Ποια Linux διανομή να διαλέξω;
καλησπερα σε ολα τα μελη τις κοινοτητας εχω ενα παλιο λαπτοπ toshiba satelite 4030 με ram 128mb και επεξεργαστη pentioum 2 οι πληροφοριες του μηχανηματος δεν μου λενε σε τι ταχυτητα τρεχει ο επεξεργαστης με σκληρο δισκο 4gb χωρις την καρτα διτυου και χωρις την συμπληρωματικη καρτα η δισκο που παιρνει απο μπροστα τωρα εχει μεσα windows 98 στα αγκλικα εγω θελω να κατεβασω μια ελλαφρια εκδοση για να του κανω φορματ και να γινετε να εινε στα ελληνικα και οχι στα αγγλικα για ευκολια μου γιατι δεν τα καταλαβαινω ολα περα απο μερικες βασικες λεξεις και γιατι δεν εχω εμπειρια απο Linux γιατι δεν τα εχω δουλεψει παρα μονο μια φορα τα ubutu στον υπολογιστη ενος φιλου μου
  Απάντηση
Κανα puppy ελληνικο μονο, μπορει να καταφερει οριακα. Απλο και οσο γινεται ελαφρυ. Η ελληνικη εκδοση του puppy ονομαζεται puppel. Η μονη διανομη που ΣΙΓΟΥΡΑ θα ετρεχε απροβληματιστα ειναι το Τινυ Λινουκς. αλλα αυτο απορριπτεται, απο τη στιγμη που δεν εχεις δουλεψει καθολου λινουκς. δεν θα καταφερεις ουτε την εγκατασταση, γιατι ειναι πολυ "στριμμενο" σαν λειτουργικο
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
ειχα διαβασει καπου τωρα προσφατα μετα απο το θεμα που ανοιξα για μια διανομη που τρεχει και με 8mb ram ισχυει; και αν ναι εινε ευκολη; και υπαρχει και στα ελληνικα; πως γινετε να υπαρχουν τοσες πολλες διανομες και να σηκωνει μονο μια το δικο μου; και η διανομη που μου λετε επειδη δεν εχει το δικο μου καρτα για wifi αμα θα του εβαζα μετα μια κεραια για wifi θα μπορουσε να την διαβασει;
  Απάντηση
υπαρχουν καποιες ελαχιστες (δυστυχως δεν θυμαμαι ονομασιες, αφου εχω πολλα χρονια να τις χρησιμοποιησω), αλλα αυτες που λειτουργουν με τοσο λιγη μνημη ειναι πολυ απλες. ουσιαστικα ειναι κατι σαν το dos, χωρις γραφικο περιβαλλον, μονο με μερικες βασικες εντολες. οποτε δεν κανουν. για το puppel δες εδω περισσοτερες πληροφοριες (που το κατεβαζεις, πληροφοριες για την εγκατασταση, κλπ, ολα στα ελληνικα):...

https://www.greeklug.gr/index.php?option...83&lang=el

για wifi καρτα, εκει ειναι λιγο ζορι, αφου πρεπει να βρεις μια συμβατη με λινουκς, και παλι θελει καποια διαδικασια με εντολες για να εγκατασταθει, να εχεις το cd με τους οδηγους της για window, γιατι θα χρειαστει ενα αρχειακι απο αυτους (επειδη δεν ειναι το στανταρ υλικο που θα βρεις στον οποιονδηποτε υπολογιστη, ωστε να εχει ηδη περασμενο μεσα τον οδηγο, η, εστω αυτο το αρχειακι). για συμβατοτητες, μια ιδεα μπορεις να παρεις απο εδω (δεν βρηκα κατι αλλο στα ελληνικα):...

https://linuxmint.gr/index.php?topic=3159.0

Υ.Γ:... προς OSarena:... συγγνωμη παιδια για το 2ο λινκ, που εβαλα το ακατανομαστο εδωμεσα, αλλα χρειαζεται πληροφοριες στα ελληνικα, και δεν βρισκω καποια αλλη ελληνικη σελιδα... και τωρα μπορειτε να με αλλειψετε πισσα και πουπουλα, και να γραψετε στο λογαριασμο μου οτι ειμαι ΕΜΟ :lolx:rolfx (οπως, αν θυμαστε, ειχα πει και σε ενα σχολιο μου περι ελληνικου linuxmint)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Σίγουρα εκτός από ΕΜΟ είσαι και Υδροχόος.
[Εικόνα: eksaptei.jpg]
  Απάντηση
psyxroskianapodos, post: 16236, member: 129 είπε κι ελάλησε:Σίγουρα εκτός από ΕΜΟ είσαι και Υδροχόος.
Αντρας που ασχολειται με... ζωδια... how pathetic!... και για να μην ξεχνιομαστε... ελα τσιμπα ενα:...
[attachment=287] παλι την πεταξες τη μαλακιουλα σου. θα με πεις, ποσο παραπανω μυαλο να περιμενω απο αντρα που ασχολειται με... ζωδια... :lolx:rolfx:lolx:rolfx

Υ.Γ:... καλα ρε γελοιε, 7 το πρωι, αλλη δουλεια δεν ειχες, απο το να μπαινεις εδωμεσα και να γραφεις παπαριτσες για... ζωδια?... τοσο βαρετη και ανυπαρκτη ζωη εχεις πια?... ΛΟΛ!!!... :lolx:lolx:lolx:lolx
  Απάντηση
psyxroskianapodos, post: 16236, member: 129 είπε κι ελάλησε:Σίγουρα εκτός από ΕΜΟ είσαι και Υδροχόος.
Αντρας που ασχολειται με... ζωδια... how pathetic!...και για να μην ξεχνιομαστε... ελα τσιμπα ενα:...
[Εικόνα: attachment.php?thumbnail=287]
  Απάντηση
Γιωργος, post: 16211, member: 1443 είπε κι ελάλησε:καλησπερα σε ολα τα μελη τις κοινοτητας εχω ενα παλιο λαπτοπ toshiba satelite 4030 με ram 128mb και επεξεργαστη pentioum 2 οι πληροφοριες του μηχανηματος δεν μου λενε σε τι ταχυτητα τρεχει ο επεξεργαστης με σκληρο δισκο 4gb χωρις την καρτα διτυου και χωρις την συμπληρωματικη καρτα η δισκο που παιρνει απο μπροστα τωρα εχει μεσα windows 98 στα αγκλικα εγω θελω να κατεβασω μια ελλαφρια εκδοση για να του κανω φορματ και να γινετε να εινε στα ελληνικα και οχι στα αγγλικα για ευκολια μου γιατι δεν τα καταλαβαινω ολα περα απο μερικες βασικες λεξεις και γιατι δεν εχω εμπειρια απο Linux γιατι δεν τα εχω δουλεψει παρα μονο μια φορα τα ubutu στον υπολογιστη ενος φιλου μου

γενικα παντως ετσι που το βλεπω τωρα και το περιγραφεις (pentiumII κατα πασα πιθανοτητα στα 384ΜΗΖ, 128ΜΒ μνημη, μικροσκοπικο σκληρο 4GB (τα δικα σου αρχεια που θα τα εχεις?) χωρις καρτα δικτυου (η ασυρματη ειναι λοταρια αν δουλεψει), χωρις cd/dvd (αυτο υποθετω εννοεις οταν λες οτι δεν εχει δισκο που μπαινει μπροστα), αγνωστο αν εχει usb), μην περιμενεις και τιποτα. πιο πολυ η φασαρια παρα το καλο του που λεμε. δεν αξιζει καν να ασχοληθεις, εκτος και αν δεν εχεις τιποτα αλλο να κανεις. δεν αξιζει ολη αυτη την ταλαιπωρια και το χρονο που θα φας, για ενα τοσο ψοφιο μηχανηματακι. και που θα περασεις το puppel, αυτο ναι μεν θα φoρτωσει κανονικα, αλλα με το που θα πας να κανεις κατι, αμεσως θα ζοριζεται (να ανοιξεις μια σελιδα, να χρησιμοποιησεις καποιο προγραμμα), και θα κολλαει σαν τον διαολο με το παραμικρο. ασε που αν δεν λειτουργησει η ασυρματη καρτα, πως θα κατεβαζεις τα προγραμματα που θελεις για εγκατασταση? πως θα μπαινεις στο ιντερνετς? (και θα την εχεις αγορασει και τζαμπα, και δεν θα ξερεις τι να την κανεις μετα). στη θεση σου εγω, θα δοκιμαζα με Τινυ Λινουκς (αν εχεις καποιον να το εγκαταστησει και να στο δειξει) ετσι απλα για τον χαβαλε, και μετα θα το πεταγα οπως ειναι στην ανακυκλωση.
  Απάντηση
καλησπερα κοιτα εχει σιντιερα μπλουτουθ θυρα usb υπερυθρες καρτα δικτυου θα βρω πιστευω τις δικες του. Ειδα μια αγκελια στην χρυση ευκαιρια και πηρα τηλεφωνο και ειπε οτι μπορει να μου βρει αρα το θεμα του vifi λυθηκε ουφ για αυτο μου εφυγε ενα βαρος γιατι τα linux δεν εινε windows αντε εβαλα μια κεραια εβαλα το cd το ετρεξα και τελειωσαμε ηθελε πολυ ψαξιμο για κεραια vifi η μια η καρτα ηταν εκει που εμπενε καρτα μοντεμ και ενα σωρο αλλες η αλλη που εχει μπροστα μαλλον εινε σαν εκεινες που ειχανε οι παλιοι υπολογιστες η σαν αυτους που ειχαμε οταν πηγαναμε σχολειο αυτες με την τρυπα που ητανε σε πρασινο μπλε η κοκινο χρωμα δεν θυμαμαι πως λεγοντε παντως οσο για τα αρχεια φωτο κτλ σε εξωτερικο σκληρο δισκο η ακομα και σε ενα στικακι των 32 γιγα που εχω αρκει. Τωρα για την διανομη πχ το pupi δεν ξερω αυτο θελει πολυ ψαξιμα να βρω μια που και να μην κουραζει το μηχανημα αλλα να εινε και σχεδον οπως την θελω δηλαδη λιγακι ευκολη και οικεια για εναν χρηστη που απο windows παει σε Linux απλα θα με βολευε να ητανε στα ελληνικα τωρα αμα ειδω και αποειδω θα του περασω μια αγγλικη εκδοση που εχει και μεγαλυτερη ποικοιλια και με προσοχη σιγα σιγα θα μαθω να το χειριζομε ετσι και αλλιως απλα για να μπαινω στο ιντερνετ θελω απο αυτο να γραφω κανενα κειμενο να βλεπω κανα βιντεο στο youtube αυτα τιποτε παραπανω δεν εχω απαιτηση απο αυτο το μηχανημα απλα κοιταω τις επιλογες που μου προτεινετε και τις κοιταω μετα εστω και πως εινε και τι γραφικα περιβαλοντα εχουν και θα διαλεξω μια απο αυτες γιατι μαλλον καi τα κανονικα pupi βαρια ετσι νομιζω εγω θα του ερθουν αμα δεν τα περασω στο ιδιο το μηχανημα να το δω live το πως τα δουελυει δεν μπορουμε να πουμε πολλα πραγματα δεν μπορουμε να κανουμε εικασιες για το πως θα συμπεριφερθει με την διανομη που θα του βαλω βασικα για αρχη και για να κλεισουμε εδω το θεμα αυτο που εχω ανοιξει και να παμε σε καινουργιο θα του εγκαταστησω την διανομη του pupi που εινε στα ελληνικα και βλεπουμε
  Απάντηση
Γιώργο, κατ' αρχήν οι μικρές διανομές δεν σημαίνει πως θα είναι τόσο φιλικές, όπως το Ubuntu που είδες στον φίλο σου. Οι μικρές τουλάχιστον που απευθύνονται σε τόσο χαμηλό hardware που αναφέρεσαι.

Αρχίζεις από εδώ:
Διανομές για υπολογιστές με χαμηλό hardware ή αρκετά παλιούς
και εδώ:
Διανομούλες μια σταλιά!

Αν επιμένεις για το Puppy (όλες οι διανομές έχουν και ελληνική γλώσσα να βάλεις), θα βρεις υλικό εδώ: https://old.osarena.net/tag/puppy
O προτεινόμενος τρόπος για σωστή και πλήρη εγκατάσταση του Puppy είναι αυτός που αν τον ακολουθήσεις κατά βήμα δεν θα δυσκολευτείς:
https://old.osarena.net/xipniste-ton-arc...-sto-puppy
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Καταλληλη διανομή για εκμαθηση του linux σε βαθος! Gιαγκος Δρακος 3 1.444 21.09.2016 07:01
Τελευταία Ανάρτηση: Χάρης
  πρόβλημα αναγνώρισης cd από πάντα στο Linux. Τωρινή διανομή Manjaro mikeius666p 16 1.223 19.09.2016 20:58
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Πως μπορω να δω ποια προγραμματα εχω εγκαταστησει Virus 2 1.178 18.04.2016 18:46
Τελευταία Ανάρτηση: Soulrain
  Shell linux - Ποιά η λειτουργία του; Δουλεύει με java; Νίκος Δ. 6 2.310 17.08.2015 23:06
Τελευταία Ανάρτηση: sonic2000gr
  Linux για νέους χρήστες...ποια έκδοση? georgezaf 4 920 14.06.2014 08:14
Τελευταία Ανάρτηση: sokel

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)