Αυγόψωμο με τυρί!
Πανεύκολο και γρήγορο:

[IMG]eggs.jpg[/IMG]
Η ζωή μας είναι άσκοπα λαχανητά σε κανονισμένες απεργίες ρουφιάνους και περιπολικά.
  Απάντηση
Ἐντάξει, ἐπαναλαμβάνω ἐδῶ τὴ συνταγὴ γιὰ τὸ ψωμί, ἀφοῦ πρῶτα εὐχαριστήσω γιὰ τὴν ἀποδοχὴ τῆς πρότασης νὰ ἀνοίξουμε νέο θέμα μὲ συνταγές (βλέπω ἤδη ἀνταπόκριση :))
Σὲ μιὰ λεκανίτσα ρίχνουμε ἕνα πακετάκι (500 γραμ.) ἀλεύρι - ἐγὼ βάζω ὁλικῆς ἄλεσης καὶ μοῦ βγαίνει μαῦρο τὸ ψωμί, ἀλλὰ πάει καὶ ὁτιδήποτε ἄλλο ἀλεύρι. Προσθέτουμε γύρω στὰ 150 γραμ. καρυδόψιχα ἀλεσμένη στὸ μπλέντερ, μισὸ φακελάκι μπαίηκιν πάουντερ καὶ λιναρόσπορο, ἁλάτι (προαιρετικά - ἐγὼ δὲν βάζω λόγῳ καρδιᾶς :() καὶ πιπέρι. Άλλά μυρωδικὰ ποὺ πηγαίνουν εἶναι τὸ γλυκάνισο, τὸ κύμινο καὶ τὸ τζίντζερ, ἀλλὰ καὶ ὁτιδήποτε ἄλλο (εἶναι θέμα φαντασίας καὶ στοιχειώδους αἴσθησης γευστικῶν συνδυασμῶν). Στὸ μίγμα ρίχνουμε ἕνα κουτάκι μπύρα καὶ ἀρχίζουμε τὸ ζύμωμα. Ἀνάλογα τὴν ὑφὴ μποροῦμε νὰ προσθέσουμε ἀλεύρι ἢ νερὸ χλιαρό, ἄν χρειαστεῖ καὶ δὲν φτάσει ἡ μπύρα. Στὸ ἕτοιμο ζυμάρι προσθέτουμε ὅ,τι ἄλλο θέλουμε (π.χ. τυρί, γιὰ νὰ βγεῖ τυρόψωμο, ἐλιὲς ροδέλες γιὰ νὰ βγεῖ ἐλιόψωμο κ.λπ.), πλάθουμε σὲ φρατζόλα, καρβέλι ἢ σὲ μικρότερα φρατζολάκια καὶ ἀφήνουμε σκεπασμένα τὰ «δημιουργήματά» μας γύρω στὶς 4-5 ᾡρες νὰ φουσκώσουν. Ψήνουμε σὲ προθερμασμένο φοῦρνο στοὺς 200-250 βαθμούς.
Τρώγεται ζεστό μὲ βούτυρο καὶ τυρί ἢ κρύο. Δὲν χαλάει γρήγορα καὶ εἶναι μιὰ καλὴ λύση γιὰ ὁμαδικὲς συγκεντρώσεις, ὡς βάση γιὰ «μεζεδάκια», καναπεδάκια καὶ συναφῆ ἁμαρτήματα :rolleyes:.
Οἱ ἄνθρωποι γεννιοῦνται ἀμόρφωτοι, ὄχι ἠλίθιοι. Γίνονται ἠλίθιοι μὲ τὴν ἐκπαίδευση.[SIZE=3] (B. Russell)
  Απάντηση
Καλύτερα θα ήταν να το έκανες νέο ποστ, ξεχωριστό, ώστε η κάθε συνταγή να είναι ανεξάρτητη και για καλύτερη εύρεση.
My name is El Administrador, and I am your God.
  Απάντηση
Gianna, post: 15369, member: 1359 είπε κι ελάλησε:Πανεύκολο και γρήγορο:
Χρυσοχέρα μου εσύ!
Πες και εκείνη την συνταγή με τις αυγοφρέτες που όταν τις έφτιαξες, είχες ξεχάσει να βάλεις το σημαντικότερο (αυγό)! :D
  Απάντηση
Hellena, post: 15377, member: 58 είπε κι ελάλησε:Χρυσοχέρα μου εσύ!
Πες και εκείνη την συνταγή με τις αυγοφρέτες που όταν τις έφτιαξες, είχες ξεχάσει να βάλεις το σημαντικότερο (αυγό)! :D
χαχαχαχα, ήταν και η τελευταία φορά που ασχολήθηκα με την μαγειρική. Δεν το έχω, με τίποτα!
Η ζωή μας είναι άσκοπα λαχανητά σε κανονισμένες απεργίες ρουφιάνους και περιπολικά.
  Απάντηση
Gianna, post: 15379, member: 1359 είπε κι ελάλησε:χαχαχαχα, ήταν και η τελευταία φορά που ασχολήθηκα με την μαγειρική. Δεν το έχω, με τίποτα!
Ε οχι και η τελευταία. Είχες κάνει και εκείνες τις έτοιμες πίτσες, με την ζελατίνα μαζί.
Και την σόγια που νόμιζες πως ήταν cornflakes και τα είχες χώσει στην σαλάτα.
Να τα λέμε αυτά... Κορίτσι για σπίτι!
respect enot
Fifght sexism - Hate Fascim
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)