Προεπισκόπηση εικόνων σε αρχεία ήχου στον Dolphin [Λύθηκε]
Γεια χαρα παιδια!
Δεν βρισκω για το fedora 20 KDE τι ακριβως χρειαζεται για να δουλεψει η προεπισκοπηση εικονων σε mp3 αρχεια του Dolphin!
Βασικα δεν γνωριζω πως να εγκαταστησω το ''ΑudioThumbs'' https://kde-apps.org/content/show.php/Au...ent=114885
Χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω αυτο χρειαζεται για να λυθει το προβλημα μου!
  Απάντηση
Έχω πολύ καιρό να μπω σε KDE και πόσο μάλλον fedora, μα δεν υπάρχει στις επιλογές του η δυνατότητα να ενεργοποιήσεις τις προεπισκοπήσεις; Ούτε στον διαχειριστή πακέτων; Θυμάμαι πως κάτι είχε.
Σε αυτό που ρωτάς πάντως, από εξαρτήσεις θες αυτά:
Παράθεση:Taglib >=1.6.x
libFLAC++6 >=1.2.x
και το εγκαθιστάς αφού το αποσυμπιέσεις και μετακινηθείς με την κονσόλα σου εκεί που το έχεις αποσυμπιέσει, θα δώσεις αυτές τις εντολές:
Κώδικας:
mkdir build
cd build
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix` ..  
make
sudo make install
kbuildsycoca4
Ο τύπος εδώ έχει κάνει ένα βίντεο που δείχνει γενικότερα για μικρογραφίες σε media:

Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
constantinos, post: 15601, member: 6 είπε κι ελάλησε:δεν υπάρχει στις επιλογές του η δυνατότητα να ενεργοποιήσεις τις προεπισκοπήσεις; Ούτε στον διαχειριστή πακέτων;
Εχω ενεργο το preview απ τον Dolphin.

Τωρα...
Αν παμε στις ρυθμισεις του Dolphin: Settings/Configure Dolphin/General/Previews θα δουμε οτι υπαρχει τικαρισμενη η επιλογη: ''Αudio Files'', ομως πρεπει να ειναι ακυρο αυτο γιατι για να εμφανιστει το ''Audio Files'' ειχα ακολουθησει πρωτα καποιες οδηγιες που δεν θυμαμε ακριβως τι εκανα αλλα πρεπει να ηταν απ αυτην την σελιδα --> https://www.pclinuxos.com/forum/index.ph...c=104264.0 και αφορα το PClinuxOS (ασχετο δηλαδη.)
Παντος μου εκανε εντυπωση το οτι ενφανιστηκε η επιλογη ''Audio Files'' στις προεπισκοπησεις μου μετα απ οτι ειχα κανει!

constantinos, post: 15601, member: 6 είπε κι ελάλησε:Ούτε στον διαχειριστή πακέτων;
Διαχειριστη πακετων λεμε τον YUM Extender;
Απο εκει ποτε δεν εκανα καποια ρυθμιση, δεν γνωριζω για YUM Extender τιποτα γιατι εχω την εντυπωση τοσο καιρο οτι στο fedora KDE εχουμε μονο τον Apper για διαχειριστη πακετων!

constantinos, post: 15601, member: 6 είπε κι ελάλησε:Σε αυτό που ρωτάς πάντως, από εξαρτήσεις θες αυτά:
Κώδικας:
Taglib >=1.6.x
libFLAC++6 >=1.2.x
Γνωριζεις πως βρισκω ακριβως αυτα τα πακετα, δεν μπορω να τα βρω στο δυαδικτυο ουτε στον Apper και YUM υπαρχουν, και αν μπορεις να μου πεις ποιο αναλυτικα πως τα εγκαθιστω γιατι δεν καταλαβα τι εννοεις oταν λες:
''αφου τα αποσυμπιεσω να μετακινηθω με την κονσολα μου εκει που τα εχω αποσυμπιεση.''

Π.χ στον φακελο Download πως θα μετακινηθω με την κονσολα;
To τoνιζω γιατι ειναι κατι που δεν εκανα ποτε sorry :)
  Απάντηση
Μπορείς να εγκαταστήσεις αυτό: ftp://bo.mirror.garr.it/pub/1/mageia/dis...4.i586.rpm.
Είναι πακέτο της Mageia αλλά δε χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο για Mageia, οπότε μπαίνει κανονικά. Αν το κάνεις μέσω Apper, θα σου βγάλει προειδοποίηση ότι είναι ανυπόγραφο το πακέτο αρχικά (δεν υπάρχει πρόβλημα) και στο τέλος ότι δε βρίσκει την προέλευση κι ότι δεν πέτυχε η εγκατάσταση. Αυτό είναι γιατί απλά το Apper θα ψάξει για αποθετήριο ενώ το πακέτο δεν έχει.
Το δοκίμασα μόλις σε live cd της Fedora και δούλεψε κανονικά.
Αν σου βγάλει conflict επειδή έχεις ήδη στο σύστημα σου την ένδειξη Audio Thumbs, θα το ψάξουμε.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Για να μετακινηθείς σε φάκελο με την κονσόλα δίνεις cd (κενό) και τη διαδρομή του φακέλου, π.χ cd /home/freefour/Downloads.
Με σκέτο cd ξαναγυρνάς στον αρχικό φάκελο.
  Απάντηση
Το εγκατεστησα αλλα το προβλημα παραμενει! Δοκιμασα ανοιγμα με: Apper και μου εβγαλε αυτες τις ειδοποιησεις που λες και στο τελος δεν εβγαλε οτι εγκαταστηθηκε! (δεν διαβασα ακριβως τι εβγαζε γιατι δεν γνωριζω καλα αγγλικα)
Αν θες ξανα δοκιμαζω την εγκατασταση και να μεταφρασω τυχον ειδοποιησεις!

Παρολα αυτα εκανα reboot και περιμενα οτι θα δουλεψει οπως μου γραφεις!
Μπορει να φταιει η ενδειξη: Audio Thumbs που ειναι εγκατεστημενη καπως περιεργα οπως αναφερα(απο PClinuxOS.)
Αν θελεις μπορουμε να δουμε κατι μηπως το φτιαξουμε!

Soulrain Falls, post: 15611, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Για να μετακινηθείς σε φάκελο με την κονσόλα δίνεις cd (κενό) και τη διαδρομή του φακέλου, π.χ cd /home/freefour/Downloads.
Με σκέτο cd ξαναγυρνάς στον αρχικό φάκελο.
Oκ δεν το ηξερα θα μου χρειαστει αυτο, ευχαριστω!
  Απάντηση
Δεν ξέρω τι έχει εγκατασταθεί και που, όταν το έκανες την πρώτη φορά, οπότε πάω μαντεύοντας.
Αρχικά αναζήτησε το audiothumbs στον Apper και απεγκατέστησέ το (λογικά θα το βρίσκει τώρα) κι ας ελπίσουμε ότι θα φύγει κι ό,τι τυχόν είναι λάθος.
  Απάντηση
Αφού το απεγκαταστήσεις, πήγαινε στο φάκελο /usr/share/kde4/services και βεβαιώσου ότι δεν υπάρχει κάτι σαν "audiothumbs.desktop", όπως και ότι δεν εμφανίζεται στις ρυθμίσεις του Dolphin.
  Απάντηση
Στον Apper δυστυχως δεν υπαρχει audiothumbs (αν υπηρχε ισως να γινοταν η δουλεια απ την αρχη.)
Αυτο που ειχα κανει και εμφανιστηκε η ενδειξη ''Audio Files'' στο: Settings/Configure Dolphin/General/Previews πρεπει να ειχε γινει με καποιες εντολες!
  Απάντηση
Μωρέ με κάποιες εντολές έγινε αλλά εφόσον δε θυμάσαι τι, δε μπορώ να ξέρω τι έγινε.
Άνοιξε την κονσόλα και δώσε sudo yum remove audiothumbs. Αν σου πει ότι δεν είναι εγκατεστημένο, δώσε sudo rpm -Uvh --nosignature ftp://bo.mirror.garr.it/pub/1/mageia/dis...4.i586.rpm για να εγκατασταθεί και πες μου αν σου βγάλει κάποιο σφάλμα.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  script για μετατροπη dts ηχου σε ac3 nikos 1 1.325 07.10.2011 14:32
Τελευταία Ανάρτηση: modenas88

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)