να βάλεις όχι το αρχικό Nickname αλλά αυτό που είναι στην παρένθεση. Για παράδειγμα αν βάλω Panos S μου βγάζει άσχετα αποτελέσματα. Πρέπει να βάλω panoss (αυτό που έχει το παπάκι μπροστά - χωρίς το παπάκι όμως @)

Στο παραπάνω organization μπορείς να δημιουργήσεις πολλαπλά boards και να ορίσεις το visibility και τα μέλη στο κάθε ένα. Για παράδειγμα, επειδή το κομμάτι του package manager (pacman) είναι τεράστιο, μπορείς να ανοίξεις ένα board ολόκληρο γι' αυτό.
Το κάθε board έχει τους δικούς του κανόνες και μέλη. Αναλόγως το visibility το βλέπουν ή όλοι ή μόνο τα μέλη του Org. ή μόνο τα μέλη του board (private).
Θα πρέπει να προσθέσεις τα μέλη που θα καλέσεις στο Organization και στο Board.
Παράθεση:Ας γνωστοποιήσουν το nickname που έχουν στο trello.com όσοι ενδιαφέρονται. Ολόκληρο το nickname , μαζί με αυτό που γράφει στην παρένθεση.

Πρόσθεσα και μια λίστα με κάποιες οδηγίες χρήσης. Διαβάστε την.(στο trello.com εννοώ)

Ουφ, κουράστηκα. Είμαι με Ubuntu 14.04 και έχει κολλήσει το σύμπαν λέμε.. :p
  Απάντηση
Ωραίος ο Νίκος.

Αλλά αν σου πω πως δεν βλέπω την λίστα με τις οδηγίες, θα με πεις τυφλό ..? :P
  Απάντηση
Opanos, post: 12226, member: 194 είπε κι ελάλησε:Αλλά αν σου πω πως δεν βλέπω την λίστα με τις οδηγίες, θα με πεις τυφλό ..? :p
Δεν βλέπεις μέσα στο board "Μετάφραση Arch Wiki" μια λίστα στα δεξιά που λέει "Trello. Οδηγίες χρήσης...κλπ" ;
Καλά μη φανταστείς τίποτα τρελά πράγματα. Λέω κάποια πράγματα για τα Boards, Formatting, Members.. τέτοια.
Το καλύτερο που έχω βρει να δείχνει πως δουλεύει το trello.com είναι το παραπάνω βίντεο.

Επίσης, μπορείς να μεταφέρεις το Board που άνοιξες μέσα στο Organization. Δεν είναι ανάγκη να το κλείσεις. Άλλαξε του όνομα και Copy.(από το Menu). Μόλις πατήσεις Copy θα δεις από κάτω που θες να το κάνεις paste. Το κάνεις στο Arch Wiki Greek Translators και πατάς Create.
Αφού το κάνεις αυτό, μετά μπορείς να το κλείσεις. (από το Menu πάλι, πατάς close board)
  Απάντηση
Δημιούργησα και ένα Board ονόματι "Trello Test". Είναι ορατό μόνο στα μέλη του Organization. Μπείτε και «αλλάξτε του τα φώτα» :D
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)