αλλαγη μεγεθους partision σε tablet
καλησπερα στην παρεα, λοιπον αγορασα ενα tablet για την κορη μου και εχω σπαστει με το πως ειναι διαμοιρασμενα τα παρτισιονς. Ενω εχει 8 γκιγκα μνημη μονο το 1 ειναι διαθεσιμο για εφαρμογες ενω καπου 4 και κατι παραπανω για media τα υπολλοιπα δεν ξερω τι τα εχει κανει.. το θεμα ειναι οτι θελω να μεγαλωσω αυτο το παρτισιον γιατι ουτε ενημερωσεις δεν μπορει να κανει, πως μπορω να το κανω? ειχα διαβασει οτι στο android 4.4 θα αλλαζε ο τροπος που θα μοιραζονταν η αποθηκευτικη μνημη αλλα κατι τετοιο τελικα δεν το ειδα...
Ειναι ενα tablet estar beauty quad core
https://www.estar.eu/en/product/estar-be...-core-7-0/

Υ.Γ να πω οτι, οτι μπορεσα το μετακινησα στo αλλο παρτισιον αλλα και παλι τιποτα γιατι δεν μετακινει ολη την εφαρμογη αλλα μερος απο αυτην...!
  Απάντηση
Πόσα παρτίσιον έχει; Αυτά που ανέφερες είναι ξεχωριστά; Και τι εννοείς να μεγαλώσεις. Έχουν φτιάξει παρτίσιον (όσα έχουν φτιάξει και αφήσανε αδεμευτο χώρο; Είναι δηλαδή πάνω από 8 γίγα που είπες η χωρητικότητα του δίσκ..... ρ; Μνήμη είπες;
Αν θες εξήγησε σε παρακαλώ γιατί μάλλον θα είναι κάτι άλλο από το καλασικό που ξέρω με τους σκληρούς δίσκους.
  Απάντηση
Έχει όντως αλλάξει ο τρόπος διαμοιρασμού της αποθηκευτικής μνήμης, προς το χειρότερο όμως. Η αγαπητή Γούγλη έχει αποκλείσει τη μεταφορά εφαρμογών έξω από την εσωτερική μνήμη και σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις τα υπόλοιπα partitions ή την SD μόνο για αποθήκευση αρχείων.
Υπάρχουν δύο τρόποι παράκαμψης, ένας εύκολος κι ένας πιο δύσκολος αλλά δυστυχώς χρειάζονται και οι δύο root.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Πες κι άλλα ρε συ. Μιλάμε τελικά για SD μνήμη; Κάτι σαν τη microSD που ξέρω από τα κινητά; Και σύστημα αρχείων;
  Απάντηση
Κι εγω, ο τροπος που ξερω χρειαζεται επισης root, και αντε να rootαρεις τωρα Android 4.4. :(
~Dark sTyM
  Απάντηση
Τι άλλα να πω; SD είναι η microSD. Σε εκδόσεις του Android πριν την 4 υπήρχε η δυνατότητα να εγκαθιστάς εφαρμογές απευθείας εκεί, κάτι που βόλευε γιατί τα κινητά τότε είχαν μικρή εσωτερική μνήμη. Από την 4 και πέρα αυτό κόπηκε. Ακόμα και με root, μπορείς να μεταφέρεις μόνο μέρος της εφαρμογής και όχι ολόκληρη. Στην ουσία, υπάρχει μια εφαρμογή που πειράζει ένα αρχείο και δίνει τη δυνατότητα σε όλες τις εφαρμογές να γράφουν στην SD.
Υπάρχει και πιο επεμβατικός τρόπος, κατά τον οποίο εγκαθιστάς μια custom ROM και, πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, πειράζεις χειροκίνητα κάποια αρχεία και ορίζεις ως default σημείο εγκατάστασης νέων εφαρμογών την SD. Αλλά δεν έχουν όλες οι συσκευές custom ROMs και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι δοκιμασμένο αυτό.
Τώρα, αν έχεις μικρό διαθέσιμο χώρο και δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, είναι σημαντική η διαχείριση. Υπάρχουν εφαρμογές που καθαρίζουν τα άχρηστα αρχεία κλπ.

@STavrosYoMafias Rootάρεται η 4.4, απλά εξαρτάται από τη συσκευή. Ανάλογα, υπάρχουν και έτοιμες rootαρισμένες custom ROMs.
  Απάντηση
ξαναλεω ολη η χωριτικοτητα ειναι 8 γκιγκα αλλα για της εφαρμογες εχει μονο 1 γκιγκα, 4 και κατι για media και τα υπολοιπα δεν ξερω που σκατα ειναι δεν βλεπω κατι μαλλον στο λειτουργικο...! το συνδεσα και στο pc μπας και δω τιποτα παραπανω με το Gparted αλλα μονο αυτο με τα 4 γκιγκα δειχνει τιποτα αλλο.. εγω θελω να μεγαλωσω αυτο με το 1 και να το κανω 4 και να αφησω 1 για media ετσι και αλλιως για να παιζει κανα χαζοπαιχνιδι το πηρα... τωρα ουτε τις ενημερωσεις δεν μπορει να κανει.. τι να πω δεν καταλαβαινω γιατι φτιχνουν απο μονοι τους παρτισιονς και δεν το αφηνουν ως εχει... επισης το οτι δεν μπορεις να κανεις αλλαγες πλην αμα το ρουταρεις επισης δεν καταλαβαινω απο την στιγμη που ειναι βασισμενο σε linux.. τεσπα οποιος ξερει πως θα το κανω ας μου πει..! ευχαριστω!!:)
  Απάντηση
Τα 8GB είναι ο ονομαστικός αποθηκευτικός χώρος. Αυτά που δε βλέπεις (περίπου 3GB δηλαδή) είναι το λειτουργικό και οι προεγκατεστημένες εφαρμογές. Για να αλλάξεις τα partitions ακόμα και σε Linux χρειάζεσαι root, δε μπορείς ως απλός χρήστης. Επιπλέον, το Android μπορεί να είναι βασισμένο σε Linux αλλά περιέχει αρκετά proprietary στοιχεία και δεν έχει ακριβώς την ίδια λογική. Συν το ότι πολλές εταιρείες (ειδικά οι "μικρές") έχουν συνήθως πολύ κακό implementation. Το να κάνεις repartitioning στον εσωτερικό χώρο είναι από επικίνδυνο εώς αδύνατο, δυστυχώς. Υπήρχε κάποτε η δυνατότητα να φορμάρεις ένα μέρος της microSD σε Ext ώστε να λειτουργεί σαν πρόσθετος χώρος για εφαρμογές αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα.
  Απάντηση
μαλιστα!! δλδ αυτοι δεν εχουν παρει χαμπαρι ακομα οτι οι εφαρμογες ειναι καθε φορα πιο απαιτητικες και πιο μεγαλες...! πχ η μικρη εχει κολημα με angry birds ε το ενα απο αυτα πιανει 437mb (καθαρο) βαλε τωρα να σκεφτεις συν τα προεγκατεστημενα που δεν σβηνονται χαιρετα μας τον πλατανο... να συνεχισω με αλλες εφαργμογες δεν χρειαζεται... δεν ξερω απο που εχουν την λογικη αυτη και αφηνουν ενα γκιγκα μονο για εφαρμογες...τωρα αυτο το tablet να γινει root δεν το κοβω εδω δεν ανοιγει αρχεια για εγκατασταση .apk και για αυτο παλι εφαρμογη πρεπει να βαλω... τεσπα ευχαριστω για τον χρονο σας
  Απάντηση
Το έχουν πάρει χαμπάρι αλλά είναι πολλά που φταίνε. Είναι ο τρόπος που διαβάζει το χώρο το Android, είναι ότι πολλοί developers φτιάχνουν άθλιες εφαρμογές με κακή διαχείριση, είναι ότι το Android Open Source Project (το καθαρό Android) δε διατίθεται από default, είναι ότι κάθε εταιρεία χώνει και τις δικές τις βλακείες μέσα.

Σαν συμβουλή πάντως, εκτός κι αν έχετε σαφείς ενδείξεις αξιοπιστίας, μη δίνετε τα λεφτά σας σε λιγότερο γνωστές μάρκες. Μπορεί να κερδίζετε σε κόστος αλλά χάνετε σε υποστήριξη (επίσημη και μη). Όχι ότι δεν υπάρχουν και καλά προϊόντα αλλά γενικά οι άγνωστες εταιρείες δεν είναι αξιόπιστες κι έχουν την τάση να κάνουν μισές δουλειές. Υπάρχει π.χ. η Xiaomi και κάποιες άλλες σοβαρές εταιρείες και υπάρχουν και άλλες που είναι κυριολεκτικά για να κλαις τα λεφτά σου.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Αλλαγή μεγέθους εικονιδίων στην πάνω μπάρα εικονιδίων (Android 6.0.1) mikeius666p 6 2.107 13.02.2017 15:29
Τελευταία Ανάρτηση: mikeius666p
  Αλλαγή των αρχικών .apk chric23 5 1.211 11.01.2015 23:06
Τελευταία Ανάρτηση: chric23
  format se tablet vaiol 3 1.369 05.02.2012 23:38
Τελευταία Ανάρτηση: Gr_Soul
  αλλαγη λειτουργικου billver 2 1.174 17.11.2011 11:31
Τελευταία Ανάρτηση: Gr_Soul

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)