Εξαπατήσεις και social engineering με spam mail
[IMG]phishing-emails.png[/IMG]

Εδώ λέω να ανοίξω νέο θέμα για το τι περίεργο (και πολλές φορές γελοίο) εχει να βγαλει αυτή η χωματερή που λέγεται σπαμ, είτε αυτό προέρχεται από mail, είτε από φόρμες επικοινωνίας διαφόρων σελίδων προς τα μέλη της σελίδας, είτε backlink spam που συνηθως τα βρίσκουμε σε απαντήσεις αναρτήσεων σε blog και forum. ξεκινάω με το post του αγριόγατου (το οποίο στάθηκε αφορμή για το θέμα σπαμ) που είχε αναρτήσει στο άλλο θέμα με τον "ιό της αστυνομίας".

Στο θέμα μπορειτε να βάλετε ότι χαζό, γελοίο, κακοφτιαγμένο σπαμ, έχετε λάβει, είτε από μειλ, είτε από σελιδα, είτε να γράψετε τέτοια χαζά σπαμ, που έχετε δει σε forum και blog.

Agriogatos, post: 15962, member: 388 είπε κι ελάλησε:Καλημέρα ! Πριν λίγες μέρες με βρήκε ένας κύριος στο Linkedln ισχυρίζεται πως είναι Διευθυντής Τραπέζης σε Άλλη Χώρα και μου έκανε μία πρόταση για δουλειά. Φυσικά αν θέλω να μάθω περισσότερα έπρεπε να του απαντήσω από το email μου και όχι από τη παραπάνω σελίδα.... όπως και να έχει κατάλαβα ότι "βρωμάει" η δουλειά αλλά παρόλο αυτά έστειλα με τη λογική ότι και να στείλω δε χάνω τίποτα. Μου απάντησε με αυτό το μήνυμα :

[SIZE=15px]Thanks so much for accepting my connection,, i know this will come as a surprise to you but let me formally introduce myself to you.I am Andrew Pinhorn a Banker in C. Hoare & Co Bank. I am contacting you concerning an abandoned sum of $22,500,000.00 USD. In June 2013, A customer called Aleksander Ahlgren Agriogatos[SIZE=15px] a foreign contractor with Royal Dutch Plc came to our bank for business discussions and investment, As the officer in charge of his transaction then, I encouraged him to consider various growth of funds with prime ratings. Then he invested Nineteen Million Five Hundred Thousand United State Dollars only. Based on my advice, we were able to spin the initial deposit with profit and interest to 22.5 million U.S Dollars. After few months; My bank (C. Hoare & Co) sent several notice to him without response and unfortunately, my client died in Syria, may his soul rest in peace. He died without leaving a Will and several efforts were made to find his extended family through your embassy without success. Because of the sensitive nature of private banking, most customers don't nominate next of kin in their investment, also usually in most cases leave their WILLS in our care, in this case; our now deceased client died in-testate.

[SIZE=15px]It is quite clear now that our dear client died with no known or identifiable family member. According to practice, the Private banking sector will by the end of this year broadcast a request for statement of claim to C. Hoare & Co Bank, failing to receive viable claims they will probably revert the deposit to the Management of C. Hoare & Co. This will result the money entering the C. Hoare & Co accounting system and the portfolio will be out of my hands and out of the private banking division. What bothers me most is that according to the laws of my country at the expiration of Ten {10} years the funds will revert to the ownership of the UK Government if nobody applies to claim the funds.

[SIZE=15px]Now, I am prepared to give the necessary details for you to act as the closest surviving relation of our deceased customer (Aleksander Ahlgren Agriogatos[SIZE=15px] ) because you bear same surname with the decease and am also dealing this with you base on trust as i look on your profile now I am also proposing that after a successful execution of the business deal, the funds will be shared in the ratio 40/60. You will get 40% and I will be entitled to 60% as the initiator of the deal. You know that I must have done my home work already before contacting you. Although the project is capital intensive, I know I will be able to pull it through following proper banking and legal Channels with your assistance at your end. I will tidy up the legal aspect with the assistance of a lawyer who will prepare all the documents that will be needed to transfer the money from London to your country. Once more, I ask that if you find no interest in this project that you should discard this mail and forget I ever contacted you, I ask that you do not be vindictive and destructive; do not destroy my career. Opportunities like this only comes once in a lifetime. I am a family man and this is an opportunity for me to give my family the best in life. I would want you to think about this and let me know your decision. If you give me a positive response, I will give you the relevant INFORMATION for the successful transfer of these funds and we both enjoy it in peace.

[SIZE=15px]If you give me positive signals on my email : I will initiate this process towards a conclusion. I wish to inform you that should you not contact me via official Channels else I will deny knowing you and about this project. You can also check on my biography from this link as well hoaresbank.co.uk/andrew-pinhorn you can also call our official line +44 7451253599 but do not talk about this transaction or I may deny knowing you, when you call? Ask of Andrew Pinhorn (C. Hoare & Co) and if I am on seat, then your call shall be transfer to me, what I will want you to do is to abolish the call before I talk because my official line are not secured means to reach me bearing in mind, the nature of this transaction, because they are periodically monitored to assess our level of customer care in line with our Total Quality Management.

[SIZE=15px]I await your response.

[SIZE=15px]Regard
[Εικόνα: cleardot.gif]
[SIZE=15px]Andrew Pinhorn
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Εδω δειτε και σε εμενα, τι με ηρθε μολις τωρα εμενα στο μειλ μου, να πεθανετε στο γελιο, σπαμ-μειλ απατη, κλασσικα, με τι αλλο? καποιος παμπλουτος που ειδε τα ραδικα αναποδα, και το τεραστιο ποσο που ειχε στην τραπεζα εχει μπλοκαριστει γιατι δεν εχει αλλους συγγενεις, και πρεπει να εμφανιστω εγω σαν "συγγενης", για να διεκδικησω το ποσο που τα μοιραστω μισο-μισο, με τον απατεωνα, αφου "ηταν δουλεια απομεσα", η αποδεσμευση του ποσου. στο τελος του μηνυματος ζητανε και τα στοιχεια μου, τα οποια και θα τους δωσω με μεγαλη μου χαρα:...
Κώδικας:
linuks@DarkGoth:~$ rig (αυτη την εντολιτσα, πολυ την εχω αγαπησει :D :P )
Foufoutos Fookakis (να φαινεται και σε στυλ ελληνιαμερικανου, ντε :D :P )
119 Buncaneer Dr
Wichita, KS, 67276
(316) xxx-xxxx (δεν εχω τηλεφωνο, αν χρειαστει, τηλεφωνω απο τον τηλεφωνικο θαλαμο απεναντι :D :P )
linuks@DarkGoth:~$
Ποιο ειναι ομως το πιο γελοιο της υποθεσης? αυτοι ειναι "καπως" πιο εξυπνοι απο μια αμοιβαδα, και βλεπωντας το "gr" στο τελος της διευθυνσης μειλ μου, στειλανε το σπαμ τους σε ελληνικα μεταφρασμενα απο αυτοματο μεταφραστικο. παρτε ποπ-κορν, καθιστε αναπαυτικα ακουγωντας γκοθομεταλ, οπως κανω εγω τωρα, περιμενοντας το tails στον εξομοιωτη να ανοιξει, σκεφτομενος την τρολλ απαντηση που θα στειλω απο το ψευτικο μειλ που εχω, διαβαστε και απολαυστε (και αφου με εκαναν την τιμη και με εστειλαν το σπαμομειλ τους στη γλωσσα μου, θα απανταω και εγω, για οσο τραβηξει στα ελληνικα):...

Παράθεση:Χαιρετισμούς,

Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας και θέλω την επικοινωνία μας να είναι ουσιαστικά μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου καθώς δεν θα ήθελα αυτό να εκτεθούν σε ένα άλλο μέρος, να κρατήσει αυτές τις πληροφορίες δίνω από τώρα για τον εαυτό σας. Το όνομά μου είναι κ Maximilian Musselius, και ζητώ τη βοήθειά σας για να πάρει τα χρήματα πίσω από τα τέλη του κ Robert McCarthy, που ήταν μια Νότιας Αφρικής σύμφωνα με τα αρχεία του με την τράπεζά μας. Αν αυτό θα θέσει σε κίνδυνο τη θέση και τη φήμη σας, δεν θα έχετε επαφή. Αυτό είναι ασφαλής και επωφελής για τους δυο μας οικονομικά. Είμαι σήμερα ο διευθυντής επιχειρήσεων της τράπεζας μας εδώ στην Ουαγκαντούγκου, Μπουρκίνα Φάσο και παρακαλώ κρατήστε αυτές τις πληροφορίες για τον εαυτό σας. Θα σας δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για τον εαυτό μου, η τράπεζα μας και η ίδια η συναλλαγή τη στιγμή που θα δεχτεί να το κάνετε αυτό με μένα.

Αργά κ Robert McCarthy, έζησε και εργάστηκε στην Ταϊλάνδη ως επιχειρηματία real estate και έχει κατατεθεί στην τράπεζα μας το ποσό των δεκαοκτώ εκατομμύρια και οκτακόσια δολαρίων (US18.6million) ως προθεσμιακή κατάθεση για μια περίοδο δύο ετών, το 1996 και αυτή των καταθέσεων δεν έχει αξιώνεται μέχρι αυτή τη στιγμή. Είναι η ρουτίνα της τράπεζας μας να μεταφέρει όλες τις καταθέσεις που έχουν μείνει ανενεργός για αυτό το χρονικό διάστημα για λογαριασμό της κυβέρνησης. Ένα πράγμα με αυτό το συγκεκριμένο λογαριασμό που προσέλκυσε το ενδιαφέρον μου είναι ότι ο καταθέτης δεν τίθεται κανένα δικαιούχο τη στιγμή που έκανε την κατάθεση και, ως εκ τούτου, δεν άφησε κανέναν για την τράπεζα μας να επικοινωνήσουμε όπου δεν είναι διαθέσιμη. Έχω την δική μου αναλάβει ανεξάρτητη έρευνα για να γνωρίζουμε την τύχη του, δεδομένου ότι δεν υπάρχει κανένας άλλος να έρθει σε επαφή και συνειδητοποίησα ότι πέθανε στις αρχές του 1997, ως αποτέλεσμα της καρδιάς σχετίζονται με ασθένειες.Έχω πάει στην τελευταία γνωστή διεύθυνση και όλους εκείνους που τον ήξεραν επιβεβαίωσε ότι ήταν νεκρός και εγώ επίσης διερεύνησε από το γραμματέα των θανάτων, ο θάνατός του καταγράφηκε και δεν υπάρχει καμία γνωστή σχέση από αυτόν του

καθώς και. Έκανα περαιτέρω προσπάθεια στην πρεσβεία της Νοτίου Αφρικής εδώ στην Ταϊλάνδη και δεν υπάρχουν πληροφορίες γι 'αυτόν βρέθηκε. Όλα αυτά κατέστησαν αδύνατο για μένα να εντοπίσει κάποιος από τους συγγενείς του, δεδομένου ότι αυτό είναι το θέμα, θέλω να ισχύουν ως διάδοχος του θανόντος με την ιδιότητα του φίλου του, προκειμένου να διεκδικήσει την κατάθεση από την τράπεζα μας. Λόγω του τρόπου τράπεζά μας λειτουργεί, δεν είναι μόνο κάποιος έξω από την Ταϊλάνδη που μπορούν να κάνουν με επιτυχία τον ισχυρισμό. Δεν έχει σημασία αν τον γνώριζε ή όχι, δεν έχει σημασία αν είχε οποιαδήποτε σχέση μαζί του ή όχι, εγώ θα σας καθοδηγήσει σε όλη τη διαδρομή μέχρι το αίτημα γίνεται. Δεν είναι ένα θέμα που είναι άπληστοι, δεν μας βλάπτει κανέναν, κάνοντας τον ισχυρισμό αυτό και δεν είναι το καλύτερο να αφήσει τα χρήματα να καταλήγουν τελικά στα χέρια των λίγων διεφθαρμένων κυβερνητικών αξιωματούχων, ενώ έχουμε την ευκαιρία να ζήσουν καλύτερα με το χρήματα όταν ισχυρίστηκε. Η πράξη αυτή είναι χωρίς κίνδυνο μια και ως διευθυντής επιχειρήσεων της τράπεζας μας, η

Τελική έγκριση της αίτησής σας, θα πρέπει να γίνει από εμένα. Μόλις το εγκρίνει, θα έχετε το δικαίωμα να διεκδικήσει τα χρήματα. Θα μοιραστούν τα χρήματα σε δύο ίσα μέρη (50:50), όταν ο ισχυρισμός και εγώ θα έρθω στη χώρα σας για τη δική μου μερίδιο των χρημάτων. Τα πάντα θα πρέπει να γίνει με επιτυχία, όπως είμαι σε θέση να επηρεάσουν τα πράγματα υπέρ μας, δεν έχουν κανένα φόβο γι 'αυτό. Αυτή τη στιγμή, έχω όλα τα αντίγραφα των εγγράφων που σχετίζονται με την κατάθεση που έκανε ότι θα καταθέσει σε επίρρωση του ισχυρισμού αυτού. Το μόνο που απαιτείται είναι η ειλικρίνεια σας και την ειλικρινή συνεργασία για να μας δώσει τη δυνατότητα να κάνει αυτόν τον ισχυρισμό με επιτυχία και θα πρέπει να το κάνετε αυτό στο συντομότερο δυνατό χρονικό διάστημα, διότι τα χρήματα θα πρέπει να επανέλθει στο λογαριασμό της κυβέρνησης, αν δεν ισχυρίστηκε τώρα.

Εάν είστε πρόθυμοι να το κάνουμε αυτό με μένα, θα είναι να επιβεβαιώσει τις πληροφορίες follow σου:

1 Πλήρης ονόματα:
2. Διεύθυνση κατοικίας:
3 Πόλη:
4 / Τ.Κ:
5. Πολιτεία / Επαρχία:
6. Χώρα:
Αριθμός 7 Τηλέφωνο:
8. Επάγγελμα:
9. Ηλικία:
10 Φύλο

Μετά την παραλαβή των ανωτέρω πληροφοριών, θα σας ενημερώσει σχετικά με τα επόμενα να κάνετε για να βεβαιωθείτε ότι θα λάβετε τα χρήματα. Είμαι σε αναμονή για τα στοιχεία σας για να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα για να πάρει τα χρήματα.

Σας ευχαριστώ.
Με εκτίμηση,
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΜΕΣΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΥ,
Κ Maximilian Musselius,
Τηλέφωνο: + 226-79102815,
Δεν Φαξ: + 226 έως 5048355289
Επικοινωνία: E-Mail: (mrmaximilianmusselius@clubmember.org)
Επικοινωνία: E-Mail: (mrmaximilian.musselius@orthodontist.net)
Κ Maximilian Musselius

status update:... λιγοτερο απο 2 ωρες μετα την απαντηση μου, ελαβα απαντηση τους, που με λενε οτι αν δωσω το ΟΚ θα προχωρησουν, στελνοντας με μια αιτηση για καταθεση εμβασματος σε τραπεζα, και καλα για να αποδεσμευσουν το ποσο. με εκανε φοβερη εντυπωση η ταχυτητα που απαντησαν, και προφανως δειχνει το ποσο απελπισμενοι / αποφασισμενοι ειναι ολοι αυτοι, να πετυχει η ολη μουφια που εχουν στησει, ωστε να κλεψουν οσο το δυνατον περισσοτερους μπορεσουν, πριν τα θυματα καταλαβουν οτι ολα αυτα ειναι μουφιες. δεν θα γραψω πως θα παει ολο αυτο (γιατι δεν ειναι προφανως του παρωντος θεματος), απλα εκανα ενα update, αναφερομενος στην ταχυτητα που απαντανε (που ειναι βεβαια λογικο, αν σκεφτει κανεις τι κανουν, και γιατι θελουν να γινονται ολα στα γρηγορα)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
αλλο ενα (πιο παλιο, αλλα το ειχα ξεχασει):... κλασσικο LikeFarming "και καλα συνταρακτικο" σπαμ στο ρουφιανοβιβλιο.
[attachment=281] να βαλω στον τοιχο μου... το ρουφιανοβιβλιο θα βοηθησει... μπλα, μπλα, μπλα... ΟΚ whatever!... καθυστερημενο, προκαρυωτικο, μονοκυτταρο...
  Απάντηση
φρεσκο-φρεσκο, σημερινη παραλαβη, αλλα απο τα παλια και ληγμενα πλεον. τοσο ληγμενο που μονο τα γελια μπορει να προκαλεσει το γεγονος, οτι υπαρχει και κυκλοφορει ΑΚΟΜΑ, στον 21ο αιωνα. το 90 κατι τετοιο ΙΣΩΣ και να ειχε ΚΑΠΟΙΟ αποτελεσμα που ακομα ο κοσμος δεν ηξερε απο ασφαλη χρηση δικτυων και κινδυνους. αλλα τωρα???...
[attachment=283]
μπηκα και μεσω webmail απο το Τινυ Λινουκς, για να κατεβασω το (κατα 99.9% exe σκουπιδακι) συνημενο, αλλα επειδη εχω ρυθμισει τον κεραυνοπουλι, οτι πεταει στο trash, να το σβηνει και απο τον σερβερ, το σκουπιδακι δεν καταφερα να το κατεβασω (εχω ενα ReactOS στον εξομοιωτη, θα το ετρεχα εκειμεσα για χαβαλε, να εβλεπα τι θα γινοταν)
  Απάντηση
τωρα και τα σπαμ, με τη βοηθεια αυτοματοποιημενων σκριπτακιων, αποκτανε και... προσωπικοτητα... ναι καλα ειδατε, σπαμ με... προσωπικοτητα... δεν το πιστευετε?... θαυμαστε:...
[attachment=285] σπαμ με σκριπτακι που προσφερει διαφορες παραλλαγες "εκφρασης". το κακοφτιαγμενο σκριπτακι ομως δεν ετρεξε, με αποτελεσμα, αντι για "προσωποποιημενο" κειμενο να φαινεται ο κωδικας του, με ομολογουμενως χαζο και ταυτοχρονα αστειο οπτικο αποτελεσμα.

ισως απο τα πιο αστεια και χαζα σπαμ που εχω δει μεχρι τωρα. βεβαια ποτε μην λεω ποτε, οπως λεει και ο μποντ, γιατι πολυ απλα, δεν υπαρχει πατωμα στην χαζομαρα του σπαμ. παντα θα βρισκεις κατι ολο και πιο κατω.
  Απάντηση
3 χιλαρικάκια σε εβρίδια και bonus. Αυτά είναι!

[IMG]Screenshot-112.png[/IMG]
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
ποσο χρονο διορια σε δινουν, να σκεφτεις την "προταση" τους? επειδη ΠΑΝΤΑ υπαρχει καποια πολυ συντομη διορια, για να σε κανουν να δρασεις παρορμητικα, μπας και σε ψαρεψουν (δεν ξερω και γερμανικα, για να το μεταφρασω. αν βεβαια βγαλω ακρη, γιατι μπορει να ειναι κανα κουβαρι απο αυτοματο μεταφραστικο) . εμενα συνηθως με λενε οτι πρεπει να ολοκληρωθει αμεσα σε 48 ωρες η ολη διαδικασια (βλεπε μεταφορα τεραστιου ποσου καποιου που ψοφησε, για να μην το παρει η κακια κυβερνηση του κρατους), οι οποιες 48 ωρες καταληγουν... 2 βδομαδες (αφου ειμαι ενας τελειως ασχετος με την τεχνολογια χρηστης και με πανε βημα-βημα τι πρεπει να κανω) :lolx:rolfx... και αυτοι ακομα προσπαθουν μετα απο 2 βδομαδες (48 ωρες δεν ειπατε? εχουν περασει 2 βδομαδες. ακομα δεν εχει ακυρωθει η ολη διαδικασια? :rolfx ), πιστευοντας οτι εχουν πετυχει τον πανασχετο της υφηλιου, που απλα κανουν υπομονη μεχρι να τον ξαφρισουν, αλλα τον "βοηθανε" βημα-βημα, για να μην χασουν την "ψαρια" :lolx:rolfx
  Απάντηση
αν και δεν ανηκει στην κατηγορια σπαμ μειλ, αλλα στην κατηγορια της εξαπατησης / social engineering στο ιντερνετς, ειναι και το παρακατω (αρχικα θα πω το σκεπτικο λειτουργιας της εν λογω σελιδας και μετα θα ακολουθησουν τα πειστηρια). την εν λογω σελιδα την πετυχα σε ενα χαζοφορουμ που μπαινω, απο καναδυο ατομα που την "προμοταρησαν" εκθειαζοντας την. παραξενεμενος απο τον τροπο που την προμοταριζαν, και καταλαβαινοντας οτι καποιο λακο εχει η φαβα, ανοιγω Τινυ σε recovery mode, μπαινω με ενα "αραχνιασμενο" μειλ που δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε, και γραφομαι:...

ειναι μια καινουρια σχετικα σελιδα (λιγοτερο απο 3 χρονια αν δεν απατωμαι), που οπως ισχυριζεται, φιλοδοξει να γινει το νεο ρουφιανοβιβλιο. μεχρι εδω θα πει κανεις, ολα καλα. ΑΛΛΑ, ποια ειναι η αμφιλεγομενη τακτικη προσεγγισης τους? δινουν "λενε" σε οποιον γραφεται μια αρχικη "μετοχη". και για καθε 5 ατομα που γραφονται μεσω αυτου, το ατομο αυτο θα παιρνει αλλη μια "μετοχη" (τωρα ποια εταιρια γενναει μετοχες απο το πουθενα και τις δινει ετσι αφειδως σε οποιονδηποτε, θα σας γελασω). σας θυμιζει πυραμιδακι? και καλα κανει. ενταξει, θα πειτε παλι, αφου δεν ζηταει λεφτα, κλπ, που ειναι το κακο?

ειστε σιγουροι ομως οτι δεν ζηταει λεφτα? για ξανασκεφτειτε. οταν τελειωσει "λενε" η αποδοση των μετοχων (κατι που πηγαιναν απο αναβολη σε αναβολη), οσοι εχουν μετοχες θα μπορουν να βγαλουν απο αυτες χρηματα, να αγορασουν περισσοτερες απο αλλους χρηστες, να πουλησουν σε αλλους χρηστες, κλπ. τελικα αποδοση "μετοχων" εκλεισε 6 μηνες μετα απο την αρχικη ανακοινωση τους. και τι παραμυθακι εστησαν για να βγαλουν λεφτα? (ειδατε? να ο λακος που εχει φαβα) θα πρεπει λεει να πληρωσεις 20 ευρω με paypal για να αποκτησεις προσβαση στις "μετοχες" που εχεις μαζεψει, και να μπορεις να τις διαχειριστεις.

η εν λογω σελιδα απατη εικονιζεται παρακατω. για την ακριβεια εικονιζεται η "ανακοινωση" που αναφερει οτι ειπα και παραπανω. οτι δηλαδη για να αποκτησεις προσβαση και δικαιωμα διαχειρισης των "μετοχων", θα πρεπει να καταβαλεις 20 ευρω. με το προσχημα του social networking και του ευκολου κερδους εστησαν ολο αυτο το social engineering παραμυθακι για να βγαλουν ευκολα λεφτα. εδρα δεν υπαρχει πουθενα. στοιχεια επικοινωνιας επισης πουθενα. οι μεταφρασεις ειναι κακιστες σε ολες τις γλωσσες. η σελιδα κακογραμμενη, με ενα σωρο σφαλματα και κολληματα. ενα πολυ μεγαλο ποσοστο "χρηστων", ειναι spambots. χρειαζεστε κι'αλλα? απολαυστε:...
[attachment=312]ειναι μικρο το παραθυρακι, γιατι εχω μπει απο τον εξομοιωτη, για λογους ασφαλειας, αφου η εν λογω σελιδα δεν με εμπνεει καμια εμπιστοσυνη ασφαλειας για το βασικο συστημα μου. αν παρολα αυτα ανοιξετε την εικονα σε μεγαλη, φαινεται καθαρα η ανακοινωση.
  Απάντηση
ποιος θα το ελεγε αυτο? για να αποκτησω εγω το τεραστιο ποσο, που με υποσχεθηκε ο απατεωνας, γενναιοδωρος τραπεζιτης, μπηκαν τα μεγαλα μεσα. μεχρι και ο... ομπαμα συνεβαλε (μαζι με καποιον προεδρο, η, κατι τετοιο υποθετω καποιας χωρας της αφρικης), για να αποκτησω το τεραστιο ποσο. με εστειλαν και την " επισημη αποφαση", με την υπογραφη (?) του ομπαμα και ενως αλλου αφρικανου προεδρου, η, κατι τετοιο, και τις φατσες τους. δεν το πιστευετε? θαυμαστε:...
[attachment=316]

και παρακατω ακολουθουν καποιες (απο τις πολλες) epic fail λεπτομερειες:...

[attachment=317]

epic fail λεπτομερεια Νο1:... η "φωτογραφια" του ομπαμα και του αφρικανου προεδροκατι, ειναι προφανως τσαπατσουλικα κομμενη απο κανονικη φωτογραφια απο καποια εκδηλωση, που φωτογραφησαν τις κορνιζες με τις φωτογραφιες των 2 προεδρων (epic λεπτομερεια ο ορθιος στρατιωτικος που φαινεται να στεκεται προσοχη, στο βαθος αναμεσα στις κορνιζες)

epic fail λεπτομερεια Νο2:... η "και καλα σφραγιδα", ειναι εμφανες οτι ειναι σχεδιο προερχομενο απο το βημα / εξεδρα σε καποια ομιλια του ομπαμα σε προεκλογικη εκστρατεια του. δεν κανανε καν το κοπο να χρησιμοποιησουν την κυκλικη επιλογη, ωστε να κοψουν μονο το σχεδιο (epic λεπτομερεια, καποιος με κουστουμι, προφανως ο ομπαμα, που φαινεται πισω απο το σχεδιο)

Υ.Γ:... επισης εξομοιωτης, για προφανεις λογους
  Απάντηση
:lolx
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)