προβλημα με εκκινηση clamtk
φιλε μου το μονο που πηραξα ηταν οτι πηγα στο φακελο των εικονιδιων oxugen που χρησιμοποιω ανοιξα το intex.theme
και μεσα αλλαξα το inhetits=hicolor και το εκανα inhetits=gnome,hicolor.
και δεν εκανα τιποτα αλλο.θες να το κανω οπως ηταν πρωτα;;;;

φυσικα ετσι αλλαγμενο εκανα και το τελευταιο με την αλλαγη εικονιδιων που ειπες και παλι δεν τρεχει.
ενταξει αμα δεν γινετε δεν πειραζει αλλωστε το προγραμμα δουλευει κανονικα ασχετα αν δεν τρεχει απο το εικονιδιο του μενου εφαρμογων.μπορω να ψαξω ενα αρχειο με τον τροπο που ειπες ,με δεξι κλικ πανω του και ανοιγμα με clamtk και μολις ανακαλυψα εναν τροπο που τρεχει και ανοιγει ο οποιος ειναι οτι οταν γραψω στο μενου εφαρμογων στην αναζητηση εφαρμογων clamtk μου εμφανιζει στο αποτελεσμα 2 πραγματα ,ενα το εικονιδιο που ειπαμε δεν ανοιγει και ενα αλλο που λεει εκτελεση clamtk με εικονιδιο ενα γραναζι.εκεινο αν το πατησω ανοιγει.
περιεργο.......
  Απάντηση
Δώσε στο τερματικό
Κώδικας:
clamtk %F
Αυτή είναι η εντολή που έχει το GUI. Αν δε ανοίξει, πες μου τι βγάζει.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
αυρο βγαζει
Κώδικας:
clamtk %F
Icon 'gtk-new' not present in theme at /usr/lib/perl5/vendor_perl/ClamTk/GUI.pm line 260.

μια ερωτηση.αυτο που πειραξα στο αρχειο intex.theme να το κανω οπως ηταν πρωτα η να το αφησω ετσι οπως το εχω τωρα;;;
  Απάντηση
Τώρα αν σου πω ότι μόλις το εγκατέστησα για δοκιμή και δουλεύει ρολόι, τι θα μου πεις;
Το index.theme άφησέ το όπως είναι. Δώσε μου λίγο χρόνο, θα φτιάξω τα εικονίδια που σου λείπουν και θα τα ανεβάσω κάπου για να τα κατεβάσεις.
  Απάντηση
εκανα και update to συστημα μηπως ειχε κανα θεμα και βασικα μηπως εβγαζε καμια αναβαθμιση στον aur για το clamtk alla δεν εβγαλε.
  Απάντηση
Λοιπόν, με τη σειρά:
1. Κατεβάζεις αυτό εδώ: https://mega.co.nz/#!j0ECgL4B!Jv8zeu1JXK...imksK1MRPA και το αποσυμπιέζεις.
2. Ανοίγεις ως διαχειριστής το dolphin στο φάκελο /usr/share/icons/oxygen. Η εντολή είναι
Κώδικας:
kdesu dolphin /usr/share/icons/oxygen
για να μην ψάχνεσαι.
3. Το gtk-new.png από το αρχείο που κατέβασες, το αντιγράφεις στο φάκελο actions, από μία φορά σε όλα τα μεγέθη μέχρι το 48.
4. Κάνεις το ίδιο και με το gtk-network.png, αυτή τη φορά όμως στο φάκελο places.
5. Ανοίγεις τις ρυθμίσεις εμφάνισης, επιλέγεις κάποιο άλλο θέμα εικονιδίων, πατάς εφαρμογή ώστε να αλλάξουν, στη συνέχεια επιλέγεις ξανά το oxygen, πατάς πάλι εφαρμογή κι αφού είναι τα εικονίδια όπως τα είχες, ανοίγεις τερματικό και δίνεις
Κώδικας:
clamtk %F

Αυτή είναι η λύση. Αν δε δουλέψει, θα πάω αυριο πρωί να κουρευτώ γλόμπος (και είμαι και μαλλιάς :))
  Απάντηση
αν εχεις πολλα μαλλια πρεπει να πας να κουρευτης γιατι τα εκανα ολα αυτα αλλα παλι τα ιδια εκανε και δεν ανοιξε.....
Κώδικας:
clamtk %F
Icon 'gtk-new' not present in theme at /usr/lib/perl5/vendor_perl/ClamTk/GUI.pm line 260.
τελος παντων δεν πειραζει θα το ανοιγω οπως σου ειπα παντως δουλευει.
αν και νομιζω πως θα διορθωθει αν βγαλει καμια αναβαθμιση του προγραμματος ο aur.
θα το δω παντως προς το παρων δουλευει οπως σου ειπα.ευχαριστω για τον χρονο σας.
  Απάντηση
Μα αφού μόλις το έβαλες το εικονίδιο που λείπει. Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις το clamtk
Κώδικας:
sudo pacman -Rns clamtk
και εγκατέστησέ το ξανά. Δε μπορεί να σου βγάζει το ίδιο πρόβλημα γιατί μόλις το λύσαμε. Αυτό λένε και στα σχόλια στο AUR. Αν το clamtk έχει εγκατασταθεί σωστά κι εξακολουθεί να βγάζει αυτό, ίσως είναι ένδειξη ότι κάπου αλλού στο σύστημα υπάρχει θέμα.

Επίσης, πήγαινε στο /usr/share/applications, βρες το clamtk.desktop και άνοιξέ το με διπλό κλικ για να δεις αν δουλεύει. Δεν είναι κάτι που θα το φτιάξει κάποια αναβάθμιση γιατί δεν είναι πρόβλημα του προγράμματος.
  Απάντηση
φιλε μου το απεγκατεστησα με
sudo pacman -Rns clamtk
και το ξαναεγκατεστησα με sudo packer -S clamtk.
πηγα και στον φακελο που μου ειπες αλλα δεν τρεχει.

1.ti διαφορα εχει η εντολη pacman -Rs apo την εντολη pacman -Rns;;;;
2.ο φακελος που μου ειπες να παω να κανω διπλο κλικ ειναι ο φακελος με τα εικονιδια προγραμματων;;;;
αν ειναι παντως δεν τα εχει ολα εκει μεσα.

τελος παντων δεν τρεχει ετσι τρεχει μονο με τον τροπο που σου ειπα δεν πειραζει.μην σε τυρανναω και εσενα.
  Απάντηση
Το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι σε εμένα τρέχει και με τα oxygen, και χωρίς να κάνω αυτά που είπαμε. Υπάρχει περίπτωση η εγκατάστασή σου του Arch να είναι πριν τις 4/6;
1. Το n στο Rns θεωρητικά (όχι πάντα) διαγράφει και τα αρχεία ρυθμίσεων του προγράμματος που απεγκαθιστάς.
2. Ο φάκελος που σου είπα περιέχει ό,τι σου εμφανίζει το μενού εφαρμογών.

Δε μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που τρέχει, εφόσον δεν είναι η κανονική εντολή. Καθόλου δε με τυραννάς, απλά, ειδικά στο Arch, καλό είναι να μην αφήνεις τίποτα "ύποπτο" γιατί στο μέλλον θα κάνει μεγαλύτερο πρόβλημα.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Δεν γίνεται εκκίνηση mikeius666p 15 1.504 15.04.2016 00:39
Τελευταία Ανάρτηση: Soulrain
  περιεργο μηνυμα στην εκκινηση blackm76 0 1.005 26.11.2015 20:31
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Άγνωστο πρόβλημα και μη εκκίνηση του gnome! antonio 4 1.080 24.06.2014 19:02
Τελευταία Ανάρτηση: antonio
  Θέμα με εμφάνιση εικονιδίου στο μενού εκτέλεσης εφαρμογών [clamtk] blackm76 12 1.166 13.06.2014 00:10
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Αργη Εκκίνηση georgezaf 14 1.936 05.02.2014 21:57
Τελευταία Ανάρτηση: psyxroskianapodos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)