Πρόβλημα με titlebar σε cinnamon Archlinux
Καλησπέρα παραθέτω τις παρακάτω φωτογραφίες με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω :
[attachment=263]

μου το κάνει σε ορισμένα προγράμματα οπως το system monitor το gedit σε υπό παράθυρα και άλλα ενώ στον Nemo π.χ. είναι κομπλέ :[attachment=264]

Ευχαριστώ.
  Απάντηση
Α! να σημιώσω οτι έχω βάλει για window borders το mediterranean night.
  Απάντηση
Μήπως έχεις τίποτα εφέ ενεργά (3D και τέτοια?)
My name is El Administrador, and I am your God.
  Απάντηση
Δεν νομίζω.Μόνο οι default ρυθμίσεις.
  Απάντηση
Το δοκίμασα και σε Mint Cinnamon και είναι εντάξει μήπως φταίει που έχω τον GDM και δεν έχω διαγράψει το Gnome-Shell ?(άμα γίνεται να διαγραφεί δηλαδή)
  Απάντηση
Στο κάνει και σε άλλα στυλ εμφάνισης αυτό?

Δεν έχει καμία σχέση ο gdm & gnome shell.., άλλο το ένα άλλο το άλλο, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο conflict...
  Απάντηση
Χωρίς display manager το cinnamon τρέχει σε software rendering mode (στο δικό μου pc) και το gdm έχει σαν dependency το gnome-shell γιαυτό το λέω.(και επειδή δεν έχω τίποτα άλλο να σκεφτώ) :)
  Απάντηση
Ναι, και αυτό συμβαίνει διότι -αντίθετα με το kde- ο gdm είναι μέρος του βασικού gnome -εγκαθίσταται έτσι και αλλιώς, ενώ ο kdm είναι ξεχωριστό πακέτο-.
Δοκίμασες άλλο στυλ εμφάνισης υποθέτω με τα ίδια αποτελέσματα.
Ανοίγει το pc ή όχι?
Δες εδώ:
https://www.linfo.org/dmesg
https://tldp.org/LDP/LG/issue59/nazario
  Απάντηση
Το pc μια χαρά είναι απλά αυτό έχω μόνο αυτό το "γραφικό" πρόβλημα.Να στείλω και δω dmesg ?
  Απάντηση
Opanos, post: 15304, member: 194 είπε κι ελάλησε:Δοκίμασες άλλο στυλ εμφάνισης υποθέτω με τα ίδια αποτελέσματα.
Ναι πάλι σε επιλεγμένα πράματα.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Screen tearing στο mint 18 cinnamon και cinnamon γενικά. perikk 2 1.696 27.07.2016 23:57
Τελευταία Ανάρτηση: Keravnos2
  Πρόβλημα με themes σε linux mint 17 cinnamon BlacK_DrAgOn 5 1.049 23.06.2014 00:07
Τελευταία Ανάρτηση: Αυτεξούσιος
  fail to execute login comand(archlinux) (Λύθηκε) nikos342 2 675 05.07.2011 17:21
Τελευταία Ανάρτηση: modenas88

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)