S.O.S!!κρασαρισμα σε samsung note3 (korea-clone)
SOS!!!! Εχω το samsung note 3 (κλωνο απο κορεα) προσπαθησα να του βαλω αλλη rom με το PdaNetA4150, του περασα την ρομ (SM_N900_V05_MT6589_16G) και το τηλεφωνο κρασαρε,ανοιγει μεχρι να βγει το λογοτυπο και ξανακλεινη και ξανα το ιδιο συνεχεια, οτι συνδιασμο τον κουμπιων και αν εκανα για να μπω σε fastboot δεν υπακουνε τα κουμπια. Υπαρχει λυσει???? SOS!!!!!!!!!!!!!!
  Απάντηση
ειναι κανεις εδω η εκλεισε το φορουμ????
  Απάντηση
ARGIRIS1970, post: 16334, member: 1458 είπε κι ελάλησε:ειναι κανεις εδω η εκλεισε το φορουμ????
Καταλαβαίνω πως έχεις ζόρι, μα έχεις σκεφτεί πως τα στοιχεία που δίνεις είναι ανεπαρκή 100% και μάλλον θα πρέπει να ψυχανεμιστεί κάποιος το πρόβλημά σου;
Πως κανείς εκτός από εσένα δεν γνωρίζει τι έκανες και που κόλλησες ώστε να σου πει κανε το τάδε;
Πως ίσως, αφού λες πως το έκανες, να μην πατάς τον συγκεκριμενο χρόνο που χρειαζεται τα πλήκτρα;
Πως εδώ είναι απλά ένα ερασιτεχνικό φόρουμ και όχι υπάλληλοι να είναι σταντ-μπαι;
Δυο επιλογές έχεις:
  • 1.προσπάθεια να ξαναπεράσεςι την rom.
  • 2. επαναφορά της παλιάς που σίγουρα στην σελίδα του smartphοne σου θα έχουν τον τρόπο.
  Απάντηση
φιλαρακι ,Pareisaktos εχεις ολα τα δικια για αυτα που λες, προσπαθησα με λιγα λογια να γραψω τι ακριβως εκανα και ποιο ειναι το αποτελεσμα,ειμαι ασχετος και ανηδεως με το αντεικειμενο,αλλα ακολουθωντας τις συμβουλες απο αλλο σαιτ προσπαθησα να κανω αλλαγη ρομ και επειδη οπως σου ειπα ειμαι ανηδεως πειστευω οτι εκανα καποια μαμακια..... και κρασαρε το τηλεφωνο.
εγραψα τι ακριβως εκανα και ποια προγραμματα χρισιμοποιησα και ζηταω βοηθεια επειδη το κινητο ειναι κλωνος και δεν βρισκω την ρομ την δικια του η τουλαχιστον δεν ξερω πως να την ψαξω.......

απο σαιτ κατεβασα αυτη την ρομ που του εβαλα και επαθα οτι επαθα.... και αυτη την κατεβασα συμφωνα με συμβουλες απο αλλο σαιτ.......υποτιθεται αξιολογο..... απλα δεν ξερω που αλλου να απευθηνθω και καπου ειμαι και αγανακτισμενος ....
τελος παντων μην σε κουραζω αλλο... απλα αν καποιος μπορει να βοηθησει να βγαλω καποια ακρη....... και παλι συγνωμη για την απαραδεχτη συμπεριφορα μου, ευχαριστω
  Απάντηση
Το μόνο βέβαιο είναι πως δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση της rom. Και ναι, οι πληροφορίες που δίνεις, είναι μηδενικές ώστε να σε βοηθήσει κάποιος. Συν τοις άλλοις δεν σημαίνει πως κάποιος τα κατέχει όλα, ούτε πως μπορεί να έχουμε την ίδια συσκευή ή να κάναμε κάτι αντίστοιχο.

-Δεν λες:
  • Ποια rom;
  • Με ποια διαδικασία;
  • Τι βήματα έκανες ΠΡΙΝ την εγκατάστασή της;
  • Μήπως σου έδωσε κάποιο σφάλμα και το προσπέρασες;
  • Είσαι βέβαιος πως ακολούθησες τις οδηγίες σωστά;
  • Ίσχυαν πράγματι για την συσκευή σου αυτές οι οδηγίες; (μιλάς για "clone").
και αρκετά άλλα προφανώς.

-Χωρίς να ξέρω αποτελέσματα, δοκίμασε τα εξής:
  1. Αφαίρεσε την μπαταρία για λίγο και τοποθέτησέ την ξανά.
  2. Στη συνέχεια, πατάς και κρατάς πατημένα ταυτόχρονα τα: Volume Up, Home και Power.
  3. Άφησε τα κουμπιά όταν η οθόνη αναβοσβήνει και, στη συνέχεια, περίμενε να εμφανιστεί η κύρια οθόνη της λειτουργίας Recovery.
  4. Αν το Recovery Mode δεν εκκινεί, συνέχισε να προσπαθείς.
  5. Αν η συσκευή ξεκινήσει σε recovery mode, θα μπορείς να επέμβεις.
Όπως αντιλαμβάνεσαι ακόμα και από recovery, θα θέλεις οδηγίες και σιγουριά του τι κάνεις.
Αν δεν τα καταφέρεις, οι ουσιαστικές επιλογές σου είναι δυο:
  • 1. επαναφορά της παλιάς rom που είχε από default η συσκευή, κανονικά στην σελίδα του smartphοne σου θα έχουν τον τρόπο.
  • 2. Το πας σε κάποιον που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ξέρει (το τονίζω, επειδή κυκλοφορούν αετονύχηδες) και το υπολογίζεις κάπου στα 50 με 60 ευρώ.
Γενικότερα, κοίτα να σου γίνει μάθημα, να μην κάνεις πράγματα αν δεν είσαι 100% βέβαιος, επειδή σε περιπτώσεις σαν αυτές μπορεί να καταστρέψεις όχι μόνο το software μα και τμήματα του hardware.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Φιλε constantine, ευχαριστω για τις συμβουλες,σιγουρα κατι λαθος εχω κανει,οσο για την ρομ γραφω ποια ειναι
(SM_N900_V05_MT6589_16G) και το προγραμμα που την περασα ειναι αυτο: PdaNetA4150, οσο για το "clone" εννοω οτι η συσκευη ειναι κλονως του NOTE 3 απο κορεα.
Αυτα που μου γραφεις να κανω τα εχω δοκιμασει ολα αλλα η συσκευη επειμενη να μενει στο λογοτυπο και να ξανακλεινει και ξανα τα ιδια,αν εμπαινα στο Recovery Mode θα μπορουσα να κανω κατι,και αυτο ψαχνω....... ουφ.......οσους ρωτησα κανεις δεν μπορει να βοηθησει...........
  Απάντηση
Δεν έχω το Note 3, οπότε δεν ξέρω συγκεκριμένα. Ο κλώνος όμως μπορεί να διαφέρει σε σημεία, άρα και στις rom. Εδώ είναι τα βήματα για recovery σε Note 3: https://www.android.gs/how-to-boot-recov...xy-note-3/ κι εδώ οδηγίες για unrooting/unbricking: https://www.androidrootz.com/2013/10/how...axy-note-3. Εύχομαι οι Android θεοί να είναι με το μέρος σου.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
ευχεριστω πολυ,θα το κοιταξω, να σαι καλα φιλαρακι ;)
  Απάντηση
Δυστηχως...............τζιφος.......τιποτα δεν γινεται......συνεχιζει να κανει τα ιδια..........................τι να κανω......
  Απάντηση
Έχεις βάλει custom recovery (CWM/TWRP); Απ' όσο ξέρω, όλα τα Samsung έχουν από default το Download Mode. Ούτε Fastboot ούτε κάτι παρόμοιο. Για τον κλώνο βέβαια δεν ξέρω. Δες κι εδώ παρόμοιο θέμα: https://forum.xda-developers.com/showthr...?t=2704363.
Αν δε μπαίνει με τίποτα σε Download Mode (ή recovery), θα χρειαστεί κάποιος ειδικός. Περίεργο μου φαίνεται πάντως.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)