Μια ερώτηση για Debian rolling διανομή με φρέσκα πακέτα...
Γειά σας είμαι χρήστης ubuntu εδώ και αρκετά χρόνια έχω στον υπολογιστή μου το λειτουργικό σύστημα ubuntu (πότε xubuntu κλπ) και θα ήθελα να κάνω μετάβαση μια rolling διανομή debian (πχ testing).
Δοκίμασα το makulu linux πολύ εύκολο και καλό το μόνο που έκανα ήταν να ενεργοποιήσω κάποιες πηγές στα αποθετήρια δεν θυμάμαι πως λέγονταν έκανα ενημέρωση και μετα επανεκκίνηση και δεν με ξαναέβγαλε στο γραφικό περιβάλλον.
Υπάρχει καμιά άλλη εύκολη διανομή να δοκιμάσω ;

ΥΓ1: Υπάρχει κανένας ειδικός να με βοηθήσει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις , να εγκαταστήσω κάποια προγράμματα που θέλω και γενικά να με βοηθήσει για να κάνω εγκατάσταση μια debian (rolling) διανομή ?
  Απάντηση
Δοκίμασες LMDE (Linux mint debian edition)? Βασίζεται σε debian testing με πολυ μεγάλο community κλπ.
  Απάντηση
Debian.
https://www.debian.org/devel/debian-installer/
https://d-i.debian.org/manual/en.i386/apa
[Εικόνα: eksaptei.jpg]
  Απάντηση
τελικά έβαλα το linux mint debian edition πολύ καλό μέχρι στιγμής .

Θέλω όμως Βοήθεια γιατί στο καθαρό τερματικό έχω μόνο ελληνικά δεν αλλάζει σε αγγλικά ενώ στο γραφικό περιβάλλον στην εφαρμογή terminal αλλάζει σε αγγλικά !
Τι πρέπει να κάνω ;;;;;
  Απάντηση
100 φορές μου κόλλαγε το cinnamon
δοκίμασα και το enlighenment τριςχειρότερα
δεν ξέρω τι γίνεται ... μήπως φταίνε οι κλειστού κώδικα οδηγοί της κάρτας γραφικών δεν ξέρω στο xubuntu δεν είχα τέτοια προβλήματα δεν ξέρω τι φταίει....
  Απάντηση
Xrhstaras, post: 14935, member: 1197 είπε κι ελάλησε:τελικά έβαλα το linux mint debian edition πολύ καλό μέχρι στιγμής .

Θέλω όμως Βοήθεια γιατί στο καθαρό τερματικό έχω μόνο ελληνικά δεν αλλάζει σε αγγλικά ενώ στο γραφικό περιβάλλον στην εφαρμογή terminal αλλάζει σε αγγλικά !
Τι πρέπει να κάνω ;;;;;
Εννοείς για να βλέπει επακριβώς τους φακέλους σου, τα ονόματά τους; Τα ονόματα; Δεν κατάλαβα.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
χρησταρα αν εχεις εμπειρια σε περιβαλλον XFCE και θελεις κατι σε Debian Testing rolling τοτε ριξε μια ματια στο Solydx

https://solydxk.com/homeedition/solydx/
  Απάντηση
Sthn Konsola (alt+f1 ,alt+f2)

constantinos, post: 14941, member: 6 είπε κι ελάλησε:Εννοείς για να βλέπει επακριβώς τους φακέλους σου, τα ονόματά τους; Τα ονόματα; Δεν κατάλαβα.
  Απάντηση
εγω χρησιμοποιώ εδώ και λίγους μήνες το debian σαν rolling, χωρίς πρόβλημα me to sid

source
  Απάντηση
LoneShadow, post: 14970, member: 1007 είπε κι ελάλησε:εγω χρησιμοποιώ εδώ και λίγους μήνες το debian σαν rolling, χωρίς πρόβλημα me to sid

source

ΥΓ. προτιμώ όμως το archlinux για rolling distro (και γενικά)
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  SparkyLinux: Full Rolling τούμπανο! debianass 19 4.684 19.02.2018 19:00
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  debian as rolling distro fkoutsopoulos 0 1.207 17.06.2015 23:41
Τελευταία Ανάρτηση: fkoutsopoulos
  Ερώτηση για Linux Mint Debian 201303 dune 6 873 14.09.2013 00:52
Τελευταία Ανάρτηση: dune
  Θέλω να βρω μια καλή debian(?) rolling διανομή , έχω δει την aptosid θα'θελα λί Χρήστος 8 1.399 21.04.2013 11:36
Τελευταία Ανάρτηση: Opanos
  ελαττωματικα πακετα και αδυνατη επιδιορθωση τους antonio 12 1.522 23.01.2013 11:11
Τελευταία Ανάρτηση: antonio

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)